Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 21990A1026(01)

Dvišaliai bendrieji bendradarbiavimo susitarimai su Mercosur šalimis

Dvišaliai bendrieji bendradarbiavimo susitarimai su Mercosur šalimis

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Bendradarbiavimo bendrasis susitarimas tarp Europos ekonominės bendrijos ir Brazilijos Federacinės Respublikos

Sprendimas 95/445/EB dėl Bendrojo Europos ekonominės bendrijos ir Brazilijos Federacinės Respublikos bendradarbiavimo susitarimo sudarymo

Bendrasis susitarimas dėl bendradarbiavimo tarp Europos ekonominės bendrijos ir Paragvajaus Respublikos

Sprendimas 92/509/EEB dėl Bendrojo Europos ekonominės bendrijos ir Paragvajaus Respublikos bendradarbiavimo susitarimo

Europos ekonominės bendrijos ir Urugvajaus Rytų Respublikos bendrasis bendradarbiavimo susitarimas

Sprendimas 92/205/EEB dėl Europos ekonominės bendrijos ir Urugvajaus Rytų Respublikos bendrojo susitarimo dėl bendradarbiavimo sudarymo

Pamatinis susitarimas tarp Europos ekonominės bendrijos ir Argentinos Respublikos dėl prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo

Sprendimas 90/530/EEB dėl Bendrojo Europos ekonominės bendrijos ir Argentinos Respublikos prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo susitarimo

KOKS ŠIŲ SUSITARIMŲ IR SPRENDIMŲ TIKSLAS?

  • Šie susitarimai sudaro Argentinos, Brazilijos, Paragvajaus bei Urugvajaus ir ES dvišalio bendradarbiavimo pagrindą.
  • Sprendimais susitarimai sudaromi ES vardu.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Argentina, Brazilija, Paragvajus ir Urugvajus yra keturios Mercosur – Pietų Amerikos šalių bendrosios rinkos – steigėjos.
  • Pagrindiniai susitarimų principai:
    • pagarba demokratiniams principams ir žmogaus teisėms;
    • regionų integracijos stiprinimas.
  • Visuose keturiuose susitarimuose šalys suteikia viena kitai didžiausio palankumo* režimą.
  • Susitarimai apima panašias bendradarbiavimo sritis, tačiau yra pritaikyti konkrečios šalies poreikiams. Bendradarbiavimo sritys:
    • prekyba, siekiant plėtoti bei įvairinti prekybą, apsvarstyti kliūčių, įskaitant muitus ir mokesčius, pašalinimo būdus ir keistis informacija;
    • ekonominiai reikalai, siekiant stiprinti ekonominius ryšius ir prekybą, gerinti gyvenimo lygį, skatinti investicijas ir pan.;
    • žemės ūkis, daugiausia dėmesio skiriant prekybos ir sveikatos reikalų plėtojimui;
    • regionų integracija, įskaitant bendradarbiavimą aplinkosaugos srityje regioniniu lygmeniu, prekybos tarp regionų plėtrą, regioninių institucijų stiprinimą, paramą bendros politikos bei veiklos plėtojimui ir regionų ryšius;
    • aplinka, siekiant išspręsti problemas, susijusias su vandens, dirvožemio ir oro tarša, erozija, dykumėjimu, miškų naikinimu, per dideliu gamtos išteklių naudojimu ir ekosistemų apsauga;
    • mokslas ir technologijos;
    • vystymasis, visų pirma socialiniai ir kaimo klausimai.
  • Susitarime su Brazilija numatyta plačiausia bendradarbiavimo sritis, apimanti informacines technologijas, telekomunikacijas ir kosmoso technologijas, transportą, energetiką, kalnakasybos, miškininkystės ir kaimo sektorius, žuvininkystę, technologinę plėtrą ir intelektinę nuosavybę.
  • Jungtinis bendradarbiavimo komitetas, kurį sudaro abiejų šalių atstovai, užtikrina tinkamą kiekvieno susitarimo veikimą ir teikia rekomendacijas.
  • Susitarimai buvo sudaryti pradiniam penkerių metų laikotarpiui ir yra automatiškai atnaujinami.
  • Visuose susitarimuose yra išlyga dėl tolesnės raidos, leidžianti šalims išplėsti susitarimų turinį.

