Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22016D2388

    2016 m. gruodžio 19 d. ES ir Jordanijos asociacijos tarybos sprendimas Nr. 1/2016 dėl ES ir Jordanijos partnerystės prioritetų [2016/2388]

    OL L 355, 2016 12 24, p. 31–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/2388/oj

    24.12.2016   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 355/31


    ES IR JORDANIJOS ASOCIACIJOS TARYBOS SPRENDIMAS Nr. 1/2016

    2016 m. gruodžio 19 d.

    dėl ES ir Jordanijos partnerystės prioritetų [2016/2388]

    ES IR JORDANIJOS ASOCIACIJOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Europos ir Viduržemio jūros regiono šalių susitarimą, steigiantį Europos Bendrijų bei jų valstybių narių ir Jordanijos Hašimitų Karalystės asociaciją,

    kadangi:

    (1)

    1997 m. lapkričio 24 d. buvo pasirašytas ir 2002 m. gegužės 1 d. įsigaliojo Europos ir Viduržemio jūros regiono šalių susitarimas, steigiantis Europos Bendrijų bei jų valstybių narių ir Jordanijos Hašimitų Karalystės asociaciją (toliau – Susitarimas);

    (2)

    Susitarimo 91 straipsniu Asociacijos tarybai suteikti įgaliojimai priimti sprendimus siekiant Susitarimo tikslų ir teikti atitinkamas rekomendacijas;

    (3)

    Susitarimo 101 straipsnyje numatyta, kad Šalys turi imtis visų bendrųjų ar specialiųjų priemonių, siekdamos įvykdyti Susitarime nurodytus įsipareigojimus, ir turi užtikrinti, kad Susitarime nustatyti tikslai būtų pasiekti;

    (4)

    peržiūrėjus Europos kaimynystės politiką pasiūlyta pradėti naują bendradarbiavimo su šalimis partnerėmis etapą ir abiem Šalims suteikti daugiau atsakomybės;

    (5)

    ES ir Jordanija susitarė stiprinti partnerystę, susitardamos dėl 2016–2018 m. laikotarpio prioritetų, kurių tikslas – remti ir stiprinti Jordanijos atsparumą ir stabilumą bei atremti užsitęsusio konflikto Sirijoje poveikį;

    (6)

    Susitarimo Šalys susitarė dėl ES ir Jordanijos partnerystės prioritetų teksto, įskaitant susitarimą, kuris padės įgyvendinti Susitarimą, daugiausia dėmesio skiriant bendradarbiavimui siekiant drauge nustatytų bendrų interesų,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Asociacijos taryba rekomenduoja Šalims įgyvendinti ES ir Jordanijos partnerystės prioritetus, įskaitant susitarimą, kurie pateikti šio sprendimo priede.

    2 straipsnis

    Asociacijos taryba nusprendžia, kad ES ir Jordanijos partnerystės prioritetai, įskaitant susitarimą, pakeičia ES ir Jordanijos veiksmų planą, įsigaliojusį 2012 m. spalio mėn.

    3 straipsnis

    Šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną.

    Priimta Briuselyje 2016 m. gruodžio 19 d.

    ES ir Jordanijos asociacijos tarybos vardu

    Pirmininkė

    F. MOGHERINI


    PRIEDAS

    ES IR JORDANIJOS PARTNERYSTĖS PRIORITETAI IR SUSITARIMAS

    2016–2018 m. ES ir Jordanijos partnerystės prioritetai

    I.    Aplinkybės

    Siekiant toliau stiprinti tvirtus ir įvairiapusius ES ir Jordanijos santykius, nustatyti prioritetai, kuriais bus grindžiama partnerystė 2016–2018 m. laikotarpiu; iki 2018 m. pabaigos bus atlikta peržiūra ir nuspręsta, ar pratęsti partnerystę dar dvejiems metams, atsižvelgiant į politinius, saugumo ir ekonominius pokyčius. ES ir Jordanijos partnerystės prioritetais siekiama įgyvendinti bendrus Europos kaimynystės politikos tikslus bendroje taikos, klestėjimo ir stabilumo erdvėje. Prioritetais atsižvelgiama į pagrindines šios erdvės ypatybes, taip pat į diferencijavimo principą ir bendrą atsakomybę, tačiau kartu jie yra lankstūs, kad, vadovaujantis ES ir Jordanijos sutarimu, būtų galima prisitaikyti, atsižvelgiant į kintančias aplinkybes. Dokumentas, kuriame išdėstyti partnerystės prioritetai, bus nuolat naujinamas, jame paisoma abipusių įsipareigojimų, nurodytų pridedamame ES ir Jordanijos susitarime.

    Partnerystė bus palaikoma ir prioritetinės bendradarbiavimo sritys bus aptariamos reguliariuose aukšto lygio politiniuose susitikimuose, taip pat per dialogus ekonomikos, prekybos, teisingumo ir žmogaus teisių klausimais, palaikant ES ir Jordanijos partnerystę judumo srityje, įgyvendinant ES ir Jordanijos susitarimą dėl mokslo ir technologijų ir kitus susitarimus, įgyvendinant ES ir Jordanijos įsipareigojimą stiprinti dialogą ir bendradarbiavimą saugumo srityje, įskaitant kovą su smurtiniu ekstremizmu ir terorizmu, taip pat tęsiant dvišalį bendradarbiavimą, kuriuo remiami Jordanijos gyventojai.

    Partnerystės prioritetais patvirtinami įtvirtinti santykiai ir galimybės plėtoti glaudesnį tarpusavio bendradarbiavimą.

    Dabartinės aplinkybės labai palankios ES ir Jordanijos santykiams tvirtinti. ES ir Jordanija turi bendrų interesų ir uždavinių. Nuo 2011 m. Sirijos krizė turėjo didelės įtakos Jordanijai, regionui ir ES. Tiek ES, tiek Jordanija patvirtino turinčios bendrų tikslų ir esančios suinteresuotos užtikrinti taikos procesą ir grąžinti stabilumą bei taiką Sirijoje, taip pat kartu skatinti tvarų vystymąsi.

