Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Žvejyba šiaurės rytų Atlante: giliavandenių žuvų išteklių ir tarptautinių vandenų taisyklės

Žvejyba šiaurės rytų Atlante: giliavandenių žuvų išteklių ir tarptautinių vandenų taisyklės

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2016/2336, kuriuo nustatomos giliavandenių žuvų išteklių ir pažeidžiamų jūrų ekosistemų apsaugos taisyklės

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu siekiama užtikrinti tausų giliavandenių žuvų išteklių naudojimą, sumažinti šios žvejybos rūšies poveikį pažeidžiamoms jūrų ekosistemoms (PJE)* ir renkant duomenis patobulinti moksliniam vertinimui skirtą informacijos bazę.
  • Juo panaikinamas ir pakeičiamas Reglamentas (EB) Nr. 2347/2002, kuriuo nustatomos giliavandenių žuvų išteklių prieinamumo Europos Sąjungoje (ES) taisyklės.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Gelminė žvejyba dugniniais tralais (t. y. įrankiais, skirtais žvejoti jūros dugne arba netoli jo) didesniame nei 800 metrų gylyje yra draudžiama.
  • 2022 m. Europos Komisija, remdamasi geriausiomis turimomis mokslinėmis rekomendacijomis, Reglamentu (ES) 2022/1614 sudarė ES vandenų rajonų, kuriuose, kaip žinoma, yra arba gali atsirasti PJE, sąrašą. Šiuose ES vandenyse esančiuose rajonuose draudžiama žvejoti dugniniais žvejybos įrankiais didesniame nei 400 metrų gylyje.
  • Dviejų tipų žvejybos leidimai yra skirti:
    • laivams, kurie iškrauna daugiau nei 8 proc. giliavandenių žuvų per vieną žvejybos reisą ir ne mažiau kaip dešimt tonų atitinkamais kalendoriniais metais (specializuotos žvejybos leidimas);
    • laivams, turintiems giliavandenių žuvų priegaudos* žvejybos leidimus, kurie ne daugiau kaip 15 proc. viršija dešimties tonų ribą (priegaudos žvejybos leidimas).
  • Žvejybos pajėgumai nustatomi atsižvelgiant į laivų, kurie 2009–2011 m. iškrovė daugiau kaip dešimt tonų giliavandenių žuvų, pajėgumus.
  • Specializuotą gelminę žvejybą galima vykdyti tik tuose rajonuose, kuriuose gelminės žvejybos veikla buvo vykdoma 2009–2011 m. (jie vadinami „gelminės žvejybos rajonais“).
  • ES valstybės narės savo žvejybos laivų vardu gali pateikti Komisijai prašymą vykdyti žvalgomąją žvejybą vietose, kurios yra už esamų gelminės žvejybos rajonų ribų. Kartu su tokiu prašymu turi būti pateikiamas poveikio vertinimas ir nurodyta numatoma žvalgomosios žvejybos trukmė, numatomas dalyvaujančių laivų skaičius bei jų pajėgumai. Komisija įgyvendinimo aktais nustato tokios žvejybos sąlygas. Žvalgomosios žvejybos trukmė yra ne ilgesnė kaip vieneri metai (šį terminą galima pratęsti vieną kartą).
  • Laivai turi pranešti apie PJE aptikimus* didesniame nei 400 metrų gylyje ir plaukti į kitą rajoną, esantį ne arčiau kaip penkios jūrmylės nuo rajono, kuriame aptikta PJE.
  • Reglamentu nustatomos griežtesnės taisyklės, įskaitant:
    • perkrovimo* ribojimus;
    • pranešimus apie kvotų naudojimą tikruoju laiku;
    • klaidingų pranešimų apie laimikį tyrimą;
    • konkrečias kontrolės ir patikrinimo programas.
  • Kiekiai, viršijantys 100 kg giliavandenių žuvų, gali būti iškraunami tik paskirtuose uostuose. Apie ketinimą iškrauti privaloma pranešti likus ne mažiau kaip keturioms valandoms arba, jei laivas yra ne ilgesnis nei 12 metrų, likus ne mažiau kaip vienai valandai.
  • Žvejybos leidimas gali būti panaikintas ne mažiau kaip dviem mėnesiams, jei neįvykdomos nustatytos sąlygos dėl:
    • tinkamų žvejybos įrankių naudojimo;
    • rajonų, kuriuose leidžiama vykdyti operacijas, ir leidžiamo sužvejoti kiekio;
    • stebėtojo paėmimo į laivą.
  • Reglamentu taip pat nustatomos duomenų rinkimo standartų taisyklės ir stebėjimo reikalavimai, kad būtų laiku renkami aktualūs ir tikslūs duomenys apie giliavandenių žuvų laimikį ir priegaudą. Taip pat turi būti renkami bent 20 proc. specializuotų laivų, naudojančių dugninius tralus ir statomuosius dugninius žiauninius tinklaičius, ir 10 proc. kitų laivų duomenys dėl PJE aptikimo. Šį reikalavimą gali pritaikyti Komisija, remdamasi mokslinėmis rekomendacijomis.
  • Minėtos priemonės yra skirtos ES vandenims ir tam tikriems Žvejybos rytų vidurio Atlante komiteto rajonams, kuriuose žvejoja ES laivai. Žvejybos šiaurės rytų Atlante komisijos rajone ir toliau taikomos esamos taisyklės dėl žvejybos leidimų, paskirtųjų uostų ir duomenų rinkimo, taip pat padidintas 20 proc. stebėtojų reikalavimas.
  • Reglamentas buvo vertinamas siekiant nustatyti, kiek buvo įgyvendinti jo tikslai. 2021 m. gegužės mėn. paskelbtas vertinimas pateikiamas specialioje svetainėje „Gelminė žvejyba“.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas taikomas nuo 2017 m. sausio 12 d.

