EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0813

Pasiūlymas TARYBOS REGLAMENTAS kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 904/2010 nuostatos dėl priemonių, kuriomis stiprinamas administracinis bendradarbiavimas kovojant su sukčiavimu PVM

COM/2018/813 final

Briuselis, 2018 12 12

COM(2018) 813 final

2018/0413(CNS)

Pasiūlymas

TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 904/2010 nuostatos dėl priemonių, kuriomis stiprinamas administracinis bendradarbiavimas kovojant su sukčiavimu PVM

EMPTY


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Šis pasiūlymas yra teisės aktų dėl privalomo su PVM susijusios mokėjimo informacijos perdavimo ir keitimosi tokia informacija rinkinio dalis. Viso dokumentų rinkinio parengimo aplinkybės išsamiai nurodytos pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria dėl tam tikrų reikalavimų nustatymo mokėjimo paslaugų teikėjams iš dalies keičiama Direktyva 2006/112/EB 1 , aiškinamajame memorandume.

Pasiūlymas iš dalies pakeisti Reglamentą (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje 2 yra svarbi šio dokumentų rinkinio dalis. Šis pasiūlymas svarbus tuo, kad jame valstybėms narėms nustatomos įrašų, kuriuos mokėjimo paslaugų teikėjai pagal PVM direktyvos 243b straipsnį teikia elektroniniu formatu, suderinto rinkimo taisyklės. Be to, pasiūlymu sukuriama nauja centrinė elektroninė mokėjimo informacijos saugojimo ir tolesnio tvarkymo (jį atliks valstybių narių kovos su sukčiavimo pareigūnai, veikdami „Eurofisc“ tinkle) sistema. „Eurofisc“ yra daugiašalio keitimosi išankstiniais perspėjimais apie būtinybę kovoti su sukčiavimu PVM tinklas, sukurtas remiantis Reglamento (ES) Nr. 904/2010 X skyriumi.

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Šios iniciatyvos teisinis pagrindas yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 113 straipsnis. Šiame straipsnyje nustatyta, kad Taryba, spręsdama pagal specialią teisėkūros procedūrą, vieningai priima nuostatas dėl valstybių narių netiesioginio apmokestinimo srities taisyklių suderinimo, būtino užtikrinant, kad bus sukurta ir ims veikti bendroji rinka bei bus išvengta konkurencijos iškraipymo.

Subsidiarumo principas

Ši iniciatyva atitinka subsidiarumo principą, nes pagrindinė spręstina problema – sukčiavimas e. prekybos PVM – yra bendra visoms valstybėms narėms, o tai, kad mokesčių administratoriai neturi pakankamai priemonių jai spręsti, šią problemą dar labiau didina. Valstybės narės pavieniui neturi galimybės iš trečiųjų šalių, pavyzdžiui, mokėjimo paslaugų teikėjų, gauti informacijos, kuri reikalinga PVM apmokestinamam tarpvalstybiniam prekių tiekimui bei paslaugų teikimui kontroliuoti ir užtikrinti, kad e. prekybai būtų teisingai taikomos PVM taisyklės ir kovojama su sukčiavimu e. prekybos PVM.

Taigi, valstybės narės tikslo keistis tarptautinio mokėjimo informacija siekiant kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM pavieniui, tiesiog sujungdamos savo nacionalines elektronines sistemas elektronine sąsaja, negali pasiekti, nes jos neturi teisinio pagrindo rinkti informaciją kitoje šalyje. Tokia sistema iš tikrųjų nebūtų pajėgi agreguoti skirtingų mokėjimo paslaugų teikėjų apie tą patį gavėją teikiamos mokėjimo informacijos ir atpažinti dvigubų įrašų apie tuos pačius mokėjimus. Be to, tokia sistema nepajėgtų užtikrinti galimybės atlikti išsamią mokėjimų, kuriuos gavėjai Sąjungoje gauna iš mokėtojų, apžvalgą.

Siekiant mokesčių administratoriams teikti išsamią informaciją, kad jie galėtų kontroliuoti PVM taisyklių laikymąsi ir kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM, veiksmingiausia būtų sukurti centrinę europinę mokėjimo duomenų rinkimo ir keitimosi jais sistemą. Dėl bet kokios iniciatyvos nustatyti naujas bendradarbiavimo priemones, kurios būtų skirtos aptariamajai problemai spręsti, turi būti teikiamas Komisijos pasiūlymas iš dalies pakeisti Tarybos reglamentą (ES) Nr. 904/2010.

Proporcingumo principas

Šia iniciatyva neviršijama to, kas būtina tikslui kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM pasiekti. Visų pirma, kalbant apie duomenų apsaugą, mokėjimo informacijos tvarkymas atitinka būtinumo principą (tvarkoma tik ta informacija, kuri būtina siekiant tikslo kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM) ir proporcingumo principą (mokesčių administratorių kovos su sukčiavimu specialistai tvarko tik tokią informaciją ir tik tokiu būdu, kurie neviršija to, kas būtina tikslui kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM pasiekti) ir atliekamas vadovaujantis Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu 3 , Reglamentu (ES) 2018/1725 4 ir Pagrindinių teisių chartija 5 .

