Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Valstybės pagalba: aplinkos apsauga ir energetika

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Valstybės pagalba: aplinkos apsauga ir energetika

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Komunikatas „2014–2020 m. valstybės pagalbos aplinkos apsaugai ir energetikai gairės“

KOKS ŠIŲ GAIRIŲ TIKSLAS?

Šiose Europos Komisijos gairėse nustatomos naujos valstybės pagalbos aplinkos apsaugai ir energetikai taisyklės, siekiant padėti atsinaujinantiems energijoms šaltiniams patekti į rinką. Gairių tikslas yra padėti ES šalims pasiekti 2020 m. klimato politikos tikslus ir tuo pat metu išvengti rinkos iškraipymų, kurie gali atsirasti dėl atsinaujinantiems energijos šaltiniams teikiamų subsidijų.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Tarp ES siekių 2020 metams yra trys klimato tikslai:

  • šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis turėtų būti sumažintas 20 % (arba net 30 %, jei tam bus tinkamos sąlygos), palyginti su 1990 m. rodikliais;
  • 20 % energijos turėtų būti gaminama iš atsinaujinančiųjų šaltinių;
  • energijos vartojimo efektyvumas turėtų būti padidintas 20 %.

Artėjimas prie rinkos signalų

Pastaraisiais metais atsinaujinantys energijos šaltiniai buvo smarkiai remiami taikant fiksuotus tarifus. Tai paskatino atsinaujinančių išteklių energijos šaltinių dalies augimą energijos rūšių derinyje* ir padėjo ES siekti tikslo, kad 20 % energijos būtų gaminama iš atsinaujinančiųjų šaltinių.

Tačiau tokio pobūdžio parama apsaugojo atsinaujinančių energijos šaltinių sektorių nuo kainų signalų (kurie, dirbant įprastomis sąlygomis, atspindi pasiūlą ir paklausą) ir tokiu būdu lėmė rinkos iškraipymus. Visų pirma, elektros energija iš atsinaujinančių energijos šaltinių buvo gaminama neatsižvelgiant į faktinę paklausą rinkoje. Tiesą sakant, ji įgavo konkurencinį pranašumą kitų energijos gamybos formų atžvilgiu, kurios turėjo pasikliauti tik rinkos kaina, kad veiktų ekonomiškai.

Atsižvelgiant į tai, kad atsinaujinančių išteklių energijos technologijos tobulėja, o energijos iš šių šaltinių gamyba jau užima didelę rinkos dalį, šis sektorius turės prisitaikyti prie rinkos signalų (t. y. interpretuoti rinkos tendencijas), o pagalbos sumos turės atitikti mažėjančias gamybos sąnaudas.

Apribojimai

Naujosiose gairėse siekiama apriboti valstybės pagalbą, kad ji būtų teikiama tik tuomet, kai yra tikrai būtina. Tai bus daroma palaipsniui pereinant nuo lengvatinių tarifų* prie konkurencinių konkursų* dėl valstybės paramos skyrimo. Bandomasis etapas 2015 ir 2016 m. leis ES šalims išbandyti konkurencinius konkursus nedidelei daliai naujų elektros energijos gamybos pajėgumų.

Infrastruktūra

Naujosiose gairėse taip pat pateikiami pagalbos energetikos infrastruktūrai kriterijai, sutelkiant dėmesį į projektus, kurie pagerins tarpvalstybinius energetinius srautus ir skatins infrastruktūrą mažiau išsivysčiusiuose ES regionuose.

NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS GAIRĖS?

Šios gairės taikomos nuo 2014 m liepos 1 d. ir galioja iki 2020 m pabaigos.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Energijos rūšių derinys: esami energijos šaltiniai.
Lengvatiniai tarifai: tarifai, pagal kuriuos elektros energijos gamintojams už elektros tinklams ir energijos paskirstymo sistemai (apimančiai kabelius, pastotes ir pan.) tiekiamą elektros energiją iš atsinaujinančių energijos šaltinių mokama sąnaudomis pagrįsta kaina, neatsižvelgiant į rinkos kainą.
Konkurenciniai konkursai: įprastos viešųjų pirkimų procedūros energetikos sektoriuje.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

Komisijos komunikatas 2014–2020 m. Valstybės pagalbos aplinkos apsaugai ir energetikai gairės (OL C 200, 2014 6 28, p. 1–55)

paskutinis atnaujinimas 06.09.2019

Top