EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Administracinis bendradarbiavimas PVM srityje

Administracinis bendradarbiavimas PVM srityje

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu nustatomos procedūros, kuriomis Europos Sąjungos (ES) valstybių narių institucijoms sudaromos sąlygos bendradarbiauti ir keistis informacija apie pridėtinės vertės mokestį (PVM) bei kovoti su sukčiavimu PVM srityje. Taip užtikrinama, kad:

  • PVM yra tinkamai įvertintas ir taikomas;
  • sukčiavimas PVM srityje yra nustatytas ir vykdoma jo prevencija;
  • PVM pajamos yra apsaugotos.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Centrinės ryšių įstaigos

Kiekviena valstybė narė paskiria centrinę ryšių įstaigą, kuri yra kitų valstybių narių ir Europos Komisijos ryšių palaikymo institucija. Ši įstaiga turi turėti paskirtųjų pareigūnų ir ryšių skyrių, galinčių keistis informacija su savo partneriais kitose ES šalyse, sąrašą. Kai pareigūnai arba ryšių skyriai gauna prašymą ar atsako į pagalbos prašymą, jie turi pranešti apie tai savo centrinei ryšių įstaigai.

Dalijimasis informacija

Šalys gali prašyti informacijos iš kitos valstybės narės naudodamos standartinę formą, kad galėtų tinkamai įvertinti tarpvalstybinį sandorį. Institucijos, į kurias kreipiamasi, turi atsakyti besikreipiančiosioms institucijoms per tris mėnesius nuo prašymo gavimo dienos arba per vieną mėnesį, jei jos jau turi tą informaciją.

Tam tikra informacija keičiamasi automatiškai, jei:

  • kilmės valstybės narės pateikta informacija yra būtina paskirties valstybės narės, kurioje bus apmokestinama, kontrolės sistemai;
  • yra pagrindo manyti, kad paskirties valstybėje narėje buvo pažeisti ar gali būti pažeisti PVM teisės aktai;
  • yra rizika, kad paskirties valstybėje narėje bus nesumokėti mokesčiai.

Valstybės narės taip pat gali spontaniškai keistis informacija ir gali prašyti šalių, su kuriomis dalijasi informacija, pateikti grįžtamąją informaciją.

Valstybės narės gali atsisakyti suteikti informaciją, kai:

  • per tam tikrą laikotarpį besikreipiančiosios institucijos pateiktų informacijos prašymų kiekis sukelia neproporcingą administracinę naštą;
  • besikreipiančioji institucija neišnaudojo įprastinių informacijos šaltinių;
  • dėl to būtų atskleista komercinė, pramoninė ar profesinė paslaptis, arba informacija, kurios atskleidimas prieštarautų viešajai tvarkai.

Informacijos saugojimas

Kiekviena valstybė narė turi saugoti šią naujausią informaciją ne trumpiau kaip penkerius metus:

  • sumuojančiose ataskaitose (asmenų, kuriems jie tiekė prekes, sąrašuose), kurias pateikia PVM mokėtojais registruoti apmokestinamieji asmenys, pateiktą informaciją;
  • duomenis apie asmenis, kuriems valstybė narė suteikė PVM mokėtojo kodą;
  • duomenis apie PVM mokėtojo kodus, kurie nustojo galioti;
  • informaciją apie neįsisteigusius apmokestinamuosius asmenis.

Informacija su visomis valstybėmis narėmis dalijamasi per elektroninę sistemą – PVM informacijos e. mainų sistemą (VIES).

Reglamentu (ES) 2020/283 nustatomas pakeitimas, pagal kurį Komisija turi plėtoti ir prižiūrėti centrinę elektroninę mokėjimo informacijos sistemą (CESOP), skirtą įtariamam sukčiavimui PVM srityje tirti arba sukčiavimui PVM srityje nustatyti, teikti jai prieglobą ir vykdyti jos techninį valdymą. CESOP saugos valstybių narių surinktus mokėjimų duomenis ir apibendrins juos pagal kiekvieną atskirą gavėją, taip pat palygins juos su kita informacija, kuria keičiamasi pagal Reglamentą (ES) Nr. 904/2010. Duomenys CESOP bus prieinami tik valstybių narių kovos su sukčiavimu ekspertams. Reglamentas bus pradėtas taikyti 2024 m. sausio 1 d.

