EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R1542

ES ribojamosios kovos su cheminio ginklo platinimu ir naudojimu priemonės

ES ribojamosios kovos su cheminio ginklo platinimu ir naudojimu priemonės

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sprendimas (BUSP) 2018/1544 dėl ribojamųjų kovos su cheminio ginklo platinimu ir naudojimu priemonių

Reglamentas (ES) 2018/1542 dėl ribojamųjų kovos su cheminio ginklo platinimu ir naudojimu priemonių

KOKS ŠIO REGLAMENTO IR ŠIO SPRENDIMO TIKSLAS?

Kartu šiuo sprendimu (priimtu, atsižvelgiant į ES bendrą užsienio ir saugumo politiką) ir reglamentu (priimtu, remiantis Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 215 straipsniu) įvedama nauja „teminė“ ES sankcijų sistema, skirta išvengti cheminio ginklo* naudojimo ir platinimo keliamos grėsmės.

  • Sprendimu ES šalys įpareigojamos taikyti draudimą keliauti visoje ES ir numatyti turto įšaldymą asmenims, subjektams ar įstaigoms, prisidedantiems prie cheminio ginklo kūrimo ir naudojimo.
  • Reglamentu įgyvendinamos tos priemonės, kurioms taikoma SESV, visų pirma turto įšaldymas.
  • Šios priemonės prisideda prie ES pastangų kovoti su cheminio ginklo platinimu bei naudojimu ir jos pastangomis remti Cheminio ginklo uždraudimo organizaciją (OPCW) ir jos techninį sekretoriatą.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Sprendimas (BUSP) 2018/1544

Sprendimu reikalaujama, kad ES šalys imtųsi būtinų priemonių, kad į jų teritorijas atvykti arba vykti per jas tranzitu negalėtų asmenys ir subjektai, kurie yra tiesiogiai atsakingicheminio ginklo kūrimą ar naudojimą, taip pat tie, kurie teikia finansinę, techninę ar materialinę paramą ir kurie padeda tokiems asmenims, juos skatina arba yra su jais susiję.

Leidžiamos kai kurios išimtys, pavyzdžiui:

  • ES šalis nėra įpareigota neleisti savo pačios piliečiams atvykti į jos teritoriją;
  • ES šaliai, kuri privalo laikytis įsipareigojimo pagal tarptautinę teisę, pavyzdžiui, kaip tarptautinę tarpvyriausybinę organizaciją priimančioji šalis;
  • ES šalis, kuri yra Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos priimančioji šalis.

ES šalys privalo įšaldyti bet kokias lėšas ir ekonominius išteklius*, kurie priklauso susijusiems asmenims ar subjektams, yra jų valdomi ar kontroliuojami. Išimtiniais atvejais jos gali leisti nutraukti dalies įšaldytų lėšų įšaldymą, jeigu jos, pavyzdžiui, yra reikalingos:

  • susijusių asmenų ar subjektų pagrindiniams poreikiams tenkinti;
  • sumokėti už teisines paslaugas;
  • mokesčiams arba aptarnavimo mokesčiams už įprastą įšaldytų lėšų arba ekonominių išteklių laikymą arba tvarkymą sumokėti;
  • teismo ar arbitražo sprendimui, kuris buvo priimtas prieš turto įšaldymą, patenkinti.

Tokiais atvejais ES šalys privalo pranešti kitoms ES šalims ir Europos Komisijai.

Taryba yra atsakinga už sprendimo priede pateiktų susijusių asmenų ir subjektų sąrašo sudarymą ir keitimą. Taryba sprendžia vieningai, remdamasi ES šalies arba Sąjungos vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai siūlymu.

Tada Taryba praneša savo sprendimą susijusiam (-iems) asmeniui (-ims) arba subjektui (-ams) tiesiogiai (jei yra žinomas jų adresas) arba netiesiogiai, viešai paskelbdama pranešimą.

Reglamentas (ES) 2018/1542

Šiuo reglamentu:

  • papildomas sprendimas ir pateikiamos įvairios apibrėžtys;
  • reikalaujama įšaldyti Tarybos nurodytiems ir I priede išvardytiems susijusiems asmenims priklausančias, jų valdomas arba kontroliuojamos lėšas ir ekonominius išteklius;
  • nustatomi išimtiniai atvejai, kai gali būti nutrauktas tam tikrų lėšų įšaldymas, ir išdėstomos sąlygos, kurių turi būti laikomasi – žr. Sprendimą (BUSP) 2018/1544.

Finansų ar kredito įstaigos, kurios gauna lėšas, trečiųjų šalių pervestas į sąraše nurodyto asmens ar įstaigos sąskaitą, gali kredituoti įšaldytas sąskaitas, tačiau visi tokių sąskaitų papildymai taip pat bus įšaldyti. Apie visas tokias operacijas jos nedelsdamos praneša atitinkamai kompetentingai institucijai.

