EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R0409

Veiklos užsienyje garantinis fondas

Dokumento teisinis statusas Ši santrauka įtraukta į archyvą ir nebus atnaujinama. Dėl naujos informacijos šia tema žr. 'Globali Europa – ES kaimynystės, vystomojo ir tarptautinio bendradarbiavimo priemonė' .

Veiklos užsienyje garantinis fondas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 480/2009, įsteigiantis Išorės veiksmų garantijų fondą

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Juo nustatomos ES veiklos užsienyje garantinio fondo taisyklės.
  • Fondu siekiama apsaugoti ES biudžetą nuo rizikos, susijusios su paskolomis ir su paskolų garantijomis, suteiktomis trečiosioms šalims ar šiose šalyse įgyvendintiems projektams.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Dėl trečiosioms šalims suteiktų paskolų investicinei veiklai tose šalyse finansuoti ir paskolų garantijų ES kyla didelė finansinė rizika.
  • Šiame reglamente nustatoma, kaip ES garantinis fondas veikia, kaip jis sudaromas ir valdomas.

Misija

Veiklos užsienyje fondo misija yra atlyginti ES kreditoriams, jei gavėjas nesilaiko finansinių įsipareigojimų, susijusių su:

Be to, fondas padengia tik skolinimo ir garantijų suteikimo operacijas, vykdomas trečiosios šalies naudai arba projektų trečiosiose šalyse finansavimo tikslais.

Valdymas ir lėšų skyrimas

Europos Komisija, remdamasi ES suteiktais įgaliojimais, fondo finansus patikėjo valdyti EIB. Fondas sudaromas iš:

  • ES biudžeto vienos įmokos per metus (jeigu reikia);
  • palūkanų, gautų už investuotas fondo lėšas;
  • sumų, atgautų iš skolininkų.

Reglamentas buvo iš dalies pakeistas Reglamentu (ES) 2018/409, kuriuo pridėtas ketvirtas finansavimo šaltinis – rizikos priedo pajamos*, gautos EIB vykdant finansavimo operacijas, kurioms ES suteikia atlyginamą garantiją.

Planuojama suma ir metinis pervedimas

  • Planuojama suma yra lėšų suma, kurios reikia fondui, kad jis galėtų vykdyti savo misiją. Fondo planuojamą sumą sudaro 9 % visų ES neįvykdytų skolinių kapitalo įsipareigojimų* nuo kiekvienos skolinimo ir garantijų suteikimo operacijos, pridėjus nesumokėtas palūkanas.
  • Reglamentu (ES) 2018/409 nustatytas pakeitimas: kai fondo suma viršija 10 % visų neįvykdytų ES skolinių kapitalo įsipareigojimų, perviršis turi būti sugrąžintas į ES bendrąjį biudžetą. Taip siekiama geriau apsaugoti ES bendrąjį biudžetą nuo galimos papildomos rizikos, kad EIB finansavimo operacijos, kuriomis siekiama išspręsti ilgalaikes migracijos problemas, bus neįvykdytos.
  • Metinis pervedimas iš ES biudžeto į fondą skaičiuojamas planuojamą sumą taikant negrąžintoms suteiktoms ir garantuotoms paskoloms. Planuojamos sumos ir fondo turto tikrosios vertės skirtumas pervedamas arba iš ES bendrojo biudžeto į fondą, arba iš fondo į biudžetą, jeigu fondo biudžetas yra perviršinis.
  • Atidėjimų suma* skaičiuojama „n“ finansinių metų pradžioje pagal praėjusiais finansiniais metais („n – 1“) suteiktas ir garantuotas paskolas. Taip apskaičiuota suma pridedama prie „n + 1“ metų biudžeto. Todėl nuo tada, kai sumos tampa negrąžintomis, iki tada, kai sudaromi fondo atidėjimai, praeina apie dvejus metus.

Ataskaitų teikimas

Komisijos įsipareigojimai:

  • ne vėliau kaip 2019 m. birželio 30 d. pateikti fondo ir Europos darnaus vystymosi fondo turto finansinio valdymo pavedimo Komisijai, EIB arba abiem šioms institucijoms pranašumų ir trūkumų nepriklausomą išorės vertinimą;
  • kasmet teikti ataskaitą apie fondo finansinę būklę ir teikti informaciją apie fondo veikimą praėjusių kalendorinių metų pabaigoje, įskaitant išsamią informaciją apie garantuojamų paskolų neįvykdytus skolinius kapitalo įsipareigojimus arba fondo turtą praėjusiais kalendoriniais metais, taip pat teikti išvadas ir pasidalyti įgyta patirtimi. Ataskaitoje taip pat pateikiama informacija apie fondo finansų valdymą, veiklos rezultatus ir riziką praėjusių kalendorinių metų pabaigoje. Nuo 2019 m., o po to – kas trejus metus ataskaitoje taip pat pateikiamas fondui nustatytų 9 % tikslo ir 10 % ribos tinkamumo vertinimas.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 480/2009 taikomas nuo 2009 m. birželio 30 d.

Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2018/409 taikomas nuo 2018 m. balandžio 8 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Rizikos priedo pajamos – rizikos priedas yra bet kokios investuotojo gautos pajamos, viršijančios apskaičiuotą nerizikingą palūkanų normą (t. y. teoriškai nerizikingos investicijos, kaip antai investicijos į vyriausybės obligacijas, grąžos norma). Pavyzdžiui, jei apskaičiuota investicijos grąža yra 12 %, o nerizikinga palūkanų norma yra 2 %, tuomet rizikos priedas sudarys 10 %.
Neįvykdyti skoliniai kapitalo įsipareigojimai – kapitalas, kuris buvo pasiskolintas, tačiau negrąžintas.
Atidėjimų suma – suma, atidėta būsimiems įsipareigojimams padengti.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2009 m. gegužės 25 d. Tarybos reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 480/2009, įsteigiantis Išorės veiksmų garantijų fondą (kodifikuota redakcija) (OL L 145, 2009 6 10, p. 10–14)

Paskesni Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 480/2009 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘS DOKUMENTAS

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl Išorės veiksmų garantijų fondo ir jo valdymo 2015 metais (COM(2016) 439 final, 2016 7 5)

paskutinis atnaujinimas 25.10.2019

Į viršų