Direktyva (ES) 2020/285 nustatomos supaprastintos taisyklės, kuriomis siekiama sumažinti administracinę naštą ir reikalavimų laikymosi išlaidas mažosioms įmonėms bei sukurti palankesnę mokesčių aplinką, kad jos veiksmingiau augtų ir prekiautų tarptautiniu lygiu. Mažosios įmonės galės atitikti sąlygas supaprastintoms PVM reikalavimų vykdymo taisyklėms taikyti, jei jų metinė apyvarta nesieks ribos, kurią nustatė atitinkama valstybė narė, t. y. neviršys 85 000 eurų. Tam tikromis sąlygomis kitų valstybių narių mažosios įmonės, kurios neviršija šios ribos, taip pat galės pasinaudoti supaprastinta sistema, jei jų bendra metinė apyvarta visoje ES neviršys 100 000 eurų. Naujosios taisyklės taikomos nuo 2025 m. sausio 1 d.

PVM grąžinimas

Valstybės narės persiunčia prašymus grąžinti PVM, kuriuos gauna iš kitose valstybėse narėse įsisteigusių apmokestinamųjų asmenų, atitinkamų PVM grąžinančių valstybių narių kompetentingoms institucijoms. Prašymai elektroninėmis priemonėmis persiunčiami per 15 dienų nuo prašymo gavimo. PVM grąžinančių valstybių narių institucijos turi pranešti kitų valstybių narių institucijoms, jei:

  • joms reikia papildomos elektroninės kodais išreikštos informacijos apie pareiškėjų pobūdį ir paslaugas; arba
  • jos reikalauja, kad pareiškėjai pateiktų savo veiklos aprašymą pagal suderintus kodus.

ES nepriklausančios šalys

Jei valstybės narės atitinkama institucija gauna informaciją iš ES nepriklausančios šalies, ji gali perduoti tą informaciją valstybėms narėms, kurios prašo tos informacijos ar bet kuriai valstybei narei, kuri gali būti suinteresuota ją gauti, jei tai leidžiama pagal pagalbos susitarimus su atitinkama ES nepriklausančia šalimi. Valstybių narių institucijos gali perduoti informaciją ES nepriklausančioms šalims, jei:

  • valstybė narė, iš kurios gauta informacija, sutinka su tokiu perdavimu;
  • ES nepriklausanti šalis sutiko bendradarbiauti sukaupiant įrodymus, kuriais patvirtinamas sandorių, kurie manomai pažeidžia PVM teisės aktus, neteisėtumas.

Kova su sukčiavimu PVM srityje

Reglamentu sukuriamas „Eurofisc“, kovos su sukčiavimu ekspertų tinklas, sudarantis sąlygas valstybėms narėms bendrai tvarkyti PVM duomenis ir keistis išankstiniais įspėjimais dėl įmonių, kurios, kaip įtariama, susijusios su sukčiavimu PVM srityje. „Eurofisc“ taip pat koordinuoja visus tolesnius veiksmus, kurių imasi mokesčių institucijos, gavusios įspėjimą apie sukčiavimą. Prireikus „Eurofisc“ taip pat gali bendradarbiauti su OLAF ir Europolu.

Elektroninė prekyba

Įgyvendinant priemonių rinkinį, skirtą modernizuoti ES PVM sistemą ir pritaikyti ją prie ES vykdomos tarpvalstybinės elektroninės prekybos, Reglamentu (ES) 2017/2454 iš dalies pakeičiamas Reglamentas (ES) Nr. 904/2010, nustatant taisykles, kurios leis pagerinti valstybių narių administracinį bendradarbiavimą. 2017 m. keičiančiu reglamentu užtikrinama, kad bus atsižvelgta į paslaugų teikimą ir nuotolinę prekybą prekėmis pagal Direktyvą (ES) 2017/2455 (kuria iš dalies pakeičiamos Direktyva 2006/112/EB, žr. santrauką, ir Direktyva 2009/132/EB, žr. santrauką). Jis taikomas nuo 2021 m.

