EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Laikina parama nedarbo rizikai dėl ekstremaliosios situacijos, susijusios su COVID-19 protrūkiu, mažinti (SURE)

Laikina parama nedarbo rizikai dėl ekstremaliosios situacijos, susijusios su COVID-19 protrūkiu, mažinti (SURE)

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2020/672 dėl Europos laikinos paramos priemonės nedarbo rizikai dėl ekstremaliosios situacijos, susijusios su COVID-19 protrūkiu, mažinti (SURE) sukūrimo

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Reglamente, kuriuo sukuriama Europos laikinos paramos priemonė nedarbo rizikai dėl ekstremaliosios situacijos (SURE) mažinti, nustatomos sąlygos ir procedūros, kuriomis ES gali teikti finansinę paramą valstybei narei, kuri dėl COVID-19 protrūkio patiria didelį ekonomikos sukrėtimą arba kuriai toks sukrėtimas gresia.
  • Pirmiausia siekiama finansuoti sutrumpinto darbo laiko sistemas ar panašias priemones, skirtas apsaugoti darbuotojus ir savarankiškai dirbančius asmenis ir taip sumažinti nedarbo ir pajamų praradimo riziką. Ši priemonė taip pat gali būti naudojama kaip papildoma priemonė tam tikroms su sveikata susijusioms priemonėms, visų pirma darbo vietoje, finansuoti.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 122 straipsnio 2 dalimi Tarybai leidžiama suteikti ES finansinę pagalbą toms valstybėms narėms, kurios patiria sunkumų arba dėl išimtinių, jų nekontroliuojamų aplinkybių, joms gresia dideli sunkumai.
  • Remiantis SURE reglamentu, valstybė narė, siekdama mažinti COVID-19 protrūkio socialinį ir ekonominį poveikį, gali prašyti ES finansinės paramos savo nacionalinėms priemonėms, tokioms kaip sutrumpinto darbo laiko sistemos, jei jos faktinės (ir galbūt numatytos) viešosios išlaidos nuo 2020 m. vasario 1 d. staiga smarkiai padidėjo.
  • Finansinė parama būtų teikiama paprašius kaip paskola, mokama dalimis. Šiuo tikslu Europos Komisija ir atitinkama valstybė narė sudarytų paskolos sutartį pagal ES finansinio reglamento (Reglamentas (ES, Euratomas) 2018/1046, žr. santrauką) 220 straipsnio 5 dalį.
  • Tam, kad galėtų finansuoti SURE priemonę, Komisijai suteikiami įgaliojimai ES vardu skolintis kapitalo rinkose arba iš finansų įstaigų tinkamiausiu metu, kad finansavimo sąnaudos būtų optimalios ir būtų išsaugota jos, kaip ES emitento rinkose, reputacija. Valstybės narės gali prisidėti prie SURE priemonės pateikdamos priešpriešines garantijas, padengiančias ES prisiimtą riziką. Tokie įnašai teikiami neatšaukiamų, besąlyginių ir pagal pareikalavimą vykdomų garantijų forma. Reikalavimai mokėti pagal valstybių narių suteiktas garantijas taikomi proporcingai pagal kiekvienai valstybei narei tenkančią ES bendrųjų nacionalinių pajamų, kurios sudaro 25 mln. eurų, dalį. Komisija su prisidedančia valstybe nare sudaro susitarimą dėl garantijų, kuriame nustatomos mokėjimo sąlygos.
  • Didžiausia finansinės paramos suma visoms valstybėms narėms neviršija 100 mlrd. eurų.
  • SURE priemone siekiama papildyti nacionalines priemones, kurių imasi nukentėjusios valstybės narės, siekiant sušvelninti dėl COVID-19 protrūkio patiriamą tiesioginį ekonominį, socialinį ir su sveikata susijusį poveikį.

Finansinės paramos prašymo ir patvirtinimo tvarka

  • Finansinė parama teikiama Tarybos įgyvendinimo sprendimu, priimtu remiantis Komisijos pasiūlymu, ir pasikonsultavus su atitinkama valstybe nare.
  • Tuo tikslu atitinkama valstybė narė pateikia Komisijai atitinkamus įrodymus, kad staiga smarkiai padidėjo faktinės (ir galbūt numatytos) viešosios išlaidos, tiesiogiai susijusios su sutrumpinto darbo laiko tvarkos ir panašiomis priemonėmis, taip pat, kai taikytina, su priemonėmis sveikatos apsaugos srityje, siejamomis su COVID-19 protrūkiu.