Šio pasiūlymu pagrindu keičiantis mokėjimo informacija bus taikomos Reglamentu (ES) Nr. 904/2010 ir Europos duomenų apsaugos sistema nustatytos apsaugos priemonės. Siekiant atlikti vertinimą pagal būtinumo ir proporcingumo principus, visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad su PVM susijusios informacijos rinkimo, keitimosi ja ir jos analizės tikslas – kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM. Tai išsamiai užfiksuota konsultacijų su suinteresuotaisiais subjektais dokumentuose; per konsultacijas mokesčių administratoriai akcentavo, jog jiems būtina mokėjimo informacija, kad jie galėtų veiksmingai kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM. Viešų konsultacijų dalyviai (fiziniai asmenys ir įmonės) taip pat patvirtino, kad mokėjimo informacija yra būtina, siekiant padėti mokesčių administratoriams kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM (su sąlyga, kad būtų išsaugomas informacijos apie vartotojus konfidencialumas). Be to, mokesčių administratoriams būtų teikiama tik informacija, susijusi su galimu sukčiavimu e. prekybos PVM, ir jie tarpusavyje keistųsi tik tokia informacija. Vadinasi, būtų keičiamasi tik informacija, būtina siekiant nustatyti galimus sukčiautojus, įsisteigusius už vartojimo valstybės narės ribų (t. y. informacija apie vidaus mokėjimus nebūtų keičiamasi). Būtų keičiamasi šia informacija: nurodomas atliktų mokėjimo operacijų skaičius, mokėjimo operacijų data ir informacija apie tai, kur (iš esmės) turėtų būti apmokestinimo vieta. Nėra būtina keistis jokia informacija, remiantis kuria galima nustatyti mokėjimus internetu atliekančių asmenų (t. y. vartotojų) tapatybę, išskyrus informaciją apie mokėjimo kilmę (pvz., banko, kuris atliko mokėjimą, buvimo vietą – ši informacija būtina, siekiant nustatyti apmokestinimo vietą). Todėl mokėjimo informacijos nebūtų įmanoma panaudoti vartotojų pirkimo įpročiams stebėti.

Būtų sukurta centrinė elektroninė mokėjimo informacijos sistema (angl. central electronic system of payment information, CESOP). Naudodamosi šia sistema valstybės narės galėtų perduoti nacionaliniu lygmeniu saugomą mokėjimo informaciją, siekdamos padėti veiksmingai kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM. CESOP būtų pajėgi visą valstybių narių perduotą su PVM susijusią informaciją agreguoti pagal atskirus gavėjus, o tai padėtų atlikti išsamią mokėjimų, kuriuos gavėjai (t. y. įmonės) ES gavo iš mokėtojų (t. y. internetu perkančių vartotojų), apžvalgą. CESOP atpažintų bet kokius pasikartojančius tų pačių mokėjimo operacijų įrašus, išvalytų valstybių narių gautą informaciją (t. y. pašalintų dvigubus įrašus, ištaisytų klaidas arba apie jas praneštų, ir kt.), „Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnai galėtų atlikti mokėjimo duomenų ir PVM informacijos, kuria keičiamasi pagal Reglamentą (ES) Nr. 904/2010, kryžminę patikrą, be to, informacija sistemoje būtų saugoma tik tiek laiko, kiek mokesčių administratoriams reikia PVM kontrolei atlikti. CESOP būtų prieinama tik valstybių narių „Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnams; užklausas joje galima būtų teikti tik vieninteliu tikslu – siekiant tirti įtariamo arba nustatyto sukčiavimo PVM atvejus.

CESOP užtikrintų tinkamo lygio saugojimo saugumą pagal taisykles, kuriomis reglamentuojamas Sąjungos institucijų atliekamas asmens duomenų tvarkymas.

Mokesčių administratoriai informacija keistųsi tik „Eurofisc“ tinkle. Centrinė elektroninė sistema būtų prieinama tik „Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnams. Prieiga prie CESOP būtų kontroliuojama suteikiant naudotojo identifikatorių; sistemoje būtų saugoma informacija apie visus prisijungimus. Be to, informacija CESOP būtų saugoma tik dvejus metus – tai pakankamas laikotarpis, per kurį valstybės narės galėtų atlikti PVM auditus. Po dvejų metų informacija būtų pašalinama.

Sistema neturėtų sąsajos su internetu, nes mokėjimo paslaugų teikėjai savo informaciją teiktų nacionalinėms institucijoms. Nacionaliniai mokesčių administratoriai informacija keistųsi naudodamiesi saugiu bendruoju ryšio tinklu, palaikančiu visą mokesčių administratorių ir muitinių keitimąsi informacija ir užtikrinančiu visas būtinas apsaugos priemones (be kita ko, informacijos užšifravimą).

Kaip nurodyta Bendrojo duomenų apsaugos reglamento 23 straipsnio 1 dalies e punkte ir Reglamento (ES) 2018/1725 20 straipsnio 1 dalies b punkte, kova su sukčiavimu PVM yra vienas iš svarbių Sąjungos ir valstybių narių tikslų, susijusių su bendru viešuoju interesu. Siekiant užtikrinti šio svarbaus tikslo įgyvendinimą ir mokesčių administratorių veiklos efektyvumą siekiant šio tikslo, CESOP bus taikomi Reglamento (ES) Nr. 904/2010 55 straipsnio 5 dalyje nustatyti apribojimai.