Be kita ko, šiuo reglamentu reikalaujama, kad:

  • muitinei būtų iš anksto nurodytas mokėtojo kodas, kurį naudojant mokamas PVM, kad ji galėtų patikrinti jo galiojimą prekių importo metu;
  • prašymus pateikti apskaitos registrų duomenis ir administracinius tyrimus, kuriuos valstybės narės pateikė apmokestinamiesiems asmenims, koordinuotų registravimosi valstybė*.

2020 m. pradžioje Komisija priėmė Įgyvendinimo reglamentą (ES) 2020/21 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu PVM srityje ir Įgyvendinimo reglamentą (ES) 2020/194, kuriame pateikiama išsami informacija apie PVM vieno langelio principu veikiančią prekybą internetinėmis prekėmis.

Abu įgyvendinimo reglamentai prisideda prie to, kad PVM būtų mokamas galutinio vartotojo valstybėje narėje, o tai lemia teisingesnį mokesčių pajamų paskirstymą tarp valstybių narių.

Dėl COVID-19 krizės naujosios PVM elektroninės prekybos taisyklės taikomos ne nuo 2021 m. sausio 1 d., o nuo 2021 m. liepos 1 d. (Įgyvendinimo reglamentas (ES) 2020/1318). Šio papildomo laiko reikėjo tam, kad visos valstybės narės galėtų parengti reikalingas IT sistemas šiems pokyčiams įgyvendinti ir taikyti.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2012 m. sausio 1 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Registravimosi valstybė. Valstybė narė, kurioje apmokestinamasis asmuo yra registruojamas naudojantis minimaliąja vieno langelio sistema.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2010 m. spalio 7 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje (OL L 268, 2010 10 12, p. 1–18)

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 904/2010 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2020 m. vasario 18 d. Tarybos reglamentas (ES) 2020/283, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 904/2010, kiek tai susiję su priemonėmis, kuriomis stiprinamas administracinis bendradarbiavimas kovojant su sukčiavimu PVM (OL L 62, 2020 3 2, p. 1–6)

2020 m. vasario 18 d. Tarybos direktyva (ES) 2020/285, kuria iš dalies keičiami Direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos, kiek tai susiję su specialia mažosioms įmonėms skirta schema, ir Reglamentas (ES) Nr. 904/2010, kiek tai susiję su administraciniu bendradarbiavimu ir keitimusi informacija tinkamo specialios mažosioms įmonėms skirtos schemos taikymo stebėsenos tikslais (OL L 62, 2020 3 2, p. 13–23)

2020 m. vasario 12 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2020/194, kuriuo nustatomos išsamios Tarybos reglamento (ES) Nr. 904/2010 nuostatų, susijusių su specialiomis schemomis, skirtomis apmokestinamiesiems asmenims, teikiantiems paslaugas neapmokestinamiesiems asmenims, vykdantiems nuotolinę prekybą prekėmis ir tiekiantiems tam tikras prekes šalies viduje, taikymo taisyklės (OL L 40, 2020 2 13, p. 114–124)

Žr. konsoliduotą versiją.

2020 m. sausio 14 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2020/21, kuriuo iš dalies keičiamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 79/2012, kuriuo nustatomos išsamios Tarybos reglamento (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje tam tikrų nuostatų įgyvendinimo taisyklės (OL L 11, 2020 1 15, p. 1–2)

Žr. konsoliduotą versiją.

2017 m. gruodžio 5 d. Tarybos reglamentas (ES) 2017/2454, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje (OL L 348, 2017 12 29, p. 1–6)

Žr. konsoliduotą versiją.

2017 m. gruodžio 5 d. Tarybos direktyva (ES) 2017/2455, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2006/112/EB ir Direktyvos 2009/132/EB nuostatos, susijusios su tam tikromis pridėtinės vertės mokesčio prievolėmis, taikomomis paslaugų teikimui ir nuotolinei prekybai prekėmis (OL L 348, 2017 12 29, p. 7–22)

Žr. konsoliduotą versiją.

2009 m. spalio 19 d. Tarybos direktyva 2009/132/EB dėl Direktyvos 2006/112/EB 143 straipsnio b ir c punktų taikymo, neapmokestinant galutinio tam tikrų prekių importo pridėtinės vertės mokesčiu (OL L 292, 2009 11 10, p. 5–30)

Žr. konsoliduotą versiją.

2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos (OL L 347, 2006 12 11, p. 1–118)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 15.06.2022

Top