EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Duomenų bazių teisinė apsauga

Duomenų bazių teisinė apsauga

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 96/9/EB dėl duomenų bazių teisinės apsaugos

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Direktyva siekiama sukurti duomenų bazių* teisinę apsaugą, kurią sudaro du aspektai:

  • autorių teisių apsauga, t. y., autoriaus intelektinės veiklos rezultato atrenkant ir tvarkant medžiagą apsauga;
  • sui generis teisių* apsauga, t. y., didelių investicijų (finansų, žmogiškųjų išteklių, pastangų ir energijos) renkant, tikrinant ir pateikiant duomenų bazės turinį apsauga.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

Direktyva:

  • taikoma duomenų bazėms, nepriklausomai nuo jų formos (pvz. to, ar jos yra elektroninės (virtualios), ar ne elektroninės (ne virtualios));
  • netaikoma programinei įrangai, naudojamai kuriant duomenų bazę arba tam, kad duomenų bazė veiktų, joje saugomiems darbams ir medžiagai.

Ji nedaro poveikio teisės normoms, kurios pirmiausia taikomos patentams, prekių ženklams, dizainams ir modeliams arba nesąžiningai konkurencijai.

Autorių teisės

  • Duomenų bazei autorių teisių apsauga taikoma, jeigu duomenų bazės turinio atranka arba tvarkymas yra autoriaus intelektinės veiklos rezultatas.
  • Duomenų bazės autorius naudojasi tam tikromis išskirtinėmis teisėmis (apriboti veiksmai), pvz. dauginimo, keitimo, platinimo ir pan.
  • Teisėtas duomenų bazės naudotojas gali atlikti apribotus veiksmus, kurie yra reikalingi norint naudotis duomenų baze, jei laikosi tam tikrų apribojimų.
  • Numatytos ir kitos išimtys (pvz. mokymo ar mokslinių tyrimų iliustracijos).

Sui generis teisės

  • Direktyvoje nustatytos ne tik autorių teisių, bet ir sui generis teisių apsaugos priemonės, kad duomenų bazės autorius galėtų uždrausti neteisėtai perkelti ir panaudoti duomenų bazės turinį.
  • Sui generis teisės yra ekonominės teisės, tad jas galima perduoti, perleisti arba suteikti pagal licencijos sutartį.
  • Teisėti naudotojai gali be leidimo perkelti ir panaudoti nedideles duomenų bazės turinio dalis. Tačiau jie negali vykdyti jokių veiksmų, kuriais būtų padaryta nepagrįsta žala teisėtiems duomenų bazės autoriaus arba asmens, teikiančio duomenų bazėje saugomus darbus arba duomenų bazės paslaugas, interesams.
  • Taip pat numatytos kitos išimtys (pvz. mokymo arba mokslinių tyrimų iliustracijos).
  • Teisė uždrausti be leidimo perkelti ir (arba) panaudoti duomenų bazės turinį galioja 15 metų, o įsigalioja nuo tos dienos, kai duomenų bazė baigiama kurti.
  • Apsauga nuo neteisėto duomenų bazės turinio perkėlimo arba panaudojimo duomenų bazei suteikiama, jeigu jos autorius yra ES pilietis, įmonė arba veiklą vykdantis rezidentas, kurio registruota buveinė, centrinė administracija arba pagrindinė veiklos vieta yra ES.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 1996 m. balandžio 16 d. ES šalys turėjo ją perkelti į savo teisę iki 1997 m. gruodžio 31 d.

KONTEKSTAS

Direktyva buvo vertinama dukart, pirmą kartą – 2005 m., antrą – 2018 m.

Daugiau informacijos galite rasti:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Duomenų bazė: pavienių darbų, duomenų ar kitokios sistemingai arba metodiškai sutvarkytos ir individualiai elektroninėmis arba kitomis priemonėmis prieinamos medžiagos rinkinys.
Sui generis teisė: panaši į autorių teisę, tačiau atskira turtinė teisė. Ši teisė egzistuoja tam, kad būtų pripažintos didelės investicijos renkant, tikrinant arba pateikiant duomenų bazės turinį, net jei šiam procesui nėra būdingas kūrybinis aspektas, kurį apima autorių teisės.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

1996 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 96/9/EB dėl duomenų bazių teisinės apsaugos (OL L 77, 1996 3 27, p. 20–28)

paskutinis atnaujinimas 11.01.2019

Top