Priemonės pasirinkimas

Šiuo pasiūlymu iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 904/2010, todėl priemonė taip pat turi būti reglamentas.

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Ex post vertinimai

Rengiant šį pasiūlymą remtasi Reglamento (ES) Nr. 904/2010, ypač jo skirsnių dėl reglamento taikymo sukčiavimo e. prekybos PVM srityje, vertinimu 6 . Ex post vertinimo rezultatai paaiškinti pasiūlymo iš dalies pakeisti PVM direktyvą aiškinamajame memorandume.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Poveikis biudžetui išsamiai apibūdintas pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria dėl tam tikrų reikalavimų nustatymo mokėjimo paslaugų teikėjams iš dalies keičiama Direktyva 2006/112/EB, aiškinamajame memorandume.

5.KITI ELEMENTAI

Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

Remiantis Reglamento (ES) Nr. 904/2010 49 straipsniu, „Eurofisc“ ataskaitos ir valstybių narių metiniai statistiniai duomenys teikiami aptarti Administracinio bendradarbiavimo nuolatiniam komitetui 7 . Nuolatiniam komitetui pirmininkauja Europos Komisija. Be to, Komisija sieks iš valstybių narių gauti visą svarbią informaciją apie naujosios sistemos veikimą ir apie sukčiavimą. Prireikus bus užtikrintas koordinavimas su programos „Fiscalis“ komitetu (komitetas pagal naująją programą „Fiscalis“ 8 dar neįsteigtas).

Periodinių Komisijos vertinimų ir ataskaitų teikimo taisyklės jau nustatytos Reglamentu (ES) Nr. 904/2010 ir Direktyva 2006/112/EB. Todėl, remiantis tomis jau nustatytomis prievolėmis, Komisija pagal Reglamento (ES) Nr. 904/2010 59 straipsnį kas penkerius metus teiks ataskaitą Europos Parlamentui ir Tarybai apie naujosios administracinio bendradarbiavimo priemonės veikimą.

Be to, Komisija pagal Direktyvos 2006/112/EB 404 straipsnį kas ketverius metus teiks ataskaitą Europos Parlamentui ir Tarybai apie mokėjimo paslaugų teikėjams nustatytų naujų PVM prievolių vykdymą. Komisija užtikrins, kad abi ataskaitos būtų rengiamos koordinuotu būdu ir būtų grindžiamos tais pačiais nustatytais faktais.

Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

2 straipsnis papildytas naujomis sąvokų apibrėžtimis, siekiant keitimosi mokėjimo informacija sąvoką suderinti su Direktyvoje (ES) 2015/2366 9 dėl mokėjimo paslaugų vidaus rinkoje vartojama terminija.

V skyrius papildytas 2 skirsniu, susijusiu su nauja centrine elektronine mokėjimo informacijos sistema (CESOP), kurią turi sukurti Komisija. Be to, valstybėms narėms nustatyta papildoma prievolė rinkti įrašus, kuriuos mokėjimo paslaugų teikėjai pagal PVM direktyvos 243b straipsnį teikia elektroniniu formatu. Siekiant kuo labiau sumažinti mokėjimo paslaugų teikėjams tenkančią administracinę naštą, remianti 24b straipsnio 2 dalies b punktu įgyvendinimo aktais bus patvirtinta tų įrašų rinkimo bendra elektroninė forma. Valstybių narių kompetentingos institucijos (kaip apibrėžta Reglamente (ES) Nr. 904/2010) turės CESOP kas ketvirtį perduoti informaciją, surenkamą iš jų valstybėje narėje įsisteigusių mokėjimo paslaugų teikėjų. Valstybės narės gali paskirti bet kurį mokesčių administratoriaus nacionalinį departamentą rinkti mokėjimo informaciją iš mokėjimo paslaugų teikėjų pagal siūlomo 24b straipsnio 1 ir 2 dalis. Tačiau perduoti informaciją CESOP gali tik kompetentinga institucija, kaip apibrėžta Reglamente (ES) Nr. 904/2010 (24b straipsnio 3 dalis).

CESOP ištaisys formalias perduotos informacijos klaidas (ją išvalys) ir valstybių narių kompetentingų institucijų perduotą bendrą mokėjimo informaciją agreguos pagal konkrečius gavėjus (lėšų gavėjus). Vėliau CESOP tą informaciją analizuos (pvz., mokėjimo informaciją lygins su „Eurofisc“ pareigūnų turima PVM informacija), o valstybių narių „Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnai galės atlikti išsamią konkrečių gavėjų gautų mokėjimų apžvalgą. Visų pirma, „Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnai galės nustatyti, ar konkretaus gavėjo konkrečiu laikotarpiu valstybėse narėse gauti mokėjimai neviršija 10 000 EUR. Direktyva dėl e. prekybai taikomo PVM nustatyta 10 000 EUR riba, kuri teikiant paslaugas ES viduje bus pradėta taikyti nuo 2021 m. 10 Kai bendra metinė konkretaus tiekėjo apyvarta ES viduje viršija šią ribą, paslaugų teikimo vieta laikoma vartojimo valstybė narė.

