EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0673

ES vandens išteklių apsaugos planas

ES vandens išteklių apsaugos planas

2012 m. lapkričio 15 d. Europos Komisija pristatė Europos vandens išteklių išsaugojimo metmenis. Juose išdėstyta trijų krypčių strategija, kuria siekiama iki 2015 m. visoje Sąjungoje užtikrinti šio svarbaus ištekliaus kokybę ir tvarumą.

DOKUMENTAS

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui Europos vandens išteklių išsaugojimo metmenys [COM(2012)673 - neskelbta Oficialiajame leidinyje]

SANTRAUKA

Vanduo būtinas žmogaus gyvybei, gamtai ir ekonomikai. Pastaruosius tris dešimtmečius ES sėkmingai ėmėsi veiksmų užtikrinti aukštą jo kokybę visoje Europoje. Nepaisant neginčijamų pasiekimų, tebekyla įvairių problemų, kaip antai kokybės, taršos ir stygiaus. Sąjungai būtina labiau pasistengti norint pasiekti 2000 m. priimtame plačią sritį apimančiame teisės akte iškeltą tikslą iki 2015 m. užtikrinti gerą vandens būklę visuose ES ežeruose, upėse, upeliuose ir gruntinio vandens sluoksniuose.

Europos vandens išteklių išsaugojimo metmenyse numatyta, kaip tą tikslą pasiekti nustatant kliūtis ir kaip jas įveikti. Juose pabrėžiama, kad tinkamai rūpintis vandens ištekliais svarbu ne tik dėl aplinkos ir sveikatos, bet ir dėl ekonominės gerovės. Gyva ir naujoviška vandens pramonė gali reikšmingai prisidėti prie ūkio augimo ir naujų darbo vietų kūrimo.

Šiuose metmenyse nerasite vieno visa apimančio požiūrio. Tačiau dokumentas pristato tris skirtingas strategijas, kurias nacionalinės ir regioninės valdžios institucijos bei sprendimų priėmėjai gali įgyvendinti siekdami geriau tvarkyti vandenį.

Pirmoji sutelkta į poreikį geriau taikyti esamą ES vandens politiką ir teisės aktus. Tai galima pasiekti atkuriant pelkynus ir salpas, kad būtų geriau sulaikomas vanduo, arba griežčiau taikant principą moka teršėjas. Plačiau naudojami skaitikliai taip pat užtikrintų, kad vartotojai sumokės už suvartotą vandenį.

Laikantis antrosios krypties, sprendimus priimantys asmenys turėtų daugiau dėmesio skirti bendriems ES vandens politikos tikslams įgyvendinant kitas politikos sritis nuo žemės ūkio ir žuvininkystės iki energetikos ir transporto arba skirstant lėšas infrastruktūros projektams.

Taip pat šiuose metmenyse pabrėžiamas poreikis didinti vandens naudojimo efektyvumą, galbūt iškeliant nacionalinius tikslus, mažinant nuotėkį, kuris kartais siekia net 50 proc., ir kuriant pakartotinio vandens panaudojimo standartus ES. Pavyzdžiui, efektyviau naudojant vandenį gyvenamuosiuose pastatuose, vartojimą galima sumažinti 10 proc.

Šie metmenys reikšmingai prisideda prie platesnės ES efektyvaus išteklių naudojimo programos ir prie bendros pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo strategijos Europa 2020. Jie lems ES vandens politiką ilgalaikėje perspektyvoje.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/60/EB, nustatanti Bendrijos veiksmų vandens politikos srityje pagrindus [Oficialusis leidinys L 327, 2000 12 22]

Komisijos komunikatas: 2020 m. Europa - pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo strategija [KOM(2010)2020 galutinis - neskelbta Oficialiajame leidinyje]

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui: Efektyvaus išteklių naudojimo Europos planas [KOM(2011)571 galutinis - neskelbta Oficialiajame leidinyje]

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui Vandens trūkumo ir sausrų politikos peržiūros ataskaita [COM(2012)672 - neskelbta Oficialiajame leidinyje]

Paskutinį kartą atnaujinta: 09.12.2013

Į viršų