Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0247

    Atnaujinta ES aukštojo mokslo darbotvarkė

    Atnaujinta ES aukštojo mokslo darbotvarkė

     

    DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Komunikatas (COM(2017) 247 final) „Atnaujinta ES aukštojo mokslo darbotvarkė“

    KOKS ŠIO KOMUNIKATO TIKSLAS?

    • Komunikate pripažįstamas lemiamas aukštojo mokslo vaidmuo kuriant klestinčių, įtraukių, demokratiškų visuomenių pamatus ir juo siekiama nustatyti naują kryptį ES paramai, skiriamai ES valstybėms narėms reformuojant jų švietimo sistemas.
    • Komisijos pasiūlymai atitinka Romos deklaracijos, kurioje ES lyderiai įsipareigojo sukurti „Sąjungą, kurioje jauni žmonės galėtų naudotis geriausiomis švietimo ir mokymo sistemomis ir galėtų studijuoti bei dirbti visame žemyne“, dvasią.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Komunikate apibrėžiama nauja ES aukštojo mokslo darbotvarkė, kuri pagrįsta jau nuveiktu darbu, tačiau pastangos perorientuojamos į dabartines ir kintančias galimybes bei uždavinius, nurodomus toliau.

    • Būtinybė spręsti ES reikalingų ir joje turimų įgūdžių neatitikimo klausimą. Per daug mokinių ir studentų neturi pakankamai raštingumo, mokėjimo skaičiuoti, skaitmeninių gebėjimų arba neturi gebėjimo spręsti problemas ir bendravimo įgūdžių, kurių jiems reikia, kad būtų atsparūs išbandymams kintančiame pasaulyje.
    • Būtinybė kurti įtraukias ir susietas aukštojo mokslo sistemas. Daug mažiau tikėtina, kad asmenys iš mažiau palankios socialinės ir ekonominės aplinkos, migrantų kilmės asmenys pradės ir baigs aukštąjį mokslą; mokslininkai pernelyg dažnai laikomi atitrūkusiais nuo likusios visuomenės; vis dar dažna lyčių segregacija pagal tam tikras studijų kryptis.
    • Užtikrinimas, kad aukštosios mokyklos prisidėtų prie inovacijų. Aukštosios mokyklos dažnai nepakankamai prisideda prie inovacijų ekonomikoje plačiąja prasme. Inovacijos aukštojo mokslo srityje labai skiriasi įvairiuose ES regionuose.
    • Parama veiksmingoms ir efektyvioms aukštojo mokslo sistemoms. Nacionalinės sistemos ne visada tinkamai veikia tarpusavyje arba su kitomis institucijomis; už gerą mokymą, mokslinius tyrimus, inovacijas, socialinę įtrauktį ir aktyvų dalyvavimą ne visada atlyginama.

    Spręsdama šiuos klausimus Komisija įsipareigoja imtis 20 išsamių priemonių:

    • 1.

      Pradėti absolventų karjeros stebėsenos iniciatyvą, kad pagerintų turimas žinias apie tolesnę jų karjeros eigą arba tolesnį išsilavinimą.

    • 2.

      Suburti didesnio masto ES STE(A)M sričių koaliciją, vienijančią įvairius švietimo sektorius, verslo ir viešojo sektoriaus darbdavius, siekiant skatinti rinktis aktualius STE(A)M studijų dalykus ir modernizuoti STE(A)M bei kitas studijų programas.

    • 3.

      Skatinti į aukštojo mokslo programas įtraukti mokomąją praktiką ir stiprinti „Erasmus+“ verslo konsorciumus, kad būtų didinama mokomosios praktikos pasiūla ir kokybė.

    • 4.

      Kurti ir diegti skaitmeninio pasirengimo modelį, kad padėtų aukštosioms mokykloms įgyvendinti skaitmeninio mokymosi strategijas ir išnaudoti galimybes, kurių teikia pažangiosios technologijos.

    • 5.

      Stiprinti strateginę paramą aukštųjų mokyklų dėstytojams pagal „Erasmus+“, padėdama jiems lavinti mokymo programų rengimo įgūdžius, suteikdama galimybių darbuotojų judumui ir stiprindama dėstytojų rengimo centrų bendradarbiavimą visoje ES.

    • 6.

      Remti „Erasmus+“, kad aukštosioms mokykloms būtų padedama rengti ir įgyvendinti integruotas įstaigos įtraukties, lyčių lygybės ir studijų sėkmės užtikrinimo strategijas, įskaitant bendradarbiavimą su mokyklomis ir kitomis institucijomis.

