EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 223/2014 dėl Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu įsteigiamas Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondas (EPLSAF), kuris naudojamas Europos Sąjungos (ES) valstybių narių nacionalinėms skurdo panaikinimo programoms ir socialinės įtraukties politikai papildyti. EPLSAF tęsiama ES pagalbos maistu programa.
  • Juo siekiama konkretaus tikslo – mažinti itin sunkių formų skurdą.
  • Pagrindinis dėmesys skiriamas pagrindinei materialinei pagalbai ir (arba) pagalbai maistu labiausiai skurstantiems asmenims, kartu įgyvendinant kitas susijusias priemones, arba specialiai paramai socialinės įtraukties veiksmams.
  • Siekiant patenkinti pagrindinius žmonių poreikius, šiuo reglamentu papildomas Europos socialinis fondas, kuris gali toliau remti socialinę įtrauktį, kad būtų lengviau integruoti žmones į darbo rinką.
  • Reglamentas buvo ne kartą keistas, taip pat ir COVID-19 pandemijos metu padidinus fondo biudžetą siekiant prisitaikyti prie didėjančių poreikių, o jo taikymas pratęstas siekiant apimti laikotarpį iki 2022 m. pabaigos. Po Rusijos karinės invazijos į Ukrainą reglamentas buvo atitinkamai pakeistas reglamentais (ES) 2022/562 ir (ES) 2022/613 siekiant spręsti problemas, su kuriomis dėl didelio pabėgėlių srauto iš Ukrainos susiduria valstybių biudžetai.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Europos Komisijos suteikiamas nacionalinių programų patvirtinimas

  • Kaip ir Europos struktūrinių ir investicijų fondų atveju, už fondo valdymą pasidalijamojo valdymo principu atsako Komisija ir valstybės narės.
  • Nacionalinės valdžios institucijos pateikė nacionalines programas 2014–2020 m. laikotarpiui Komisijai patvirtinti. Jose yra visa informacija apie, pavyzdžiui, veiksmus, kurių valstybės narės siūlo imtis, apie planuotą paramos rūšį ir apie tai, kaip jos ketina valdyti programą.
  • Valstybės narės gali pasirinkti:
    • kokios rūšies paramą jos teiks:
      • paramą maistu, pagrindinėmis prekėmis arba mišrią paramą,
      • paramą socialinės įtraukties veiksmams, pavyzdžiui, veiksmams, kuriais siekiama integruoti pagyvenusius asmenis ir vaikus;
    • kaip ketinama pirkti ir paskirstyti tokias prekes.

Organizacijos partnerės nacionaliniu lygmeniu

Šiai programai įgyvendinti kiekviena valstybė narė paskiria organizacijas partneres (viešąsias įstaigas arba nevyriausybines organizacijas) pagal nacionaliniu lygmeniu apibrėžtus objektyvius ir skaidrius kriterijus.

Įgyvendinimas

  • Komisija priėmė įgyvendinimo aktus (žr. dalį „Susiję dokumentai“), kuriais nustatomos EPLSAF lėšomis finansuojamų programų teikimo, įgyvendinimo ir stebėsenos taisyklės. Šiais įgyvendinimo aktais visų pirma siekiama:
    • nustatyti fondų valdymo Europos Sąjungoje sistemą (SFC2014). Tai yra elektroninio keitimosi duomenimis tarp valstybių narių ir Komisijos sistema, skirta ES fondų įgyvendinimui;
    • sukurti kompiuterizuotą sistemą, skirtą saugoti duomenis apie EPLSAF finansuojamų programų finansinį valdymą ir vertinimą;
    • sukurti specialius kiekvienos veiksmų programos, finansuojamos EPLSAF lėšomis, valdymo ir mokėjimo modelius;
    • nustatyti ataskaitų apie pažeidimus teikimo dažnumą ir formą;
    • nustatyti valdymo pareiškimo, audito strategijos, audito nuomonės ir metinės kontrolės ataskaitos modelius.
  • Komisija taip pat priėmė deleguotuosius aktus, kuriais, be kita ko, nustatomos specialios taisyklės dėl pažeidimų ataskaitų teikimo (Deleguotasis reglamentas (ES) 2015/1972), išsamūs būtiniausi audito sekos ir duomenų registravimo ir saugojimo reikalavimai (Deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 532/2014) bei metinių ir galutinių įgyvendinimo ataskaitų turinys, įskaitant bendrų rodiklių sąrašą (Deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 1255/2014).

