Savarankiškas darbas: vienodas požiūris į vyrus ir moteris
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Direktyva 2010/41/ES dėl vienodo požiūrio į savarankiškai dirbančius vyrus ir moteris principo taikymo
KAM SKIRTA ŠI DIREKTYVA?
Šia direktyva įgyvendinamas vienodo požiūrio į savarankiškai dirbančius vyrus ir moteris principas.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
-
Direktyva taikoma visiems savarankiškai dirbantiems asmenims (asmenims, besiverčiantiems savarankiška veikla, už kurią jie gauna atlygį) ir jų sutuoktiniams ar sugyventiniams.
-
Vienodo požiūrioprincipas reiškia, kad neturi būti jokios tiesioginės* ar netiesioginės* diskriminacijos dėl lyties viešajame ar privačiajame sektoriuose. Priekabiavimas* ir seksualinis priekabiavimas* yra laikomi diskriminacija dėl lyties.
-
ES šalys gali imtis pozityvių veiksmų, kaip antai skatinti verslo iniciatyvas tarp moterų, kad užtikrintų visapusišką vyrų ir moterų lygybę profesiniame gyvenime.
-
ES šalys privalo užtikrinti, kad:
-
bendrovės, kurią kartu steigia sutuoktiniai arba sugyventiniai, steigimui nebūtų taikomos griežtesnės sąlygos nei tos, kurios taikomos kitų asmenų bendrovės steigimui;
-
sutuoktiniai ir sugyventiniai galėtų naudotis nacionaline socialine apsauga;
-
savarankiškai dirbančioms moterims ir sutuoktinėms bei sugyventinėms būtų suteikiama pakankama motinystės pašalpa ne mažiau kaip 14 savaičių;
-
visiems asmenims, manantiems, kad jų atžvilgiu nebuvo taikytas vienodo požiūrio principas, būtų prieinamos teisminės arba administracinės procedūros;
-
asmeniui, kuris patyrė nuostolių ar žalą, būtų realiai ir veiksmingai kompensuota ar atlyginta;
-
paskirtos nacionalinės įstaigos turėtų įgaliojimus skatinti, analizuoti, stebėti ir remti vienodą požiūrį į visus asmenis, kuriems taikoma ši direktyva;
-
vienodo požiūrio į vyrus ir moteris principas būtų taikomas rengiant ir įgyvendinant įstatymus, kitus teisės aktus, administracines nuostatas, politiką ir veiklą šioje direktyvoje nurodytose srityse;
-
apie direktyvos turinį būtų pranešama kuo plačiau.
-
ES šalys turėjo perduoti Europos Komisijai visą aktualią informaciją apie šios direktyvos įgyvendinimą ne vėliau kaip 2015 m. rugpjūčio 5 d.
-
Komisija, remdamasi ES šalių pateikta informacija, turi parengti ataskaitą ir ją pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai ne vėliau kaip 2016 m. rugpjūčio 5 d.
-
Komisija turi specialią interneto svetainę, skirtą verslininkėms.
NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?
Direktyva taikoma nuo 2010 m. rugpjūčio 4 d. ES šalys turėjo ją perkelti į savo nacionalinę teisę ne vėliau kaip 2012 m. rugpjūčio 5 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr. Europos Komisijos interneto svetainės skiltyje „Užimtumas ir mokymas“.
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
* Tiesioginė diskriminacija – situacija, kai dėl lyties vienam asmeniui sudaromos mažiau palankios sąlygos nei kitam asmeniui.
* Netiesioginė diskriminacija – situacija, kai dėl akivaizdžiai neutralios nuostatos, kriterijaus ar praktikos vienos lyties asmenys atsidurtų tam tikroje prastesnėje padėtyje nei kitos lyties asmenys.
* Priekabiavimas – situacija, kai nepageidaujamu elgesiu pakenkiama asmens orumui ir sukuriama bauginanti, priešiška, menkinanti, žeminanti ar užgauli aplinka.
* Seksualinis priekabiavimas – bet koks nepageidaujamas žodinis, nežodinis ar fizinis seksualinio pobūdžio elgesys.
DOKUMENTAS
2010 m. liepos 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2010/41/ES dėl vienodo požiūrio į savarankiškai dirbančius vyrus ir moteris principo taikymo, kuria panaikinama Tarybos direktyva 86/613/EEB (OL L 180, 2010 7 15, p. 1–6)
paskutinis atnaujinimas 28.06.2016