EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Aukštasis mokslas: ES ir ne ES šalių bendradarbiavimas

Aukštasis mokslas: ES ir ne ES šalių bendradarbiavimas

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Bendradarbiavimo su ne ES šalimis stiprinimas aukštojo mokslo srityje (KOM(2001) 385 galutinis)

SANTRAUKA

KAM REIKALINGAS ŠIS KOMUNIKATAS?

Komunikatu nustatoma strategija ir apibrėžiamos taisyklės, kaip stiprinti ES ir ne ES šalių bendradarbiavimą aukštojo mokslo srityje.

Juo siekiama:

  • stiprinti ES kaip mokymosi centrą;
  • remti šalių partnerių, kurios nepriklauso ES, modernizavimo pastangas;
  • skatinti bendrąsias vertybes ir tarpkultūrinį supratimą;
  • remti ES šalių ir jų aukštojo mokslo institucijų internacionalizavimo pastangas;
  • gerinti paslaugų ir žmogiškųjų išteklių kokybę pasitelkiant tarpusavio mokymąsi ir keitimąsi gera patirtimi.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Šiame komunikate nustatyta strategija tikimasi pasinaudoti ES programų, kaip antai programos „Erasmus +“ , patirtimi. Minėta programa, be kita ko, siekiama padidinti švietimo ir mokymo tarptautinį aspektą užtikrinant ES ir ne ES šalių aukštojo švietimo institucijų partnerystę.
  • Strategijoje raginama kurti daugiašalius tinklus ir partnerystę su šalimis, kurios turi panašias aukštojo mokslo institucijas, kaip ES, kad atitinkami universitetai galėtų suderinti, pavyzdžiui:
    • mainų studentams dėstomų kursų akademinį turinį;
    • pagalbą mainų studentams, jiems būnant užsienyje, arba
    • darbo, atlikto savuose ar priimančiuosiuose universitetuose, pripažinimo tvarką, pasinaudojant Europos kreditų perkėlimo sistema*.
  • Strategijoje pabrėžiama, jog tam, kad ES ir ne ES šalių bendradarbiavimas aukštojo mokslo srityje būtų išties veiksmingas, vien studentų mainų neužtenka. Taip pat reikia ir darbuotojų mainų bei bendrų programų.
  • Siekiant skatinti ES kaip mokymosi kompetencijos centrą visame pasaulyje, strategijoje siūloma didinti Europos studijų pajėgumus kitose šalyse, plečiant ES studijų centrų ir Jean Monnet profesūros (profesorių, kurie specializuojasi Europos integracijoje, pareigybių visame pasaulyje) tinklą.
  • Šia strategija papildoma programa „Marie Skłodowskos-Curie veiksmai“ , kuri finansuojama iš programos „Horizontas 2020“ lėšų. Ja skatinamas tarpvalstybinis tyrėjų ir doktorantų judėjimas.

KONTEKSTAS

Europos universitetai turi daug tarptautinio bendradarbiavimo patirties. Jie prisidėjo prie tarptautinių mokymo programų ir jungtinių laipsnių rengimo, finansavo tarptautinius mokslinius tyrimus ir inovacijų projektus, rėmė studentų, darbuotojų bei žinių mainus. Šis bendradarbiavimas ne tik gerina švietimo ir mokymo kokybę, bet skatindamas judumą didina inovacijas ir darbo vietų kūrimą, tuo pačiu suteikdamas darbuotojams ir studentams galimybę plėsti savo akiratį.

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

*Europos kreditų perkėlimo sistema – studijų kreditų sistema, skirta padėti studentams judėti tarp skirtingų šalių. Ją patvirtino daugelis Europos aukštojo mokslo erdvės šalių ir daug kitų šalių.

DOKUMENTAS

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai dėl bendradarbiavimo su trečiosiomis šalimis stiprinimo aukštojo mokslo srityje (KOM(2001) 385 galutinis, 2001 7 18)

paskutinis atnaujinimas 26.10.2015

Top