EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 12016E266

Teisės aktų panaikinimas Teisingumo Teisme

Teisės aktų panaikinimas Teisingumo Teisme

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 263 straipsnis

SESV 264 straipsnis

SESV 266 straipsnis

KOKS ŠIŲ STRAIPSNIŲ TIKSLAS?

  • 263 straipsniu numatoma galimybė kreiptis į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą (toliau – Teismas), ginčijant Europos Sąjungos (ES) teisės aktų teisėtumą.
  • 264 straipsniu nustatoma, kad jei ieškinys yra pagrįstas, Teismas atitinkamą aktą paskelbia negaliojančiu arba, prireikus, nurodo, kurie paskelbto negaliojančiu akto padariniai lieka galutiniai.
  • 266 straipsniu reikalaujama, kad šalis, kurios aktas buvo paskelbtas negaliojančiu, imtųsi būtinų priemonių Teismo sprendimui įvykdyti.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

  • SESV 263 straipsniu nustatoma, kad Teismas gali peržiūrėti šių aktų teisėtumą:
  • Teismas taip pat gali peržiūrėti ES įstaigų, tarnybų ar agentūrų aktų, galinčių turėti teisinių padarinių trečiosioms šalims, teisėtumą.
  • Teismas nustatė, kad be tokių aktų kaip reglamentai, sprendimai ir direktyvos, kurie SESV 288 straipsnyje apibrėžiami kaip privalomi, svarbu ne priemonės forma, o priemonės turinys (ir ketinimas) (Byloje C-316/91 Europos Parlamentas prieš Tarybą). Todėl kitų rūšių aktų, tokių kaip Tarybos išvados, teisėtumas gali būti ginčijamas (Byloje C-27/04 Komisija prieš Tarybą).

Kas gali pareikšti ieškinį dėl teisės akto panaikinimo Teisme?

  • SESV 263 straipsnyje išskiriami trys pareiškėjų tipai:
    • privilegijuotieji pareiškėjai, t. y. ES šalys, Europos Parlamentas, Taryba ir Komisija. Jie visada gali pareikšti ieškinį dėl teisminės peržiūros (antroji pastraipa);
    • iš dalies privilegijuotieji pareiškėjai, t. y. Audito Rūmai, ECB ir Regionų komitetas. Jie gali pradėti peržiūros procesą tik „dėl savo prerogatyvų gynimo“ (trečioji pastraipa);
    • neprivilegijuotieji pareiškėjai, t. y. juridiniai asmenys, pavyzdžiui, įmonės, ir fiziniai asmenys, kurie gali pareikšti ieškinį dėl teisminės peržiūros, tačiau jiems taikomos griežtesnės sąlygos, susijusios su teisinės padėties („locus standi“) reikalavimo įvykdymu (ketvirtoji pastraipa).

Ieškinio pareiškimas dėl teisės akto panaikinimo

  • Ieškinys turi būti pareikštas per du mėnesius nuo akto paskelbimo arba pranešimo apie jį pareiškėjui. Pagal Teisingumo Teismo procedūros reglamento (žr. santrauką) 51 straipsnį šis terminas gali būti pratęstas dešimties dienų laikotarpiu dėl galimo pašto vėlavimo dėl atstumo. Jei aktas neskelbiamas arba apie jį nepranešama, terminas skaičiuojamas nuo to momento, kai pareiškėjas apie jį sužino kitomis priemonėmis.
  • Neprivilegijuotieji pareiškėjai turi įrodyti, kad aktas buvo jiems skirtas arba kad šis aktas buvo tiesiogiai (žr. Bylą C-486/01 „Front national“ prieš Europos Parlamentą) ir konkrečiai su jais susijęs (žr. Bylą C-25/62 „Plaumann“ prieš Komisiją).

