EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Valstybės pagalba sparčiam plačiajuosčio ryšio diegimui

Valstybės pagalba sparčiam plačiajuosčio ryšio diegimui

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Komisijos komunikatas – Valstybės pagalbos taisyklių taikymo plačiajuosčio ryšio tinklų sparčiam diegimui ES gairės

KOKS ŠIO KOMUNIKATO TIKSLAS?

  • Šiose gairėse apibendrinami Komisijos politikos principai taikant Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo valstybės pagalbos taisykles priemonėms, kuriomis remiamas plačiajuosčio ryšio tinklų diegimas.
  • Valstybės pagalbos kontrolės plačiajuosčio ryšio sektoriuje paskirtis yra užtikrinti, kad viešosios intervencijos padėtų pasiekti didesnę plačiajuosčio ryšio aprėptį ir skverbtį* arba kad plačiajuosčio ryšio aprėptis ir skverbtis didėtų greičiau, palyginti su tuo, kas būtų padaryta be viešojo finansavimo, kartu remiant aukštesnės kokybės bei įperkamesnes paslaugas ir konkurenciją skatinančias investicijas.
  • Šios gairės grindžiamos principu, kad viešoji intervencija į plačiajuosčio ryšio tinklus turėtų būti vykdoma tik ten, kur nepakanka privačių investicijų, taigi tose srityse, kuriose yra rinkos nepakankamumas (t. y. tose srityse, kur rinka ir (arba) privatusis sektorius negali užtikrinti pakankamų investicijų). Taip siekiama išvengti, kad viešasis finansavimas nepakenktų privačioms investicijoms tose srityse, į kurias rinkos operatoriai paprastai pasirinktų investuoti arba jau yra investavę, ir taip apsaugoti konkurenciją, kaip pagrindinę geresnių paslaugų kainų ir kokybės vartotojams bei verslui varomąją jėgą.
  • Gairėse laikomasi Europos Komisijos pradėtos valstybės pagalbos modernizavimo iniciatyvos, kuria siekiama sudaryti palankesnes sąlygas gerai organizuotai pagalbai, kuria sprendžiamos rinkos nepakankamumo problemos, siekiant augimą skatinančių prioritetų, tuo pačiu supaprastinant greitesnio sprendimų priėmimo taisykles.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Konsultacijos

2013 m. gairės buvo parengtos po dviejų etapų viešų konsultacijų ir intensyvaus dialogo su visomis suinteresuotosiomis šalimis (ES šalimis, nacionalinėmis telekomunikacijų reguliavimo institucijomis, pagalbą teikiančiomis institucijomis, telekomunikacijų operatoriais, verslo asociacijomis, vartotojų asociacijomis ir piliečiais), siekiant apibrėžti viešąją intervenciją į sparčiai besikeičiančias technologijų rinkas ir sudaryti palankesnes sąlygas konkurenciją skatinančioms viešosioms investicijoms.

Kontekstas

  • Geresnis, spartesnis plačiajuostis ryšys yra strategiškai svarbus Europos augimui ir inovacijoms visuose ekonomikos sektoriuose, taip pat socialinei ir teritorinei sanglaudai. Europos skaitmeninėje darbotvarkėje (ESD), kuri yra pavyzdinė strategijos „Europa 2020“ iniciatyva, siekiama plačiajuosčio ryšio infrastruktūros plėtros tikslų – iki 2013 m. visiems europiečiams sudaryti sąlygas naudotis baziniu plačiajuosčiu ryšiu ir užtikrinti, kad iki 2020 m. visi europiečiai turėtų galimybę naudotis didesnės kaip 30 Mbps spartos interneto ryšiu ir kad 50 % ar daugiau Europos namų ūkių turėtų spartesnio kaip 100 Mbps interneto ryšio paslaugą.
  • 2016 m. ESD buvo papildytas komunikatu dėl gigabitinės visuomenės, kuriame numatyti strateginiai tikslai 2025 m.: pasiekti, kad 100 % visų namų ūkių atsisiuntimo greitis būtų ne mažesnis kaip 100 Mbps su galimybe jį padidinti iki 1 Gbps, užtikrinti 1 Gbps simetrišką atsisiuntimo greitį visiems pagrindiniams socialinės ir ekonominės pažangos varikliams ir pasiekti nepertraukiamą 5G aprėptį visose miesto teritorijose ir visuose pagrindiniuose sausumos transporto keliuose.

