This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Rules of procedure of the EU’s General Court
ES Bendrojo Teismo procedūros reglamentas
ES Bendrojo Teismo procedūros reglamentas
Bendrojo Teismo procedūros reglamentas
Bendrojo Teismo procedūros reglamento praktinės vykdymo nuostatos
Bendrojo Teismo procedūros reglamento dalinis pakeitimas
Bendrojo Teismo procedūros reglamento dalinis pakeitimas
Bendrojo Teismo procedūros reglamento daliniai pakeitimai
Bendrojo Teismo procedūros reglamento praktinių vykdymo nuostatų daliniai pakeitimai
Bendrojo Teismo procedūros reglamento pakeitimai
Bendrojo Teismo procedūros reglamento pakeitimai
Bendrojo Teismo procedūros reglamento praktinių vykdymo nuostatų daliniai pakeitimai
Bendrojo Teismo procedūros reglamento pakeitimai
Bendrojo Teismo procedūros reglamento praktinių vykdymo nuostatų daliniai pakeitimai
Šiuo procedūros reglamentu nustatomos taisyklės dėl Bendrojo Teismo vidaus struktūros ir kaip jis organizuoja procesą, dėl kurio į jį kreiptasi. Bendrasis Teismas turi jurisdikciją nagrinėti:
Procedūros reglamentas yra papildomas praktinėmis vykdymo nuostatomis. Jos parengtos siekiant užtikrinti, kad procedūros reglamentas būtų tinkamai įgyvendinimas ir kad teismo procedūros vyktų sklandžiai bei efektyviai.
Bendrasis Teismas ir Teisingumo Teismas yra ES teismai, sudarantys Europos Sąjungos Teisingumo Teismą. Jų tikslas – užtikrinti vienodą ES teisės aiškinimą ir taikymą.
Bendrojo Teismo struktūra
Struktūra
Įgyvendinant ES teismų sistemos reformą, numatytą Reglamente (ES, Euratomas) 2015/2422, nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. Bendrąjį Teismą sudaro po du teisėjus iš kiekvienos valstybės narės. Teisėjai iš savo narių renka pirmininką ir pirmininko pavaduotoją trejų metų laikotarpiui. Teisėjai turi vykdyti savo funkcijas nešališkai ir nepriklausomai. Ypatingais atvejais teisėjas gali būti skiriamas generaliniu advokatu*. Teisėjai paskiria Teismo kanclerį* šešerių metų kadencijai.
Kolegijų sudarymas
Bendrajame Teisme bylos nagrinėjamos kolegijose, kuriose posėdžiauja trys arba penki teisėjai. Kai kurias bylas nagrinėja vienas teisėjas. Teisėjai renka kolegijų pirmininkus. Kiekvienam bylos nagrinėjimui vienas teisėjas skiriamas teisėju pranešėju (kuris parengia pradinį sprendimo projektą). Bendrasis Teismas taip pat gali posėdžiauti kaip didžioji kolegija (penkiolika teisėjų), jei to reikia dėl bylos teisinio sudėtingumo arba svarbos.
Procedūros reglamentas buvo keičiamas 2023 m., iš dalies siekiant užtikrinti, kad Bendrojo Teismo nustatyta dalinė kolegijų specializacija neprarastų savo veiksmingumo, kai kas trejus metus keičiama kolegijų sudėtis.
Bendrojo Teismo pasitarimai
Bendrojo Teismo pasitarimai yra uždari. Po diskusijų teisėjai paskelbia vieną sprendimą.
Kalba
Ieškovas gali pasirinkti vieną iš dvidešimt keturių ES oficialiųjų kalbų. Ši kalba pirmiausia vartojama šalių argumentuose raštu ir žodžiu, taip pat Bendrajam Teismui bendraujant su šalimis.
Jeigu ieškinį pareiškia institucija, vadovaudamasi ES arba jos vardu pagal privatinę ar viešąją teisę sudarytos sutarties išlyga pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 272 straipsnį, proceso kalba yra kalba, kuria sudaryta sutartis. Jeigu sutartis sudaryta keliomis kalbomis, ieškovas gali pasirinkti vieną iš jų.
Atstovų ir advokatų teisės ir pareigos
Atstovai (atstovaujantys valstybėms narėms arba ES institucijoms) ir advokatai turi imunitetą dėl savo išsakytų pareiškimų ir pateiktų raštų, susijusių su byla. Su procesu susiję raštai ir dokumentai negali būti nei kratos, nei konfiskavimo objektas.
Advokatai turi pateikti dokumentą, patvirtinantį, kad turi teisę verstis advokato praktika valstybės narės teisme.
Procedūra
Procedūra gali būti sudaryta iš kelių arba visų toliau nurodytų dalių.