Prudencinės taisyklės

  • Savo ruožtu Komisija privalo įgyvendinti šias paskolų portfeliui taikomas prudencines taisykles:
    • trims valstybėms narėms suteiktų paskolų dalis, sudaranti didžiausią suteiktų paskolų dalį, neturi viršyti 60 % didžiausios sumos (t. y. 60 % nuo 100 mlrd. eurų);
    • konkrečiais metais ES mokėtinos sumos neturi viršyti 10 % didžiausios SURE priemonės sumos (t. y. 10 % nuo 100 mlrd. eurų);
    • prireikus Komisija gali refinansuoti atitinkamas pasiskolintas lėšas, dėl kurių sudarytos sutartys ES vardu.
  • Tarybos įgyvendinimo sprendime nurodoma:
    • paskolos suma, didžiausias jos vidutinis grąžinimo terminas, jos kainų nustatymo formulė, didžiausias jos mokėjimų dalimis skaičius, jos teikimo laikotarpis ir kitos išsamios taisyklės, kurių reikia finansinei paramai suteikti;
    • įvertinimas, ar valstybė narė laikosi SURE priemonės naudojimo sąlygų;
    • nacionalinių sutrumpinto darbo laiko tvarkos priemonių ar panašių priemonių ir, kai taikytina, kitų atitinkamų su sveikata susijusių priemonių, kurios gali būti finansuojamos pagal SURE reglamentą, aprašymas.
  • Priimdama įgyvendinimo sprendimą, Taryba atsižvelgia į valstybės narės esamus ir numatomus poreikius, taip pat į kitų valstybių narių jau pateiktus ar numatytus pateikti finansinės paramos prašymus pagal SURE reglamentą, kartu taikydama vienodo požiūrio, solidarumo, proporcingumo ir skaidrumo principus.

Administravimas, galimas garantijų naudojimas ir galimybė naudotis SURE priemone

  • Komisija nustato reikiamą paskolų administravimo kartu su Europos centrinių bankų sistema tvarką. Paramą gaunančios valstybės savo nacionaliniame centriniame banke atidaro specialią sąskaitą gautai finansinei paramai tvarkyti.
  • Jei, nepaisant visų prudencinių taisyklių taikymo, Komisijai gali tekti pasinaudoti valstybių narių suteiktomis garantijomis, tikimasi, kad prieš teikdama reikalavimą mokėti pagal valstybių narių suteiktas garantijas ji pasinaudos turima viršutinės nuosavų išteklių ribos, taikomos mokėjimų asignavimams, marža tiek, kiek Komisija ją laiko tvaria, atsižvelgdama, be kita ko, į visus ES neapibrėžtuosius įsipareigojimus ir ES bendro biudžeto tvarumą.
  • SURE priemone galima naudotis tik po to, kai visos valstybės narės prisideda savo įnašais (žr. pirmiau). Laikotarpis, kuriuo galima naudotis SURE priemone ir gali būti priimtas Tarybos įgyvendinimo sprendimas dėl finansinės paramos suteikimo, baigiasi 2022 m. gruodžio 31 d. Tuo atveju, jei Komisija padarė išvadą, kad vis dar patiriamas COVID-19 protrūkio sukeltas didelis ekonominis sutrikimas, dėl kurio finansuojamos atitinkamos priemonės, Taryba, remdamasi Komisijos pasiūlymu, gali nuspręsti laikotarpį, kuriuo galima naudotis SURE priemone, kiekvieną kartą pratęsti dar šešiais mėnesiais.
  • Šis reglamentas netaikomas Jungtinei Karalystei.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas įsigaliojo 2020 m. gegužės 20 d.

KONTEKSTAS

Taip pat. žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2020 m. gegužės 19 d. Tarybos reglamentas (ES) 2020/672 dėl Europos laikinos paramos priemonės nedarbo rizikai dėl ekstremaliosios situacijos, susijusios su COVID-19 protrūkiu, mažinti (SURE) sukūrimo (OL L 159, 2020 5 20, p. 1–7)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2018 m. liepos 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2018/1046 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 ir Sprendimas Nr. 541/2014/ES, bei panaikinamas Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 (OL L 193, 2018 7 30, p. 1–222)

Vėlesni Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai, VIII antraštinė dalis – Ekonominė ir pinigų politika. 1 skyrius – Ekonominė politika. 122 straipsnis (EB sutarties ex 100 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 98)

paskutinis atnaujinimas 31.08.2020

Top