    ES pripažįsta, kad Jordanija atliko svarbų vaidmenį nacionaliniu, regioniniu ir tarptautiniu lygmenimis. ES palankiai vertina tai, kad Jordanija dėjo didžiules pastangas: priėmė daug pabėgėlių, be kita ko, sirų, palestiniečių, irakiečių, libių ir jemeniečių, siekiančių saugios priebėgos Jordanijoje. ES toliau padės Jordanijai teikti gyvybiškai svarbią paramą apsaugos Jordanijoje siekiantiems pabėgėliams ir didinti Jordanijos atsparumą. Jordanija taip pat dėjo pavyzdines pastangas ir atliko svarbų vaidmenį skatindama taiką ir saugumą Artimuosiuose Rytuose (be kita ko, Artimųjų Rytų taikos procese) ir už jų ribų, kovodama su radikalėjimu ir terorizmu, be kita ko, kaip Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nenuolatinė narė (2014–2015 m.), taip pat Viduržemio jūros sąjungoje (VJS), kuriai nuo 2012 m. pirmininkavo kartu su ES.

    Partnerystės prioritetai grindžiami bendrais laimėjimais, jais atsižvelgiama į abipusio intereso sritis. Šie prioritetai parengti atsižvelgiant į 2016 m. vasario 4 d. Londone surengtą konferenciją „Parama Sirijai ir visam regionui“, taip pat į Jordanijos ir kitų tos konferencijos rengėjų suformuluotus tarptautiniame susitarime įtvirtintus įsipareigojimus, kurių tikslas – padėti Jordanijai toliau siekti rezultatų vystymosi srityje, toliau teikiant humanitarinę pagalbą ir tinkamai remiant priimančiąsias bendruomenes. ES ir Jordanija siekia dėl krizės Sirijoje kylančius sunkumus paversti konkrečiomis galimybėmis, kuriomis galėtų pasinaudoti Jordanijos gyventojai, Sirijos pabėgėliai ir ES.

    Konkrečios priemonės, kurių bus imamasi remiant Sirijos pabėgėlius, neturės neigiamos įtakos kitiems asmenims, gyvenantiems ir siekiantiems apsaugos Jordanijoje.

    II.    Prioritetai

    Partnerystės prioritetais atsižvelgiama į bendrus interesus ir sutelkiamas dėmesys į tas sritis, kuriose ES ir Jordanijos bendradarbiavimas naudingas abiem Šalims. Taigi ES ir Jordanija yra įsipareigojusios stiprinti bendradarbiavimą dėl kompleksinių klausimų – nuo stabilizavimo ir saugumo iki teisinės valstybės ir žmogaus teisių, lyčių lygybės ir moterų įgalėjimo, dialogo su pilietine visuomene, migracijos ir judumo, kovos su smurtiniu ekstremizmu ir radikalizacija, taip pat tvaraus gamtos išteklių naudojimo.

    Pavyzdžiui, partneryste daugiausia dėmesio skiriama jaunimui ir įsidarbinamumui, siekiama skatinti visuomenės sanglaudą, kurti tvarių ekonominių galimybių, be kita ko, remiantis aukštos kokybės švietimu ir profesiniu mokymu, taip pat skatinti verslumą ir inovacijas. Be to, reikėtų apsvarstyti galimybę įgyvendinti kultūros sektoriaus iniciatyvas, be kita ko, iniciatyvas, kuriomis siekiama plėtoti kultūros ir kūrybos pramonę, atsižvelgiant į tai, kad tokios iniciatyvos labai padeda skatinti kultūrų dialogą ir socialinę bei ekonominę plėtrą.

    Migracijos ir judumo srityje veiksmingo partnerystės judumo srityje aspektų įgyvendinimo pažanga yra vienas iš kompleksinių prioritetų. Gerai valdoma ir tvari sistema, padedanti užtikrinti, kad asmenys galėtų reguliariai lengviau judėti tarp Jordanijos ir ES, gali paskatinti žmogiškojo kapitalo vystymąsi ir ekonomikos augimą.

    i)

    ES ir Jordanija glaudžiai bendradarbiauja užsienio ir saugumo politikos srityse. Strateginis ir operatyvinis bendradarbiavimas bus vykdomas tiek dvišaliu pagrindu, tiek daugiašaliuose forumuose, regionų lygmeniu, be kita ko, bendrai pirmininkaujant Viduržemio jūros šalių sąjungai. Ir ES, ir Jordanijai naudinga skatinti stabilumą bei taiką regione ir visame pasaulyje, tęsiant bendradarbiavimą, kurio tikslas – be kita ko, paremti politines permainas ir kurti taiką Sirijoje. Ir ES, ir Jordanija siekia, kad jų visuomenės būtų tolerantiškos visuomenės pavyzdžiai, o tai dar viena priežastis stiprinti bendradarbiavimą užsienio politikos srityje.

    ii)

    Antruoju prioritetu daugiausia siekiama išsaugoti Jordanijos makroekonominį stabilumą ir skatinti Jordanijos socialinę ir ekonominę plėtrą pagal dokumentą „Jordanija 2025 m. Nacionalinė vizija ir strategija“ (angl. „Jordan 2025 – National Vision and Strategy“), taip pat didinti Jordanijos atsparumą, kad ji galėtų atremti Sirijos krizės ir regioninio nestabilumo poveikį.

    Tvirta ir stabili Jordanijos ekonomika, kuriai bus naudingas papildomas Jordanijos ir ES tarpusavio prekybos taisyklių sušvelninimas ir padidintos investicijos (atlikus verslo aplinkos reformų), gerokai paskatins darbo vietų Jordanijos piliečiams ir prireikus Sirijos pabėgėliams kūrimą. Parama, kuria skatinamas inovacijomis grindžiamas ekonomikos augimas ir dalijimasis žiniomis, padės toliau modernizuoti ir įvairinti ekonomiką. Be to, bendradarbiaujant bus siekiama aktyviau gerinti įsidarbinamumą, vystyti įgūdžius ir vykdyti susijusią švietimo reformą, taip pat remti jaunimo vaidmenį ekonomikos srityje ir visuomenėje.