    • 7.

      Skatinti lanksčius ir modulinius kursų planus, siekiant didinti aukštojo mokslo prieinamumą pagal konkrečius „Erasmus+“ strateginės partnerystės prioritetus.

    • 8.

      Remti aukštąsias mokyklas, ketinančias suteikti ECTS kreditų studentams už savanorišką ir bendruomeninę veiklą; tai bus daroma remiantis esamais gerais pavyzdžiais.

    • 9.

      Remti pabėgėlių turimų kvalifikacijų pripažinimą, kad jiems būtų lengviau siekti aukštojo mokslo, remiantis šiuo metu įgyvendinamu „Erasmus+“ projektu, pagal kurį pateikiama praktinių gairių ir apimama suinteresuotųjų subjektų tarpusavio konsultavimo veikla.

    • 10.

      Išplėsti Europos inovacijos ir technologijos instituto (EIT) regioninės inovacijų sistemos (EIT-RIS) modelį, kad studentai ir mokiniai būtų geriau rengiami dirbti novatoriškose įmonėse.

    • 11.

      Remti tolesnį kūrybiškumui ir novatoriškumui ugdyti skirtų mokymo metodų kūrimą ir išbandymą aukštajame moksle, remiantis bendradarbiavimu su EBPO mokyklų sektoriuje.

    • 12.

      Toliau diegti aukštojo mokslo pažangiąją specializaciją siekiant patarti valdžios institucijoms įtraukti aukštąsias mokyklas ir, kai įmanoma, EIT žinių ir inovacijų bendrijas (ŽIB) aktyviai dalyvauti rengiant ir įgyvendinant pažangiosios specializacijos strategijas.

    • 13.

      Pagal programą „Marie Skłodowskos-Curie veiksmai“ suteikti galimybių, padėsiančių mažinti mokslinių tyrimų ir inovacijų atotrūkį tarp valstybių narių ir regionų ir spręsti protų nutekėjimo iš mažiau išsivysčiusių regionų problemą.

    • 14.

      Stiprinti ES paramą universitetų ir įmonių bendradarbiavimui, universitetų ir įmonių forumą paverčiant traukos tašku ir skatinant kurti tokius forumus visoje ES.

    • 15.

      Bendradarbiaujant su EBPO pradėti aukštojo mokslo sistemų finansavimo, paskatų ir atlygio struktūrų peržiūrą.

    • 16.

      Užtikrinti, kad tyrėjai būtų skatinami atlikti mokymo užduotis ir būtų mokomi tai daryti pagal programą „Marie Skłodowskos-Curie veiksmai“.

    • 17.

      Sukurti aukštojo mokslo žinių bazę, įtraukiant Europos tretinio mokslo registrą (ETER) „U-Multirank“ ir absolventų karjeros stebėjimo tyrimą, siekiant pagerinti duomenų kokybę, rinkimą ir palyginamumą.

    • 18.

      Stiprinti tinklo „Eurydice“ darbą ir Komisijos bendradarbiavimą su EBPO aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijų srityse, kad nebūtų dvigubo darbo ir būtų galima pasinaudoti bendro darbo teikiama nauda.

    • 19.

      Paprastinti studentų judumą remiantis esamais „Erasmus+“ elektroninio keitimosi studentų duomenimis projektais ir tirti galimybes ES lygiu kurti elektroninės studentų atpažinties sistemas.

    • 20.

      Per „Erasmus+“ laikotarpio vidurio peržiūrą pradėti diskusiją su ES valstybėmis narėmis ir suinteresuotaisiais subjektais dėl efektyvios paramos studentams, įstaigoms ir aukštojo mokslo sistemoms.

    Komisija pradeda dialogą su visais suinteresuotaisiais subjektais dėl šių veiksmų įgyvendinimo, siekdama užtikrinti, kad jie atitiktų ES finanasavimo prioritetus.

    KONTEKSTAS

    Daugiau informacijos žr.:

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui dėl atnaujintos ES aukštojo mokslo darbotvarkės (COM(2017) 247 final, 2017 5 30)

    SUSIJĘ DOKUMENTAI

    Baltoji knyga dėl Europos ateities „Kokia ES 27 bus 2025 m.? Apmąstymai ir scenarijai“ (COM(2017) 2025 final, 2017 3 1)

    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Investicijos į Europos jaunimą“ (COM(2016) 940 final, 2016 12 7)

    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Švietimo tobulinimas ir modernizavimas“ (COM(2016) 941 final, 2016 12 7)

    paskutinis atnaujinimas 24.10.2017

    Į viršų