Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Finansinių konglomeratų priežiūra

Finansinių konglomeratų priežiūra

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2002/87/EB dėl finansiniam konglomeratui priklausančių kredito įstaigų, draudimo įmonių ir investicinių firmų papildomos priežiūros

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

  • Šia direktyva siekiama pagerinti veiksmingą finansinių konglomeratų – didelių finansinių grupių (bankų, draudimo įmonių, investicinių įmonių grupių), veikiančių skirtinguose finansų sektoriuose, dažnai – tarpvalstybiniu mastu, priežiūrą.
  • Svarbiausias jos tikslas – prisidėti prie didesnio finansinio stabilumo ir vartotojų apsaugos.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Šia direktyva nustatomi konkretūs reikalavimai:

  • dėl mokumo (kai bendras reikalavimas yra integruoti visus grupei taikomus reikalavimus), kad tas pats kapitalas nebūtų naudojamas daugiau nei vieną kartą, apsisaugant nuo rizikos, kad skirtingi subjektai atsidurs tame pačiame konglomerate („daugybinis kapitalo panaudojimas“) ir neleidžiant patronuojančioms įmonėms „sudaryti vartotojų rinkas“, kuriose jos pateiktų skolų įsipareigojimus ir tada naudotų pajamas kaip nuosavybę savo dukterinėms įmonėms reguliuoti („pernelyg didelis sutelkimas“);
  • dėl konglomerato valdymo tinkamumo ir profesionalumo;
  • siekiant užtikrinti tinkamą rizikos valdymą ir vidaus kontrolės sistemas konglomerato viduje;
  • nurodant, kad turėtų būti paskirta viena priežiūros institucija, koordinuojanti bendrą konglomerato, galinčio apimti daug įvairių institucijų, vykdančių skirtingo pobūdžio konglomerato veiklą, priežiūrą;
  • priežiūros institucijų keitimuisi informacija ir bendradarbiavimui (įskaitant institucijas ES nepriklausančiose šalyse) dėl finansinio konglomerato kontroliuojamų subjektų.

Direktyvos 2002/87/EB daliniai pakeitimai

  • Direktyva 2011/89/ES nustatomi daliniai pakeitimai, kuriais nacionalinėms finansų priežiūros institucijoms suteikiami nauji įgaliojimai geriau prižiūrėti konglomeratų patronuojančius subjektus, kaip antai kontroliuojančiąsias bendroves. Jei finansiniam konglomeratui iškiltų problemų, priežiūros institucijos tokiu būdu galėtų anksčiau gauti daugiau informacijos ir būtų geriau pasirengusios įsikišti.
  • Direktyva 2013/36/ES dėl riziką ribojančios bankų ir investicinių įmonių priežiūros nustatomi daliniai pakeitimai siekiant parengti techninius standartus tam, kad įstaigos, kurios priklauso finansiniam konglomeratui, taikytų tinkamus skaičiavimo metodus konsoliduotam kapitalo poreikiui nustatyti (žr. santrauką).
  • Direktyva (ES) 2019/2034 nustatoma speciali investicinėms įmonėms skirta riziką ribojanti sistema, kuriai iki šios direktyvos buvo taikomos tos pačios taisyklės, kaip ir bankams (žr. santrauką).

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva 2002/87/EB taikoma nuo 2003 m. vasario 11 d. Valstybės narės turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2004 m. rugpjūčio 10 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2002 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2002/87/EB dėl finansiniam konglomeratui priklausančių kredito įstaigų, draudimo įmonių ir investicinių firmų papildomos priežiūros, ir iš dalies keičianti Tarybos direktyvas 73/239/EEB, 79/267/EEB, 92/49/EEB, 92/96/EEB, 93/6/EEB ir 93/22/EEB bei Europos Parlamento ir Tarybos direktyvas 98/78/EB ir 2000/12/EB (OL L 35, 2003 2 11, p. 1–27)

Vėlesni Direktyvos 2002/87/EB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

paskutinis atnaujinimas 12.11.2021

Top