EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vietinis eismas per išorines sausumos sienas

Vietinis eismas per išorines sausumos sienas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 1931/2006 – vietinio eismo per ES šalių išorines sausumos sienas taisyklės ir iš dalies pakeistos Šengeno konvencijos nuostatos

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Juo nustatoma vietinio eismo per Europos Sąjungos šalių išorines sausumos sienas tvarka ir šiam tikslui sukuriamas vietinio eismo per sieną leidimas.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Atvykimo ir buvimo sąlygos

Vietinis eismas per sieną reiškia, kad ES išorės sieną reguliariai ir dažnai dėl teisėtų priežasčių kerta kaimyninės trečiosios šalies piliečiai, gyvenantys ES pasienio regione.

Šie pasienio gyventojai gali kirsti ES šalies išorinę sausumos sieną šiomis sąlygomis:

  • jie turi leidimą, kuriuo leidžiama kirsti sieną (ir pasą, jei to reikalaujama dvišaliu susitarimu);
  • jie nėra asmenys, dėl kurių Šengeno informacinėje sistemoje buvo įvestas perspėjimas; ir
  • jie nėra laikomi keliančiais grėsmę viešajai tvarkai.

Šie asmenys turi teisę būti pasienio regione didžiausią laikotarpį, nustatytą ES šalies ir kaimyninės trečiosios šalies dvišaliame susitarime. Buvimas negali trukti ilgiau negu 3 mėnesius.

Jis taikomas Islandijai ir Norvegijai, nes juo yra plėtojamas Šengeno acquis (t. y. ES teisės aktai Šengeno erdvei – Europos erdvei be vidaus sienų, kurioje piliečiai, daug trečiųjų šalių piliečių ir turistų gali laisvai judėti be patikrinimų pasienyje), taip pat Šveicarijai ir Lichtenšteinui. Reglamentas netaikomas Airijai ir Jungtinei Karalystei (1).

Leidimai

Pasienio gyventojams išduodamas leidimas, kuris nuo 1 iki 5 metų galioja pasienio regione.

Šie leidimai turi tokias pat saugumo priemones kaip leidimai apsigyventi.

Už juos mokami mokesčiai atitinka mokesčius, kurie imami už paraiškų dėl trumpalaikių daugkartinių vizų išdavimo tvarkymą. Tačiau ES šalys gali nuspręsti sumažinti šiuos mokesčius ar jų atsisakyti. Pagal Reglamentą (ES) 2017/1954, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1030/2002 dėl ES leidimų apsigyventi formos trečiųjų šalių piliečiams, vietinio eismo per sieną leidimo apsaugos priemonės yra suderintos su leidimo apsigyventi apsaugos priemonėmis, kad minėti leidimai būtų saugesni ir būtų užkirstas kelias sukčiavimui. Reglamento (ES) 2017/1954 priede pateikiamos techninės specifikacijos, skirtos priekinei ir galinei kortelės pusei. Šios specifikacijos susijusios su asmens nuotrauka, kuri saugiai integruojama į kortelės pagrindą ir apsaugoma difrakcine optiškai kintančio vaizdo priemone, kortelės medžiaga (polikarbonatas arba lygiavertis sintetinis polimeras), ir spalva, spausdinimo procesu bei būdu.

Susitarimai dėl vietinio eismo per sieną režimo

ES šalys su kaimyninėmis trečiosiomis šalimis gali sudaryti susitarimus dėl vietinio eismo per sieną. Jos taip pat gali išlaikyti dabartinius susitarimus, jei jie neprieštarauja šiam reglamentui. Be to, ES šalys privalo užtikrinti, kad trečiosios šalys taikys abipusiškumo principą ir nustatys panašią tvarką ES piliečiams, kurie nori keliauti į jų pasienio regioną.

Šiais susitarimais galima leisti pasienio gyventojams naudotis:

  • sienos kirtimo punktais, skirtais tik pasienio gyventojams;
  • specialiomis eismo juostomis įprastiniuose sienos kirtimo punktuose;
  • išimtiniais leidimais pasienio gyventojams kirsti sieną ne tose vietose, kuriose yra nustatyti sienos kirtimo punktai, o kitose nustatytose vietose, ir ne tomis valandomis, kurios yra juose nustatytos.

