Fasuoti produktai: kaip užpildyti ir paženklinti pakuotę
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Direktyva 76/211/EEB dėl tam tikrų fasuotų produktų komplektavimo pagal masę arba tūrį
KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?
Šia direktyva visose Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse pristatomas vienodas teisės aktas, kuriame pateikiamos ženklu „℮“ pažymėtų fasuotų prekių* pildymo sąlygos. Ja siekiama užtikrinti, kad ant fasuoto produkto* pakuotės nurodytas kiekis būtų teisingas ir būtų tinkamai paženklintas.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Bėgant metams direktyva buvo keičiama, o šioje santraukoje atspindimas jos dabartinis turinys.
Taikymo sritis
Ši direktyva susijusi su fasuotomis pakuotėmis, kuriose yra produktai, parduodami atskirai pastoviais masės arba tūrio vienetais, kuriuos iš anksto pasirenka pakuotojas ir kurie yra ne mažesni kaip 5 gramai arba 5 mililitrai ir ne didesni kaip 10 kilogramų arba 10 litrų.
Ženklas „℮“
- Direktyva nustatomos fasuoto produkto ženklinimo ženklu „℮“ sąlygos. Ženklas „℮“, esantis šalia vardinio kiekio*, patvirtina, kad laikomasi ES taisyklių dėl tūrio ar masės nurodymo ir matavimo metodų, kuriuos turi naudoti fasuotų produktų pardavėjai. Nors ženklas „℮“ nėra privalomas, jo pritvirtinimas prie produkto reiškia, kad produktas gali būti parduodamas visose valstybėse narėse ir nereikia tikrinti, ar laikomasi atskirų nacionalinių reikalavimų.
- Siekiant užtikrinti teisingą rodomą kiekį, ženklu „℮“ paženklintos pakuotės turi atitikti šiuos reikalavimus:
- vidutinis tos pačios siuntos pakuotėse esančio produkto kiekis turi būti lygus ant pakuotės nurodytam kiekiui arba už jį didesnis;
- vardinis kiekis taikomas tik produktui. Į jį neįtraukiama pakuotė arba medžiagos, naudojamos produktui apsaugoti, laikyti rankose, išsaugoti arba kaip pagalbinės priemonės jį naudojant;
- tik nedidelėje tos pačios siuntos fasuotų produktų dalyje produkto kiekis gali būti mažesnis, nei nurodyta ant pakuotės. Tai vadinamoji „leidžiama neigiamoji paklaida“. Šis punktas išsamiau išdėstytas direktyvos 1 priedo 2.4 punkte.
- Produktą paženklindamas ženklu „℮“, pakuotojas arba importuotojas patvirtina, kad fasuotos prekės atitinka šios direktyvos kokybės ir metrologinės kontrolės reikalavimus (daugiau informacijos pateikiama direktyvos I priedo 5 skirsnyje ir II priede).
- „℮“ raidė, kuri turi būti mažiausiai 3 mm aukščio, žymima tame pačiame regėjimo lauke kaip ir vardinė masė ar vardinis tūris.
Masės arba tūrio nurodymas
- Ant fasuotų prekių su skystais produktais žymimas jų tūris, o ant fasuotų prekių su kitais produktais – jų masė.
- Fasuoto produkto etiketėje taip pat reikia nurodyti masę ir tūrį pagal prekybos praktiką arba paskirties šalies nacionalines taisykles, jei valstybėse narėse nurodymai skiriasi.
- Valstybės narės negali drausti ar riboti pateikti rinkai fasuotas prekes, kurios atitinka šioje direktyvoje nurodytus reikalavimus dėl tūrio arba masės nurodymo, naudojamų metrologinių metodų bei ženklinimo ženklu „℮“.
Deleguotieji aktai
Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2019/1243 Europos Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, siekiant suderinti Direktyvą 76/211/EEB su technikos pažanga.
NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS TAISYKLĖS?
- Direktyva 76/211/EEB turėjo būti perkelta į nacionalinę teisę ne vėliau kaip 1977 m. liepos 22 d.
- Belgijoje ir Airijoje ji turėjo būti perkelta į nacionalinę teisę ne vėliau kaip 1979 m. gruodžio 31 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
Fasuota prekė. Produktas ir tam tikra pakuotė, į kurią jis yra fasuojamas.
Fasuotas produktas. Produktas, kuris yra fasuojamas į bet kurios rūšies pakuotę pirkėjui nedalyvaujant, o tokioje pakuotėje esančio produkto kiekis turi iš anksto nustatytą vertę ir negali būti pakeičiamas neatidarius pakuotės arba žymiai jos nepažeidus.
Vardinis kiekis. (Vardinė masė arba vardinis tūris) – masė arba tūris, nurodytas ant šios pakuotės, t. y. produkto kiekis, kuris turi būti pakuotėje.
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
1976 m. sausio 20 d. Tarybos direktyva 76/211/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su tam tikrų fasuotų produktų komplektavimu pagal masę arba tūrį, suderinimo (OL L 46, 1976 2 21, p. 1–11).
Vėlesni Direktyvos 76/211/EEB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
SUSIJĘ DOKUMENTAI
2011 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1169/2011 dėl informacijos apie maistą teikimo vartotojams, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 1924/2006 ir (EB) Nr. 1925/2006 bei kuriuo panaikinami Komisijos direktyva 87/250/EEB, Tarybos direktyva 90/496/EEB, Komisijos direktyva 1999/10/EB, Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/13/EB, Komisijos direktyvos 2002/67/EB ir 2008/5/EB bei Komisijos reglamentas (EB) Nr. 608/2004 (OL L 304, 2011 11 22, p. 18–63).
Žr. konsoliduotą versiją.
2003 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1830/2003 dėl genetiškai modifikuotų organizmų ir iš jų pagamintų maisto produktų ir pašarų susekamumo ir ženklinimo ir iš dalies pakeičiantis Direktyvą 2001/18/EB (OL L 268, 2003 10 18, p. 24–28).
Žr. konsoliduotą versiją.
paskutinis atnaujinimas 10.05.2022