    Esamo asociacijos susitarimo plėtojimas per derybas dėl išsamios ir visapusiškos laisvosios prekybos erdvės (IVLPE), be kita ko, įvairių patekimo į rinką problemų, trukdančių Jordanijai visapusiškai naudotis Asociacijos susitarimo teikiamomis galimybėmis, sprendimas, taip pat padės skatinti Jordanijos integraciją į ES rinką ir sukurti naujų galimybių prekybai, investicijoms ir vystymuisi.

    iii)

    Su šiais dviem prioritetais itin susijęs trečiasis partnerystės prioritetas – remti Jordanijos pastangas valdymo, teisinės valstybės, demokratinių reformų ir žmogaus teisių stiprinimo srityse . Žmogaus teisės ir pagrindinės laisvės, įtvirtintos tarptautiniuose, regioniniuose ir nacionalinės teisės aktuose, yra bendros vertybės. Pagarba demokratijos principams ir pagrindinėms žmogaus teisėms yra vienas esminių ES ir Jordanijos santykių elementų.

    1.   Stiprinti bendradarbiavimą regionų stabilumo ir saugumo srityse, įskaitant kovą su terorizmu

    ES pripažįsta visas Jordanijos įdėtas atitinkamas pastangas. ES ir Jordanija turėtų toliau glaudžiai bendradarbiauti spręsdamos regiono destabilizavimo problemą, įskaitant padidėjusios grėsmės saugumui dėl „Da'esh“ ir kitų teroristinių grupių paplitimo klausimą. Krizės Sirijoje klausimu ES ir Jordanija siekia panašių tikslų. Turėtų būti toliau vykdoma veikla Tarptautinėje paramos Sirijai grupėje ir kituose forumuose, taip pat reikėtų tęsti bendradarbiavimą pagal ES ir Jordanijos padidinto saugumo ir kovos su terorizmu veiksmų planą, ypač daug dėmesio skiriant bendrų projektų įgyvendinimui ir dalijimuisi informacija.

    ES ir Jordanija taip pat turėtų aktyviau sieti veiklą spręsdamos su kitais konfliktais susijusias problemas, be kita ko, Artimųjų Rytų taikos proceso ir vadinamojo Akabos proceso dėl padėties Somalio pusiasalyje klausimus. Tačiau ES ir Jordanija spręs ne vien tiesiogiai su konfliktais susijusius klausimus, bet, įgyvendindamos Sąjungos civilinės saugos mechanizmą, stiprins bendradarbiavimą nelaimių valdymo ir civilinės saugos srityse.

    ES ir Jordanija yra partnerės įvairių religijų ir kultūrų dialogų skatinimo ir stiprinimo pasauliniu ir regioniniu lygmenimis srityje, šiuo klausimu Jordanijos vaidmuo nemenkas.

    Darbotvarkėje turi būti daug dėmesio skiriama kovai su terorizmu, smurtiniu ekstremizmu ir radikalizacija. Taigi, papildydamos nuolatinį politinį ir teminį dialogą, ES ir Jordanija stiprins konkretų bendradarbiavimą ir dalijimąsi informacija, siekdamos spręsti šiuos uždavinius pagal teisinės valstybės principus. ES ir Jordanija bendradarbiaus, be kita ko, pagal abipusiai sutartas švietimo programas, dalyvaujant įvairioms Jordanijos pilietinės visuomenės organizacijoms.

    2.   Ekonominio stabilumo, tvaraus ir žiniomis grindžiamo ekonomikos augimo, kokybiško švietimo ir darbo vietų kūrimo skatinimas

    a)

    Krizė Sirijoje ir ilgam atvykę pabėgėliai turėjo nemažos neigiamos įtakos Jordanijos socialinei ir ekonominei struktūrai, jos ribotiems gamtos ištekliams ir pagrindinių paslaugų teikimui – jau ir taip nestabili ekonominė padėtis dar pablogėjo. Todėl bus toliau plėtojamas dialogas ekonomikos klausimais ir bendradarbiavimas makroekonomikos srityje, siekiant skatinti patikimą makroekonominę ir struktūrinę politiką, kuria skatinamas ekonomikos augimo potencialas ir didinamas Jordanijos ekonomikos atsparumas pagal dokumente „Jordanija 2025 m.“ išdėstytus tikslus. Turėtų būti toliau dedamos pastangos išsaugoti makroekonominį stabilumą, be kita ko, atsižvelgiant į naują Tarptautinio valiutos fondo (TVF) programą, kurią ES galėtų papildyti nauja makrofinansinės pagalbos programa.

    Be patikimo fiskalinio ir biudžeto valdymo, bus toliau bendradarbiaujama Jordanijos viešojo sektoriaus reformų srityje, siekiant pagerinti viešųjų finansų valdymą ir bendrą viešojo sektoriaus veiksmingumą ir paslaugų teikimo pajėgumus.

    b)

    Vienas pagrindinių Jordanijos socialinių ir ekonominių uždavinių – didinti užimtumą ir įsidarbinamumą (visų pirma Jordanijos jaunimo ir prireikus pažeidžiamiausių asmenų), kuriant darbo vietas, remiant verslumą ir inovacijas, ugdant įgūdžius ir didinant kvalifikaciją, skatinant tikslingą mokymą, švietimą ir mokslinius tyrimus. Šių tikslų partnerystės prioritetais siekiama taikant įvairias politines priemones: prekybą, verslo vystymą, švietimą ir mokymą, didesnį mobilumą. Visų šių priemonių tikslas – be kita ko, stiprinti ekonominį moterų įgalėjimą ir dalyvavimą.

    a.