Informacija CESOP bus saugoma dvejus metus. Šis saugojimo laikotarpis yra proporcingas atsižvelgiant į būtinybę tinkamai atsižvelgti į mokesčių administratorių pareigą kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM, didelę CESOP saugotinos informacijos apimtį ir sistemoje saugomos mokėjimo informacijos konfidencialumo reikalavimus.

Remdamosi informacija apie gaunamus mokėjimus valstybės narės galės nustatyti vidaus tiekėjus, kurie parduoda prekes ir paslaugas užsienyje nevykdydami savo PVM prievolių. Informacija apie pateikiamus mokėjimus padės nustatyti užsienyje (kitoje valstybėje narėje ar už Sąjungos ribų) įsisteigusius tiekėjus, kurie turėtų sumokėti PVM tam tikroje valstybėje narėje.

CESOP įdiegti prireiks ne mažiau kaip trejų metų. Per šį laikotarpį Komisija ir valstybės narės Administracinio bendradarbiavimo nuolatiniame komitete turės apsvarstyti 24e straipsnyje išvardytas technines specifikacijas. Šiuo straipsniu Komisijai suteikiamas įgaliojimas priimti įgyvendinimo reglamentą, kuriame būtų nustatytos techninės priemonės, be kita ko, skirtos sistemai sukurti, prižiūrėti ir valdyti. Įgyvendinant šį straipsnį sistemos priežiūra suprantama kaip techninių ir veikimo reikalavimų (daugiausia susijusių su IT), susijusių su sistemos įdiegimu, priežiūros darbo užtikrinimu, sąveikumo su valstybėmis narėmis standartų nustatymu ir kitomis panašiomis priemonėmis, laikymasis. Valdymas – tai veiklos procesas, susijęs su sistemos veikimo ir gyvavimo ciklo stebėsena. Pavyzdžiui, Komisija gali priimti sprendimą atnaujinti sistemą, ją perkelti, rengti veiklos rezultatų ataskaitas, kontroliuoti prieigą ir kt.

Komisija dengs CESOP kūrimo ir priežiūros išlaidas, taip pat CESOP ir valstybių narių nacionalinių sistemų tarpusavio ryšio palaikymo išlaidas, o valstybės narės dengs visų būtinų nacionalinės elektroninės sistemos patobulinimų išlaidas. Daugiau informacijos pateikiama šiam dokumentų rinkiniui priklausančio pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2006/112/EB nuostatos dėl tam tikrų pridėtinės vertės mokesčio prievolių tam tikriems apmokestinamiesiems asmenims, finansinėje pažymoje ir aiškinamojo memorandumo 4 skirsnyje.

Atsižvelgiant į tas investicijas ir einamąsias išlaidas, taip pat į tai, kad sistema naudosis „Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnai, 37 straipsnis papildytas pastraipa, kurioje valstybėms narėms ir Komisijai nustatoma nauja pareiga metinėje „Eurofisc“ ataskaitoje įvertinti, ar sistema padėjo apskaičiuoti ir surinkti papildomą PVM arba atlikti konkrečių PVM patikrinimų.

Naujoje 55 straipsnio 1a dalyje patikslinama, kad valstybės narės remdamosi mokėjimo informacija negali nustatyti PVM apskaičiavimo bazės, rinkti PVM ar atlikti administracinių PVM patikrinimų, nebent būtų atlikta tos mokėjimo informacijos ir kitos mokesčių administratorių turimos informacijos kryžminė patikra. Galiausiai, naudojantis CESOP bus taikomi duomenų apsaugos pareigų ir teisių apribojimai pagal Reglamento (ES) Nr. 904/2010 55 straipsnio 5 dalį.

Šie apribojimai būtini, siekiant užkirsti kelią neproporcingoms valstybių narių ir Komisijos pastangoms, dėl kurių taptų neįmanoma vykdyti šių teisėtų užduočių: i) mokesčių administratoriams – analizuoti ir tvarkyti informacijos siekiant kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM, ii) Komisijai – valdyti sistemą.

2018/0413 (CNS)

Pasiūlymas

TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) Nr. 904/2010 nuostatos dėl priemonių, kuriomis stiprinamas administracinis bendradarbiavimas kovojant su sukčiavimu PVM

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 113 straipsnį,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę 11 ,

atsižvelgdama į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę 12 ,

laikydamasi specialios teisėkūros procedūros,

kadangi:

(1)Tarybos reglamente (ES) Nr. 904/2010 13 , inter alia, nustatytos konkrečios informacijos saugojimo ir keitimosi ja elektroniniu būdu taisyklės;

