This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32014L0060
Neteisėtai iš kitos ES šalies išvežtų kultūros objektų grąžinimas
Neteisėtai iš kitos ES šalies išvežtų kultūros objektų grąžinimas
Šiuo Europos Sąjungos (ES) teisės aktu patikslinamos ir išplečiamos esamos taisyklės dėl visų kultūros objektų, kuriuos ES šalis laiko nacionalinėmis vertybėmis ir kurie buvo neteisėtai išvežti iš jos teritorijos po 1993 m. sausio 1 d., grąžinimo.
DOKUMENTAS
2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/60/ES dėl neteisėtai iš valstybės narės teritorijos išvežtų kultūros objektų grąžinimo, kuria iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1024/2012 (Nauja redakcija)
SANTRAUKA
KAM SKIRTA ŠI DIREKTYVA?
Šiuo Europos Sąjungos (ES) teisės aktu patikslinamos ir išplečiamos esamos taisyklės dėl visų kultūros objektų, kuriuos ES šalis laiko nacionalinėmis vertybėmis ir kurie buvo neteisėtai išvežti iš jos teritorijos po 1993 m. sausio 1 d., grąžinimo.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Taikymo sritis
Teisės aktas taikomas istorinės, paleontologinės, etnografinės, numizmatinės reikšmės arba mokslinės vertės objektams. Objektai gali būti viešųjų ar kitų kolekcijų dalis arba pavieniai objektai. Jie gali būti rasti vykdant įprastus ar neteisėtus kasinėjimus, bet turi būti priskirti nacionalinėms vertybėms arba apibrėžiami kaip tokios vertybės.
Nebėra reikalaujama, kad objektai būtų priskiriami tam tikroms kategorijoms arba atitiktų su jų amžiumi ir (arba) finansine verte susijusias ribas, kad juos būtų galima grąžinti.
ES šalių bendradarbiavimas
Reikalaujama, kad ES šalių nacionalinės valdžios institucijos veiksmingai bendradarbiautų tarpusavyje ir keistųsi informacija apie neteisėtai išvežtus kultūros objektus naudodamosi ES vidaus rinkos informacine sistema.
Patikrinimo ir grąžinimo terminai
Iš kitos ES šalies gavusi įspėjimą apie rastą objektą, šalis per 6 mėnesius turi patikrinti, ar jis yra nacionalinė vertybė.
Šalis, iš kurios objektas buvo neteisėtai išvežtas, turi pradėti teismo procesą dėl gražinimo per 3 metus nuo tos dienos, kai ji sužino apie objekto buvimo vietą ir jo valdytojo ar turėtojo tapatybę.
Teismo procesas dėl grąžinimo negali būti pradėtas praėjus daugiau kaip 30 metų nuo objekto neteisėto išvežimo iš prašančiosios ES šalies. Šis terminas pratęsiamas iki 75 metų, jei objektai priklauso visuomeninėms kolekcijoms arba religinių apeigų institucijoms (šalyse, kuriose jiems taikomos specialios apsaugos taisyklės).
Kompensacija
Atsižvelgiant į bylos aplinkybes ir tik tada, kai objekto turėtojas gali įrodyti, kad buvo pakankamai rūpestingas ir apdairus įsigydamas objektą (t. y. negalėjo žinoti, kad jis buvo gautas iš neteisėtos prekybos), ES šalies, į kurią kreipiamasi, teismas už grąžinimą priteisia teisingą kompensaciją. Renkant įrodymus atsižvelgiama į objekto kilmės dokumentus, leidimus išvežti, kurių reikia pagal prašančiosios šalies teisės aktus, sumokėtą kainą ir į tai, ar turėtojas ieškojo informacijos kuriame nors prieinamame pavogtų kultūros objektų registre.
KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?
Direktyva 2014/60/ES panaikinamas esamas teisės aktas - Direktyva 93/7/EEB - nuo 2015 m. gruodžio 19 d.
NUORODOS
Dokumentas |
Įsigaliojimo data |
Perkėlimo į valstybių narių teisę terminas |
Oficialusis leidinys |
2014 6 17 |
2015 12 18 |
||
- |
- |
paskutinis atnaujinimas 10.09.2015