    Prekyba vystymosi reikmėms – vienas pagrindinių partnerystės prioritetų ir susitarimo elementų. ES sušvelnintos Jordanijos ir ES tarpusavio prekybos srityje taikomos kilmės taisyklės ir papildomos priemonės paskatins darbo vietų kūrimą, o tai bus naudinga tiek pabėgėliams iš Sirijos, tiek Jordanijos priimančiosioms bendruomenėms. Šis kilmės taisyklių sušvelninimas neturės įtakos ES ir Jordanijos nuolatinėms pastangoms, dedamomis siekiant IVLPE. ES ir Jordanija tebėra įsipareigojusios pradėti derybas dėl IVLPE, taip pat spręsti visas į ES eksportuojamų Jordanijos produktų patekimo į rinką problemas. Be to, ES ir Jordanija tęs dialogą, kad paskatintų suderinimą įvairiose srityse, kaip antai sanitarijos ir fitosanitarijos priemonių, taip pat techninių prekybos kliūčių šalinimo ir paslaugų srityse.

    b.

    ES ir Jordanija nustatys prioritetus ir dės daugiau pastangų, siekdamos: gerinti verslo aplinką ir pritraukti investicijų; remti privačiojo sektoriaus plėtrą (be kita ko, vykdant reguliavimo ir administravimo reformą ir skolinant bendrovėms); užtikrinti, kad būtų įgyjama tokių žinių ir įgūdžių, kokių reikia Jordanijos darbo rinkoje. Be to, siekiant kurti tvarias ir deramas darbo vietas, ypač jaunimui, svarbu stiprinti žiniomis grindžiamus sektorius.

    c.

    Dar viena veiksminga socialinės ir ekonominės plėtros skatinimo priemonė – švietimas. Bus svarbu pasistūmėti įgyvendinant šį prioritetą, kad naudą pajustų visi Jordanijos gyventojai, įskaitant pabėgėlius. ES ir Jordanija bendradarbiaus, siekdamos remti ir skatinti kokybišką viešąjį visų vaikų švietimą visais lygmenimis, kad kiekvienas turėtų galimybę mokytis ir kurti savo ateitį. Ypatingas dėmesys ir parama turėtų būti skiriami profesiniam mokymui.

    c)

    ES ir Jordanija toliau skatins novatoriškus mokslinius tyrimus, žiniomis pagrįstus sprendimus ir bendradarbiavimą atsinaujinančiosios energijos, energijos vartojimo efektyvumo ir tvaraus gamtos išteklių valdymo, įskaitant vandentvarką ir atliekų tvarkymą, klausimais, taip pat Paryžiaus klimato susitarimo rezultatų tema.

    ES ir Jordanijos bendradarbiavimas reaguojant į Sirijos pabėgėlių krizę

    Papildydama savo dvišalį bendradarbiavimą su Jordanija, ES toliau padės Jordanijai teikti gyvybiškai svarbią paramą apsaugos Jordanijoje siekiantiems Sirijos pabėgėliams. Be kita ko,

    I.

    ES sušvelnins Jordanijai taikomas kilmės taisykles ir papildomas priemones ir taip paskatins eksportą į ES rinką ir darbo vietų kūrimą, o tai bus naudinga tiek Jordanijos piliečiams, tiek Sirijos pabėgėliams;

    II.

    bus gerinami Sirijos pabėgėlių įgūdžiai ir gebėjimai, be kita ko, siekiant užtikrinti Sirijos ateitį;

    III.

    bus teikiamas kokybiškas švietimas ir mokymas visiems vaikams, gyvenantiems Jordanijoje, kad prireikus pagal nacionalinės teisės aktus kiekvienas vaikas turėtų galimybę mokytis ir kurti savo ateitį;

    IV.

    bus teikiama papildoma parama Jordanijai ir pažeidžiamoms priimančiosioms bendruomenėms.

    Daugiau informacijos pateikta pridedamame ES ir Jordanijos susitarime, kuriame išdėstyti abipusiai įsipareigojimai.

    3.   Demokratinio valdymo, teisinės valstybės ir žmogaus teisių stiprinimas

    Atsižvelgiant į Jordanijos tęsiamas reformas, nors regione vyksta neramumai, ES ir Jordanija toliau bendradarbiaus, siekdamos toliau stiprinti: demokratinę ir teisingumo sistemą Jordanijoje, teisinės valstybės principą, lyčių lygybę, žmogaus teises ir pagrindines laisves, teisinę pilietinės visuomenės darbo aplinką, kad ji būtų gyvybinga.

    Tiksliniu bendradarbiavimu bus remiama teisingumo reforma, teisė kreiptis į teismą ir tarptautinis teisminis bendradarbiavimas, taip pat rinkimų procesas (be kita ko, bus vykdomos ES rinkimų stebėjimo misijos rekomendacijos). Be to, bus toliau stiprinama politinių partijų sistema ir parlamento vykdoma kontrolė bei vaidmuo teisėkūros procese, decentralizacija ir pliuralistinė žiniasklaida.

    ES ir Jordanija toliau abipusiai sutarta forma palaikys reguliarų dialogą demokratijos ir gero valdymo, teisingumo, teisinės valstybės principo ir žmogaus teisių klausimais. Dialogas bus grindžiamas Jordanijos tarptautiniais, regioniniais ir nacionaliniais laimėjimais ir įsipareigojimais. Abi Šalys gali paprašyti pilietinės visuomenės organizacijų pastabų.

    Kalbant konkrečiai apie žmogaus teises, per reguliarų dialogą, be kita ko, bus aptariami šie klausimai: saviraiškos laisvė, asociacijų laisvė, įskaitant pilietinės visuomenės darbo aplinką, moterų teisės ir moterų įgalėjimas politiniame ir viešajame gyvenime. Siekiant įgyvendinti šiuos tikslus ir toliau skatinti ir stiprinti Jordanijos demokratiją, gerą valdymą ir kovą su korupcija, būtina atskaitinga, skaidri, veiksminga ir įtrauki viešoji administracija.

    Palaikant dialogą bus tinkamai atsižvelgiama į Jordanijos daugiašaliu lygmeniu prisiimtus įsipareigojimus. Bus aptariamos ir ekonominės, socialinės bei kultūrinės teisės, pavyzdžiui, švietimo ir darbo srityse. Dialogas visų pirma bus susijęs su sritimis, nurodytomis partnerystės prioritetuose.

