EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES bendros importo taisyklės

ES bendros importo taisyklės

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2015/478 dėl bendrų importo taisyklių

SANTRAUKA

KAM REIKALINGAS ŠIS REGLAMENTAS?

ES yra grindžiama principu, kad produktai gali būti laisvai importuojami be jokių kiekybinių apribojimų (pvz., kvotų), išskyrus atvejus, kai taikomos apsaugos priemonės*. Siekiant užtikrinti skaidrumą, 2015 m. ES išleido bendrų importo taisyklių kodifikuotą* redakciją, į vieną teisės aktą įtraukiant įvairius neseniai atliktus pakeitimus.

Ja nustatomos:

  • bendros taisyklės dėl produktų importo į ES iš kitų šalių;
  • ES tyrimo, atliekamo prieš taikant apsaugos priemones, ir produktų, kurie gali kelti žalą ES gamintojams, stebėjimo procedūros.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Šis reglamentas taikomas ES nepriklausančių šalių kilmės produktų importui, išskyrus:

  • tekstilės gaminius, kuriems taikomos specialios importo taisyklės pagal Reglamentą (EB) Nr. 517/936;
  • tam tikrų ES nepriklausančių šalių, išvardytų Reglamente (ES) 2015/755, kilmės produktus.

Paaiškėjus, kad importo tendencijos reikalauja imtis stebėjimo arba apsaugos priemonių, ES šalys apie tai informuoja Europos Komisiją.

ES tyrimo procedūra

Tyrimo metu siekiama nustatyti, ar produkto importo kiekiai daro (ar gresia padaryti) didelę žalą* atitinkamiems ES gamintojams. Tyrimas paprastai turi būti baigtas per devynis mėnesius, tačiau tam tikrais atvejais gali būti pratęstas iki 11 mėnesių.

Jo metu nagrinėjamos importo tendencijos, sąlygos, kuriomis importuojama, ir tokio importo daroma didelė žala arba keliama didelės žalos grėsmė ES gamintojams.

Nagrinėjimas visų pirma apima šiuos veiksnius:

  • importo kiekį;
  • importo kainą;
  • iš to sekantį poveikį panašių ar tiesiogiai konkuruojančių produktų Europos gamintojams, pasireiškiantį gamybos kiekio, gamybos pajėgumo naudojimo (t. y. gamybos pajėgumo panaudojimo lygio), prekių atsargų lygio, pardavimų kiekio, rinkos dalies, kainų, pelno, investuoto kapitalo atsipirkimo, pinigų srautų ir užimtumo pokyčiais.

Jei tyrimo metu nustatyta, kad importas padidėjo tiek, kad daro (ar gresia padaryti) didelę žalą atitinkamiems ES gamintojams, Komisija gali taikyti apsaugos priemones.

Apsaugos priemonės

Po ES tyrimo produkto importui iš bet kurios ES nepriklausančios šalies gali būti taikomi kiekybiniai apribojimai. Bet kokia kvota turi būti nustatyta ne mažesnė negu importo per paskutinius trejus reprezentatyvius metus, už kuriuos yra prieinami statistiniai duomenys, vidurkis.

  • Laikinosios apsaugos priemonės (ne daugiau kaip 200 dienų) gali būti taikomos susidarius kritiškai padėčiai ir tais atvejais, kai preliminariai nustatoma, jog yra aiškių žalos ar gresiančios žalos įrodymų.
  • Galutinės apsaugos priemonės gali būti taikomos ne ilgiau kaip ketverius metus (įskaitant bet kokios laikinosios priemonės taikymo trukmę). Šis laikotarpis gali būti pratęstas iki aštuonerių metų.

Apsaugos priemonės taikomos visam atitinkamo produkto importui iš visų šalių.

Stebėjimo priemonės

Po tyrimo produktui gali būti taikomas išankstinis arba retrospektyvus ES stebėjimas. Stebėjimas yra automatinio importo licencijų išdavimo per tam tikrą laikotarpį sistema. Jis neriboja importo nei retrospektyviai, nei iš anksto. Stebimi produktai gali būti išleidžiami į laisvą apyvartą, bet tik pateikus ES šalies paskirtos kompetentingos valdžios institucijos patvirtintą ir visoje ES galiojantį importo dokumentą.

Informavimas ir konsultacijų tvarka

Prieš ES tyrimo procedūrą ir jos metu Komisija konsultuojasi su Apsaugos priemonių patariamuoju komitetu (jį sudaro atstovai iš kiekvienos ES šalies). Komisija privalo informuoti ES šalis apie bet kokį sprendimą, priimtą dėl apsaugos priemonių. Iš pradžių apsaugos priemonės gali būti taikomos, jei ES šalys pritaria tam kvalifikuota balsų dauguma. Reglamente taip pat numatomos kitos specialios balsavimo aplinkybės.

Besivystančios šalys

Jokios apsaugos priemonės netaikomos besivystančios šalies, kuri yra Pasaulio prekybos organizacijos narė, kilmės produktui tol, kol šios šalies svarstomo produkto importo į ES dalis neviršija 3 % ir visoms besivystančioms šalims kartu tenka mažiau kaip 9 % tokio produkto bendro importo į ES.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2015 m. balandžio 16 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr. Europos Komisijos interneto svetainės skiltyje „Importas į ES“.

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

* Apsaugos priemonės – priemonės, skirtos atvejams, kai ES pramonėje dėl nenumatytų aplinkybių staiga reikšmingai padidėja importas. Jomis siekiama suteikti pramonei laiko restruktūrizuotis.

* Kodifikavimas – teisės akto ir visų jo pataisų išdėstymas viename naujame dokumente.

* Didelė grėsmė – reikšmingas bendros ES gamintojų padėties pablogėjimas.

DOKUMENTAS

2015 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/478 dėl bendrų importo taisyklių (OL L 83, 2015 3 27, p. 16–33)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2015 m. birželio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/936 dėl tekstilės gaminių, kuriems netaikomos dvišalės sutartys, protokolai ar kiti susitarimai arba kitos konkrečios Sąjungos importo taisyklės, bendrųjų importo iš tam tikrų trečiųjų šalių taisyklių (OL L 160, 2015 6 25, p. 1–54)

2015 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/755 dėl bendrų importo iš tam tikrų trečiųjų šalių taisyklių (OL L 123, 2015 5 19, p. 33–49)

paskutinis atnaujinimas 31.03.2016

Top