Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Romų integracija vienodo požiūrio kontekste

 

SANTRAUKA

2013 m. priimtoje Tarybos rekomendacijoje raginama įvairiose srityse, įskaitant kovą su diskriminacija, imtis priemonių siekiant geriau integruoti romus, kurie yra gausiausia Europos etninė mažuma.

KOKS ŠIOS REKOMENDACIJOS TIKSLAS?

Šioje rekomendacijoje atskleidžiamas tvirtas visų ES šalių bendras politinis įsipareigojimas, sustiprinti savo pastangas:

kovojant su socialine atskirtimi bei diskriminacija; ir

pasiekti realius teigiamus pokyčius, skatinant romų integraciją švietimo, užimtumo, sveikatos ir būsto srityse.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Kalbant būtent apie kovą su diskriminacija, šioje rekomendacijoje ES šalys raginamos:

visiškai įgyvendinti Direktyvą 2000/43/EB, kurioje nustatyti kovos su rasine ir etnine diskriminacija pagrindai. Nustatant nuostatų ir praktikos suderinamumą su žmogaus teisėmis šioje srityje reikėtų vadovautis atitinkama Europos žmogaus teisių teismo praktika;

ir regionų, ir vietos lygiu įgyvendinti su romais susijusias segregacijos panaikinimo priemones (pavyzdžiui, imtis veiksmų, skirtų panaikinti atskirų gyventojų grupių atskirtį). Sutelkiant dėmesį į žmogaus teisių apsaugą, tokias priemones turėtų papildyti tinkamos mokymo bei informavimo kampanijos, skirtos vietos valstybės tarnautojams ir pilietinės visuomenės atstovams bei patiems romams;

užtikrinti, kad priverstinio iškeldinimo atveju būtų visiškai laikomasi ES teisės aktų ir kitų tarptautinių žmogaus teisių įsipareigojimų, pavyzdžiui, Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatų;

įgyvendinti kovos su romų diskriminacija ir prietarais priemones visose visuomenės srityse:

didinti romų bendruomenės ir plačiosios visuomenės informuotumą apie romų integracijos naudą;

didinti visuomenės sąmoningumą supažindinant ją su romų patiriamomis problemomis, naudojant atitinkamą šviečiamąją ir mokomąją medžiagą;

kovoti su prieš romus nukreipta retorika ir neapykantos diskursu ir kitokiu elgesiu, kurstančiu diskriminaciją ir nusistatymą.

Stebėsena ir vertinimas

ES šalys turi stebėti ir vertinti savo nacionalinių romų įtraukties strategijų ir integruotų politikos priemonių, taikomų įgyvendinant platesnę socialinės įtraukties politiką, veiksmingumą.

Tai galėtų būti daroma nustatant tikslus arba renkant atitinkamus kokybinius arba kiekybinius minėtų strategijų ar priemonių socialinio ir ekonominio poveikio duomenis.

ES pagrindinių teisių agentūra parengė Daugiametę romų programą (2012–2020 m). Ši agentūra reguliariai ruošia ataskaitas apie pasiektą pažangą ir, remdamasi visoje ES surinktais duomenimis, teikia įrodymais patvirtintus pasiūlymus ES institucijoms ir ES šalims.

Ataskaitų teikimas ir tolesni veiksmai

Ne vėliau kaip iki 2016 m. sausio 1 d. ES šalys turi pranešti Komisijai apie visas priemones, kurių imtasi pagal šią rekomendaciją. Vėliau tokią informaciją ES šalys turi teikti kasmet.

Komisija, savo ruožtu, turi užtikrinti, kad pateikta informacija būtų naudojamasi rengiant Komisijos metines nacionalinių romų integracijos strategijų įgyvendinimo ataskaitas.

Rezultatai taip pat įtraukiami į Europos semestro procesą siekiant koordinuoti ekonominę politiką. Nuo 2012 m. įgyvendinama Europos semestrą Taryba išleido rekomendacijas konkrečioms šalims, t. y. penkioms šalims, kuriose yra gausios romų bendruomenės (Bulgarijai, Čekijai, Vengrijai, Rumunijai ir Slovakijai).

KONTEKSTAS

DOKUMENTAS

2013 m. gruodžio 9 d. Tarybos rekomendacija dėl romų veiksmingų integravimo priemonių valstybėse narėse (OL C 378, 2013 12 24, p. 1–7)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „ES romų integracijos nacionalinių strategijų planas iki 2020 m.“ (KOM(2011) 173 galutinis, 2011 m. balandžio 5 d.)

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „2015 m. ES romų integracijos nacionalinių strategijų plano įgyvendinimo ataskaita“ (COM(2015) 299 final, 2015 m. birželio 17 d.)

2000 m. birželio 29 d. Tarybos direktyva 2000/43/EB įgyvendinanti vienodo požiūrio principą asmenims nepriklausomai nuo jų rasės arba etninės priklausomybės (OL L 180, 2000 7 19, p. 22–26)

ES romų integracijos nacionalinių strategijų bendrieji principai iki 2020 m. – Tarybos išvados (OL C 258, 2011 9 2, p. 6–9)

paskutinis atnaujinimas 26.10.2015

Top