(2)dėl augančio elektroninės prekybos (toliau – e. prekyba) masto paprasčiau vykdyti tarpvalstybinį prekių tiekimą ir paslaugų teikimą valstybių narių galutiniams vartotojams. Šiuo atžvilgiu tarpvalstybinis prekių tiekimas ar paslaugų teikimas apima atvejus, kai PVM yra mokėtinas vienoje valstybėje narėje, o prekių tiekėjas ar paslaugų teikėjas yra įsisteigęs kitoje valstybėje narėje arba trečiojoje valstybėje ar trečiojoje teritorijoje. Tačiau sukčiaujančios įmonės, įsisteigusios vienoje iš valstybių narių arba trečiojoje valstybėje ar trečiojoje teritorijoje, e. prekybos galimybėmis naudojasi siekdamos įgyti pranašumą rinkoje nesąžiningais būdais, nevykdydamos PVM prievolių. Kai vartotojams nenustatyta jokių apskaitos prievolių ir todėl galioja apmokestinimo paskirties šalyje principas, vartojimo valstybėms narėms būtina turėti tinkamų priemonių tokioms sukčiaujančioms įmonėms nustatyti ir kontroliuoti;

(3)kovodami su sukčiavimu PVM, valstybių narių mokesčių administratoriai bendradarbiauja tradiciniais būdais – toks bendradarbiavimas grindžiamas apmokestinamuose sandoriuose tiesiogiai dalyvaujančių įmonių saugomais įrašais. Įmonių vartotojams atliekamo tarpvalstybinio prekių tiekimo ar paslaugų teikimo atveju, kuris įprastas vykdant e. prekybą, ši informacija gali nebūti tiesiogiai prieinama, todėl mokesčių administratoriams reikia naujų priemonių, kad jie galėtų veiksmingai kovoti su sukčiavimu tarpvalstybinės e. prekybos PVM;

(4)didžiąja dauguma atvejų Europos vartotojai tarpvalstybinį pirkimą internetu apmoka naudodamiesi mokėjimo paslaugų teikėjų paslaugomis. Kad galėtų atlikti mokėjimo operaciją, mokėjimo paslaugų teikėjas disponuoja tam tikra informacija, pagal kurią nustato to tarptautinio mokėjimo gavėjo tapatybę, taip pat informacija apie mokėjimo operacijos sumą, datą ir mokėjimo kilmės valstybę narę. Ši informacija mokesčių administratoriams būtina, kad jie galėtų vykdyti savo pagrindines užduotis – nustatyti sukčiaujančias įmones ir PVM prievoles, susijusias su įmonių vartotojams atliekamu tarpvalstybiniu prekių tiekimu ar paslaugų teikimu. Todėl būtina ir proporcinga nustatyti, kad valstybių narių mokesčių administratoriams būtų prieinama mokėjimo paslaugų teikėjų turima su PVM susijusi informacija ir kad valstybės narės šia informacija keistųsi, siekdamos nustatyti sukčiavimą e. prekybos PVM ir su juo kovoti;

(5)dėl šios priežasties priemonių, kurios padėtų gauti šią su PVM susijusią informaciją apie tarptautinius mokėjimus (nepriklausomai nuo to, ar jie atliekami įmonėms, ar vartotojams) ir ja keistis, suteikimas mokesčių administratoriams yra būtinas ir proporcingas, siekiant veiksmingai kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM. Šios priemonės yra labai svarbios, kadangi mokesčių administratoriams pirmiau minėta informacija reikalinga PVM kontrolės tikslais, siekiant apsaugoti ne tik valstybių narių viešąsias pajamas, bet ir teisėtą verslą, o tai, savo ruožtu, reiškia užimtumo ir Europos piliečių apsaugą;

(6)svarbu užtikrinti, kad valstybių narių atliekamas informacijos apie mokėjimo operacijas tvarkymas ir keitimasis ja būtų proporcingas tikslui kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM. Todėl valstybių narių mokesčių administratoriai neturėtų rinkti informacijos apie vartotojus ar mokėtojus arba mokėjimus, kurie tikriausiai nėra susiję su ekonomine veikla, ir neturėtų tokia informacija keistis;

(7)remiantis Direktyvoje 2006/112/EB 14 mokėjimo paslaugų teikėjams nustatytais duomenų saugojimo reikalavimais, nacionalinės kompetentingos institucijos privalo rinkti informaciją apie mokėjimo operacijas, šia informacija keistis ir ją analizuoti;

(8)veiksmingiau siekti tikslo kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM padėtų centrinė elektroninė informacijos sistema CESOP, per kurią valstybės narės perduotų nacionaliniu lygmeniu saugomą mokėjimo informaciją. Visa valstybių narių perduodama su PVM susijusi informacija apie mokėjimo operacijas šioje sistemoje turėtų būti agreguojama pagal atskirus gavėjus; ši sistema turėtų užtikrinti galimybę atlikti išsamią mokėjimų, gautų iš valstybėse narėse esančių mokėtojų, apžvalgą. Be to, ši informacijos sistema turėtų atpažinti pasikartojančius tų pačių mokėjimo operacijų įrašus, išvalyti valstybių narių perduotą informaciją (pvz., pašalinti dvigubus įrašus, ištaisyti duomenų klaidas ir kt.) ir užtikrinti galimybę „Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnams atlikti mokėjimo duomenų ir PVM informacijos, kuria jie disponuoja, kryžminę patikrą, taip pat teikti užklausas įtariamo sukčiavimo PVM tyrimo arba sukčiavimo PVM nustatymo tikslais;

