EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1369

Koordinuotos dujų poreikio mažinimo priemonės

Koordinuotos dujų poreikio mažinimo priemonės

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2022/1369 dėl koordinuotų dujų poreikio mažinimo priemonių

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu siekiama užtikrinti dujų tiekimą Europos Sąjungoje (ES), taikyti savanorišką poreikio mažinimą bei gerinti nacionalinių dujų poreikio mažinimo priemonių koordinavimą, stebėseną ir ataskaitų teikimą. Juo nustatoma galimybė paskelbti ES pavojų, dėl kurio inicijuojamas privalomas ES masto poreikio mažinimo įpareigojimas.
  • Reglamentas iš pradžių buvo priimtas atsižvelgiant į nuo 2022 m. pavasario aštrėjančią Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą, dėl kurios gerokai sumažėjo dujų tiekimas sąmoningai bandant tai naudoti kaip politinį ginklą. Jis buvo taikomas vienerius metus nuo 2022 m. rugpjūčio 9 d.
  • Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2023/706 dar vieneriems metams pratęstas ES valstybių narių savanoriško dujų kiekio mažinimo tikslas ir palikta galimybė Europos Sąjungos Tarybai inicijuoti ES masto pavojų.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Savanoriškas poreikio mažinimas

Pagal iš dalies keičiantį Reglamentą (ES) 2023/706 valstybės narės turi dėti visas pastangas, kad laikotarpiu nuo 2023 m. balandžio 1 d. iki 2024 m. kovo 31 d. (mažinimo laikotarpis) dujų suvartojimą sumažintų bent 15 proc., palyginti su 2017 m. balandžio 1 d. – 2022 m. kovo 31 d. laikotarpio (ataskaitinis laikotarpis) vidurkiu.

Taip nuspręsta po to, kai nuo 2022 m. rugpjūčio mėn. iki 2023 m. sausio mėn. pradiniu laikotarpiu, kuriam taikomas Reglamentas (ES) Nr. 2022/1369, dujų poreikis visoje ES buvo sumažintas daugiau kaip 15 proc.

Privalomas poreikio mažinimas paskelbus ES masto pavojų

Esant ES masto pavojui, kiekviena valstybė narė privalo sumažinti dujų suvartojimą bent 15 proc., palyginti su dujų suvartojimu per ataskaitinį laikotarpį. Norint privalomai sumažinti paklausą, reikia atsižvelgti į bet kokį paklausos sumažėjimą, kurį valstybės narės pasiekė per laikotarpį iki pavojaus paskelbimo.

Taryba, remdamasi Europos Komisijos pasiūlymu, gali paskelbti ES masto pavojų. Komisija turi pateikti tokį pasiūlymą, jei mano, kad:

  • kyla didelė nepaprasto tiekiamų dujų stygiaus rizika;
  • atsiranda išskirtinai didelis dujų poreikis, dėl kurio labai pablogėja dujų tiekimo padėtis.

Komisija taip pat privalo pateikti pasiūlymą dėl ES masto pavojaus paskelbimo tuo atveju, kai to paprašo penkios ar daugiau valstybių narių kompetentingų institucijų, kurios paskelbė pavojų nacionaliniu lygmeniu pagal Reglamentą (ES) 2017/1938 (žr. santrauką).

Komisija pasikonsultuoja su atitinkamomis rizikos grupėmis, kaip išdėstyta Reglamento (ES) 2017/1938 I priede, ir Dujų koordinavimo grupe.

Išimtys

Privalomo 15 proc. sumažinimo išimtys taikomos tais atvejais, kai:

  • valstybės narės elektros energijos sistema yra sinchronizuota tik su ES nepriklausančios šalies elektros energijos sistema, o po to nebėra su ja sinchronizuota, jei išimtis yra būtina siekiant užtikrinti, kad sistema veiktų saugiai ir patikimai;
  • valstybė narė nėra tiesiogiai prisijungusi prie kurios nors kitos valstybės narės dujų jungtinės sistemos.

Valstybė narė gali apriboti referencinį dujų suvartojimą, kuriuo remiamasi privalomo poreikio mažinimo tikslui apskaičiuoti:

  • tokiu dujų kiekiu, kuris lygus skirtumui tarp jos 2022 m. rugpjūčio 1 d. tarpinio tikslo ir realaus dujų kiekio, laikomo 2022 m. rugpjūčio 1 d., jei ji tą dieną yra įvykdžiusi tarpinį tikslą;
  • per bazinį laikotarpį kaip žaliava* suvartotų dujų kiekiu.