Akto panaikinimo pagrindai

SESV 263 straipsnyje (antroji pastraipa) nurodomi šie akto panaikinimo pagrindai:

  • kompetencijos trūkumas;
  • esminio procedūrinio reikalavimo pažeidimas, pavyzdžiui, prieš priimant sprendimą reikia paisyti institucijos prerogatyvų, kaip kad reikalavimas konsultuotis izogliukozės byloje (bylos C-138/79 „SA Roquette Frères“ prieš Tarybą ir C-139/79 „Maizena GmbH“ prieš Tarybą);
  • sutarčių arba Pagrindinių teisių chartijos pažeidimas;
  • bet kurios teisės normos, susijusios su sutarčių taikymu, pažeidimas ir
  • piktnaudžiavimas įgaliojimais (pareiškėjas, remdamasis faktais, turi sugebėti įrodyti, kad ginčijamas aktas buvo priimtas neteisėtais tikslais (Byla C-23/76 „Pellegrini“ prieš Komisiją).

Akto panaikinimas

SESV 264 straipsnis yra teisinis akto panaikinimo pagrindas.

  • Kai ieškinys dėl panaikinimo yra pagrįstas, Teismas pripažįsta aktą negaliojančiu.
  • Jei Teismas mano, kad tai reikalinga, jis nurodo, kurie paskelbto negaliojančiu akto padariniai lieka galutiniai. Kitaip tariant, ji gali paskelbti tam tikrus ginčijamo akto aspektus veikiančiais, kad būtų:
    • užtikrintas teisinis tikrumas (žr., pavyzdžiui, Bylą C-21/94 Europos Parlamentas prieš Tarybą);
    • sustabdyti panaikinimo padariniai, kol kompetentinga įstaiga priims aktą, kuriuo pakeičiamas panaikintas aktas.
  • Kai Teismas nusprendžia, kad aktas yra negaliojantis, panaikinimo pasekmės paprastai vertinamos nuo atitinkamo akto priėmimo momento (vadinamojo ex tunc), tačiau gali būti vertinamos ir nuo Teismo sprendimo priėmimo dienos (ex nunc). Be to, Teismas gali nuspręsti išlaikyti panaikinto akto pasekmes.
  • Panaikinimas taip pat gali būti dalinis, kaip Byloje C-378/00 Komisija prieš Europos Parlamentą ir Tarybą, kai Teismas panaikina akto straipsnį, tačiau paskelbia, kad priemonės, kurios jau buvo priimtos, turi būti įgyvendintos.

Teismo sprendimo vykdymas

Šalis, kurios aktas buvo paskelbtas negaliojančiu, turi imtis būtinų priemonių Teismo sprendimui įvykdyti (SESV 266 straipsnis).

KONTEKSTAS

Ieškinys dėl panaikinimo yra teisinė priemonė, leidžianti ES šalims ir ES institucijoms bei įstaigoms, taip pat piliečiams, įmonėms ir interesų grupėms esant tam tikroms konkrečioms aplinkybėms tiesiogiai kreiptis į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl teisminės peržiūros siekiant patikrinti ES aktų teisėtumą.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis. Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis. Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 1 skyrius. Institucijos. 5 skirsnis. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas. 263 straipsnis (EB sutarties ex 230 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 162–163)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis. Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis. Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 1 skyrius. Institucijos. 5 skirsnis. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas. 264 straipsnis (EB sutarties ex 231 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 163)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis. Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis. Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 1 skyrius. Institucijos. 5 skirsnis. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas. 266 straipsnis (EB sutarties ex 233 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 163)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Septintoji dalis. Bendrosios ir baigiamosios nuostatos. 340 straipsnis (EB sutarties ex 288 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 193)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis. Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis. Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 2 skyrius. Sąjungos teisės aktai, priėmimo procedūros ir kitos nuostatos. 1 skirsnis. Sąjungos teisės aktai. 288 straipsnis (EB sutarties ex 249 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 171–172)

paskutinis atnaujinimas 20.01.2021

Į viršų