Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Minamatos konvencija dėl gyvsidabrio

Minamatos konvencija dėl gyvsidabrio

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sprendimas (ES) 2017/939 dėl Minamatos konvencijos dėl gyvsidabrio sudarymo Europos Sąjungos vardu

KOKS ŠIO SPRENDIMO TIKSLAS?

Juo ES vardu patvirtinama Minamatos konvencija dėl gyvsidabrio – visuotinė sutartis, kuria siekiama apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką nuo žalingo gyvsidabrio poveikio. Konvencija pateikiama šio sprendimo priede.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Minamatos konvencija dėl gyvsidabrio (sudaryta remiantis Jungtinių Tautų aplinkos programa) nustatomas tarptautinių taisyklių rinkinys, reglamentuojantis bendradarbiavimą ir priemones, skirtas gyvsidabrio ir jo junginių naudojimui sumažinti. Be to, ja siekiama kontroliuoti ir mažinti išmetamus į orą ir išleidžiamus į vandenį bei žemę gyvsidabrio ir gyvsidabrio junginių antropogeninės kilmės teršalus (t. y. susijusius su žmogaus veikla arba dėl jos atsiradusius).

Konvencija taikoma visam gyvsidabrio gyvavimo ciklui. Joje yra straipsniai, kuriais nustatoma:

  • draudimas atidaryti naujas gyvsidabrio kasyklas ir reikalavimas palaipsniui atsisakyti jau turimų;
  • tarptautinės prekybos gyvsidabriu ribojimai;
  • išmetamų ir išleidžiamų teršalų kontrolės priemonės;
  • priemonės, kuriomis draudžiama gaminti, importuoti ar eksportuoti įvairius produktus, kurių sudėtyje yra gyvsidabrio;
  • priemonės, kuriomis vertinamas gyvsidabrio naudojimo atsisakymas ir mažinimas pagrindiniuose gamybos procesuose;
  • priemonės, kuriomis mažinamas dantų amalgamos naudojimas;
  • priemonės, kuriomis mažinami išmetami gyvsidabrio teršalai, susidarę dėl amatininkiškos ir mažos apimties aukso gavybos bei apdirbimo;
  • priemonės, kuriomis užtikrinamas aplinkai saugus laikinas gyvsidabrio ir jo junginių saugojimas bei aplinkai saugus gyvsidabrio atliekų tvarkymas.

ES priėmė Reglamentą (ES) 2017/852, kuriuo ES valstybėms narėms suteikiama galimybė įgyvendinti konvenciją.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS SPRENDIMAS?

Sprendimas taikomas nuo 2017 m. gegužės 11 d.

KONTEKSTAS

Gyvsidabris pripažįstamas medžiaga, kuri daro reikšmingą neigiamą neurologinį ir kitokį poveikį sveikatai, pirmiausia išreiškiant susirūpinimą dėl jo žalingo poveikio negimusiems vaikams ir kūdikiams. Visame pasaulyje į aplinką patenkantis gyvsidabris buvo pagrindinė priežastis, dėl kurios buvo priimtas sprendimas, kad būtina imtis tarptautinių veiksmų sprendžiant taršos gyvsidabriu problemą.

2013 m. spalio mėn. ES pasirašė Minamatos konvenciją dėl gyvsidabrio, todėl ji įsipareigojo užtikrinti konvencijos ratifikavimą ir įgyvendinimą.

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2017 m. gegužės 11 d. Tarybos sprendimas (ES) 2017/939 dėl Minamatos konvencijos dėl gyvsidabrio sudarymo Europos Sąjungos vardu (OL L 142, 2017 6 2, p. 4–39)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2013 m. rugsėjo 23 d. Tarybos sprendimas (ES) 2017/938 dėl Minamatos konvencijos dėl gyvsidabrio pasirašymo Europos Sąjungos vardu (OL L 142, 2017 6 2, p. 2–3)

2017 m. gegužės 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/852 dėl gyvsidabrio, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1102/2008 (OL L 137, 2017 5 24, p. 1–21)

paskutinis atnaujinimas 05.06.2018

Top