This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62007CJ0324
Sprendimo santrauka
Sprendimo santrauka
Byla C-324/07
Coditel Brabant SA
prieš
Commune d’Uccle ir Région de Bruxelles-Capitale
(Conseil d'État (Belgija) prašymas priimti prejudicinį sprendimą)
„Viešieji pirkimai — Sutarčių sudarymo tvarka — Viešųjų paslaugų koncesija — Komunos kabelinės televizijos tinklo eksploatavimo koncesija — Komunos sudaryta koncesijos sutartis su kooperatine komunų bendrove — Skaidrumo pareiga — Sąlygos — Koncesiją suteikiančio subjekto vykdoma koncesininko kontrolė, analogiška jo paties tarnybų kontrolei“
Generalinės advokatės V. Trstenjak išvada, pateikta 2008 m. birželio 4 d. I ‐ 8460
2008 m. lapkričio 13 d. Teisingumo Teismo (trečioji kolegija) sprendimas I ‐ 8486
Sprendimo santrauka
Laisvas asmenų judėjimas – Įsisteigimo laisvė – Laisvas paslaugų teikimas – Viešųjų paslaugų koncesija
(EB 43 ir EB 49 straipsniai)
Laisvas asmenų judėjimas – Įsisteigimo laisvė – Laisvas paslaugų teikimas – Viešųjų paslaugų koncesija
(EB 43 ir EB 49 straipsniai)
EB 43 ir EB 49 straipsniai, lygybės ir nediskriminavimo dėl pilietybės principai bei iš jų išplaukianti skaidrumo pareiga nedraudžia viešosios valdžios subjektui be konkurso sudaryti su kooperatine komunų bendrove, kurios visi nariai yra viešosios valdžios subjektai, viešųjų paslaugų koncesijos sutarties, jeigu šie subjektai šią bendrovę kontroliuoja analogiškai kaip savo pačių tarnybas ir jeigu ši bendrovė didžiąją dalį veiklos vykdo kartu su šiais viešosios valdžios subjektais.
Vertinant, ar koncesiją suteikiantis viešosios valdžios subjektas kontroliuoja koncesininką analogiškai kaip savo paties tarnybas, reikia atsižvelgti į visas teisės aktų nuostatas ir reikšmingas aplinkybes. Iš šio vertinimo turi išplaukti, kad koncesiją suteikiantis viešosios valdžios subjektas kontroliuoja koncesininką taip, jog gali daryti įtaką jo sprendimams. Kalbama apie galimybę daryti lemiamą įtaką koncesininko strateginiams tikslams ir svarbiems sprendimams.
Šiuo atžvilgiu, kai su kooperatinės komunų bendrovės, kuri priklauso vien viešosios valdžios subjektams, veikla susiję sprendimai priimami per šios bendrovės įstatuose numatytus organus, kuriuos sudaro jos narių, viešosios valdžios subjektų, atstovai, tokių viešosios valdžios subjektų vykdomą šių sprendimų kontrolę galima pripažinti kaip leidžiančią jiems kontroliuoti bendrovę analogiškai kaip savo pačių tarnybas.
(žr. 28, 42 punktus, rezoliucinės dalies 1, 2 punktus)
Kai viešosios valdžios subjektas įstoja į kooperatinę komunų bendrovę, kurios visi nariai yra viešosios valdžios subjektai, siekdamas jai perduoti viešosios paslaugos valdymo teisę, valdžios subjektų, kurie yra šios bendrovės nariai, vykdoma šios bendrovės kontrolė tam, kad būtų laikoma analogiška jų pačių tarnybų kontrolei, gali būti vykdoma šiems valdžios subjektams veikiant kartu, prireikus priimant sprendimus balsų dauguma.
Tokia kontrolė turi būti analogiška kontrolei, kurią šis valdžios subjektas vykdo savo paties tarnybų atžvilgiu, tačiau nebūtina, kad ši kontrolė sutaptų visais atžvilgiais. Svarbu, kad koncesininkas būtų veiksmingai kontroliuojamas, bet kontrolė nebūtinai turi būti individuali.
Kai keli viešosios valdžios subjektai nusprendžia vykdyti su viešosiomis paslaugomis susijusias užduotis per bendrą koncesininką, paprastai neįmanoma, kad tik vienas šių subjektų kontroliuotų koncesininko priimamus sprendimus, nebent jam priklausytų didžioji dalis šio koncesininko kapitalo. Reikalauti, kad panašiu atveju viešosios valdžios subjekto vykdoma kontrolė būtų individuali, reikštų, kad daugeliu atvejų, kai šis subjektas ketintų prisijungti prie iš kitų viešosios valdžios subjektų sudaryto susivienijimo, kaip antai kooperatinės komunų bendrovės, turėtų būti skelbiamas konkursas.
Tačiau toks rezultatas būtų nesuderinamas su Bendrijos viešųjų pirkimų ir koncesijų normų sistema. Iš tiesų viešosios valdžios subjektas turi galimybę įgyvendinti su viešuoju interesu susijusias užduotis savo paties administracinėmis, techninėmis ir kitomis priemonėmis ir neprivalo naudotis išorinių, jo tarnyboms nepriklausančių įmonių paslaugomis. Tokia galimybe imtis savo priemonių įgyvendinti su viešosiomis paslaugomis susijusias užduotis viešosios valdžios subjektai gali naudotis ir bendradarbiaudami su kitais viešosios valdžios subjektais.
Todėl kai keliems viešosios valdžios subjektams priklauso koncesininkas, kuriam jie patiki vykdyti vieną iš savo su viešosiomis paslaugomis susijusių užduočių, jie šį koncesininką gali kontroliuoti ir veikdami kartu. Kalbant apie kolegialų organą, sprendimo priėmimo procedūra, t. y. kad jis priimamas balsų dauguma, neturi reikšmės.
(žr. 46–51, 54 punktus, rezoliucinės dalies 3 punktą)