VIS reglamentas
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Reglamentas (EB) Nr. 767/2008 dėl Vizų informacinės sistemos ir apsikeitimo duomenimis apie trumpalaikes vizas tarp valstybių narių (VIS reglamentas)
KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?
Šiuo reglamentu sukuriama Vizų informacinė sistema (VIS) ir nustatomos Šengeno susitarimą ir konvenciją pasirašiusių Europos Sąjungos (ES) valstybių narių keitimosi duomenimis apie trumpalaikes vizas tvarka ir sąlygos.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Pastaba skaitytojui. Šis reglamentas buvo kelis kartus iš dalies keičiamas. Šioje santraukoje atspindimas reglamento su faktiškai įsigaliojusiais pakeitimais turinys.
Tikslas
Sprendimu 2004/512/EB sukurtos VIS tikslas – gerinti bendros vizų politikos įgyvendinimą, konsulinį bendradarbiavimą ir centrinių vizų institucijų konsultavimąsi:
- supaprastinant prašymo išduoti vizą pateikimo tvarką;
- neleidžiant atsirasti „prekybai vizomis“;
- palengvinant kovą su sukčiavimu;
- palengvinant patikrinimus išorės sienos perėjimo punktuose ir valstybių narių teritorijoje;
- padedant nustatyti kiekvieno asmens, kuris neatitinka atvykimo, buvimo ar gyvenimo valstybių narių teritorijoje reikalavimų, tapatybę;
- palengvinant Reglamento (EB) Nr. 604/2013, kuriuo nustatoma valstybė narė, atsakinga už ES nepriklausančios šalies piliečio pateikto prieglobsčio prašymo nagrinėjimą (žr. santrauką), taikymą;
- padedant užkirsti kelią grėsmei valstybių narių vidaus saugumui.
Tam tikrais atvejais nacionalinės institucijos ir Europolas gali prašyti prieigos prie duomenų, įvestų į VIS, siekdami užkirsti kelią teroristiniams ir baudžiamiesiems nusikaltimams, juos nustatyti ir tirti.
VIS registruojami šių kategorijų duomenys:
- raidiniai ir skaitmeniniai duomenys apie vizos prašantį asmenį ir apie prašomas, išduotas, neišduotas, panaikintas, atšauktas arba pratęstas vizas;
- nuotraukos;
- pirštų atspaudų duomenys;
- nuorodos į ankstesnius prašymus išduoti vizą ir į kartu keliaujančių asmenų prašymų bylas.
Duomenų, registruojamų bendroje tapatybės duomenų saugykloje, kategorijos
Bendroje tapatybės duomenų saugykloje (TDS) registruojami šie duomenys:
- pavardė, vardai, gimimo data, lytis;
- pavardė gimimo metu (ankstesnė (-ės) pavardė (-ės)), gimimo vieta ir šalis, dabartinė pilietybė ir pilietybė gimus;
- kelionės dokumento informacija, įskaitant:
- rūšį ir numerį,
- išdavusiąją šalį,
- išdavusiąją instituciją,
- galiojimo pabaigos datą.
Prieiga prie VIS
- Tik tinkamai įgalioti vizų institucijų darbuotojai gali įvesti, keisti ar ištrinti VIS duomenis.
- Su VIS duomenimis gali susipažinti tik tinkamai įgalioti vizų institucijų ir institucijų, atliekančių patikrinimus išorės sienų perėjimo punktuose bei imigracijos dokumentų patikrinimus ir sprendžiančių dėl prieglobsčio suteikimo, darbuotojai.
- Institucijos, įgaliotos naudotis VIS, turi užtikrinti, kad:
- naudojimasis VIS būtų reikalingas, tinkamas ir proporcingas siekiant atlikti savo užduotis;
- naudojantis VIS vizos prašantys asmenys ir vizos turėtojai nebūtų diskriminuojami ir būtų gerbiamas jų žmogiškas orumas ir neliečiamybė.
Duomenų įvedimas vizų institucijose
- Tuo atveju, kai prašymas priimtinas pagal Vizų kodeksą, nustatytą iš dalies keičiančiu Reglamentu (EB) Nr. 810/2009 (žr. santrauką), vizų institucija sukuria prašymo bylą. Ji į VIS įveda Reglamento (EB) Nr. 767/2008 9 straipsnyje nurodytus duomenis.
- Priėmus sprendimą išduoti vizą, vizos institucija įtraukia kitus duomenis, pavyzdžiui:
- vizą išdavusią instituciją;
- vizos rūšį;
- vizos įklijos numerį;
- teritoriją, kurioje vizos turėtojas turi teisę keliauti;
- vizos galiojimo laikotarpio pradžios ir pabaigos datas;
- vizoje numatytą atvykimų skaičių į teritoriją, kurioje viza galioja.
- Priežastis būtina nurodyti, jei priimamas sprendimas:
- panaikinti, atšaukti arba pratęsti vizą;
- pratęsti vizos galiojimą.