KONTEKSTAS

  • Reformavus bendrą žuvininkystės politiką, 2014 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujas pagrindinis reglamentas (Reglamentas (ES) Nr. 1380/2013, žr. santrauką). Juo, be kita ko, nustatomas įpareigojimas iškrauti laimikį ir įpareigojimas, kad visi ištekliai ES vandenyse būtų valdomi tausiai.
  • Gelminė žvejyba šiaurės rytų Atlante vykdoma tiek ES vandenyse, tiek tarptautiniuose vandenyse, reglamentuojamuose Žvejybos šiaurės rytų Atlante komisijos susitarimais. Tam tikru mastu kai kurių žvejų bendruomenių ekonomika priklauso nuo gelminės žvejybos. Šioje žvejybos rūšyje dominuoja tradiciniai pakrantės laivynai ir dideli mobilūs traleriai, kuriems tenka apie 1 proc. iškraunamų žuvų iš šiaurės rytų Atlanto.

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Pažeidžiamos jūrų ekosistemos. Giliųjų vandenų jūrų ekosistemos, kurioms būdingas fizinis bei funkcinis pažeidžiamumas ir kurias gali pažeisti naudojami žvejybos įrankiai.
Priegauda. Netyčia sugautos nepageidaujamos žuvų ir jūrų gyvūnų rūšys.
Aptikimas. Sužvejoti PJE indikatorinių rūšių kiekiai, viršijantys nustatytas ribas.
Perkrovimas. Sugautų žuvų perkėlimas iš mažesnio žvejybos laivo į didesnį, kuriame vėliau tos žuvys pridedamos prie didesnės partijos.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2016 m. gruodžio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/2336, kuriuo nustatomos specialios giliavandenių žuvų išteklių žvejybos šiaurės rytų Atlante sąlygos bei žvejybos šiaurės rytų Atlanto tarptautiniuose vandenyse nuostatos ir panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2347/2002 (OL L 354, 2016 12 23, p. 1–19)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2022 m. rugsėjo 15 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2022/1614, kuriuo nustatomi esami gelminės žvejybos rajonai ir sudaromas rajonų, kuriuose, kaip žinoma, yra arba gali atsirasti pažeidžiamų jūrų ekosistemų, sąrašas (OL L 242, 2022 9 19, p. 1–141)

2016 m. sausio 22 d. Tarybos reglamentas (ES) 2016/72, kuriuo 2016 metams nustatomos tam tikrų žuvų išteklių ir žuvų išteklių grupių žvejybos galimybės, taikomos Sąjungos vandenyse žvejojantiems laivams ir kai kuriuose Sąjungai nepriklausančiuose vandenyse žvejojantiems Sąjungos žvejybos laivams, ir iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2015/104 (OL L 22, 2016 1 28, p. 1–165)

Vėlesni Reglamento (ES) 2016/72 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2016 m. gruodžio 12 d. Tarybos reglamentas (ES) 2016/2285, kuriuo 2017 m. ir 2018 m. nustatomos Sąjungos žvejybos laivams taikomos tam tikrų giliavandenių žuvų išteklių žvejybos galimybės ir iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (ES) 2016/72 (OL L 344, 2016 12 17, p. 32–45)

2014 m. gruodžio 15 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1367/2014, kuriuo nustatomos Sąjungos žvejybos laivams taikomos tam tikrų giliavandenių žuvų išteklių 2015 m. ir 2016 m. žvejybos galimybės (OL L 366, 2014 12 20, p. 1–14)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 21.10.2022

Top