Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017JC0011

    ES strategija dėl Sirijos

    ES strategija dėl Sirijos

     

    DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Bendras komunikatas (JOIN(2017) 11 final) – „ES strategija dėl Sirijos“

    KOKS ŠIO BENDRO KOMUNIKATO TIKSLAS?

    Jame nustatomi ES strategijos dėl Sirijos elementai (juos turi patvirtinti Taryba), kaip ES galėtų geriau ir ryžtingiau prisidėti prie ilgalaikio politinio sprendimo dėl Sirijos pagal esamą JT sistemą.

    Šis komunikatas yra naujausias strateginis dokumentas, kuriame nagrinėjama Sirijos krizė. Jis priimtas po ES strategijos dėl Sirijos, nubrėžtos 2015 m. kovo mėn. (ir peržiūrėtos 2016 m.), kaip ES Sirijai, Irakui bei kovos su ISIL ir (arba) „Da’esh“ skirtos regioninės strategijos dalis. Pats šis dokumentas priimtas po 2013 m. komunikato dėl visapusiško ES atsako į Sirijos krizę koncepcijos.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Strateginiai tikslai

    Komunikate nustatyti 5 strateginiai tikslai:

    • viena Sirija – vieninga ir teritoriškai vientisa šalis visiems Sirijos piliečiams.
    • Demokratinė Sirija – teisėta valdžia ir pliuralistinė politinė sistema, gerbianti teisinės valstybės principus ir asmens teises, remiantis vienodų piliečių teisių principu.
    • Įvairi ir įtraukti Sirija – daugiakultūrė šalis, kurioje visos etninės ir religinės grupės jaučia, kad jų identitetas saugomas ir kad jos turi vienodas galimybes gauti valdžios paslaugas.
    • Stipri ir saugi Sirija – veiksminga valstybė, turinti veikiančias institucijas, orientuota į piliečių saugumą ir paslaugas, turinti vieną nacionalinę kariuomenę ir atsakingas policijos ir saugumo pajėgas.
    • Stabili Sirija – stabili politinė sistema ir tvirta ekonomika, suteikianti tinkamas švietimo ir sveikatos priežiūros paslaugas gyventojams, taip pat patraukli užsienio investicijoms, palaikanti gerus santykius su kaimyninėmis šalimis ir įsitraukusi į tarptautinę bendruomenę kaip konstruktyvi partnerė.

    Tikimasi, kad pasiekus šiuos tikslus bus sudarytos sąlygos pabėgėliams ir šalies viduje perkeltiems asmenims savanoriškai, oriai ir saugiai grįžti.

    Tikslai

    Komunikate vertinama karo Sirijoje rizika ir grėsmė ES pagrindiniams interesams bei regiono ir pasaulio stabilumui. Atsižvelgiant į tai jame sudaromas ES tikslų sąrašas:

    • užbaigti karą vykdant politinį pereinamąjį procesą, dėl kurio konfliktuojančios šalys derasi padedamos JT specialiojo įgaliotinio Sirijos klausimais ir pagrindinių tarptautinių ir regioninių subjektų;
    • remti ir stiprinti politinę opoziciją pagal JT Saugumo Tarybos rezoliuciją 2254 ir Ženevos komunikatą ir taip skatinti prasmingą ir įtraukų pereinamąjį procesą Sirijoje;
    • skatinti demokratiją, žmogaus teises ir žodžio laisvę stiprinant Sirijos pilietinės visuomenės organizacijas;
    • skatinti nacionalinį susitaikymo procesą, grindžiamą taikos kūrimo pastangomis ir kova su smurtiniu ekstremizmu ir sektantizmu, o pereinamojo laikotarpio teisingumo sistemoje taikyti atsakomybės už karo nusikaltimus principą;
    • laiku, veiksmingai, efektyviai ir principingai tenkinti pažeidžiamiausių Sirijos gyventojų humanitarinius poreikius, kad būtų išgelbėtos žmonių gyvybės;
    • didinti Sirijos gyventojų, institucijų ir visuomenės atsparumą.

    Veiksmai

    Siekiant įgyvendinti šiuos tikslus komunikate nurodomi veiksmai, kurie turi būti atlikti glaudžiai bendradarbiaujant su regioniniais partneriais ir tarptautinėmis organizacijomis. Prie šių veiksmų priskirtini šie veiksmai:

    • iniciatyva, koordinuojama bendradarbiaujant su JT, kuria plėtojamas politinis dialogas su pagrindiniais regiono subjektais siekiant rasti bendrą sutarimą, kuriuo būtų grindžiamas galutinis sprendimas dėl Sirijos ir nustatytos susitaikymo bei atstatymo proceso sąlygos;
    • ES paramos Sirijos taikos procesui iniciatyva kuriama konkreti platforma taikos procesui ir paliauboms paremti, opozicinėms partijoms sustiprinti ir prisidėti prie dialogo su pilietine visuomene;
    • skatinamas opozicijos grupių ir Sirijos suinteresuotųjų subjektų, kaip antai pilietinės visuomenės organizacijų, religinių ir genčių vadovų, verslo bendruomenės ir moterų asociacijų, tarpusavio dialogas, siekiant įtraukti jų nuomonę į politinę platformą;
    • pagalba įvairioms Sirijos visuomenės grupėms palaikant taikų sambūvį ir bendruomenių atsparumą kaip išankstinė būsimos demokratinės Sirijos kūrimo sąlyga.

    Iš anksto planuojami atstatymo ir pereinamieji procesai

    Siekiant pasiruošti iš anksto, kad prasidėjus politiniams pokyčiams galėtume greitai ir efektyviai imtis veiksmų, komunikate nustatomi tokie etapai:

    • laikotarpio po susitarimo sudarymo planavimas – toliau prisidedama prie planavimo veiklos, skirtos laikotarpiui po susitarimo sudarymo, kurią vykdo JT tarpžinybinė darbo grupė;
    • ES vaidmuo atstatant Siriją – tai gali būti sankcijų panaikinimas, bendradarbiavimo atnaujinimas ir lėšų mobilizavimas.

    KONTEKSTAS

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    Bendras komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „ES strategijos dėl Sirijos elementai“ (JOIN(2017) 11 final, 2017 3 14)

    SUSIJĘ DOKUMENTAI

    Taryba priėmė ES strategiją dėl Sirijos (pranešimas spaudai), 2017 m. balandžio 3 d.

    Bendras komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „Sirijai ir Irakui, taip pat „Da’esh“ keliamos grėsmės klausimui skirtos ES regioninės strategijos elementai“ (JOIN(2015) 2 final, 2015 2 6)

    Bendras komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Visapusiško ES atsako į Sirijos krizę koncepcija“ (JOIN(2013) 22 final, 2013 6 24)

    paskutinis atnaujinimas 07.12.2017

    Į viršų