Europos piliečių iniciatyva
DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKOS PATEIKIAMOS:
Reglamentas (ES) Nr. 2019/788 dėl Europos piliečių iniciatyvos
KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?
-
Reglamentu (ES) 2019/788 atnaujinamos taisyklės, taikomos Europos piliečių iniciatyvai, kuria prisidedama prie demokratijos stiprinimo: piliečiai dalyvauja ES demokratiniame ir politiniame gyvenime.
-
Ja siekiama suteikti ES piliečiams geresnes galimybes išreikšti nuomonę apie ES politiką, kuri daro poveikį jų gyvenimui, taikant procedūrą, leidžiančią jiems kreiptis į Europos Komisiją ir siūlyti naujus teisės aktus jos kompetencijai priklausančiose srityse.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Europos Sąjungos sutarties 11 straipsnyje nustatyta Europos piliečių teisė imtis iniciatyvos. Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 24 straipsnyje nustatomos procedūros ir sąlygos Europos piliečių iniciatyvoms.
Teisė pritarti Europos piliečių iniciatyvai
-
Kiekvienas ES pilietis turi teisę teikti pritarimo pareiškimą Europos piliečių iniciatyvai, kai ją užregistruoja Komisija. Kai surenkama 1 mln. parašų, iniciatyvos organizatoriai gali tiesiogiai kreiptis į Komisiją su prašymu pateikti ES teisės akto pasiūlymą, su sąlyga, kad iniciatyva susijusi su ES teisės sritimi, kurioje Komisija turi teisėkūros kompetenciją siekiant įgyvendinti ES sutartis.
-
Bet kuris ES pilietis, kuris turi teisę balsuoti Europos Parlamento rinkimuose, gali pritarti Europos piliečių iniciatyvai pasirašydamas pritarimo pareiškimą. ES gali nustatyti minimalų amžių, kurio sulaukus galima pritarti Europos piliečių iniciatyvoms, – 16 metų. Kai iniciatyvai paremti surenkami 1 milijonas parašų, Komisija sprendžia, kokių veiksmų imsis, jei jų reikia.
-
Neįgalieji turi turėti galimybę susipažinti su informacija apie iniciatyvas vienodomis sąlygomis kaip ir kiti piliečiai bei jas paremti.
Komisijos ir ES šalių teikiama informacija bei pagalba
-
Komisija:
-
piliečiams ir organizatorių grupėms teikia lengvai prieinamą ir išsamią informaciją ir pagalbą, susijusią su Europos piliečių iniciatyva, įskaitant jų nukreipimą prie atitinkamų informacijos ir pagalbos šaltinių;
-
tiek internete, tiek popierine forma visomis oficialiosiomis ES institucijų kalbomis viešai paskelbia Europos piliečių iniciatyvos vadovą;
-
sukuria nemokamą internetinę bendradarbiavimo Europos piliečių iniciatyvos klausimais platformą;
-
pateikia registruotų iniciatyvų turinio vertimus į visas oficialiąsias ES institucijų kalbas.
-
Platformoje teikiami praktiniai ir teisiniai patarimai, be to, tai yra diskusijų apie Europos piliečių iniciatyvą forumas, kuriame piliečiai, organizatorių grupės, suinteresuotieji subjektai, nevyriausybinės organizacijos, ekspertai ir kitos dalyvauti pageidaujančios ES institucijos ir įstaigos gali keistis informacija ir geriausia patirtimi.
-
Komisija užtikrina, kad informacija apie užregistruotas iniciatyvas skelbiama internetiniame registre, kuris sukurtas šiuo tikslu.
-
Kiekviena ES šalis įsteigia vieną ar daugiau informacijos centrų, organizatorių grupėms nemokamai teikiantį informaciją ir pagalbą.
Registracija
-
Organizatorių grupės turi teikti Komisijai registracijos formą naudodamosi registru.
-
Komisija turėtų:
-
tikrinti, kad būtų laikomasi reglamente nustatytų registracijos kriterijų;
-
nurodyti atsisakymo registruoti priežastis ir informuoti organizatorių grupę apie visas galimas teismines bei kitokias teisių gynimo priemones;
-
skelbti internetiniame registre visus priimtus sprendimus, susijusius su prašymais registruoti piliečių iniciatyvos organizatorių grupių pasiūlymus.