Valstybės pagalba

  • Plačiajuosčio ryšio sektorius yra labai dinamiškas ir skatina dideles privačias investicijas. Siekiant užtikrinti, kad viešoji intervencija neiškraipytų konkurencijos plačiajuosčio ryšio rinkoje, nacionalinėms, regioninėms bei vietos valdžios institucijoms ir viešiesiems subjektams iš esmės draudžiama teikti valstybės pagalbą. Tačiau tose srityse, kuriose rinka neužtikrina būtinų investicijų į infrastruktūrą, valstybės pagalba gali būti leistina, jei tenkinamos tam tikros sąlygos.
  • Kad būtų išvengta privačių investuotojų išstūmimo, valstybės pagalba turi užtikrinti, kad viešosios investicijos panaikintų rinkos nepakankamumą. Todėl viešosios investicijos turėtų būti vykdomos tik ten, kur rinka neužtikrina norimo junglumo, ir jei valstybės finansuojamas tinklas užtikrina žymiai geresnį ryšį nei komercinis. Gairėse išsamiai aptariamos taisyklės, kurių reikia laikytis.

Principai ir prioritetai

Gairėse pagrindinis dėmesys skiriamas toliau aprašytiems principams ir prioritetams.

  • Kartografavimas ir viešos konsultacijos. Siekiant užtikrinti, kad valstybės pagalba proporcingai šalintų nustatytus rinkos trūkumus, privaloma atlikti kartografavimą ir surengti viešas konsultacijas. Geografinėse vietovėse, kurioms skirta viešoji intervencija, egzistuojanti plačiajuosčio ryšio infrastruktūra turi būti aiškiai nustatyta, kad būtų galima išskirti vietoves, kuriose nėra tinkamos plačiajuosčio ryšio infrastruktūros. Planuojamos viešosios intervencijos ir nustatytų tikslinių vietovių santrauka, pagrįsta kartografavimo rezultatais, turi būti pateikta viešoms konsultacijoms, siekiant patikrinti privačių investicijų planus tikslinėse vietovėse.
  • Konkurencingas atrankos procesas. Siekiant užtikrinti skaidrumą, vienodą bei nediskriminacinį požiūrį ir kuo labiau sumažinti galimą susijusią valstybės pagalbą, pagalba turi būti teikiama ekonomiškai naudingiausiam pasiūlymui atviro atrankos proceso metu, laikantis ES viešųjų pirkimų direktyvų dvasios ir principų.
  • Technologinis neutralumas. Gairėse atsižvelgiama į technologinę pažangą, pripažįstant, kad plačiajuosčio ryšio paslaugoms teikti yra įvairių technologinių sprendimų. Todėl atrankos procedūrose negalima remti ar atmesti konkrečios technologijos ar tinklo platformos, galinčios padėti teikti numatytas paslaugas.
  • Tinklai, galintys palaikyti bent 100 Mbps spartos atsisiuntimo greitį. Siekiant padėti pasiekti ES tikslus, gairėse numatytas viešasis finansavimas ir tose vietovėse, kuriose yra arba planuojamos privačios investicijos, jei tokių privačių investicijų nepakanka ES tikslams pasiekti. Tokiai viešajai intervencijai taikomos griežtos sąlygos, kad būtų užtikrintas konkurenciją skatinantis rezultatas.
  • Esminis pokytis. Siekiant apsaugoti privačius investuotojus, viešosiomis investicijomis turi būti siekiama vadinamojo esminio pokyčio: turi būti daromos naujos reikšmingos investicijos į plačiajuosčio ryšio tinklą, o valstybės finansuojama infrastruktūra turi iš esmės vartotojų naudai pagerinti esamus ir planuojamus tinklus, palyginti su plačiajuosčio ryšio paslaugų prieinamumu, pajėgumais, sparta ir konkurencija.
  • Atvira prieiga. Trečiųjų šalių operatoriams* turi būti leidžiama veiksmingai prisijungti prie subsidijuojamo tinklo. Atvira didmeninė prieiga suteikia galimybę trečiųjų šalių operatoriams konkuruoti su pasirinktu konkurso dalyviu (kai pastarasis taip pat veikia mažmeninės prekybos lygmenyje), padidina pasirinkimo galimybes bei konkurenciją ir tuo pačiu padeda išvengti monopolijų. Jei tinklas diegiamas naudojant mokesčių mokėtojų pinigus, teisinga, kad vartotojai gauna naudos iš tikrai atviro tinklo, kuriame užtikrinta konkurencija.
  • Skaidrumas. Skaidrumo reikalavimai apima įpareigojimus skelbti dokumentus, turėti centralizuotą esamos infrastruktūros duomenų bazę ir teikti Komisijai rezultatais pagrįstas (ex post) ataskaitas. Skaidrumo reikalavimų tikslas – skatinti valstybės paramą teikiančių valdžios institucijų atskaitomybę ir sumažinti asimetriją rinkoje.

