EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tarptautinės prekybos taisyklės: kaip ES gali pasinaudoti savo teisėmis

Tarptautinės prekybos taisyklės: kaip ES gali pasinaudoti savo teisėmis

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2015/1843 dėl tarptautinių prekybos taisyklių ir kaip ES gali pasinaudoti savo teisėmis

SANTRAUKA

KAM REIKALINGAS ŠIS REGLAMENTAS?

  • Reglamentu nustatomos procedūros, sudarančios galimybę ES pramonei ir šalims kreiptis į ES institucijas su prašymu patikrinti įtariamas kliūtis prekybai ES nepriklausančiose šalyse, kurios prieštarauja tarptautinėms prekybos taisyklėms.
  • Juo siekiama rasti sprendimą kliūtims prekybai ir panaikinti žalą (pvz., sumažėjusią pelno maržą ES rinkoje) arba tokių kliūčių daromą neigiamą poveikį prekybai (pvz., ekonominius nuostolius eksporto rinkose).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Kas gali pateikti skundą?

Kiekvienas ES pilietis, įmonė ar organizacija, manantys, kad dėl kliūčių prekybai jiems buvo padaryta žala ar neigiamas poveikis prekybai, gali pateikti ES raštišką skundą. Tokį skundą gali pateikti ir ES šalys. Skunde turi būti pateikta pakankamai įrodymų, kad egzistuoja kliūtys prekybai, ir kad dėl jų buvo patirta žala arba padarytas neigiamas poveikis prekybai.

Skundo pateikimo tvarka

Skundai turi būti teikiami Europos Komisijai. Komisija praneša pareiškėjams ir ES šalims, jei nepakanka tyrimo pradėjimą pagrindžiančių įrodymų. Paprastai sprendimas priimamas per 45 dienas nuo skundo pateikimo dienos.

Tolesnio patikrinimo tvarka

Jei Komisija mano, kad pateikta pakankamai žalos įrodymų, ji gali pradėti tolesnį patikrinimą. Apie tai ji turi paskelbti Europos Sąjungos oficialiąjame leidinyje. Komisija gali prašyti atitinkamų šalių (pvz., pareiškėjo konkurentų) pateikti papildomos informacijos ir atlikti tyrimą ES nepriklausančiose šalyse.

Pareiškėjai, atitinkami eksportuotojai bei importuotojai ir ES šalys turi teisę patikrinti visą Komisijai pateiktą informaciją ir gauti informaciją apie visus pagrindinius faktus. Komisija turi pateikti patariamajam komitetui, kurį sudaro ES šalių atstovai, galutinę ataskaitą per penkis mėnesius, sudėtingais atvejais – per septynis mėnesius.

Nutraukimas ir sustabdymas

Jei tyrimo metu Komisija nusprendžia, kad nereikia imtis jokių veiksmų, ji gali baigti tyrimą. Jei Komisija mano, kad atitinkamos ES nepriklausančios šalys patvirtino priemones, skirtas panaikinti įtariamas kliūtis prekybai, ji gali sustabdyti procedūrą.

Tolesni veiksmai šalinant žalą ar kliūtis prekybai

Jei Komisija mano, kad reikia imtis tolesnių veiksmų siekiant pašalinti žalą ir (arba) atitinkamą kliūtį prekybai, ji gali imtis specialių veiksmų, įskaitant:

  • su atitinkama ES nepriklausančia šalimi ieškoti abipusiai priimtino sprendimo;
  • pradėti ginčų sprendimo procedūrą pagal Pasaulio prekybos organizacijos tvarką arba atitinkamą dvišalį prekybos susitarimą;
  • sustabdyti bet kokias lengvatas prekybai su atitinkamomis šalimis;
  • nustatyti arba didinti importo muitus;
  • įvesti apribojimus importui arba eksportui iš atitinkamų ES nepriklausančių šalių.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2015 m. lapkričio 5 d.

KONTEKSTAS

Europos Komisijos interneto svetainės skiltis „Prekybos kliūčių tyrimai“

DOKUMENTAS

2015 m. spalio 6 d. reglamentas (ES) 2015/1843, kuriuo nustatomos Sąjungos procedūros bendros prekybos politikos srityje siekiant užtikrinti tarptautinėmis prekybos taisyklėmis, ypač sudarytomis globojant Pasaulio prekybos organizacijai (PPO), suteiktų Sąjungos teisių įgyvendinimą (kodifikuota redakcija) (OL L 272, 2015 10 16, p. 1–13)

paskutinis atnaujinimas 14.03.2016

Top