VIS naudojimas
VIS naudojama:
- kompetentingose vizų institucijose, kurios nagrinėja prašymus ir su jais susijusius sprendimus;
- centrinių vizų institucijų konsultavimuisi ir prašymams pateikti dokumentus;
- kompetentingose vizų institucijose ataskaitų teikimo ir statistikos tikslais (neidentifikuojant konkrečių vizos prašančių asmenų).
Kitų institucijų prieiga prie VIS duomenų
- Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2017/2226, kuriuo įdiegiama ES atvykimo ir išvykimo sistema (AIS) (žr. santrauką), buvo užtikrinti veiksmingesni ir greitesni patikrinimai kertant sieną. Tam naudojamas saugus ryšio kanalas tarp AIS centrinės sistemos ir centrinės VIS. Tiesioginė informacijos paieška tarp AIS ir VIS galima tik tuo atveju, jeigu tokia galimybė numatyta ir Reglamente (EB) Nr. 767/2008, ir Reglamente (ES) 2017/2226.
- VIS naudojančios vizų institucijos gali susipažinti su AIS duomenimis per VIS:
- nagrinėdamos prašymus išduoti vizą ir priimdamos dėl jų sprendimus;
- kad gautų su vizomis susijusius duomenis tiesiogiai iš VIS ir eksportuotų juos į AIS tais atvejais, kai viza panaikinama, atšaukiama arba pratęsiama.
- AIS naudojančios sienos apsaugos institucijos gali susipažinti su VIS duomenimis per AIS, kad:
- gautų su viza susijusius duomenis tiesiogiai iš VIS ir importuotų juos į AIS;
- patikrintų vizos autentiškumą ir galiojimą;
- patikrintų, ar ES nepriklausančių šalių piliečiai, kuriems netaikoma pareiga turėti vizą ir kurių asmens byla neįregistruota AIS, buvo anksčiau registruoti VIS;
- jeigu vizos turėtojo tapatybė tikrinama naudojant pirštų atspaudus, patikrintų vizos turėtojo tapatybę palygindamos pirštų atspaudus su VIS duomenimis.
- Institucijos, kompetentingos atlikti patikrinimus valstybių narių teritorijoje, gali atlikti duomenų paiešką tik tam, kad galėtų patikrinti vizos turėtojo asmens tapatybę ir (arba) vizos autentiškumą ir (arba) tai, ar įvykdytos atvykimo, buvimo ar gyvenimo valstybių narių teritorijoje sąlygos.
- Už prieglobstį atsakingos nacionalinės institucijos gali susipažinti su duomenimis tik tam, kad:
- nustatytų valstybę narę, kuri yra atsakinga už prieglobsčio prašymo nagrinėjimą;
- išnagrinėtų prieglobsčio prašymą.
VIS veikimas
- Nuo 2018 m. birželio mėn. Europos didelės apimties IT sistemų operacijų valdymo agentūra (eu-LISA) yra atsakinga už centrinės VIS ir nacionalinių sąsajų, kurios jungiasi prie valstybių narių nacionalinių sistemų, operacijų valdymą.
- VIS operacijų valdymas apima visas užduotis, reikalingas tam, kad VIS veiktų visą parą visomis savaitės dienomis. Šios užduotys apima techninės priežiūros darbą ir techninius pakeitimus, būtinus siekiant užtikrinti, kad sistema veiktų pakankamai kokybiškai.
- Kiekviena ES valstybė narė yra atsakinga už:
- savo nacionalinės sistemos parengimą, organizavimą, valdymą, veikimą ir priežiūrą;
- duomenų saugumą iki jų perdavimo į nacionalinę sąsają ir to perdavimo metu, taip pat tam skirto apsaugos plano parengimą;
- tinkamai įgaliotų kompetentingų nacionalinių institucijų darbuotojų prieigos prie VIS valdymą;
- nacionalinės sistemos išlaidų padengimą.
- VIS duomenys negali būti perduodami ES nepriklausančioms šalims ir tarptautinėms organizacijoms, išskyrus atvejus, kai tai yra labai svarbu ES nepriklausančios šalies piliečio tapatybei patvirtinti konkrečiais atvejais.
Duomenų saugumas, atsakomybė ir apsauga
- Valstybė narė, įvedusi duomenis į VIS, turi užtikrinti šių duomenų saugumą iki jų perdavimo į nacionalinę sąsają ir to perdavimo metu. Kiekviena valstybė narė turi užtikrinti iš VIS gautų duomenų saugumą ir priimti savo nacionalinei sistemai skirtą saugumo planą.
- Kiekvienas asmuo arba kiekviena valstybė narė, patyrę žalą dėl neteisėtos duomenų tvarkymo operacijos ar kokio nors veiksmo, nesuderinamo su Reglamentu (EB) Nr. 767/2008, turi teisę iš valstybės, atsakingos už padarytą žalą, gauti kompensaciją.
