Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dujų pirkimo koordinavimas, patikimi lyginamieji kainų indeksai ir tarpvalstybiniai dujų mainai

Dujų pirkimo koordinavimas, patikimi lyginamieji kainų indeksai ir tarpvalstybiniai dujų mainai

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2022/2576 dėl solidarumo didinimo geriau koordinuojant dujų pirkimą, nustatant patikimus lyginamuosius kainų indeksus ir tarpvalstybinius dujų mainus

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Reglamentu nustatomos laikinos nepaprastosios priemonės, kuriomis siekiama sumažinti aukštas energijos kainas ir padidinti dujų tiekimo saugumą, pasitelkiant:

  • didesnį solidarumą tikros ekstremalios situacijos ir dujų tiekimo trūkumo atveju;
  • geresnį Europos Sąjungos (ES) valstybių narių veiklos koordinavimą;
  • dujų ir elektros energijos kainų svyravimų ribojimą;
  • patikimų dujų lyginamųjų kainų indeksų nustatymą.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Neišprovokuotas Rusijos agresijos karas prieš Ukrainą ir gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos į valstybes nares sumažinimas kenkia ES tiekimo saugumui. Dėl tokio dujų tiekimo naudojimo kaip ginklo ir manipuliavimo rinkomis sąmoningai trikdant dujų srautus smarkiai išaugo energijos kainos ES ir kilo pavojus ES ekonomikai.

Šis reglamentas yra koordinuotas ES atsakas, kuriuo siekiama apsaugoti savo piliečius ir ekonomiką, mažinant priklausomybę nuo rusiškų dujų ir mažinant pernelyg dideles kainas.

Paklausos sutelkimas ir bendras pirkimas

Siekdamos išvengti tarpusavio varžymosi ir turėti geresnę įtaką dujų tiekėjams, valstybės narės kartu su Energijos bendrijos šalimis pagal reglamentą gali pateikti savo dujų importo poreikius Europos Komisijos pasamdytam paslaugų teikėjui, kuris vėliau:

  • apskaičiuoja bendrą paklausą;
  • pasaulinėse rinkose ieško pasiūlymų tiekėjams, kad patenkintų visą paklausą;
  • paskirsto prieigos prie tiekimo teises, atsižvelgdamas į proporcingą paskirstymą mažesniems ir didesniems dalyviams.

Dujų įmonės ir dujas vartojančios įmonės:

  • privalo naudotis paslauga, kai dujų kiekis sudaro 15 proc. jų atitinkamų dujų saugyklų užpildymo įsipareigojimų 2023 m. – iš viso apie 13,5 mlrd. kubinių metrų ES – po šios datos telkimas bus savanoriškas, tačiau grindžiamas tuo pačiu mechanizmu;
  • gali pasirinkti pirkti dujas per platformą iš tiekėjų, galinčių patenkinti bendrą paklausą;
  • gali derinti pirkimo sutarčių aspektus arba naudoti bendras pirkimo sutartis, jei jos atitinka ES konkurencijos teisę.

Rusiškos dujos neįtraukiamos į bendrą pirkimą.

Dujų kainų lyginamasis indeksas

Energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra (ACER) iki 2023 m. kovo 31 d. parengia naują kainų etaloną, kad skatintų stabilią ir nuspėjamą suskystintų gamtinių dujų kainodarą.

Europos vertybinių popierių ir rinkos institucijos (ESMA) priimtu reglamentu nustatomas einamosios paros kainų nepastovumo valdymo mechanizmas * tos pačios dienos sandoriams prekybos vietose, kuriose prekiaujama su energija susijusiomis biržos prekių išvestinėmis finansinėmis priemonėmis, siekiant užkirsti kelią:

  • pernelyg dideliems kainų svyravimams per prekybos dieną;
  • išvestinių finansinių priemonių kainų svyravimams, viršijantiems viršutinę ir apatinę ribas.