(9)apmokestinimas yra vienas iš svarbių Sąjungos ir valstybių narių tikslų, susijusių su bendru viešuoju interesu; jo svarba pripažįstama nustatant apribojimus, kurie gali būti taikomi pareigoms ir teisėms pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2016/679 15 , ir vykdant informacijos apsaugą pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2018/1725 16 . Nustatyti duomenų apsaugos teisių apribojimus būtina atsižvelgiant į informacijos, kurią sukuria mokėjimo paslaugų teikėjai, pobūdį ir apimtį; apribojimai turėtų būti grindžiami konkrečiomis iš anksto nustatytomis sąlygomis ir reikalavimais, nustatytais Direktyvos 2006/112/EB 243b–243d straipsniuose;

(10)todėl būtina taikyti duomenų subjekto teisių apribojimus pagal Reglamento (ES) Nr. 904/2010 55 straipsnio 5 dalį. Visapusiškas duomenų subjektų teisių ir prievolių taikymas stipriai pakenktų kovos su sukčiavimu e. prekybos PVM veiksmingumui ir galėtų duomenų subjektams sudaryti sąlygas trukdyti atliekamai analizei ir tyrimams dėl didžiulio mokėjimo paslaugų teikėjų siunčiamos informacijos kiekio ir galimo prašymų, kuriuos duomenų subjektai teikia valstybėms narėms, Europos Komisijai ar joms visoms kartu, skaičiaus didėjimo. Tai trukdytų šio reglamento pagrindu vykdyti užklausas, analizę, tyrimus ir procedūras, todėl nukentėtų sistemos veiksmingumas ir mokesčių administratorių pajėgumas siekti šio reglamento tikslo. Todėl tikslo kovoti su sukčiavimu PVM neįmanoma pasiekti kitomis tiek pat veiksmingomis, tačiau mažiau varžančiomis priemonėmis. Be to, šiais apribojimais paisoma pagrindinių teisių ir laisvių esmės; šie apribojimai yra demokratinėje visuomenėje būtinos ir proporcingos priemonės;

(11)kad galėtų veiksmingai kovoti su sukčiavimu, mokesčių administratoriams būtina keistis mokėjimo duomenimis. Mokėjimo informaciją turėtų tvarkyti tik „Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnai ir tik siekdami tikslo kovoti su sukčiavimu PVM. Ta informacija neturėtų būti naudojama jokiais kitais tikslais, kurie nėra nustatyti šiame reglamente, pvz., komerciniais tikslais;

(12)tačiau, siekiant apsaugoti teisės ir pareigas pagal Reglamentą (ES) 2016/679, svarbu nustatyti, kad informacija apie mokėjimo operacijas neturėtų būti naudojama automatinio profiliavimo tikslais ir visada turėtų būti tikrinama remiantis kita valstybių narių mokesčių administratorių turima informacija apie mokesčius;

(13)būtina ir proporcinga nustatyti, kad mokėjimo paslaugų teikėjai, siekdami padėti valstybėms narėms kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM ir nustatyti sukčiautojus, informacijos apie mokėjimo operacijas įrašus saugotų dvejus metus. Šis laikotarpis – tai trumpiausias būtinas laikotarpis, per kurį valstybės narės gali veiksmingai atlikti patikrinimus ir ištirti įtariamo sukčiavimo PVM atvejus arba nustatyti sukčiavimą PVM; šis laikotarpis yra proporcingas atsižvelgiant į didelę mokėjimo informacijos apimtį ir jos konfidencialumą remiantis asmens duomenų apsaugos reikalavimais;

(14)kiekvienos valstybės narės „Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnai turėtų turėti prieigą prie informacijos apie mokėjimo operacijas ir galimybę ją analizuoti kovos su sukčiavimu PVM tikslu. Komisijos tinkamai akredituoti asmenys prieigą prie šios informacijos turėtų turėti tik centrinės elektroninės informacijos sistemos kūrimo ir priežiūros tikslu. Abi naudotojų grupės privalėtų laikytis šiame reglamente nustatytų konfidencialumo taisyklių;

(15)kadangi centrinei elektroninei informacijos sistemai įdiegti reikės naujų technologijų, šio reglamento taikymą būtina atidėti, kad valstybės narės ir Komisija galėtų tas technologijas sukurti;

(16)sukčiavimas e. prekybos PVM yra bendra visų valstybių narių problema. Pavienės valstybės narės neturi informacijos, kuri būtina siekiant užtikrinti, kad e. prekybai būtų teisingai taikomos PVM taisyklės, ir kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM. Kadangi šio reglamento tikslo, t. y. kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM, dėl e. prekybos tarpvalstybinio pobūdžio valstybės narės negali deramai pasiekti ir to tikslo būtų geriau siekti Sąjungos lygmeniu, Sąjunga gali patvirtinti priemones laikydamasi Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šiuo reglamentu neviršijama to, kas būtina nurodytam tikslui pasiekti;