    III.    Dialogo ir tarpusavio bendradarbiavimo mechanizmai

    Bendra ES ir Jordanijos santykių sistema nustatyta 2002 m. įsigaliojusiu asociacijos susitarimu ir 2010 m. Jordanijai suteiktu aukštesnio lygio partnerystės statusu. Bus svarbu peržiūrėti prieš beveik 15 metų įsigaliojusį asociacijos susitarimą arba racionalizuoti jo įgyvendinimą, išsamiai peržiūrint dialogus ir pakomitečius. Sugrupavus pakomitečius pagal teminius dialogus, atsižvelgiant į partnerystės prioritetus ir papildant politinius dialogus bus galima paspartinti bendradarbiavimą dėl sutartų pagrindinių darbo krypčių.

    Partnerystės prioritetai bus peržiūrėti 2018 m. Rezultatus tvirtins Asociacijos taryba. Iki to meto prireikus Jordanija arba ES peržiūros paprašyti gali bet kuriuo metu.

    Be to, siekiant tinkamiau įgyvendinti ES ir Jordanijos susitarimą, jis bus reguliariai peržiūrimas ES ir Jordanijai vykdant dvišalį bendradarbiavimą, kitus svarbius dialogus ir rengiant susirinkimus. Prireikus, laikydamasi didesnės atsakomybės už Europos kaimynystės politiką principo, ES derins veiksmus su Jordanijos Vyriausybe ir kitais partneriais, įskaitant pilietinę visuomenę ir vietos valdžios institucijas.

    Atsižvelgdama į dokumente, kuriame išdėstyti partnerystės prioritetai, bei pridedamame susitarime išdėstytus siekius, ES pasiryžusi toliau teikti finansinę paramą ir bendradarbiauti su tarptautine bendruomene, siekdama remti Jordaniją.


    ES IR JORDANIJOS PARTNERYSTĖS PRIORITETŲ PRIEDAS

    ES ir Jordanijos susitarimas

    Šio dokumento tikslas – papildyti ES ir Jordanijos partnerystės prioritetus, nustatant bendrus įsipareigojimus, taip pat peržiūros mechanizmus.

    ES ir Jordanijos susitarimas, paskelbtas 2016 m. vasario 4 d. Londone vykusioje konferencijoje „Parama Sirijai ir visam regionui“, yra teigiamas atsakas į Jordanijos pasiūlymą sudaryti susitarimą su tarptautine bendruomene, kuriuo būtų skatinamas holistinis požiūris į Sirijos pabėgėlių krizę. ES ir Jordanijos susitarimas bus nuolat naujinamas, jame atsižvelgiama į Jordanijos vyriausybės ir Londono konferencijos rengėjų pasirašyto tarptautinio susitarimo tris ramsčius ir principus. Be kita ko, ES ir Jordanijos susitarimas grindžiamas Jordanijos reagavimo planu (2016–2018 m.) ir dokumentu „Jordanija 2025 m. Nacionalinė vizija ir strategija“. Susitarime daugiausia dėmesio skiriama Jordanijos ekonomikos atsparumui, kartu siekiama suteikti daugiau ekonominių galimybių Sirijos pabėgėliams, teikiant didesnę apsaugą, galimybių įsidarbinti ir kokybišką švietimą.

    ES ir Jordanijos susitarimas, kuriuo siekiama įgyvendinti ES ir Jordanijos partnerystės prioritetus, yra platesnio užmojo nei tarptautinis susitarimas – jame įtvirtinami su įvairioms partnerystės prioritetinėmis sritimis susiję abipusiai įsipareigojimai ir peržiūros mechanizmai. Taigi susitarimas visapusiškai grindžiamas politiniais dialogais ir bendradarbiavimu pagal ES ir Jordanijos asociacijos susitarimą, 2014–2017 m. bendra ES paramos Jordanijai sistema, 2025 m. Jordanijos strategija ir jos trejų metų vadovų kvalifikacijos kėlimo programomis.

    Sirijos pabėgėlių apsauga ir vystymosi galimybės

    Jordanijoje apsistoję 1,3 mln. sirų, iš jų 630 000 Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras yra pripažinęs pabėgėliais. Apie 70 proc. jų yra moterys ir vaikai; pranešama, kad du iš trijų pabėgėlių gyvena žemiau Jordanijos visiško skurdo ribos. Jordanija laikosi įsipareigojimo leisti atvykti į savo teritoriją nuo konflikto bėgantiems pažeidžiamiems asmenims. ES palankiai vertina tai, kad nuo krizės pradžios Jordanija Sirijos pabėgėliams suteikia galimybių patekti į jos teritoriją, teikia jiems apsaugą ir pagalbą.

    Be to, Jordanija toliau užtikrins tinkamą apsaugą ir orų gyvenimą – be kita ko, teiks atitinkamą teisinį statusą Sirijos pabėgėliams, gyvenantiems stovyklose ir už jų ribų. Siekiant patenkinti neatidėliotinus pabėgėlių poreikius, svarbu užtikrinti tinkamas apsaugos sąlygas ir apsaugą ir toliau bus vienas svarbiausių ES humanitarinės operacijos Jordanijoje elementų.

    Remdama Jordanijos pastangas, ES toliau tolygiai teiks humanitarinę pagalbą ir daugiausia dėmesio teiks pagalbai, kuri padeda išsaugoti gyvybę ir kuria tenkinami pagrindiniai stovyklose ir miestuose gyvenančių pažeidžiamiausių pabėgėlių, taip pat naujų atvykėlių, visų pirma vaikų ir moterų, poreikiai. Abi Šalys nustatys veiksmingiausias pažeidžiamiausių pabėgėlių paramos priemones.