Biudžetas

  • 2014–2020 m. laikotarpiui EPLSAF skirta daugiau nei 3,8 mlrd. eurų (einamosiomis kainomis).
  • Per COVID-19 pandemiją valstybėms narėms buvo skirtas papildomas finansavimas.
  • Valstybės narės privalo savo nacionalinei programai skirti bent 15 proc. nacionalinio bendro finansavimo, tačiau siekiant reaguoti į krizę dėl COVID-19 pandemijos ir dėl Rusijos karinės invazijos į Ukrainą buvo nustatytos specialios taisyklės, pagal kurias valstybėms narėms suteikiama išskirtinė galimybė deklaruojant išlaidas taikyti 100 proc. bendro finansavimo normą.

Finansinio reglamento (Omnibuso reglamento) peržiūra: pirmoji reglamento pataisa

Siekiant supaprastinti fondo įgyvendinimą, Reglamentu (ES, Euratomas) 2018/1046 (žr. santrauką) iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 223/2014, visų pirma:

  • leidžiant ES valstybėms narėms naudotis supaprastintu išlaidų apmokėjimu;
  • supaprastinant tam tikrų veiksmų programų elementų keitimo procedūras;
  • nustatant saugos garantijas organizacijoms partnerėms, jei įstaiga, perkanti maistą ar kitas pagrindines prekes, nesilaiko taikytinos teisės.

COVID-19 pandemija: antroji reglamento pataisa

  • Reglamentu (ES) 2020/559 iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 223/2014 siekiant sudaryti sąlygas valstybėms narėms kovoti su COVID-19 protrūkiu ir nustatyti priemonės, užtikrinančias, kad labiausiai nepasiturintys asmenys ir toliau gautų pagalbą iš EPLSAF saugioje aplinkoje.
  • Tai suteikia valstybėms narėms pakankamai lankstumo pritaikyti savo paramos sistemas prie dabartinių aplinkybių remiantis konsultacijomis su organizacijomis partnerėmis, be kita ko:
    • suteikiant didesnį lankstumą valstybėms narėms įsigyti organizacijai partnerei skirtų asmeninių apsaugos priemonių;
    • leidžiant taikyti alternatyvias paramos teikimo sistemas, pavyzdžiui, naudojant elektroninius arba kitos formos čekius ar korteles;
    • leidžiant valstybėms narėms iš dalies keisti tam tikrus veiksmų programos elementus nereikalaujant, kad būtų priimtas Komisijos sprendimas;
    • nustatant, kad su reagavimu į COVID-19 protrūkį susijusios išlaidos būtų laikomos tinkamomis finansuoti nuo 2020 m. vasario 1 d.;
    • palengvinant tam tikrus stebėsenos, kontrolės ir audito reikalavimus.

COVID-19 pandemija: trečioji reglamento pataisa

Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2021/177 valstybėms narėms leidžiama 2021 ir 2022 m. naudoti papildomus fondus ekonomikos gaivinimui po COVID-19 pandemijos pagal iniciatyvą REACT-EU.

Siekiant užtikrinti, kad valstybės narės turėtų pakankamai finansinių išteklių skubiai įgyvendinti veiksmus, skirtus padėti labiausiai skurstantiems asmenims, jos gali prašyti iki 100 % siekiančios bendro finansavimo normos šioms išlaidoms padengti. Tai palengvina valstybių narių biudžetams tenkančią naštą ir suteikia tam tikrą palengvinimą organizacijoms, reaguojančioms į dėl COVID-19 kilusią ekstremaliąją situaciją, suteikiant joms galimybę ir toliau teikti pagalbą.

