Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0096

    Europos Sąjungos mokymo misija Somalyje (EUTM Somalia)

    Europos Sąjungos mokymo misija Somalyje (EUTM Somalia)

     

    DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Sprendimas 2010/96/BUSP dėl Europos Sąjungos karinės misijos siekiant prisidėti prie Somalio saugumo pajėgų mokymo

    KOKS ŠIO SPRENDIMO TIKSLAS?

    Šiuo sprendimu pradedama Europos Sąjungos (ES) mokymo misija Somalyje (EUTM Somalia), kurios tikslas – sustiprinti Somalio federalines gynybos institucijas rengiant mokymus, kuruojant, konsultuojant ir derinant veiklą su kitais tarptautiniais partneriais. Pagrindinis dėmesys skiriamas Somalio gynybos sektoriaus įgūdžių, veiksmingumo, patikimumo ir atskaitomybės didinimui, kad Somalio valdžios institucijos galėtų palaipsniui perimti pareigas saugumo srityje.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Misija

    Šiuo sprendimu buvo pradėta EUTM Somalia misija, skirta sukurti ir sustiprinti Somalio nacionalines ginkluotąsias pajėgas, atskaitingas Somalio Vyriausybei, atsižvelgiant į Somalio poreikius bei prioritetus, ir remti Somalio pereinamojo laikotarpio plano dėl saugumo pareigų perdavimo Somalio valdžios institucijoms įgyvendinimą.

    Misija, kuri vėliau buvo pakeista ir pratęsta (paskutinį kartą 2022 m.), apima įgaliojimus ir tikslus, susijusius su:

    • kuopos lygmens taktinį mokymu;
    • specialiuoju parengimu;
    • strateginio konsultavimo ir kuravimo veikla;
    • vadovavimo ir specializuotais kursais, parengtais kartu su Somalio valdžios institucijomis;
    • parama Somaliui priklausančiai karinio mokymo sistemai.

    Šiuo metu įgyvendinant iniciatyvą daugiausia dėmesio skiriama veiksmams, kuriais siekiama:

    • remti Somaliui priklausančios mokymo sistemos kūrimą siekiant ne vėliau kaip 2024 m. pabaigoje atsakomybę už mokymus palaipsniui perduoti Somalio nacionalinėms ginkluotosioms pajėgoms. Tuo tikslu kuruojami teikiami mokymai ir užtikrinami pajėgumai, kad būtų galima sekti ir vertinti padalinius, kuriuos ta mokymo sistema parengė;
    • teikti paramą kitiems ES subjektams, vykdantiems savo atitinkamus įgaliojimus saugumo ir gynybos srityje Somalyje (prireikus ir atsižvelgiant į turimus pajėgumus), visų pirma Europos Sąjungos pajėgumų stiprinimo Somalyje misijai (EUCAP Somalia), kiek tai susiję su Somalio nacionalinių ginkluotųjų pajėgų ir Somalio policijos pajėgų sąveikumu;
    • sudaryti palankesnes sąlygas teikti paramą, numatytą pagal Europos taikos priemonę, visų pirma Somalio nacionalines ginkluotąsias pajėgas konsultuojant reikiamos paramos identifikavimo klausimais, o Europos išorės veiksmų tarnybą ir ES valstybes nares – tokios paramos teikimo klausimais;
    • planuoti ir vykdyti decentralizuotą veiklą, kuria remiamas Somalio ginkluotųjų pajėgų regioninis štabas (gavus Politinio ir saugumo komiteto (PSK) pritarimą ir atsižvelgiant į turimus pajėgumus).

    Šių veiksmų įgyvendinimas priklauso nuo saugumo sąlygų Somalyje ir PSK politinių gairių.

    ES misijos vadas ir misijos štabas

    • EUTM Somalia misijos vadas yra ES karinių misijų planavimo ir vykdymo centro (MPCC) direktorius.
    • MPCC yra stacionari karinio strateginio lygmens vadovavimo ir kontrolės struktūra už operacijos rajono ribų, atsakinga už EUTM Somalia operacinį planavimą ir vykdymą.
    • Misijos pajėgų štabo vieta yra Mogadiše, jo veiklai vadovauja ES misijos pajėgų vadas. Štabui dar priklauso paramos grupės Briuselyje ir Nairobyje, taip pat ryšių palaikymo biuras Džibutyje.

    Politinė kontrolė ir strateginis vadovavimas

    Karinis vadovavimas

    ESKK stebi karinę misiją ir gauna ES misijos vado ataskaitas. Ryšys su ES misijos vadu pirmiausiai palaikomas per ESKK pirmininką.

    ES karinė misija veikia glaudžiai bendradarbiaudama su kitais regione veikiančiais tarptautiniais subjektais, visų pirma Jungtinėmis Tautomis ir Afrikos Sąjungos misija Somalyje (AMISOM), laikydamasi Somalio Vyriausybės sutartų reikalavimų.

    ES nepriklausančios šalys

    Dalyvauti misijoje gali būti kviečiamos ES nepriklausančios šalys. Šalys, skiriančios svarų karinį indėlį, kasdienio misijos valdymo klausimais turi tas pačias teises ir pareigas, kaip ir misijoje dalyvaujančios valstybės narės.

    NUO KADA TAIKOMAS ŠIS SPRENDIMAS?

    Sprendimas pradėti misiją įsigaliojo 2010 m. vasario 5 d. Misija turėtų būti baigta 2024 m. gruodžio 31 d.

    KONTEKSTAS

    Daugiau informacijos žr.:

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    2010 m. vasario 15 d. Tarybos sprendimas 2010/96/BUSP dėl Europos Sąjungos karinės misijos siekiant prisidėti prie Somalio saugumo pajėgų mokymo (OL L 44, 2010 2 19, p. 16–19).

    Vėlesni Sprendimo 2010/96/BUSP daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

    paskutinis atnaujinimas 25.05.2023

    Į viršų