    Visiškai pripažįstant tai, kad visų pirma svarbu užtikrinti stabilumą ir saugumą prie Jordanijos sienų ir šalies viduje, ES ir Jordanijos susitarimu siekiama stiprinti bendradarbiavimą kovos su terorizmu ir radikalėjimu bei smurtinio ekstremizmo prevencijos srityse, kartu išsaugant galimybes atvykti ir gauti apsaugą prieglobsčio prašytojams, kuriems jos reikia.

    Sirijos pabėgėliai užsilieka ilgam ir Jordanija pripažįsta, kad dalis jų liks, kol padėtis Sirijoje pasikeis ir jie galės grįžti. Tarptautinė bendruomenė, įskaitant ES, labai palankiai įvertino Jordanijos įsipareigojimą suteikti Sirijos pabėgėliams galimybių pragyventi ir sutiko atitinkamai remti Jordaniją.

    Padedama tarptautinės bendruomenės, visų pirma ES įsipareigojus peržiūrėti savo kilmės taisyklių sistemą, susijusią su darbo vietų Sirijos pabėgėliams ir priimančiosios šalies gyventojams kūrimu, vyriausybė paskelbė ketinanti leisti Sirijos pabėgėliams dirbti tuose sektoriuose, kuriuose konkurencija su Jordanijos darbuotojais nedidelė. Šis rezultatas vertinamas labai palankiai, dėl šio pokyčio paramos teikėjų bendruomenei tenka atsakomybė Sirijos pabėgėlių krizę paversti vystymosi galimybe.

    Parama Sirijos pabėgėliams neturės neigiamos įtakos kitiems asmenims, gyvenantiems ir siekiantiems apsaugos Jordanijoje. ES šiuo klausimu toliau glaudžiai bendradarbiaus su Jordanijos valdžios institucijomis, JT ir kitais tarptautinio ir nacionalinio lygmens įgyvendinimo partneriais.

    ES toliau sieks užtikrinti savo ir platesnės tarptautinės bendruomenės paramą krizės poveikį jaučiančioms priimančiosioms bendruomenėms ir pabėgėliams Jordanijoje.

    Apskritai ES ir Jordanija visų pirma sieks užtikrinti vystymosi galimybių ir perspektyvų Jordanijos piliečiams, įskaitant pažeidžiamas priimančiąsias bendruomenes, taip pat pabėgėliams, kol jie galės grįžti į savo gimtąją šalį. Iki tol ES ir Jordanija bendradarbiaus siekdamos užtikrinti, kad dėl Sirijos konflikto į Jordaniją atvykę pabėgėliai galėtų oriai gyventi kartu su vietos gyventojais ir kad veiktų būtina teisinė ir administracinė sistema, būtų pragyvenimo šaltinių ir galimybių gauti švietimo ir prieinamas sveikatos priežiūros paslaugas. Dėl to itin svarbu, kad Jordanija įsipareigotų suteikti pabėgėliams galimybę gauti leidimą dirbti, steigti mažąsias įmones ir prireikus užsiimti prekybos veikla pagal nacionalinės teisės aktus.

    1.    ES ir Jordanijos tarpusavio prekybos lengvinimas siekiant didinti investicijas, eksportą, darbo galimybes, be kita ko, Sirijos pabėgėliams

    Tarptautiniame susitarime raginama priimti priemones, kuriomis būtų atvertos ES rinkos, visų pirma supaprastinti kilmės taisykles, nes tai padėtų didinti investicijas ir kurti darbo vietas Jordanijos piliečiams ir Sirijos pabėgėliams. Teigiamai reaguodama į šį raginimą ES įsipareigojo dešimčiai metų supaprastinti kilmės taisykles, taikomas tam tikroms prekėms, gaminamoms iš anksto nustatytose specialiose vystymosi zonose ir pramoniniuose rajonuose esančiose gamybos patalpose, jeigu kartu sudaromos vienodos sąlygos įsidarbinti tiek jordaniečiams, tiek Sirijos pabėgėliams (pastariesiems numatyta skirti 15 proc. darbo vietų per pirmuosius dvejus metus, 25 proc. – vėliau). Iš viso, kaip nurodyta tarptautiniame susitarime, šalyje siekiama sukurti įsidarbinimo galimybių 200 000 Sirijos pabėgėlių. Kai tik pastarasis tikslas bus pasiektas, ES svarstys galimybę dar labiau išplėsti kilmės taisyklių išimtis ir supaprastinti sąlygas, būtinas, kad Jordanijos gamintojai galėtų gauti naudos iš šios naujų kilmės taisyklių tvarkos. ES ir Jordanija sutinka įtraukti tarptautines organizacijas, turinčias atitinkamų specialiųjų žinių, pavyzdžiui, Tarptautinę darbo organizaciją (TDO) ir (arba) Pasaulio banką, kad jos padėtų kurti darbo vietas ir atlikti stebėseną ateityje.

    ES palankiai vertina konkrečius Jordanijos veiksmus, kurių ji ėmėsi, kad Sirijos pabėgėliai gautų laikino darbo leidimus, kaip nurodyta jos dokumente „Ekonominis atsakas į Sirijos pabėgėlių krizę. Bandymas taikyti holistinį metodą“ (angl. „Economic Response to the Syrian Refugee Crisis: Piloting a Holistic Approach“). Didesnė oficiali darbo rinka turi teigiamą ir didinamąjį poveikį nacionaliniams viešiesiems finansams. Pagal Jordanijos holistinį metodą numatyta leisti Sirijos darbuotojams dalyvauti darbo rinkoje: 18-oje vadinamųjų specialiųjų ekonominių zonų (SEZ), pabėgėlių stovyklose, tam tikruose sektoriuose (pvz., žemės ūkio ir statybos – laikantis iš anksto nustatytų kvotų). Be to, numatyta Sirijos darbuotojams leisti vykdyti savivaldybių viešuosius darbus, finansuojamus paramą teikiančių bendruomenių dotacijomis (teikti infrastruktūros ar kitas darbui imlias bendruomenės paslaugas), su sąlyga, kad sirais nebūtų pakeičiami darbuotojai jordaniečiai.