Sanglaudos veiksmai dėl pabėgėlių Europoje: ketvirtoji reglamento pataisa

Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2022/562 nustatomos taisyklės, leidžiančios valstybėms narėms lengviau pasinaudoti EPLSAF finansavimu ir reaguoti į krizę, kilusią dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, bei teikti paramą vis didėjančiam asmenų, kuriems reikalinga pagalba, skaičiui. Visų pirma pagal šį reglamentą:

  • valstybėms narėms suteikiama galimybė laikinai taikyti 100 proc. bendro finansavimo normą ataskaitiniais metais nuo 2021 m. liepos 1 d. iki 2022 m. birželio 30 d.;
  • išlaidos veiksmams, kuriais sprendžiamos dėl Rusijos Federacijos karinės agresijos Ukrainoje kylančios migracijos problemos, laikomos tinkamomis finansuoti nuo 2022 m. vasario 24 d.;
  • valstybėms narėms leidžiama iš dalies keisti tam tikrus veiksmų programos elementus nereikalaujant, kad būtų priimtas Komisijos sprendimas, jei toks dalinis keitimas būtinas siekiant reaguoti į krizę.

Išankstinio finansavimo iš REACT-EU išteklių didinimas siekiant papildyti sanglaudos veiksmus dėl pabėgėlių Europoje: penktoji reglamento pataisa

Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2022/613 nustatomas papildomas išankstinis finansavimas pagal REACT-EU veiksmų programoms, remiamoms iš EPLSAF lėšų ir kurioms papildomai skirti REACT-EU ištekliai, siekiant valstybės narėms teikti papildomą finansavimą kovojant su dėl Rusijos invazijos į Ukrainą ištikusia krize.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2014 m. sausio 1 d.

KONTEKSTAS

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2014 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 223/2014 dėl Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo (OL L 72, 2014 3 12, p. 1–41).

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 223/2014 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2016 m. balandžio 18 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2016/594, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 223/2014 nustatomas Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo pagalbos maistu ir (arba) pagrindinės materialinės pagalbos veiksmų programos galutinių gavėjų struktūrinio tyrimo pavyzdys (OL L 103, 2016 4 19, p. 13–21).

2015 m. liepos 8 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2015/1972, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 223/2014 papildomas specialiomis nuostatomis dėl pažeidimų, susijusių su Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondu, ataskaitų teikimo (OL L 293, 2015 11 10, p. 11–14).

2015 m. liepos 8 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/1976, kuriuo nustatomas pranešimų apie pažeidimus, susijusius su Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondu, dažnumas ir forma pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 223/2014 (OL L 293, 2015 11 10, p. 26–28).

2015 m. rugpjūčio 12 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/1386, kuriuo nustatomos išsamios Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 223/2014 nuostatų dėl valdymo deklaracijos, audito strategijos, audito nuomonės ir metinės kontrolės ataskaitos modelių įgyvendinimo taisyklės (OL L 214, 2015 8 13, p. 9–23).

2015 m. vasario 20 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/341, kuriuo nustatomos išsamios Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 223/2014 nuostatų dėl tam tikros informacijos teikimo Komisijai modelių įgyvendinimo taisyklės (OL L 60, 2015 3 4, p. 1–30).

2015 m. vasario 11 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/212, kuriuo nustatomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 223/2014 nuostatų dėl kiekvieno veiksmo duomenų, kurie reikalingi stebėsenai, vertinimui, finansų valdymui, tikrinimui ir auditui, įskaitant duomenis apie atskirus veiksmų, kurie bendrai finansuojami pagal VP II, dalyvius, įrašymo ir saugojimo sistemos techninių specifikacijų taikymo taisyklės (OL L 36, 2015 2 12, p. 1–3).

2014 m. liepos 17 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 1255/2014, kuriuo, nustatant metinių ir galutinių įgyvendinimo ataskaitų turinį, įskaitant bendrų rodiklių sąrašą, papildomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 223/2014 dėl Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo (OL L 337, 2014 11 25, p. 46–50).

Žr. konsoliduotą versiją.

2014 m. kovo 13 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 532/2014, kuriuo papildomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 223/2014 dėl Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo (OL L 148, 2014 5 20, p. 54–69).

2014 m. gegužės 5 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 463/2014, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 223/2014 dėl Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo nustatomos valstybių narių ir Komisijos elektroninio keitimosi duomenimis sistemos nuostatos ir sąlygos (OL L 134, 2014 5 7, p. 32–36).

paskutinis atnaujinimas 13.05.2022

Top