Pritarimo pareiškimų rinkimas
-
Užregistruotos iniciatyvos organizatorių grupei suteikiama 12 mėnesių surinkti reikalaujamą pritarimo pareiškimų skaičiui surinkti (iš viso 1 mln., o bent ketvirtadalyje valstybių narių turi būti pasiekta minimali riba).
-
Pritarimo pareiškimų formų šablonai pateikti reglamento III priede.
-
Organizatoriai gali rinkti pritarimo pareiškimus popieriuje ir (arba) internetu.
-
Komisija suteikia galimybę naudotis centrine internetine pritarimo pareiškimų rinkimo sistema, kurioje organizatorių grupė gali internetu rinkti pritarimo pareiškimus.
-
Kai surenkamas minimalus pritarimo pareiškimų skaičius, kiekviena ES šalis turi patikrinti ir patvirtinti, kad jos piliečių pasirašyti pritarimo pareiškimai atitinka reglamento reikalavimus. Todėl organizatorių grupė turi pateikti pritarimo pareiškimus (surinktus internetu ar popieriuje) atitinkamoms ES šalims per 3 mėnesius 12 mėnesių rinkimo laikotarpio pabaigoje. Jos gali pasinaudoti Komisijos rinkmenų perdavimo paslauga, tačiau ji neprivaloma, jei grupės naudojosi savo internetine rinkimo sistema, o ne Komisijos centrine internetine rinkimo sistema. Organizatorių grupė taip pat gali naudotis Komisijos rinkmenų perdavimo paslauga, kuria perduoda popierinius pareiškimus, arba gali nuspręsti šiuos pareiškimus perduoti patys.
Paskelbimas ir viešasis svarstymas
-
Kai Komisija gauna galiojančią iniciatyvą, kurios galiojančių pritarimo pareiškimų skaičius pasiekė reikalaujamą dydį, ji registre paskelbia pranešimą apie tai, o iniciatyvą perduoda Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui, Regionų komitetui, taip pat nacionaliniams parlamentams.
-
Per tris mėnesius nuo iniciatyvos pateikimo organizatorių grupei suteikiama galimybė pristatyti iniciatyvą Parlamento surengtame viešajame svarstyme.
-
Po viešojo svarstymo, surengto jo patalpose, Parlamentas įvertina politinę paramą iniciatyvai (žr. toliau).
Komisijos atliekama nagrinėjimo procedūra ir Parlamento įvertinimas
-
Per šešis mėnesius nuo iniciatyvos paskelbimo ir pasibaigus viešajam svarstymui Europos Parlamente, Komisija pranešime išdėsto savo teisines ir politines išvadas dėl iniciatyvos, nurodo veiksmus, kurių prireikus ketina imtis, ir pagrindą, kuriuo remdamasi veiksmų imsis arba nesiims.
-
Kai reaguodama į iniciatyvą Komisija ketina imtis veiksmų, įskaitant, kai tinkama, priimti vieną ar kelis pasiūlymus dėl ES teisės akto, pranešime taip pat išdėstomas numatomas šių veiksmų įgyvendinimo tvarkaraštis. Komisija turėtų teikti atnaujintą informaciją registre ir viešoje interneto svetainėje, skirtoje Europos piliečių iniciatyvai, apie taikant iniciatyvą priimtas priemones.
-
Vėliau Parlamentas įvertina priemones, kurių ėmėsi Komisija.
NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?
Reglamentas (ES) 2019/788 taikomas nuo 2020 m. sausio 1 d., išskyrus 9 straipsnio 4 dalį, 10 straipsnį, 11 straipsnio 5 dalį ir 20–24 straipsnius, kurie taikomi nuo 2019 m. birželio 6 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
PAGRINDINIAI DOKUMENTAI
2019 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/788 dėl Europos piliečių iniciatyvos (OL L 130, 2019 5 17, p. 55–81)
Paskesni Direktyvos (ES) Nr. 2019/788 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
SUSIJĘ DOKUMENTAI
Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija – II antraštinė dalis – Nuostatos dėl demokratinių principų – 11 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 21)
Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija – Antroji dalis – Nediskriminavimas ir Sąjungos pilietybė – 24 straipsnis (EB sutarties ex 21 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 58)
paskutinis atnaujinimas 31.01.2023