    Darbo galimybių kūrimas SEZ – tai vienas esminių Jordanijos pasiūlymo aspektų. Tikimasi, kad šios zonos pritrauks investicijų iš Europos ir kitų regionų, visų pirma saugios priebėgos ieškančios Sirijos diasporos investicijų, ir paskatins eksportą į ES.

    Siekdama paspartinti investicijas ir eksportą, Jordanijos prašymu, kaip nurodyta pirmiau, ES yra įsipareigojusi sušvelninti kilmės taisykles produktams, pagamintiems pabėgėlių Jordanijos SEZ ir kituose teritorijos pramoniniuose rajonuose. ES taip pat yra pasirengusi tenkinti konkrečius į darbo rinką orientuotų mokymų ir įgūdžių ugdymo poreikius, kad padidėtų našumas SEZ ir kituose rajonuose.

    Vis dėlto verta prisiminti, kad pagal esamą Jordanijos ir ES asociacijos susitarimą Jordanija jau gali be muitų ir be kvotų į ES rinką importuoti pramonės gaminius ir labai įvairius žemės ūkio produktus. Tačiau Jordanijos gamintojai dar visapusiškai nesinaudoja šia galimybe, nes dar nepajėgia laikytis pagal susitarimą taikomų kilmės taisyklių ir techninių reikalavimų.

    ES pasiūlė Jordanijai galimybę sukurti išsamią ir visapusišką laisvosios prekybos erdvę (IVLPE) ir Jordanija šį pasiūlymą įvertino palankiai, tačiau derybos dar nepradėtos. ES taip pat pasiūlė galimybę vesti derybas dėl Atitikties vertinimo ir pramonės produktų pripažinimo susitarimo (angl. „Agreement on Conformity Assessment and Acceptance of industrial products“, ACAA), kad Jordanijos tam tikrų sektorių gaminiai galėtų patekti į ES rinką be papildomų techninių patikrinimų. Jordanija padarė nemažą pažangą rengdamasi sudaryti ACAA ir derindama savo teisės aktus su ES teisės aktais pasirinktuose sektoriuose, tačiau jai dar gali prireikti tam tikros techninės paramos. Jordanijos valdžios institucijos ir ES tarnybų atstovai turėtų atlikti ekspertų lygmens vertinimą. Vėliau būtų galima pradėti derybas dėl ACAA. Prireiks ilgalaikių pastangų norint sustiprinti dvišalę prekybos ir investicijų sistemą, paskatinti investicijas ir padėti Jordanijos eksportuotojams visapusiškiau naudotis lengvatinėmis sąlygomis patekti į ES rinką.

    2.    Makroekonominio stabilumo ir pažangaus bei tvaraus ekonomikos augimo skatinimas

    Jordanija pabrėžia poreikį gauti daugiau dotacijų, kad galėtų sumažinti savo skolą. Jordanija taip pat pabrėžė, kad siekiant mažinti didelį finansavimo trūkumą, reikia tolesnio lengvatinio finansavimo, be kita ko, pagal tarptautinį susitarimą. Atsižvelgiant į šalies poreikius, įskaitant tuos, kuriuos lėmė pabėgėlių krizė, prireiks papildomų dotacijų, be to, Jordanijai labai reikia investicijų į infrastruktūrą. Pagal Kaimynystės investicinę priemonę (NIF) ES suteikia galimybę gauti didelių finansinių išteklių dideliems investiciniams projektams lengvatinėmis sąlygomis, be kita ko, projektams, kurių tikslas – sukurti regioninę transporto sistemą. Be to, EIB laikosi lankstaus požiūrio į savo finansavimo prioritetus Jordanijoje, kuriais vyriausybei padedama siekti tikslų, remiamas darbo vietų kūrimas ir skatinamas privatusis sektorius bei MVĮ. ERPB veikia panašiai.

    Atsižvelgiant į didelę Jordanijos valstybės skolą, naujomis paskolomis pirmenybė turėtų būti teikiama investicijoms, kurių grąža didelė, pvz., investicijoms į infrastruktūrą, padedančią lengviau eksportuoti, verslo inkubatorius ir pan., kurios darytų teigiamą poveikį užimtumui Jordanijoje, taip pat padėtų didinti našumą ir drauge valdžios sektoriaus pajamas.

    Be to, laikydamasi Londone surengtoje konferencijoje prisiimtų įsipareigojimų, Jordanijos vyriausybės prašymu (Jordanija paprašė 350 mln. EUR), Europos Komisija 2016 m. birželio 29 d. pateikė pasiūlymą dėl antrosios makrofinansinės pagalbos operacijos Jordanijai, kurios suma – 200 mln. EUR. Jordanijoje šiuo metu yra 1,3 mln. sirų, dėl to šalis patiria fiskalinių problemų ir susiduria su neįprastomis aplinkybėmis. Kadangi ES yra viena pagrindinių Jordanijos partnerių, 2017 m. ES svarstys galimybę pateikti naują pasiūlymą Jordanijai teikti makrofinansinę pagalbą (MFP), sėkmingai pabaigus antrąją MFP programą ir su sąlyga, kad bus įvykdytos įprastinės sąlygos tokios rūšies pagalbai gauti, be kita ko, Europos Komisijai iš naujo įvertinus Jordanijos išorės finansavimo poreikius. Ši Jordanijai itin svarbi pagalba padėtų jai išlaikyti makroekonominį stabilumą ir drauge toliau siekti rezultatų vystymosi srityje ir toliau įgyvendinti šalies reformų darbotvarkę.

    ES skatins modernizuoti ir įvairinti Jordanijos ekonomiką, be kita ko, remdama inovacijomis grindžiamą ekonomikos augimą, skatindama plėtoti ir perduoti žinias, įtraukdama talentingus asmenis, visų pirma jaunimą ir moteris, ir padėdama jiems steigti novatoriškas įmones.

