Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1131

    Pinigų rinkos fondai

    Pinigų rinkos fondai

     

    DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Reglamentas (ES) 2017/1131 dėl pinigų rinkos fondų

    KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

    Šiuo reglamentu nustatomos Europos Sąjungos (ES) taisyklės, kaip pasiekti, kad pinigų rinkos fondai (PRF)* būtų atsparesni ir geriau atlaikytų rinkos sukrėtimus. Tai daroma PRF valdytojams nustatant vienodas rizikos ribojimo reikalavimų, valdymo ir skaidrumo taisykles.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Reglamentas taikomas visiems PRF, kurie yra valdomi arba kurių investiciniai vienetai ar akcijos platinami ES. Yra trijų rūšių PRF:

    • kintamos grynosios turto vertės, kurie daugiausia priklauso nuo rinkos svyravimų;
    • valdžios sektoriaus skolos pastovios grynosios turto vertės, kurie bando išlaikyti kiekvienos akcijos fiksuotą kainą;
    • mažo kintamumo grynosios turto vertės – nauja PRF kategorija, kuri gali pasiūlyti fiksuotą kainą pagal griežtas sąlygas ir aukštesnius likvidumo reikalavimus.

    PRF privalo turėti pakankamai likvidaus turto, kad būtų atsvertas bet koks staigus investicijų atsiėmimas.

    • Mažo kintamumo grynosios turto vertės ir valdžios sektoriaus skolos pastovios grynosios turto vertės PRF privalo turėti ne mažiau kaip 10 % turto, kurio terminas (t. y. laikotarpis, per kurį emitentas turi išmokėti) yra viena diena, arba 30 %, kurio terminas yra viena savaitė.
    • Kintamos grynosios turto vertės PRF turi turėti ne mažiau kaip 7,5 % turto, kurio terminas yra viena diena, ir 15 %, kurio terminas yra viena savaitė.

    Reglamentu nustatomos portfelio diversifikavimo ir turto vertinimo taisyklės. PRF gali investuoti ne daugiau kaip:

    • 5 % savo turto į to paties subjekto išleistas pinigų rinkos priemones;
    • 10 % savo turto į toje pačioje kredito įstaigoje padėtus indėlius;
    • 17,5 % savo turto į kitus PRF.

    Reglamentu nustatoma:

    • 15 % riba atvirkštinio atpirkimo sandoriams* su ta pačia sandorio šalimi;
    • konkrečios ribos padengtoms obligacijoms.

    Reglamentu draudžiama PRF priimti bet kokią finansinę pagalbą iš kitų institucijų, visų pirma bankų.

    Taip pat reikalaujama, kad PRF valdytojai:

    • taikytų rizikos ribojimo principu pagrįsto kokybės vertinimo procedūras galimoms investicijoms;
    • susipažintų su savo investuotojų veikla;
    • teiktų tinkamą stebėjimo informaciją atitinkamoms valdžios institucijoms.

    Europos Komisija turi peržiūrėti šį teisės aktą ne vėliau kaip 2022 m. liepos 21 d.

    Įgyvendinimo ir deleguotieji aktai

    • Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2018/708 nustatomi techniniai standartai, susiję su šablonu, naudotinu PRF valdytojų teikiant ataskaitas kompetentingoms institucijoms, kaip nustatyta Reglamento (ES) 2017/1131 37 straipsnyje.
    • Deleguotuoju reglamentu (ES) 2018/990 iš dalies keičiamos ir papildomos Reglamento (ES) 2017/1131 nuostatos dėl paprastų, skaidrių ir standartizuotų pakeitimo vertybiniais popieriais priemonių ir turtu užtikrintų komercinių vekselių, reikalavimų, taikomų pagal atvirkštinio atpirkimo sandorius gaunamam turtui, ir kredito kokybės vertinimo metodikų.
    • Deleguotuoju reglamentu (ES) 2021/1383 iš dalies keičiamos Deleguotojo reglamento (ES) 2018/990 nuostatos dėl reikalavimų, taikomų turtui, kurį PRF gauna pagal atvirkštinio atpirkimo sandorius.

    NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

    Reglamentas taikomas nuo 2018 m. liepos 21 d., išskyrus tam tikras taisykles, kurios taikomos nuo 2017 m. liepos 20 d. (11 straipsnio 4 dalis, 15 straipsnio 7 dalis, 22 straipsnis ir 37 straipsnio 4 dalis). Jis visapusiškai taikomas fondams, kurių taisykles reikia keisti nuo 2019 m. sausio 21 d. (44 straipsnis).

    KONTEKSTAS

    • PRF daugiausia naudojami kaip alternatyva bankų indėliams, kai norima trumpam investuoti perteklinius pinigus. Jie sudaro galimybę investuotojams diversifikuoti savo finansinį turtą, tuo pačiu leisdami jį greitai susigrąžinti. ES tokie fondai valdo apie 1 trilijoną eurų turto, kuris naudojamas tikrosios ekonomikos finansavimui.
    • Tačiau, kaip matyti iš 2007–2008 m. finansų krizės ir 2020 m. kovo mėn. krizės, rinkos neramumai gali paskatinti masinį investicijų atsiėmimą iš fondų. Jeigu didelės investuotojų grupės pradeda atsiimti savo pinigus, kiti ES subjektai gali pasekti jų pavyzdžiu ir taip pakenkti finansų sistemai.
    • ES teisės aktai atitinka panašius pramoninių šalių grupės G 20 ir Finansinio stabilumo tarybos veiksmus, kuriais siekiama sustiprinti šešėlinės bankų sistemos priežiūrą ir reguliavimą.
    • Daugiau informacijos žr.:

    SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

    Pinigų rinkos fondas – savitarpio fondas, leidžiantis akcijas investuotojams, kad galėtų finansuoti savo veiklą.
    Atvirkštinio atpirkimo sandoris – sandoris, kai vertybinių popierių pirkėjas sutinka juos parduoti atgal už konkrečią dieną nustatytą kainą.

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    2017 m. birželio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/1131 dėl pinigų rinkos fondų (OL L 169, 2017 6 30, p. 8–45)

    Vėlesni Reglamento (ES) 2017/1131 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

    SUSIJĘ DOKUMENTAI

    2018 m. balandžio 17 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2018/708, kuriuo nustatomi techniniai įgyvendinimo standartai, susiję su šablonu, naudotinu pinigų rinkos fondų valdytojų teikiant ataskaitas kompetentingoms institucijoms, kaip nustatyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/1131 37 straipsnyje (OL L 119, 2018 5 15, p. 5–28)

    paskutinis atnaujinimas 16.11.2021

    Į viršų