Sustabdymas ar kitos laikinosios apsaugos priemonės
Su intelektinės nuosavybės teisėmis susiję ieškiniai
Modelinių bylų mechanizmas ir bendri teismo posėdžiai
Kai keliose Bendrojo Teismo nagrinėjamose bylose keliamas tas pats teisės klausimas ir teismas nori išvengti lygiagretaus šių bylų nagrinėjimo, vienos ar kelių bylų nagrinėjimas gali būti sustabdytas, kol bus išnagrinėta byla, kurioje, palyginti su kitomis bylomis, šis klausimas galėtų būti išnagrinėtas geriausiai. Tokia byla vadinama modeline.
Gali būti organizuojami dviejų ar daugiau panašių bylų bendri posėdžiai, kad tam tikros bylos būtų sprendžiamos veiksmingiau.
Vaizdo konferencijos
Jei dėl sveikatos, saugumo ar kitų svarių priežasčių šaliai atstovaujantis asmuo negali fiziškai dalyvauti teismo posėdyje, jam gali būti leista dalyvauti jame per vaizdo konferenciją.
„e-Curia“
Nuo 2018 m. yra privaloma naudotis „e-Curia“ – Europos Sąjungos Teisingumo Teismo taikomąja programa, kuri sudaro sąlygas šalių atstovams Bendrajame Teisme iškeltose bylose keistis procesiniais dokumentais su Bendrojo Teismo kanceliarija išimtinai elektroninėmis priemonėmis.
Bendrojo Teismo procedūros reglamento praktinės vykdymo nuostatos
Praktinėse vykdymo nuostatose paaiškinamos, patikslinamos ir papildomos kai kurios procedūros reglamento nuostatos. Daugelis praktinių vykdymo nuostatų yra susijusios su tokiais aspektais kaip procesinių ir kitų dokumentų pateikimu, jų įforminimu, vertimu raštu ir vertimu žodžiu vykstant teismo posėdžiams.
Nuo 2015 m. jos buvo keletą kartų keičiamos, paskutinį kartą 2022 m. lapkričio mėn., kad būtų papildytos arba pritaikytos prie naujų taisyklių dėl duomenų tvarkymo, bendrų posėdžių ir vaizdo konferencijų per posėdžius. Naujausiais pakeitimais patikslinama, kaip turi būti atliekamos tam tikros kanceliarijos užduotys, visų pirma susijusios su registro tvarkymu, bylos medžiagos tvarkymu ir bylos medžiagos tikrinimu, ypač atsižvelgiant į pokyčius, padarytus per COVID-19 pandemiją. Juose taip pat atsižvelgiama į pokyčius, susijusius su teisminio proceso skaitmeninimu.
Šis procedūros reglamentas taikomas nuo 2015 m. liepos 1 d. Juo pakeistos pradinės taisyklės, priimtos 1991 m. gegužės 2 d. Naujausi pakeitimai įsigaliojo 2023 m. balandžio 1 d.
Praktinės vykdymo nuostatos taip pat taikomos nuo 2015 m. liepos 1 d. 2022 m. atlikti pakeitimai įsigaliojo 2023 m. balandžio 1 d.
Daugiau informacijos žr.:
Bendrojo Teismo procedūros reglamentas (OL L 105, 2015 4 23, p. 1–66).
Bendrojo Teismo procedūros reglamento Praktinės vykdymo nuostatos (OL L 152, 2015 6 18, p. 1–30).
Bendrojo Teismo procedūros reglamento dalinis pakeitimas (OL L 217, 2016 8 12, p. 71).
Bendrojo Teismo procedūros reglamento dalinis pakeitimas (OL L 217, 2016 8 12, p. 72).
Bendrojo Teismo procedūros reglamento daliniai pakeitimai (OL L 217, 2016 8 12, p. 73–77).
Bendrojo Teismo procedūros reglamento praktinių vykdymo nuostatų daliniai pakeitimai (OL L 217, 2016 8 12, p. 78–80).
Bendrojo Teismo procedūros reglamento pakeitimai (OL L 240, 2018 9 25, p. 67).
Bendrojo Teismo procedūros reglamento pakeitimai (OL L 240, 2018 9 25, p. 68–71).
Bendrojo Teismo procedūros reglamento praktinių vykdymo nuostatų daliniai pakeitimai (OL L 294, 2018 11 21, p. 23–43).
Bendrojo Teismo procedūros reglamento pakeitimai (OL L 44, 2023 2 14, p. 8–14).
Bendrojo Teismo procedūros reglamento praktinių vykdymo nuostatų daliniai pakeitimai (OL L 73, 2023 3 10, p. 58–66).
2016 m. liepos 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2016/1192 dėl jurisdikcijos perdavimo Bendrajam Teismui kaip pirmajai instancijai spręsti Europos Sąjungos ir jos tarnautojų ginčus (OL L 200, 2016 7 26, p. 137–139).
2015 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2015/2422, kuriuo iš dalies keičiamas Protokolas Nr. 3 dėl Europos Sąjungos Teisingumo Teismo statuto (OL L 341, 2015 12 24, p. 14–17).
paskutinis atnaujinimas 31.03.2023