Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

eu-LISA: IT sistemų valdymas sienų ir migracijos kontrolės srityje

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Europos Sąjungos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra (eu-LISA)' for an updated information about the subject.

„eu-LISA“: IT sistemų valdymas sienų ir migracijos kontrolės srityje

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 1077/2011, kuriuo įsteigiama Europos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Reglamentu oficialiai įsteigiama „eu-LISA“, Europos Sąjungos (ES) agentūra, atsakinga už ES didelės apimties informacinių technologijų (IT) sistemų, susijusių su laisve, saugumu ir teisingumu, valdymą.
  • Juo taip pat nustatomas agentūros teisinis statusas, jos užduotys ir vidaus valdymo struktūra (valdymas ir vidaus organizacija).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

„eu-LISA“ pagrindinė misija:

  • teikti ES šalims aukštos kokybės sprendimus esamoms didelės apimties IT sistemoms ir toms sistemoms, kurios gali būti sukurtos ateityje;
  • didinti visų suinteresuotųjų subjektų tarpusavio pasitikėjimą ir užtikrinti, kad sistemoms visada būtų naudojama geriausia turima technologija, vadovaujantis sąnaudų ir naudos analize;
  • augti kaip kompetencijos centrui.

Saugios ir nenutrūkstamos paslaugos didelės apimties IT sistemoms

„eu-LISA“ pagrindinė veiklos užduotis yra užtikrinti, kad šios IT sistemos funkcionuotų 24 valandas per parą, septynias dienas per savaitę. Tai užtikrina saugią aplinką, kad būtų galima tęsti trijų ES informacinių technologijų sistemų, būtinų Šengeno erdvės ir sienų valdymui bei prieglobsčio ir vizų politikos įgyvendinimui, veiklą. Šios sistemos yra:

  • „Eurodac“ (ES prieglobsčio prašytojų pirštų atspaudų duomenų bazė), kuri atlikdama pirštų atspaudų palyginimą padeda nustatyti atsakomybę už prašymų suteikti prieglobstį ES nagrinėjimą. Šią sistemą naudoja 28 ES šalys, taip pat Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija ir Šveicarija, kaip asocijuotosios šalys;
  • SIS II (antrosios kartos Šengeno informacinė sistema), kuri suteikia galimybę nacionalinės sienos kontrolės, muitinės ir policijos institucijoms keistis informacija siekiant užtikrinti aukštą saugumo lygį Šengeno erdvėje. Sistemą naudoja ES šalys (išskyrus Airiją, Kroatiją ir Kiprą) ir keturios asocijuotosios šalys. JK taiko tik SIS teisėsaugos aspektą;
  • VIS (vizų informacinė sistema), kuri padeda įgyvendinti bendrą ES vizų politiką. Tai suteikia galimybę keistis informacija apie vizas, t. y. sprendimus, susijusius su prašymais išduoti trumpalaikes vizas, kurios suteikia teisę lankytis Šengeno erdvėje arba vykti per ją tranzitu. Sistemą naudoja ES šalys (išskyrus Bulgariją, Airiją, Kroatiją, Kiprą, Rumuniją ir JK) ir keturios asocijuotosios šalys.

„eu-LISA“ taip pat yra atsakinga už:

  • nepertraukiamą ir saugų apsikeitimą duomenimis tarp nacionalinių institucijų ir „eu-LISA“ operatorių ir atitinkamų ES teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą;
  • naujų sistemų kūrimą, plėtojimą, inicijavimą ir įgyvendinimą;
  • bandomųjų projektų įgyvendinimą Europos Komisijos prašymu;
  • gyventojų duomenų, kurie laikomi IT sistemose, apsaugos priemones.

Struktūra ir valdymas

„eu-LISA“ yra teisiškai ir finansiškai autonominė agentūra. Jos būstinė yra Taline (Estija). Agentūros operacijų valdymas vykdomas Strasbūre (Prancūzija), o atsarginė stotis įrengta Pongau Sankt Johane (Austrija).

Agentūros administravimo ir valdymo struktūrą sudaro valdyba, vykdomasis direktorius ir patariamosios grupės SIS II, VIS ir „Eurodac“ klausimais.

Europos atvykimo ir išvykimo sistema

2017 m. ES priėmė Reglamentą (ES) 2017/2226, kuriuo sukuriama nauja IT sistema, atvykimo ir išvykimo sistema (AIS), siekiant gerinti kontrolę prie Šengeno erdvės išorės sienų. „eu-LISA“ užduotis yra plėtoti AIS ir užtikrinti jos operacijų valdymą.

Ataskaita

Komisija pristatė savo ataskaitą, įvertinančią „eu-LISA“ veiklą nuo jos įsteigimo. Ataskaitos išvados buvo iš esmės teigiamos. Paminėta, kad „eu-LISA“ yra veiksminga, įgauna vis didesnę svarbą ir yra žinoma kaip patikima SIS, VIS ir „Eurodac“ operacijų valdymo teikėja.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2011 m. lapkričio 21 d. „eu-LISA“ pradėjo veikti 2012 m. gruodžio 1 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2011 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1077/2011, kuriuo įsteigiama Europos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra (OL L 286, 2011 11 1, p. 1–17)

Paskesni Reglamento (ES) 1077/2011 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl Europos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūros („eu-LISA“) veikimo (COM(2017) 346 final, 2017 6 29)

2017 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/2226, kuriuo sukuriama atvykimo ir išvykimo sistema (AIS), kurioje registruojami trečiųjų šalių piliečių, kertančių valstybių narių išorės sienas, atvykimo ir išvykimo bei atsisakymo leisti jiems atvykti duomenys, nustatomos prieigos prie AIS teisėsaugos tikslais sąlygos ir iš dalies keičiama Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo ir reglamentai (EB) Nr. 767/2008 ir (ES) Nr. 1077/2011 (OL L 327, 2017 12 9, p. 20–82)

paskutinis atnaujinimas 21.06.2018

Top