- Kiekviena valstybė narė ir eu-LISA turi saugoti įrašus apie visas VIS sistemoje vykdomas duomenų tvarkymo operacijas, taip pat įrašus apie darbuotojus, tinkamai įgaliotus įvesti arba gauti duomenis.
- Kiekviena valstybė narė turi reikalauti, kad nacionalinė priežiūros institucija, įsteigta pagal Reglamentą (ES) 2016/679 (žr. santrauką), stebėtų tos valstybės vykdomo asmens duomenų tvarkymo teisėtumą. Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūnas stebi eu-LISA veiklą.
Taikymas
Šis reglamentas, kaip Šengeno dokumentas, taikomas valstybėms narėms, išskyrus Airiją. Jį nusprendė įgyvendinti Danija, taip pat Islandija, Norvegija ir Šveicarija.
Naujausi Reglamento (EB) Nr. 767/2008 daliniai pakeitimai
Siekiant spręsti saugumo iššūkius ir keisti migracijos modelius, dedamos pastangos užtikrinti įvairių ES informacinių sistemų sąveikumą. Tuo tikslu Reglamentas (EB) Nr. 767/2008 buvo keletą kartų iš dalies keičiamas. Vis dėlto šie pakeitimai bus pradėti taikyti ne anksčiau kaip 2023 m. – dėl tikslios datos dar nenuspręsta. Daliniai pakeitimai padaryti šiais aktais:
- Reglamentu (ES) 2019/817 dėl ES informacinių sistemų teisingumo, laisvės ir saugumo srityje sąveikumo (žr. santrauką);
- Reglamentu (ES) 2021/1134, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 767/2008 ir du glaudžiai susiję tekstai: Vizų kodeksas (Reglamentas (EB) Nr. 810/2009, žr. santrauką) ir Šengeno sienų kodeksas (Reglamentas (ES) 2016/399, žr. santrauką). Be kita ko, juo sugriežtinami asmens patikrinimai, atliekami prieš priimant sprendimą dėl vizos išdavimo;
- Reglamentu (ES) 2021/1152, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 767/2008 dėl VIS sąveikumo su Europos kelionių informacijos ir leidimų sistema, sukurta Reglamentu (ES) 2018/1240 (žr. santrauką).
NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?
- Remiantis Reglamento (EB) Nr. 767/2008 48 straipsnio 3 dalimi, datą, nuo kada jis turėtų būti taikomas, turėjo nustatyti Europos Komisija. VIS pradėjo veikti 2011 m. spalio 11 d.
- Reglamento 26, 27, 32, 45 straipsniai, 48 straipsnio 1, 2 ir 4 dalys ir 49 straipsnis taikomi nuo 2008 m. rugsėjo 2 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 767/2008 dėl Vizų informacinės sistemos (VIS) ir apsikeitimo duomenimis apie trumpalaikes vizas tarp valstybių narių (VIS reglamentas) (OL L 218, 2008 8 13, p. 60–81)
Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 767/2008 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
SUSIJĘ DOKUMENTAI
2018 m. lapkričio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1726 dėl Europos Sąjungos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūros (eu-LISA), kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1987/2006 ir Tarybos sprendimas 2007/533/TVR bei panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1077/2011 (OL L 295, 2018 11 21, p. 99–137)
Žr. konsoliduotą versiją.
2018 m. rugsėjo 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1240, kuriuo sukuriama Europos kelionių informacijos ir leidimų sistema (ETIAS) ir iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1077/2011, (ES) Nr. 515/2014, (ES) 2016/399, (ES) 2016/1624 ir (ES) 2017/2226 (OL L 236, 2018 9 19, p. 1–71)
Žr. konsoliduotą versiją.
2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL L 119, 2016 5 4, p. 1–88)
Žr. konsoliduotą versiją.
2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/399 dėl taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienas, Sąjungos kodekso (Šengeno sienų kodeksas) (OL L 77, 2016 3 23, p. 1–52)
Žr. konsoliduotą versiją.
2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 604/2013, kuriuo išdėstomi valstybės narės, atsakingos už trečiosios šalies piliečio arba asmens be pilietybės vienoje iš valstybių narių pateikto tarptautinės apsaugos prašymo nagrinėjimą, nustatymo kriterijai ir mechanizmai (OL L 180, 2013 6 29, p. 31–59)
2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 810/2009, nustatantis Bendrijos vizų kodeksą (Vizų kodeksas) (OL L 243, 2009 9 15, p. 1–58)
Žr. konsoliduotą versiją.
2004 m. birželio 8 d. Tarybos sprendimas 2004/512/EB dėl Vizų informacinės sistemos (VIS) sukūrimo (OL L 213, 2004 6 15, p. 5–7)
Žr. konsoliduotą versiją.
paskutinis atnaujinimas 03.08.2023