ES šalys privalo taikyti veiksmingas, proporcingas ir atgrasančias sankcijas už vietinio eismo per sieną režimo pažeidimą. Galima panaikinti ar atšaukti leidimus.

Kaliningrado srities (regiono) ir konkrečių Lenkijos administracinių rajonų priskyrimas reikalavimus atitinkančiai pasienio teritorijai

Šis reglamentas buvo iš dalies pakeistas Reglamentu (ES) Nr. 1342/2011, kuriuo Kaliningrado sritis ir konkretūs Lenkijos administraciniai rajonai priskiriami reikalavimus atitinkančiai pasienio teritorijai pagal Lenkijos ir Rusijos dvišalį susitarimą. Šio dvišalio susitarimo galiojimas sustabdytas nuo 2016 m. liepos 4 d.

2016 m. Komisijos komunikatas

2015 m. daugiau kaip 50 mln. trečiųjų šalių piliečių apsilankė ES, tai reiškia, kad Šengeno erdvės išorės sienos buvo kirstos daugiau kaip 200 mln. kartų. Be šių teisėtų keliaujančių asmenų srautų vien tik 2015 m. dėl konflikto Artimuosiuose Rytuose ir kitose vietose nustatyta 1,8 mln. neteisėtų Europos išorės sienos kirtimo atvejų. Atsižvelgdama į šiuos skaičius ir į teroristų išpuolius 2015 m. pabaigoje bei 2016 m. pradžioje, Europos Komisija priėmė komunikatą, kuriuo nurodomos galimybės, kaip dabartinės ir būsimos informacinės sistemos galėtų sustiprinti tiek ES išorės sienų valdymą, tiek vidaus saugumą. Šis komunikatas prisidėjo prie ES duomenų tvarkymo architektūros gerinimo, kad ji visiškai atitiktų pagrindines teises, ypač asmens duomenų apsaugą.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2007 m. sausio 19 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2006 m. gruodžio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1931/2006, nustatantis vietinio eismo per valstybių narių išorines sausumos sienas taisykles ir iš dalies keičiantis Šengeno konvencijos nuostatas (OL L 405, 2006 12 30, p. 1–22). Tekstas iš naujo paskelbtas klaidų ištaisyme (OL L 29, 2007 2 3, p. 3–9)

Paskesni Reglamento (EB) Nr. 1931/2006 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai Patikimesnės ir pažangesnės sienų ir saugumo informacinės sistemos (COM(2016) 205 final, 2016 4 6)

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai: Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1342/2011, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (EB) Nr. 1931/2006 nuostatos, susijusios su Kaliningrado srities ir konkrečių Lenkijos administracinių rajonų priskyrimu reikalavimus atitinkančiai pasienio teritorijai, ir šiuo klausimu Lenkijos ir Rusijos Federacijos sudaryto susitarimo įgyvendinimo ir veikimo ataskaita (COM(2014) 74 final, 2014 2 19)

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai Antroji pagal Reglamentą Nr. 1931/2006 nustatyto vietinio eismo per sieną režimo įgyvendinimo ir jo laikymosi ataskaita (KOM(2011) 47 galutinis, 2011 2 9)

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1931/2006, nustatančiu vietinio eismo per valstybių narių išorines sausumos sienas taisykles, įvesto vietinio eismo per sieną režimo įgyvendinimo ir jo laikymosi (KOM(2009) 383 galutinis, 2009 7 24)

2002 m. birželio 13 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1030/2002, nustatantis vienodą leidimų apsigyventi trečiųjų šalių piliečiams formą (OL L 157, 2002 6 15, p. 1–7)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 04.05.2020



(1) Nuo 2020 m. vasario 1 d. Jungtinė Karalystė išstoja iš Europos Sąjungos ir tampa trečiąja šalimi (ne ES šalimi).

Top