Komisija gali dar kartą persvarstyti šias gaires remdamasi būsimais rinkos, technologijų ir reguliavimo pokyčiais.

NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS GAIRĖS?

Gairės taikomos nuo 2013 m. sausio 27 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Skverbtis: naujos paslaugos ar produkto užimama rinkos dalis arba įsisavinimas.
Trečiosios šalies operatorius: operatorius, kuris naudojasi jam nepriklausančiu tinklu.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

Komisijos komunikatas – Valstybės pagalbos taisyklių taikymo plačiajuosčio ryšio tinklų sparčiam diegimui ES gairės (OL C 25, 2013 1 26, p. 1–26)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija – Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai – VII antraštinė dalis – Konkurencijos, mokesčių ir teisės aktų derinimo bendrosios taisyklės – 1 skyrius – Konkurencijos taisyklės – 2 skirsnis – Valstybių teikiama pagalba – 107 straipsnis (EB sutarties ex 87 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 91–92)

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Europos skaitmeninė darbotvarkė“ (KOM(2010) 245 galutinis/2, 2010 8 26)

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Junglumas – bendrosios skaitmeninės rinkos pagrindas. Kelias į Europos gigabitinę visuomenę“ (COM(2016) 587 final, 2016 9 14)

Komisijos komunikatas, kuriuo iš dalies keičiami Komisijos komunikatai „Valstybės pagalbos taisyklių taikymo plačiajuosčio ryšio tinklų sparčiam diegimui ES gairės“ , „2014–2020 m. regioninės valstybės pagalbos gairės“ , Komunikatas dėl valstybės pagalbos filmams ir kitiems garso ir vaizdo kūriniams, Komunikatas dėl valstybės pagalbos rizikos finansų investicijoms skatinti gairių ir komunikatas „Valstybės pagalbos oro uostams ir oro transporto bendrovėms gairės“ (OL C 198, 2014 6 27, p. 30–34)

2014 m. birželio 17 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 651/2014, kuriuo tam tikrų kategorijų pagalba skelbiama suderinama su vidaus rinka taikant Sutarties 107 ir 108 straipsnius (OL L 187, 2014 6 26, p. 1–78)

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 651/2014 pakeitimai buvo įtraukti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

Komisijos sprendimų dėl valstybės pagalbos plačiajuosčiam ryšiui sąrašas

paskutinis atnaujinimas 20.09.2019

Top