Valstybė narė, susidurianti su elektros energijos sektoriaus krize, gali laikinai, iš dalies arba visapusiškai taikyti nukrypti leidžiančią nuostatą, jei nėra kitų ekonominių alternatyvų pakeisti dujas, būtinas elektros gamybai, nesukeliant rimtos grėsmės tiekimo saugumui.

Valstybėms narėms taikomi terminai, per kuriuos jos turi pranešti Komisijai, jei nori reikalauti išimčių, paremtų referenciniu dujų suvartojimu, arba kitų nukrypti leidžiančių nuostatų.

Priemonės poreikio mažinimui pasiekti

Kiekvienos valstybės narės kompetentinga institucija yra atsakinga už paklausos mažinimo priemonių įgyvendinimo stebėseną.

Valstybės narės gali pačios rinktis tinkamas priemones poreikiui sumažinti. Jos turi būti aiškiai apibrėžtos, skaidrios, proporcingos, nediskriminacinės ir patikrinamos, atsižvelgiant į Reglamente (ES) 2017/1938 išdėstytus principus. Priemonės, visų pirma:

  • neturi nederamai iškraipyti konkurencijos ar trikdyti tinkamo dujų vidaus rinkos veikimo;
  • neturi kelti pavojaus dujų tiekimo saugumui kitose valstybėse narėse ar ES;
  • turi atitikti Reglamento (ES) 2017/1938 nuostatas, kiek tai susiję su saugomais vartotojais.

Saugomas vartotojas iš esmės yra buitinis vartotojas, prijungtas prie dujų tiekimo. Valstybės narės taip pat gali įtraukti mažąsias ir vidutines įmones, pagrindines socialines paslaugas ir centralizuoto šilumos tiekimo įrenginius, iš kurių šiluma tiekiama tokiems subjektams, jei tokiuose įrenginiuose negalima pereiti prie kitų rūšių, nei dujos, kuro.

Valstybės narės, remdamosi objektyviais ir skaidriais kriterijais, gali netaikyti tokių priemonių šiems vartotojams, atsižvelgdamos į:

  • jų ekonominę svarbą;
  • sutrikimo poveikį tiekimo grandinėms (įskaitant galutinės grandies sektorius kitose valstybėse narėse), kurios yra ypač svarbios visuomenei;
  • galimą ilgalaikę žalą pramonės objektams;
  • galimybes mažinti suvartojimą ir rasti pakaitalų ES.

Valstybės narės taip pat turi atsižvelgti į:

  • priemones elektros energijos sektoriuje suvartojamų dujų kiekiui mažinti;
  • priemones, kuriomis skatinama pramonėje pereiti prie kito kuro;
  • nacionalines sąmoningumo didinimo kampanijas;
  • tikslinius įpareigojimus mažiau šildyti bei vėsinti ir priemones, kuriomis skatinama pereiti prie kito kuro ir mažinamas pramonės suvartojimas.

Nauja taisyklė dėl konkretaus atvejo, kai dėl perėjimo nuo akmens anglies prie dujų padidėja dujų suvartojimas

Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2023/706 nustatoma nauja taisyklė, pagal kurią valstybė narė gali pakoreguoti bazinį dujų suvartojimą, naudojamą privalomam paklausos mažinimo tikslui apskaičiuoti, atsižvelgdama į dujų suvartojimo padidėjimą dėl perėjimo nuo anglių prie centralizuotam šildymui naudojamų dujų, jei šis padidėjimas nuo 2023 m. rugpjūčio 1 d. iki 2024 m. kovo 31 d. yra ne mažesnis kaip 8 proc., palyginti su vidutiniu dujų suvartojimu per bazinį laikotarpį, ir jei šis padidėjimas yra tiesiogiai susijęs su perėjimu.

Koordinavimas, stebėsena, vykdymo užtikrinimas ir peržiūra

Valstybės narės privalo:

  • bendradarbiauti tarpusavyje kiekvienoje iš atitinkamų rizikos grupių;
  • ne vėliau kaip 2022 m. spalio 31 d. atnaujinti savo nacionalinius ekstremaliųjų situacijų valdymo planus pagal Reglamentą (ES) 2017/1938;
  • konsultuotis su Komisija ir atitinkamomis rizikos grupėmis prieš priimdamos peržiūrėtus ekstremaliųjų situacijų valdymo planus;
  • stebėti poreikio mažinimo priemonių įgyvendinimą savo teritorijoje ir kas du mėnesius pateikti Komisijai ataskaitą.

Jei paskelbiamas ES masto pavojus, ataskaitos turi būti teikiamos kas mėnesį.

