Tarptautinė prekyba pavojingomis cheminėmis medžiagomis (Roterdamo konvencija)
DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKOS PATEIKIAMOS:
Roterdamo konvencija
Sprendimas 2003/106/EB dėl Roterdamo konvencijos sudarymo
Sprendimas 2006/730/EB dėl Roterdamo konvencijos sudarymo
KOKS ŠIOS KONVENCIJOS IR ŠIŲ SPRENDIMŲ TIKSLAS?
- Konvencijoje numatyta sutikimo, apie kurį pranešama iš anksto, procedūra, taikoma tam tikroms pavojingoms cheminėms medžiagoms ir pesticidams tarptautinėje prekyboje.
- Sprendimas užtikrina ES Roterdamo konvencijos patvirtinimą, sudarymą ir dalyvavimą ją įgyvendinant po to, kai Teisingumo Teismas panaikino pradinį teisėkūros procedūra priimtą sprendimą dėl teisės klausimo.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Šia konvencija:
- reglamentuojamas 52 pavojingų cheminių medžiagų ir pesticidų importas bei eksportas;
- reikalaujama, kad visoms joje nurodytoms cheminėms medžiagoms, prieš jas eksportuojant, būtų gautas importuotojo iš anksto gautas sutikimas;
- nustatoma keitimosi informacija apie importuojančių šalių sprendimus tvarka;
- reikalaujama, kad veiksmingam konvencijos įgyvendinimui ją pasirašiusios šalys paskirtų nacionalinę instituciją;
- reikalaujama konvenciją pasirašiusių šalių atsakyti, ar jos leidžia importuoti į konvencijos sąrašą įtrauktas chemines medžiagas ir pesticidus, ar ne;
- reikalaujama, kad eksportuotojai užtikrintų, kad nurodytos cheminės medžiagos nebūtų eksportuojamos, jei importuojanti šalis nėra davusi savo oficialaus sutikimo;
- prašoma šalių, kurios uždraudė ar griežtai apribojo kokią nors cheminę medžiagą, informuoti apie tai konvencijos sekretoriatą;
- numatomas apsikeitimas moksline, technine, ekonomine ir teisine informacija apie chemines medžiagas, kurioms taikoma ši konvencija, ir galimybė teikti techninę paramą besivystančioms šalims cheminių medžiagų reglamentavimo srityje;
- leidžiama pasirašiusioms šalims pasitraukti iš konvencijos praėjus vieneriems metams po atitinkamo pranešimo pateikimo;
- konvencija netaikoma narkotinėms medžiagoms, radioaktyviosioms medžiagoms, atliekoms, cheminiams ginklams, maistui ir maisto priedams, genetiškai modifikuotiems organizmams ir cheminėms medžiagoms, eksportuojamoms mokslinių tyrimų tikslais.
ĮSIGALIOJIMO DATA
Konvencija įsigaliojo 2004 m. vasario 24 d.
KONTEKSTAS
- 2006 m. sausio 10 d. Europos Teisingumo Teismas paskelbė savo sprendimą byloje C-94/03. Europos Komisija buvo iškėlusi bylą Tarybai, prašydama teismo panaikinti Tarybos sprendimą 2003/106/EB, kuriuo ES vardu patvirtinta Roterdamo konvencija.
- Komisija nurodė, kad ginčijamas sprendimas turėjo būti grindžiamas sutarties straipsniu dėl bendrosios prekybos politikos (tuo metu – Amsterdamo sutarties 133 straipsniu), o ne straipsniu dėl aplinkos politikos (tos pačios sutarties 175 straipsniu).
- Teismas nusprendė, kad teisiniam pagrindui reikia abiejų straipsnių, todėl panaikino pradinį Tarybos sprendimą. Naujasis sprendimas, įsigaliojęs jo pirmtako priėmimo dieną, užtikrina, kad nebūtų teisinio vakuumo.
Daugiau informacijos žr.:
PAGRINDINIAI DOKUMENTAI
Roterdamo konvencija dėl sutikimo, apie kurį pranešama iš anksto, procedūros, taikomos tam tikroms pavojingoms cheminėms medžiagoms ir pesticidams tarptautinėje prekyboje (OL L 63, 2003 3 6, p. 29–47)
2002 m. gruodžio 19 d. Tarybos sprendimas 2003/106/EB dėl Roterdamo konvencijos dėl sutikimo, apie kurį pranešama iš anksto, procedūros, taikomos tam tikroms pavojingoms cheminėms medžiagoms ir pesticidams tarptautinėje prekyboje, sudarymo Europos bendrijos vardu (OL L 63, 2003 3 6, p. 27–28)
2006 m. rugsėjo 25 d. Tarybos sprendimas 2006/730/EB dėl Roterdamo konvencijos dėl sutikimo, apie kurį pranešama iš anksto, procedūros, taikomos tam tikroms pavojingoms cheminėms medžiagoms ir pesticidams tarptautinėje prekyboje, sudarymo Europos bendrijos vardu (OL L 299, 2006 10 28, p. 23–25)
SUSIJĘ DOKUMENTAI
2012 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 649/2012 dėl pavojingų cheminių medžiagų eksporto ir importo (OL L 201, 2012 7 27, p. 60–106)
Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 649/2012 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
paskutinis atnaujinimas 06.08.2020