Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Didesnis Europos elektros energijos sistemos pralaidumas

Didesnis Europos elektros energijos sistemos pralaidumas

Jungtinis Europos energetikos tinklas padės užtikrinti saugų ir darnų įperkamos energijos tiekimą, taip pat augimą bei darbo vietų kūrimą visoje Europos Sąjungoje (ES).

DOKUMENTAS

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „Siekiant elektros energijos tinklų jungiamųjų linijų pralaidumo 10 proc. tikslinio rodiklio. Europos elektros energijos tinklo atitikties reikalavimams iki 2020 m. užtikrinimas“ (COM(2015) 82 final, 2015 m. vasario 25 d.).

Priedai prie Komisijos komunikato Europos Parlamentui ir Tarybai „Siekiant elektros energijos tinklų jungiamųjų linijų pralaidumo 10 proc. tikslinio rodiklio. Europos elektros energijos tinklo atitikties reikalavimams iki 2020 m. užtikrinimas“ (COM(2015) 82 final/2, 2015 2 25).

SANTRAUKA

Jungtinis Europos energetikos tinklas padės užtikrinti saugų ir darnų įperkamos energijos tiekimą, taip pat augimą bei darbo vietų kūrimą visoje Europos Sąjungoje (ES).

KAM REIKALINGAS ŠIS KOMUNIKATAS?

Komunikatu nustatomos priemonės, kurių reikia iki 2020 m. siekiant elektros energijos tinklų jungiamųjų linijų pralaidumo 10 % tikslinio rodiklio, apie kurį 2014 m. paskelbė Europos Vadovų Taryba. Komunikatas priimtas kartu su platesnio masto dokumentu, kuriame nustatyta ES atsparios energetikos sąjungos ir perspektyvios klimato kaitos politikos pagrindų strategija.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Ką reiškia 10 % tikslinis rodiklis?

Kiekviena ES šalis turi nutiesti elektros kebelius, kurie leistų užtikrinti, kad bent 10 % pagamintos elektros energijos būtų perduodama kaimyninėms ES šalims.

Nauda

Pralaidumo nauda ES ir jos šalims:

  • tiekimo saugumas. Elektros energijos sistema taps patikimesnė, todėl pagerės paslaugų kokybė ir mažiau triks elektros energijos tiekimas, taip pat mažės našumo nuostoliai;
  • mažesnės kainos vidaus rinkoje, nes suaktyvės konkurencija, padidės našumas, o turimi ištekliai bus naudojami geriau ir ekonomiškai efektyviau;
  • darnus vystymasis ir iškastinio kuro dalies energijos rūšių derinyje mažinimas*, nes į tokį energetikos tinklą* galima saugiau ir rentabiliau priimti vis daugiau energijos iš kintamųjų atsinaujinančiųjų išteklių.

12 ES šalių neturi gerų jungčių su kitomis šalimis (t. y. jų pralaidumo lygis nesiekia 10 %):

  • Airijos - 9 %;
  • Italijos - 7 %;
  • Rumunijos - 7 %;
  • Portugalijos - 7 %;
  • JK - 6 %;
  • Estijos - 4 %;
  • Latvijos - 4 %;
  • Lietuvos - 4 %;
  • Ispanijos - 3 %;
  • Lenkijos - 2 %;
  • Kipro - 0 %;
  • Maltos - 0 %.

Kaip bus siekiama tikslinio rodiklio?

Pagrindinė priemonė yra infrastruktūros bendro intereso projektų sąrašas. 37 iš sąraše esančių projektų yra ES šalių elektros energijos tinklų jungiamųjų linijų pralaidumo projektai. Tikimasi, kad juos įgyvendinus iki 2020 m., 10 % tikslinio rodiklio nepasieks tik Ispanija ir Kipras.

Finansiniai ir reguliavimo pagrindai

Apskaičiuota, kad 10 % tiksliniam rodikliui iki 2020 m. pasiekti reikia 35 mlrd. EUR. Kai kurie projektai gali gauti subsidijų iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės. Esant tam tikroms sąlygoms, ES šalys taip pat gali pasinaudoti Europos struktūriniais ir investicijų fondais. Be to, bendro intereso projektus gali remti Europos strateginių investicijų fondas.

Reglamentu (ES) Nr. 1315/2013 dėl transeuropinių energetikos tinklų (TEN-E) sudaroma galimybė ES šalims dalytis sąnaudomis pagal atitinkamos ES šalies sukurtą naudą.

Metinės ataskaitos

Komisija Europos Vadovų Tarybai kiekvienais metais teiks ataskaitas, kaip įgyvendinami bendro intereso projektai ir kokia padaryta pažanga siekiant 10 % tikslinio rodiklio.

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

*Energijos rūšių derinys - esami energijos šaltiniai.

*Energetikos tinklas - energijos paskirstymo sistema (sudaryta iš kabelių, pastočių ir pan.).

Daugiau informacijos žr.:

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui, Regionų komitetui ir Europos investicijų bankui „Atsparios energetikos sąjungos ir perspektyvios klimato kaitos politikos pagrindų strategija“ (COM(2015) 80 final, 2015 2 25).

2015 m. birželio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/1017 dėl Europos strateginių investicijų fondo, Europos investavimo konsultacijų centro ir Europos investicinių projektų portalo, kuriuo iš dalies keičiamos reglamentų (ES) Nr. 1291/2013 ir (ES) Nr. 1316/2013 nuostatos dėl Europos strateginių investicijų fondo (OL L 169, 2015 7 1, p. 1-38).

paskutinis atnaujinimas 24.07.2015

Top