Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Malis ir Sahelis: siekiant stabilizuoti padėtį regione

Malis ir Sahelis: siekiant stabilizuoti padėtį regione

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sprendimas 2014/219/BUSP dėl Europos Sąjungos BSGP misijos Malyje (EUCAP Sahel Mali)

KOKS ŠIO SPRENDIMO TIKSLAS?

Šiuo sprendimu siekiama padėti atkurti ir išsaugoti tvarką ir nuolatinės taikos sąlygas Malyje ir Sahelio regione.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Sahelio G 5

  • 2014 m. Burkina Fasas, Čadas, Malis, Mauritanija ir Nigeris įsteigė Sahelio G 5 šalių grupę, skirtą skatinti glaudų bendradarbiavimą regione ir spręsti pagrindinius iššūkius, su kuriais susiduria šios šalys, įskaitant terorizmą ir tarptautinį organizuotą nusikalstamumą.

ES strategija

  • 2021 m. Europos Sąjunga (ES) priėmė naują integruotą strategiją Sahelio regione, grindžiamą ankstesne strategija, parengta 2011 m. Nors ir toliau daugiausia dėmesio skiriama bendradarbiavimui su regiono šalimis saugumo srityje, naująja strategija siekiama stiprinti veiksmus politiniu lygmeniu. Joje pabrėžiama gero valdymo, žmogaus teisių ir bendradarbiavimo su pilietine visuomene bei vietos valdžios institucijomis svarba.
  • ES teikė finansinę paramą kuriant Sahelio G 5 jungtines pajėgas, kuriose dalyvauja kariai iš visų penkių šalių ir kurios veikia kiekvienoje iš jų.
  • ES yra Sahelio aljanso, kurį 2017 m. liepos mėn. įsteigė ir pasirašė ES, Vokietija ir Prancūzija ir kuriuo siekiama greičiau ir veiksmingiau teikti pagalbą visame regione, narė.
  • Šiuo metu aljansui priklauso šie nariai: Kanada, Danija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Norvegija, Ispanija, Švedija, Šveicarija, Jungtinė Karalystė, Jungtinės Amerikos Valstijos, ES, Europos investicijų bankas, Jungtinių Tautų vystymo programa, Afrikos plėtros bankas ir Pasaulio bankas.
  • Aljansą taip pat sudaro šie nariai stebėtojai: Airija, Tarptautinė finansų korporacija, Bilo ir Melindos Geitsų fondas, Tonio Bleiro pasaulinių pokyčių institutas ir Tarptautinė frankofonijos organizacija.

ES pajėgumų stiprinimo misija (EUCAP) Malyje

  • Sprendimu 2014/219/BUSP suteikiamas teisinis pagrindas ES bendros saugumo ir gynybos politikos civilinei misijai Malyje (EUCAP Sahel Mali).
  • Jos pagrindinis tikslas – civilinis krizių valdymas. Juo siekiama padėti Malio valdžios institucijoms:
    • atkurti ir palaikyti konstitucinę ir demokratinę tvarką bei sąlygas ilgalaikei taikai Malyje;
    • atkurti ir išlaikyti valstybės valdžią ir teisėtumą visoje teritorijoje, veiksmingai perskirstant jos administraciją.
  • Misija prasidėjo 2015 m. ir po naujausio pratęsimo, kuriuo iš dalies keičiamas Sprendimas (BUSP) 2023/96, truks iki 2025 m. sausio 31 d.
  • Šis sprendimas buvo keletą kartų iš dalies keistas, siekiant padidinti finansinę paramą misijai, įsteigti Regioninę patariamąją ir koordinavimo grupę ir įgalioti Sąjungos vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai perduoti Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūrai, tam tikrą konfidencialią informaciją.
  • Iš dalies keičiančiu Sprendimu (BUSP) 2023/96 EUCAP Sahel Mali suteikiama papildoma užduotis: remti strateginės komunikacijos pastangas puoselėti ES vertybes, propaguoti ES veiklą ir atskleisti užsienio pajėgų Malyje vykdomus žmogaus teisių ir tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus ir piktnaudžiavimus.
  • EUCAP Mali papildo karinė operacija, ES mokymo misija Malyje (EUTM Mali), kuri konsultuoja dėl Malio ginkluotųjų pajėgų pertvarkymo. Ji turi įgaliojimus iki 2024 m. gegužės mėn.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS SPRENDIMAS?

Šis sprendimas taikomas nuo 2015 m. sausio 15 d. Jo galiojimas pratęstas iki 2025 m. sausio 31 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2014 m. balandžio 15 d. Tarybos sprendimas 2014/219/BUSP dėl Europos Sąjungos BSGP misijos Malyje (EUCAP Sahel Mali) (OL L 113, 2014 4 16, p. 21–26).

Vėlesni Sprendimo 2014/219/BUSP daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2013 m. vasario 18 d. Tarybos sprendimas 2013/87/BUSP dėl Europos Sąjungos karinės misijos siekiant prisidėti prie Malio ginkluotųjų pajėgų mokymo (EUTM Mali) pradėjimo (OL L 46, 2013 2 19, p. 27).

2013 m. sausio 17 d. Tarybos sprendimas 2013/34/BUSP dėl Europos Sąjungos karinės misijos siekiant prisidėti prie Malio ginkluotųjų pajėgų mokymo (EUTM Mali) (OL L 14, 2013 1 18, p. 19–21).

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 25.05.2023

Top