Valstybės narės į ataskaitas gali įtraukti dujų suvartojimo paskirstymą pagal sektorius.

Jei Komisija nustato, kad yra rizika, jog valstybė narė negalės įvykdyti savo privalomo poreikio mažinimo įpareigojimo, ji paprašo valstybės narės pateikti planą, kuriame būtų išdėstyta strategija veiksmingai įgyvendinti šį įpareigojimą.

Komisija turėjo atlikti šio reglamento peržiūrą, atsižvelgdama į bendrą dujų tiekimo į ES padėtį, ir iki 2024 m. kovo 1 d. pateikti Tarybai ataskaitą apie pagrindines tos peržiūros išvadas. Remdamasi šia ataskaita, Komisija turėjo nuspręsti, ar siūlyti pratęsti Reglamento (ES) 2022/1369 taikymo laikotarpį.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

  • Reglamentas (ES) 2022/1369 taikomas nuo 2022 m. rugpjūčio 9 d., o iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2023/706 taikomas nuo 2023 m. balandžio 1 d.
  • Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2023/706 buvo taikomas nuo 2024 m. kovo 31 d.

KONTEKSTAS

Nepaisant to, kad pagal Reglamentą (ES) 2022/1369 2022–2023 m. žiemą pavyko sumažinti paklausą, susirūpinimas dėl energijos tiekimo saugumo 2023–2024 m. žiemą išliko, o 2023 m. vasarą ir rudenį buvo pastebėti dideli svyravimai, kai kainos per kelias savaites padidėjo daugiau kaip 50 proc.

Komisijos 2024 m. vasario mėn. atliktoje peržiūroje (minėta pirmiau) nustatyta, kad nuo 2022 m. rugpjūčio mėn. iki 2023 m. gruodžio mėn. ES bendrai 18 proc. sumažino dujų poreikį ir sutaupė apie 101 mlrd. kubinių metrų dujų. Iš tiesų šis sumažinimas viršijo 2022 m. vasarą nustatytą tikslą ir buvo labai svarbus siekiant išsaugoti stabilų tiekimą, stabilizuoti ES energijos rinkas ir parodyti solidarumą su Ukraina.

Atsižvelgdama į tai, kas išdėstyta pirmiau, Komisija pasiūlė ne pratęsti Reglamento (ES) 2022/1369 galiojimą, o priimti Tarybos rekomendaciją dėl tolesnių dujų paklausos mažinimo priemonių. Todėl 2024 m. kovo 25 d. Taryba priėmė rekomendaciją dėl tolesnių koordinuotų dujų paklausos mažinimo priemonių. Taip valstybės narės skatinamos ir toliau imtis savanoriškų priemonių, kad bendras dujų poreikis, palyginti su 2017 m. balandžio–2022 m. kovo mėn. vidutiniu poreikiu, būtų sumažintas 15 proc.

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Žaliava. „Gamtinių dujų naudojimas ne energijos tikslais“, kaip nurodyta Komisijos (Eurostato) atliekamuose energijos balanso skaičiavimuose.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2022 m. rugpjūčio 5 d. Tarybos reglamentas (ES) 2022/1369 dėl koordinuotų dujų poreikio mažinimo priemonių (OL L 206, 2022 8 8, p. 1–10)

Vėlesni Reglamento (ES) 2022/1369 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2024 m. kovo 25 d. Tarybos rekomendacija dėl koordinuotų dujų poreikio mažinimo priemonių tolesnio taikymo (OL C, C/2024/2476, 2024 3 27)

Komisijos ataskaita Tarybai: Reglamento (ES) 2022/1369 dėl koordinuotų dujų poreikio mažinimo priemonių, iš dalies keičiamo Reglamentu (ES) 2023/706, veikimo peržiūra (COM(2024) 88 final, 2024 2 27)

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Sutaupytos dujos – saugu žiemą“ (COM(2022) 360 final, 2022 7 20)

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Europos Vadovų Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui Planas „REPowerEU“ (COM(2022) 230 final, 2022 5 18)

2017 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/1938 dėl dujų tiekimo ir saugumo užtikrinimo priemonių, kuriuo panaikinamas reglamentas (ES) Nr. 994/2010 (OL L 280, 2017 10 28, p. 1–56)

Žr. konsoliduotą versiją.

2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 715/2009 dėl teisės naudotis gamtinių dujų perdavimo tinklais sąlygų, panaikinantis Reglamentą (EB) Nr. 1775/2005 (OL L 211, 2009 8 14, p. 36–54)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 08.02.2024

Į viršų