(17)šiuo reglamentu nepažeidžiamos pagrindinės teisės ir laikomasi principų, įtvirtintų Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje. Visų pirma, šiuo reglamentu siekiama užtikrinti visapusišką Chartijos 8 straipsnyje nustatytos teisės į asmens duomenų apsaugą laikymąsi. Tuo tikslu šiuo reglamentu griežtai ribojamas asmens duomenų, kurie bus teikiami mokesčių administratoriams, kiekis. Mokėjimo informacija remiantis šiuo reglamentu turėtų būti tvarkoma tik siekiant tikslo kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM. Mokėjimo duomenis, kurie perduodami ir kuriais keičiamasi, turėtų tvarkyti tik mokesčių administratorių „Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnai, neviršydami to, kas būtina siekiant tikslo kovoti su sukčiavimu e. prekybos PVM;

(18)vadovaujantis Reglamento (ES) 2018/1725 42 straipsnio 1 dalimi buvo konsultuojamasi su Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūnu, kuris pateikė nuomonę [data] 17 ;

(19)todėl Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistas,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis
Reglamento (ES) Nr. 904/2010 pakeitimai

Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 iš dalies keičiamas taip:

(1)2 straipsnis papildomas šiais s–v punktais:

„s) mokėjimo paslaugų teikėjas – Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos (ES) 2015/2366(*) 1 straipsnio 1 dalies a–f punktuose nurodyta įstaiga arba fizinis ar juridinis asmuo, kuriam taikoma išimtis pagal tos direktyvos 32 straipsnį;

(t)mokėjimo operacija – Direktyvos (ES) 2015/2366 4 straipsnio 5 punkte apibrėžtas veiksmas;

(u)mokėtojas – Direktyvos (ES) 2015/2366 4 straipsnio 8 punkte apibrėžtas fizinis arba juridinis asmuo;

(v)gavėjas – Direktyvos (ES) 2015/2366 4 straipsnio 9 punkte apibrėžtas fizinis arba juridinis asmuo.

(*)    2015 m. lapkričio 25 d. Europos parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2015/2366 dėl mokėjimo paslaugų vidaus rinkoje, kuria iš dalies keičiamos direktyvos 2002/65/EB, 2009/110/EB ir 2013/36/ES bei Reglamentas (ES) Nr. 1093/2010 ir panaikinama Direktyva 2007/64/EB (OL L 337, 2015 12 23, p. 35)“.

(2)V SKYRIUS iš dalies keičiamas taip:

(a)V skyriaus pavadinimas pakeičiamas taip:

„KONKREČIOS INFORMACIJOS RINKIMAS, SAUGOJIMAS IR KEITIMASIS JA“;

(b)įterpiamas ši nauja 1 skirsnio antraštė:

„1 SKIRSNIS

Automatinė prieiga prie nacionalinėse elektroninėse sistemose saugomos konkrečios informacijos“;

(c)po 24 straipsnio įterpiama ši 2 skirsnio antraštė:

2 SKIRSNIS

Konkrečios informacijos rinkimas ir centrinė elektroninė sistema“;

(d)įterpiami šie 24a–24f straipsniai:

„24a straipsnis

Siekiant tirti įtariamo sukčiavimo PVM atvejus arba nustatyti sukčiavimą PVM, Komisija sukuria ir prižiūri centrinę elektroninę mokėjimo informacijos sistemą (CESOP), teikia jai prieglobą ir ją valdo.

24b straipsnis

1.Kiekviena valstybė narė, naudodamasi nacionaline elektronine sistema, renka ir saugo Direktyvos 2006/112/EB(*) 243b straipsnyje nurodytą informaciją apie gavėjus ir mokėjimo operacijas.

2.Kiekviena valstybė narė 1 dalyje nurodytą informaciją iš mokėjimo paslaugų teikėjų surenka:

(a)ne vėliau kaip per dešimt dienų po kalendorinio ketvirčio, su kuriuo ta informacija susijusi, pabaigos;

(b)naudodamasi elektronine standartine forma.

3.Kiekvienos valstybės narės kompetentinga institucija 1 dalyje nurodytą informaciją perduoda CESOP ne vėliau kaip per penkiolika dienų po kalendorinio ketvirčio, su kuriuo ta informacija susijusi, pabaigos.

________________________________________________________________

(*)    2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos (OL L 347, 2006 12 11, p. 1).

24c straipsnis

1.Komisija užtikrina, kad CESOP būtų pajėgi:

(a)saugoti informaciją, perduotą pagal 24b straipsnio 3 dalį;

(b)pagal a punktą saugomą informaciją agreguoti pagal kiekvieną atskirą gavėją;

(c)analizuoti pagal a ir b punktus saugomą informaciją atsižvelgiant į susijusią tikslinę informaciją, kuri perduodama arba renkama pagal šį reglamentą;

(d)suteikti prieigą prie a, b ir c punktuose nurodytos informacijos 36 straipsnio 1 dalyje nurodytiems „Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnams.

2.1 dalies a ir b punktuose nurodyta informacija CESOP saugoma ne ilgiau kaip dvejus metus po metų, kuriais ta informacija buvo perduota sistemai, pabaigos.

24d straipsnis

Komisija suteikia prieigą prie CESOP saugomos informacijos „Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnams, turintiems CESOP naudotojo identifikatorių, kai informacija būtina siekiant ištirti įtariamo sukčiavimo PVM atvejį arba nustatyti sukčiavimą PVM.

