Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 12016E120

    Ekonominės ir pinigų sąjungos stiprinimas

    Ekonominės ir pinigų sąjungos stiprinimas

     

    DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Komunikatas (COM(2015) 600 final) dėl tolesnių ekonominės ir pinigų sąjungos kūrimo žingsnių

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 119 straipsnis

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 120 straipsnis

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 121 straipsnis

    KOKS ŠIO KOMUNIKATO IR SUTARTIES STRAIPSNIŲ DĖL EKONOMINĖS IR PINIGŲ POLITIKOS TIKSLAS?

    Šiame komunikate išdėstomos priemonės, kurių reikėtų imtis siekiant iki 2017 m. pradžios baigti ekonominės ir pinigų sąjungos (EPS) pirmąjį etapą, pradėtą 2015 m. liepos 1 d. Nuo to laiko buvo parengtas labiau į ateitį orientuotas Europos Komisijos diskusijoms skirtas dokumentas dėl EPS ateities.

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 119, 120 ir 121 straipsniai yra susiję su ES ekonomine ir pinigų politika. Remiantis šiais straipsniais, ES šalys sutinka:

    • koordinuoti ekonominę politiką,
    • siekti ekonominės veiklos rezultatų konvergencijos,
    • veikti pagal atviros rinkos ekonomikos principus.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Komunikatu raginama:

    2017 m. gegužės mėn. Komisija, remdamasi 2015 m. komunikatu, paskelbė diskusijoms skirtą dokumentą dėl EPS ateities. Jame patvirtinti keturi principai, kuriais siekiama stiprinti bendrą valiutą ir bendrai spręsti bendro intereso klausimus, peržengiančius valstybių sienas. Šie principai yra:

    • darbo vietų kūrimas, augimas, socialinis teisingumas, ekonominė konvergencija ir finansinis stabilumas – tai yra EPS pagrindiniai tikslai;
    • atsakomybė ir solidarumas, rizikos mažinimas ir dalijimasis rizika, kurie yra glaudžiai susiję;
    • narystė EPS, kuri yra atvira visoms ES šalims (išskyrus Jungtinę Karalystę (1) ir Daniją, kurioms taikoma atsisakymo dalyvauti nuostata). Bendroji rinka yra gerai veikiančios bendros valiutos pagrindas, todėl būtina išsaugoti jos vientisumą;
    • sprendimų priėmimas, kuris turėtų būti skaidresnis ir demokratiškai atskaitingesnis.

    Dokumente pabrėžiama būtinybė siekti pažangos šiose trijose srityse:

    • tikros finansinės sąjungos kūrimo baigimas, visų pirma didinant bankų sektoriaus atsparumą;
    • labiau integruotos ekonominės ir fiskalinės sąjungos kūrimas didinant makroekonomikos stabilumą euro zonoje;
    • EPS struktūros stiprinimas labiau dalijantis nacionaline kompetencija ir sprendimais euro zonos klausimais bendroje teisinėje sistemoje.

    KONTEKSTAS

    2015 m. birželio mėn. Komisijos, Europos Parlamento, Europos Centrinio Banko, euro zonos aukščiausiojo lygio susitikimo ir Euro grupės pirmininkai pristatė savo pranešimą („penkių pirmininkų pranešimą“) dėl EPS sukūrimo. Komunikate išsamiai aptariamas šiame pranešime pateiktas pirmojo etapo planas.

    Komisijos diskusijoms skirtas dokumentas dėl EPS yra dalis serijos, paskelbtos 2017 m. kovo mėn. Baltojoje knygoje dėl Europos ateities, kurioje taip pat yra:

    Daugiau informacijos žr.:

    SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

    Europos semestras: nacionalinės ekonomikos ir biudžeto politikos koordinavimo visoje ES sistema.

    PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai, VIII antraštinė dalis – Ekonominė ir pinigų politika. 119 straipsnis (EB sutarties ex 4 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 96–97)

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai, VIII antraštinė dalis – Ekonominė ir pinigų politika. 1 skyrius – Ekonominė politika. 120 straipsnis (EB sutarties ex 98 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 97)

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai, VIII antraštinė dalis – Ekonominė ir pinigų politika. 1 skyrius – Ekonominė politika. 121 straipsnis (EB sutarties ex 99 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 97–98)

    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos Centriniam Bankui „Tolesni ekonominės ir pinigų sąjungos kūrimo žingsniai“ (COM(2015) 600 final, 2015 10 21)

    SUSIJĘ DOKUMENTAI

    Diskusijoms skirtas dokumentas dėl ekonominės ir pinigų sąjungos ateities (COM(2017) 291 final, 2017 5 31)

    Europos ekonominės ir pinigų sąjungos sukūrimas. Pranešimą parengė Jeanas-Claude’as Junckeris glaudžiai bendradarbiaudamas su Donaldu Tusku, Jeroenu Dijsselbloemu, Mario Draghi’u ir Martinu Schulzu, 2015 6 22

    paskutinis atnaujinimas 01.12.2017



    (1) Nuo 2020 m. vasario 1 d. Jungtinė Karalystė išstoja iš Europos Sąjungos ir tampa trečiąja šalimi (ne ES šalimi).

    Į viršų