Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008E0124

    ES misija Kosove * Šis pavadinimas nekeičia pozicijų dėl statuso ir atitinka JT ST rezoliuciją Nr. 1244 (1999) bei Tarptautinio Teisingumo Teismo nuomonę dėl Kosovo nepriklausomybės deklaracijos. – teisinės valstybės principų užtikrinimas

    ES misija Kosove* – teisinės valstybės principų užtikrinimas

     

    DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Bendrieji veiksmai 2008/124/BUSP – ES teisinės valstybės misija – EULEX KOSOVO

    KOKS ŠIŲ BENDRŲJŲ VEIKSMŲ TIKSLAS?

    Šiais bendraisiais veiksmais įsteigiama Europos Sąjungos teisinės valstybės misija Kosove, taip pat žinoma kaip EULEX KOSOVO, kuri padeda Kosovo valdžios, teisminėms, policijos ir teisėsaugos institucijoms siekti tvarumo bei atskaitomybės. Taip pat nustatomos tam tikros užduotys, kaip to pasiekti.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    EULEX KOSOVO tikslas yra toliau plėtoti ir stiprinti nepriklausomą daugiatautę baudžiamosios teisenos sistemą (įskaitant muitinės tarnybą), kuri nepriklauso nuo politinės įtakos ir laikosi tarptautiniu lygiu pripažintų standartų. Tai apima:

    • atlieka stebėseną, teikia konsultacijas ir patarimus Kosovo valdžios institucijoms;
    • užtikrina teisinės valstybės principų ir viešosios tvarkos laikymąsi, prireikus, panaikindama Kosovo valdžios institucijų priimtus sprendimus;
    • užtikrina, kad būtų tinkamai kovojama su karo nusikaltimais, terorizmu, organizuotu nusikalstamumu, korupcija, etniniais nusikaltimais, finansiniais ir (arba) ekonominiais bei kitais sunkiais nusikaltimais, prireikus, pasitelkiant tarptautinę pagalbą ir kuriant policijos bei baudžiamojo persekiojimo institucijų bendradarbiavimo ir veiklos koordinavimo struktūras;
    • padeda kovoti su korupcija, sukčiavimu ir finansiniais nusikaltimais;
    • padeda įgyvendinti Kosovo kovos su korupcija strategiją;
    • užtikrina, kad visa jos veikla būtų vykdoma laikantis žmogaus teisių ir lyčių aspekto integravimo principų;
    • bendradarbiauja su ES agentūromis, ES ir ES nepriklausančių šalių teisminėmis ir teisėsaugos institucijomis ir padeda Kosovo teisėsaugos institucijoms tobulinti savo gebėjimus keistis informacija su regioniniais ir tarptautiniais partneriais teisinės pagalbos ir bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose srityje.

    Teismo proceso perkėlimas

    Vykdydama savo įgaliojimus, EULEX KOSOVO teiks paramą į ES šalį perkeltiems teisminiams procesams, susijusiems su įtarimais, iškeltais Europos Tarybos 2010 m. gruodžio 12 d. ataskaitoje „Nežmoniškas elgesys su žmonėmis ir neteisėta prekyba žmogaus organais Kosove“. Teisėjai ir prokurorai veiks visiškai nepriklausomai.

    Struktūra

    EULEX KOSOVO, kaip bendros saugumo ir gynybos politikos misijos, pagrindinė buveinė yra Prištinoje. Ji taip pat turi tarnybų visame Kosove ir paramos padalinį Briuselyje. Operacijos prasidėjo Jungtinių Tautų misijai Kosove perdavus įgaliojimus.

    Civilinės operacijos vadas, kurio politinę kontrolę vykdo ir kurio veiklos strategiją nustato Politinis ir saugumo komitetas (PSK) bei bendrai vadovaujant Sąjungos vyriausiajam įgaliotiniui užsienio reikalams ir saugumo politikai, vadovauja strateginiu lygiu, tuo tarpu misijos vadovas yra atsakingas už vietos karinį lygmenį.

    EULEX KOSOVO personalą sudaro visų pirma ES šalių ar institucijų komandiruoti darbuotojai, kurių dislokavimo išlaidas padengia atitinkama ES šalis ar institucija. Komandiruoti darbuotojai yra visiškai pavaldūs susijusioms nacionalinės valdžios institucijoms ar ES institucijai, tačiau jų operacinis valdymas perduotas civilinės operacijos vadui, kuris, prireikus, konsultuoja ES specialųjį įgaliotinį.

    Saugumas

    Civilinės operacijos vadas vadovauja misijos vadovo vykdomam saugumo priemonių planavimui atsižvelgiant į ES politiką pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo V antraštinę dalį. Darbuotojai, prieš pradėdami eiti pareigas, dalyvauja privalomuose saugumo mokymuose, taip pat reguliariai atnaujina žinias karinėje srityje.

    Įgaliojimai

    Įgyvendinant šiuos bendruosius veiksmus, EULEX KOSOVO leidžiama:

    • įsigyti paslaugų ir išteklių;
    • sudaryti sutartis ir administracinius susitarimus;
    • įdarbinti darbuotojus;
    • turėti banko sąskaitų;
    • įsigyti turto ir juo disponuoti;
    • būti šalimi teismo procese.

    Finansavimas

    Bendraisiais veiksmais nustatomas EULEX KOSOVO kasmetinis finansavimas. Projekto grupė prireikus nustato ir įgyvendina projektus, koordinuoja ir teikia patarimus dėl atitinkamų ES ir ES nepriklausančių šalių projektų. Ji taip pat gali prašyti šių šalių finansinių įnašų įgyvendinant projektus tam tikromis aplinkybėmis, priklausomai nuo PSK susitarimo.

    Informacija ir dokumentai

    Vadovaujantis sprendimu 2013/488/ES vyriausiasis įgaliotinis įgaliojamas teikti įslaptintą informaciją Jungtinėms Tautoms, NATO / Kosovo pajėgoms, FRONTEX ir kitoms trečiosioms šalims, kurios yra susijusios su šiais bendraisiais veiksmais.

    Peržiūra

    Taryba ne vėliau kaip likus šešiems mėnesiams iki bendrųjų veiksmų galiojimo pabaigos įvertina, ar EULEX KOSOVO turėtų būti pratęsta.

    NUO KADA TAIKOMI ŠIE BENDRIEJI VEIKSMAI?

    Šie bendrieji veiksmai taikomi nuo 2008 m. vasario 4 d. Jie baigia galioti 2025 m. birželio 14 d.

    KONTEKSTAS

    Daugiau informacijos žr.:

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    2008 m. vasario 4 d. Tarybos bendrieji veiksmai 2008/124/BUSP dėl Europos Sąjungos teisinės valstybės misijos Kosove*, EULEX KOSOVO (OL L 42, 2008 2 16, p. 92–98).

    Vėlesni Tarybos bendrųjų veiksmų 2008/124/BUSP daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

    SUSIJĘ DOKUMENTAI

    2020 m. birželio 11 d. Tarybos sprendimas (BUSP) 2020/792, kuriuo iš dalies keičiami Bendrieji veiksmai 2008/124/BUSP dėl Europos Sąjungos teisinės valstybės misijos Kosove* (OL L 193, 2020 6 17, p. 9–10).

    paskutinis atnaujinimas 17.11.2023

    Į viršų