Valstybių narių solidarumas siekiant užtikrinti elektros energijos tiekimo tęstinumą ir svarbiausių pramonės šakų bei saugomų vartotojų apsaugą *

Šiomis taisyklėmis valstybėms narėms suteikiama galimybė:

  • sumažinti nebūtiną dujų vartojimą (pvz., lauko šildymą ar šildomus gyvenamųjų namų baseinus), kad būtų galima tiekti dujas būtiniausioms paslaugoms ir pramonei;
  • apibrėžti, kas yra ne pirmo būtinumo dujų vartojimas;
  • prašyti solidarumo iš kitų valstybių narių, jei jos negali užsitikrinti kritinio dujų kiekio, reikalingo jų elektros energijos sistemai;
  • paaiškinti šių taisyklių išimtis, pavyzdžiui, solidariai saugomiems vartotojams * (namų ūkiams ir tam tikriems socialinių paslaugų teikėjams), elektros energijai, reikalingai dujoms gaminti ir transportuoti, tam tikrai ypatingos svarbos infrastruktūrai ir įrenginiams, svarbiems karinių, nacionalinio saugumo ir humanitarinės pagalbos tarnybų veikimui;
  • bet kokiomis aplinkybėmis apsaugoti saugomus vartotojus (pvz., vidaus patalpų šildymo tiekimą, mokyklas ir ligonines);
  • dalytis dujų tiekimu tikros ekstremaliosios situacijos atveju.

Jomis taip pat nustatoma numatytoji solidarumo su kitomis valstybėmis narėmis tvarka ekstremaliosios situacijos atveju pagal Reglamentą (ES) 2017/1938 (žr. santrauką), jei atitinkamos valstybės narės nėra susitarusios dėl tokios tvarkos.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2022 m. gruodžio 30 d. iki 2024 m. gruodžio 31 d. Nuostatos dėl efektyvesnio perdavimo pajėgumų naudojimo taikomos nuo 2023 m. kovo 31 d.

KONTEKSTAS

Reglamentas priimtas pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 122 straipsnį, kuriuo leidžiama imtis atitinkamų ekonominių priemonių, jei kyla didelių energijos tiekimo sunkumų.

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Einamosios paros kainų nepastovumo valdymo mechanizmas. Kainų nepastovumo valdymo mechanizmas, kuriuo siekiama apriboti didelius kainų pokyčius elektros energijos ir dujų išvestinių finansinių priemonių rinkose per tą pačią prekybos dieną.
Saugomas vartotojas. Namų ūkio vartotojas, prijungtas prie dujų skirstymo tinklo. Be to, jei valstybė narė nusprendžia, tai taip pat gali reikšti vieną ar daugiau iš toliau išvardytų dalykų, su sąlyga, kad 1 ir 2 punktuose nurodytos mažosios ar vidutinės įmonės (MVĮ) arba paslaugos kartu nesudaro daugiau kaip 20 proc. viso metinio galutinio dujų suvartojimo toje valstybėje narėje:

  • 1.

    MVĮ, jei ji prijungta prie dujų skirstymo tinklo;

  • 2.

    pagrindinių socialinių paslaugų teikėjas, jei jis yra prijungtas prie dujų skirstymo ar perdavimo tinklo;

  • 3.

    centralizuoto šilumos tiekimo įrenginys, jei jis tiekia šilumą namų ūkiams, MVĮ arba pagrindinių socialinių paslaugų teikėjams, su sąlyga, kad įrenginys negali pereiti prie kito kuro, išskyrus dujas.

Solidariai saugomas vartotojas. Namų ūkio vartotojas, prijungtas prie dujų skirstymo tinklo. Tai taip pat gali apimti vieną arba abu toliau nurodytus dalykus:

  • 1.

    centralizuoto šilumos tiekimo įrenginį, jei jis yra saugomas vartotojas konkrečioje valstybėje narėje ir tik tiek, kiek jis tiekia šilumą namų ūkiams arba pagrindinių socialinių paslaugų, išskyrus švietimo ir viešojo administravimo paslaugas, teikėjams;

  • 2.

    pagrindinių socialinių paslaugų, išskyrus švietimo ir viešojo administravimo paslaugas, teikėją, jei konkrečioje valstybėje narėje jis yra saugomas klientas.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2022 m. gruodžio 19 d. Tarybos reglamentas (ES) 2022/2576 dėl solidarumo didinimo geriau koordinuojant dujų pirkimą, nustatant patikimus lyginamuosius kainų indeksus ir tarpvalstybinius dujų mainus (OL L 335, 2022 12 29, p. 1–35).

Vėlesni Tarybos reglamento (ES) 2022/2576 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2019 m. birželio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/942, kuriuo įsteigiama Europos Sąjungos energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra (nauja redakcija) (OL L 158, 2019 6 14, p. 22–53).

Žr. konsoliduotą versiją.

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai. VIII antraštinė dalis – Ekonominė ir pinigų politika. 1 skyrius – Ekonominė politika. 122 straipsnis (EB sutarties ex 100 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 98).

paskutinis atnaujinimas 19.01.2024

Top