Dėl lėšų ir ekonominių išteklių įšaldymo arba atsisakymo leisti naudotis lėšomis ar ekonominiais ištekliais, kai šie veiksmai vykdomi sąžiningai ir vadovaujantis tuo, kad jais laikomasi šio reglamento, neatsiranda jokia jį įgyvendinančio fizinio ar juridinio asmens, jų direktorių ar darbuotojų atsakomybė, išskyrus atvejus, kai įrodoma, kad lėšos ir ekonominiai ištekliai buvo įšaldyti arba jais neleista naudotis dėl aplaidumo.

Draudžiama sąmoningai ar apgalvotai dalyvauti veikloje, kuria siekiama išvengti nurodytų priemonių (draudimo keliauti ir (arba) turto įšaldymo) taikymo.

Šis reglamentas taikomas:

  • ES teritorijoje, įskaitant jos oro erdvę;
  • visuose ES šalies jurisdikcijai priklausančiuose orlaiviuose ar laivuose;
  • visiems ES teritorijoje arba už jos ribų esantiems asmenims, kurie yra ES šalies piliečiai;
  • visiems pagal ES šalies teisę įregistruotiems arba įsteigtiems juridiniams asmenims ar įstaigoms;
  • visiems ES visą verslą arba jo dalį vykdantiems juridiniams asmenims, subjektams arba įstaigoms.

NUO KADA TAIKOMI ŠIS SPRENDIMAS IR REGLAMENTAS?

Sprendimas ir reglamentas yra taikomi nuo 2018 m. spalio 16 d.

KONTEKSTAS

ES naujoji ribojamųjų priemonių arba sankcijų tvarka priimta 2018 m. spalio 15 d., remiantis 2018 m. birželio mėn. Europos Vadovų Tarybos priimtomis išvadomis, kuriose raginama kuo greičiau patvirtinti naujas ribojamąsias priemones, skirtas kovoti su cheminio ginklo naudojimu ir platinimu.

Pirmosios sankcijos pagal naująją tvarką buvo pradėtos taikyti 2019 m. sausio mėn. (žr. „Susiję dokumentai“).

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Cheminis ginklas: cheminis ginklas, kaip apibrėžta Cheminio ginklo uždraudimo konvencijoje (CWC), kartu arba atskirai reiškia:

a) nuodingąsias chemines medžiagas bei jų pirmtakus, išskyrus atvejus, kai jos panaudojamos tikslams, kurių ši konvencija nedraudžia, jei jų rūšys ir kiekiai yra suderinami su tais tikslais;

b) šaudmenis ir įtaisus, specialiai skirtus tam, kad sukeltų mirtį ar padarytų kitokią žalą panaudojant toksines savybes paragrafo a) punkte nurodytų nuodingųjų cheminių medžiagų, kurios pasklistų aplinkoje, panaudojus tokius šaudmenis ar įtaisus;

c) bet kokius įrengimus, skirtus tiesiogiai panaudoti šaudmenims ir įtaisams, nurodytiems šio paragrafo b) punkte.

Ekonominiai ištekliai: bet kokios rūšies materialusis arba nematerialusis, kilnojamasis arba nekilnojamasis turtas, kuris nėra lėšos, tačiau gali būti panaudotas lėšoms, prekėms įsigyti arba paslaugoms gauti.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

2018 m. spalio 15 d. Tarybos sprendimas (BUSP) 2018/1544 dėl ribojamųjų kovos su cheminio ginklo platinimu ir naudojimu priemonių (OL L 259, 2018 10 16, p. 25–30)

Vėlesni Tarybos sprendimo (BUSP) 2018/1544 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2018 m. spalio 15 d. Tarybos reglamentas (ES) 2018/1542 dėl ribojamųjų kovos su cheminio ginklo platinimu ir naudojimu priemonių (OL L 259, 2018 10 16, p. 12–21)

Žr. konsoliduotą versiją.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2019 m. sausio 21 d. Tarybos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2019/84, kuriuo įgyvendinamas Reglamentas (ES) 2018/1542 dėl ribojamųjų kovos su cheminio ginklo platinimu ir naudojimu priemonių (OL L 18I, 2019 1 21, p. 1–3)

2019 m. sausio 21 d. Tarybos sprendimas (BUSP) 2019/86, kuriuo iš dalies keičiamas Sprendimas (BUSP) 2018/1544 dėl ribojamųjų kovos su cheminio ginklo platinimu ir naudojimu priemonių (OL L 18I, 2019 1 21, p. 10–12)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. IV antraštinė dalis – Ribojančios priemonės. 215 straipsnis (EB sutarties ex 301 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 144)

paskutinis atnaujinimas 05.04.2019

Į viršų