24e straipsnis

58 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka nustatomos toliau nurodytos priemonės, užduotys, techninės specifikacijos, standartinės elektroninės formos formatas, informacijos elementai, praktinė tvarka ir saugumo procedūra:

(a)CESOP diegimo ir priežiūros techninės priemonės;

(b)Komisijos užduotys, susijusios su CESOP valdymu;

(c)infrastruktūros ir priemonių, būtinų siekiant užtikrinti 24b straipsnyje nurodytų nacionalinių elektroninių sistemų ir CESOP tarpusavio ryšį ir bendrą veikimą, techninės specifikacijos;

(d)24b straipsnio 2 dalies b punkte nurodytos elektroninės standartinės formos;

(e)informacija ir techninės specifikacijos, susijusios su prieiga prie 24c straipsnio 1 dalies d punkte nurodytos informacijos;

(f)„Eurofisc“ ryšių palaikymo pareigūnų, kurie pagal 24d straipsnį turės prieigą prie CESOP, tapatybės nustatymo praktinė tvarka;

(g)procedūra, kuria užtikrinama, kad tiek CESOP kūrimo, tiek informacijos šioje sistemoje apdorojimo metu veiktų tinkamos techninės ir organizacinės saugumo priemonės.

24f straipsnis

1.CESOP diegimo, veikimo ir priežiūros išlaidos dengiamos iš Sąjungos bendrojo biudžeto. Šios išlaidos apima išlaidas, susijusias su saugaus CESOP ir valstybių narių nacionalinių sistemų tarpusavio ryšio užtikrinimu, taip pat su paslaugomis, būtinomis 24c straipsnio 1 dalyje išvardytiems pajėgumams užtikrinti.

2.Valstybės narės dengia visų būtinų 24b straipsnio 1 dalyje nurodytos nacionalinės elektroninės sistemos patobulinimų išlaidas ir yra už juos atsakingos.“;

(3)37 straipsnis papildomas šia pastraipa:

„Metinėje ataskaitoje pateikiama išsami informacija bent apie kiekvienoje valstybėje narėje atliktų patikrinimų skaičių ir nurodoma PVM, kuris buvo papildomai apskaičiuotas ir surinktas remiantis pagal 24d straipsnį tvarkoma informacija, suma.“;

(4)55 straipsnyje įterpiama ši 1a dalis:

„1a.    V skyriaus 2 skirsnyje nurodyta informacija naudojamasi tik 1 dalyje nurodytais tikslais, jei ta informacija buvo patikrinta remiantis kita valstybių narių kompetentingų institucijų turima PVM informacija.“

2 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

 Jis taikomas nuo 2022 m. sausio 1 d.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1)    2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos (OL L 347, 2006 12 11, p. 1).
(2)    2010 m. spalio 7 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje (OL L 268, 2010 10 12, p. 1).
(3)    2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (Tekstas svarbus EEE) (OL L 119, 2016 5 4, p. 1).
(4)    2018 m. spalio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1725 dėl fizinių asmenų apsaugos Sąjungos institucijoms, organams, tarnyboms ir agentūroms tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 45/2001 ir Sprendimas Nr. 1247/2002/EB (OL L 295, 2018 11 21, p. 39).
(5)    Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija (OL C 326, 2012 10 26, p. 391).
(6)    Žr. pridedamo poveikio vertinimo 3 priedo 4 skirsnį.
(7)    Administracinio bendradarbiavimo nuolatinį komitetą sudaro valstybių narių atstovai, jam pirmininkauja Komisija. Administracinio bendradarbiavimo nuolatinis komitetas atsakingas už Reglamento (ES) Nr. 904/2010 įgyvendinimą.
(8)    Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl bendradarbiavimo mokesčių klausimais programos „Fiscalis“ (COM(2018) 443 final), 18 straipsnis.
(9)    2015 m. lapkričio 25 d. Europos parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2015/2366 dėl mokėjimo paslaugų vidaus rinkoje, kuria iš dalies keičiamos direktyvos 2002/65/EB, 2009/110/EB ir 2013/36/ES bei Reglamentas (ES) Nr. 1093/2010 ir panaikinama Direktyva 2007/64/EB (Tekstas svarbus EEE) (OL L 337, 2015 12 23, p. 35).
(10)    2017 m. gruodžio 5 d. Tarybos direktyva (ES) 2017/2455, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2006/112/EB ir Direktyvos 2009/132/EB nuostatos, susijusios su tam tikromis pridėtinės vertės mokesčio prievolėmis, taikomomis paslaugų teikimui ir nuotolinei prekybai prekėmis (OL L 348, 2017 12 29, p. 7).
(11)    OL C […], […], p. […].
(12)    OL C […], […], p. […].
(13)    2010 m. spalio 7 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje (OL L 268, 2010 10 12, p. 1).
(14)    2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos (OL L 347, 2006 12 11, p. 1).
(15)    2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL L 119, 2016 5 4, p. 1).
(16)    2018 m. spalio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1725 dėl fizinių asmenų apsaugos Sąjungos institucijoms, organams, tarnyboms ir agentūroms tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 45/2001 ir Sprendimas Nr. 1247/2002/EB (OL L 295, 2018 11 21, p. 39).
(17)    OL C […], […], p. […].
Top