ĮSIGALIOJIMO DATA

  • Susitarimas su Brazilija įsigaliojo 1995 m. lapkričio 1 d.
  • Susitarimas su Paragvajumi įsigaliojo 1992 m. lapkričio 1 d.
  • Susitarimas su Urugvajumi įsigaliojo 1994 m. lapkričio 1 d.
  • Susitarimas su Argentinos Respublika įsigaliojo 1991 m. rugpjūčio 1 d.

KONTEKSTAS

  • Be dvišalių susitarimų, ES ir Mercosur santykius dar labiau sustiprina Bendrasis regionų bendradarbiavimo susitarimas (IFCA).
  • IFCA ne tik sutelkia dėmesį į esamus santykius, bet ir siekia nustatyti regionų asociacijos pagrindus.
  • Abiejų šalių politinis susitarimas dėl asociacijos susitarimo buvo pasiektas 2019 m. birželio mėn.

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Didžiausio palankumo statusas – išlyga, kai šalis, pagal prekybos sutartį teikianti nuolaidas, privilegijas ir imunitetus vienai šaliai, turi teikti juos ir kitoms šalims pagal visas sutartis, kuriose ši išlyga yra numatyta. Paprastai ši išlyga taikoma Pasaulio prekybos organizacijos nariams, kurie privalo taikyti bet kokį lengvatinį režimą visoms kitoms Pasaulio prekybos organizacijos valstybėms narėms tais klausimais, kuriems taikomi šie susitarimai.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Bendradarbiavimo bendrasis susitarimas tarp Europos ekonominės bendrijos ir Brazilijos Federacinės Respublikos (OL L 262, 1995 11 1, p. 54–65)

1995 m. spalio 30 d. Tarybos Sprendimas 95/445/EB dėl Bendrojo Europos ekonominės bendrijos ir Brazilijos Federacinės Respublikos bendradarbiavimo susitarimo sudarymo (OL L 262, 1995 11 1, p. 53)

Bendrasis susitarimas dėl bendradarbiavimo tarp Europos ekonominės bendrijos ir Paragvajaus Respublikos (OL L 313, 1992 10 30, p. 72–81)

1992 m. spalio 19 d. Tarybos sprendimas 92/509/EEB dėl Bendrojo Europos ekonominės bendrijos ir Paragvajaus Respublikos bendradarbiavimo susitarimo (OL L 313, 1992 10 30, p. 71)

Europos ekonominės bendrijos ir Urugvajaus Rytų Respublikos bendrasis bendradarbiavimo susitarimas (OL L 94, 1992 4 8, p. 2–12)

1992 m. kovo 16 d. Tarybos sprendimas 92/205/EEB dėl Europos ekonominės bendrijos ir Urugvajaus Rytų Respublikos bendrojo susitarimo dėl bendradarbiavimo sudarymo (OL L 94, 1992 4 8, p. 1)

Pamatinis susitarimas tarp Europos ekonominės bendrijos ir Argentinos Respublikos dėl prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo (OL L 295, 1990 10 26, p. 67–73)

1990 m. spalio 8 d. Tarybos sprendimas 90/530/EEB dėl Bendrojo Europos ekonominės bendrijos ir Argentinos Respublikos prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo susitarimo (OL L 295, 1990 10 26, p. 66)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Informacija dėl Bendrojo Europos ekonominės bendrijos ir Brazilijos Federacinės Respublikos bendradarbiavimo susitarimo įsigaliojimo (OL L 262, 1995 11 1, p. 66)

Informacija dėl Bendrojo Europos ekonominės bendrijos ir Paragvajaus Respublikos bendradarbiavimo susitarimo, pasirašyto Briuselyje 1992 m. vasario 3 d., įsigaliojimo dienos (OL L 313, 1992 10 30, p. 82)

Pranešimas dėl Europos ekonominės bendrijos ir Urugvajaus Rytų Respublikos bendrojo susitarimo dėl bendradarbiavimo įsigaliojimo (OL L 286, 1994 11 5, p. 40)

Informacija dėl Europos ekonominės bendrijos ir Argentinos Respublikos bendradarbiavimo susitarimo įsigaliojimo (OL L 208, 1991 7 30, p. 73)

paskutinis atnaujinimas 06.03.2020

Į viršų