    3.    Privačiojo sektoriaus vystymuisi, inovacijoms ir darbo vietų kūrimui palankios aplinkos gerinimas

    Kaip ir tarptautiniu susitarimu, ES ir Jordanijos susitarimu siekiama išlaikyti patikimą makroekonominę sistemą ir sukurti aplinką, kuri būtų palanki investicijoms, eksportui, BVP augimui, inovacijoms ir darbo vietų kūrimui. Jordanija siekia gerinti verslo aplinką ir įgyvendinti struktūrines reformas, kuriomis didinamas našumas ir gerinamos darbo rinkos sąlygos.

    ES yra pasirengusi remti šias pastangas, pavyzdžiui, teikdama privačiojo sektoriaus plėtrai skirtą paramą biudžetui, kuri padės gerinti reikiamas bendrovėms teikiamas paslaugas ir investicijų aplinką. Be to, paramos biudžetui veiksmais, kuriais gerinami įgūdžiai ir skatinamas vystymasis, siekiama pašalinti naujų užimtumo galimybių kliūtis ir pažeidžiamoms kategorijoms priklausantiems asmenims suteikti reikiamų naujų darbo įgūdžių. ES yra pasirengusi toliau teikti paramą Jordanijai, kad būtų skatinamos inovacijos ir verslumas ir didinamas šalies privačiojo sektoriaus konkurencingumas bei eksporto kokybė, pvz., didinant galimybes laikytis ES produktų standartų. Daugiausia dėmesio privačiajam sektoriui teikiantis Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) bus vienas pagrindinių partnerių, padėsiančių užtikrinti Jordanijos privačiojo sektoriaus vystymąsi.

    Be to, esama ir vidinio BVP augimo potencialo ir gyventojų skaičiaus didėjimas taip pat gali teikti galimybių. Vietos bendrovės raginamos tenkinti padidėjusią vidaus paklausą ir naudotis prieinama ir dažnai pakankamai kvalifikuota darbo jėga, suteikiančia galimybių sparčiai padidinti našumą. Tam, kad Jordanijos ekonomika vėl augtų ir kad šalis galėtų rodyti pavyzdį regione ir už jo ribų, paramos teikėjų finansinė parama dotacijų ir lengvatinio finansavimo forma turi būti programuojama ir koordinuojama kuo veiksmingiau.

    4.    Kokybiškas švietimas socialinės įtraukties ir vystymosi reikmėms

    Vyriausybė deda daug pastangų, kad kuo daugiau pabėgėlių iš Sirijos galėtų naudotis viešosiomis švietimo paslaugomis. Kaip ir tarptautiniame susitarime, ES ir Jordanijos susitarime atsižvelgiama į Jordanijos siekį užtikrinti, kad kiekvienas vaikas Jordanijoje, įskaitant Sirijos pabėgėlius, galėtų mokytis (kad nebūtų „prarastosios kartos“). Tai nemaža našta viešiesiems finansams ir ES toliau vykdys įsipareigojimą padėti ją mažinti ir išlaikyti mokyklų infrastruktūrą ir švietimo kokybę.

    ES teikė nemažą paramą švietimo sektoriui nuo 2012 m. ir planuoja toliau remti biudžetą. Atvykus Sirijos pabėgėlių, į viešąją sistemą laikinai priimta apie 143 000 moksleivių, dėl to perpildytos valstybinės mokyklos ir nukentėjo švietimo kokybė. Pagal Švietimo ministerijos planą, pagal kurį numatyta 2016–2017 mokslo metais į mokyklas priimti iki 193 000 pabėgėlių moksleivių, prireiks dar 100 laikinų dviem pamainomis dirbančių mokyklų, kol bus suteikta reikiamų finansinių išteklių veiklos išlaidoms padengti ir per dvejus ar trejus metus pagal Jordanijos susitarimą bus pastatyta naujų mokyklų.

    Kadangi mokyklas plėsti ir statyti reikia kuo greičiau, Jordanija užtikrino, kad to imsis nedelsdama. Dėl to 15 000 rezervo sąraše esančių vaikų sirų galėtų eiti į valstybines mokyklas, o kiti pabėgėliai galėtų naudotis profesinio rengimo ir mokymo paslaugomis, jei būtų vietų.

    Jeigu Sirijoje karas užsitęstų ir nestabilumai nesiliautų, Jordanija galėtų pabėgėlius moksleivius įtraukti į valstybinių mokyklų sistemą, suteikti jiems vilties susikurti ateitį ir galimybę mokytis pagal Jordanijos standartus; kartu Jordanija taip aktyviai mažintų smurtinio ekstremizmo riziką. Taip pat turėtų būti dedamos pastangos mokyklų nelankančius jaunuolius įtraukti į neformaliojo mokymosi programas. Vidutinės trukmės laikotarpiu taip pat būtų naudinga padidinti darbuotojų pasiūlą darbo rinkoje – jie prisidėtų prie priimančiosios šalies ekonominės plėtros.

    Taip pat bus numatyta galimybė imtis papildomų veiksmų, siekiant suteikti Jordanijoje esantiems Sirijos studentams galimybių siekti aukštojo mokslo.

    5.    Tvarus gamtos išteklių naudojimas ir valdymas

    Jordanijoje ilgą laiką užsilikus dideliam Sirijos pabėgėlių skaičiui visiško energijos trūkumo nesusidarė, tačiau išryškėjo nuolatinė Jordanijos energijos stygiaus problema. Jordanijos planavimo ir tarptautinio bendradarbiavimo ministerijos neseniai paskelbtame dokumente „Priimančiųjų bendruomenių atkūrimas“, susijusiame su Jordanijos reagavimo planu (2016–2018 m.), nustatyta, kad šioje srityje per ateinančius 3 metus prireiks 120 mln. EUR. Galėtų būti stiprinama sąveika su ES parama, numatyta nuo 2011 m., nes atsinaujinančios energijos ir energijos vartojimo efektyvumo veiklai reikia daug ir diversifikuotos darbo jėgos, be kita ko, reikia dėti daugiau pastangų mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje.

    Be to, Jordanijos reagavimo plane (2016–2018 m.) nurodyta, kad vandens ir sanitarijos sektorius yra vienas iš sektorių, kuriems paramos reikia labiausiai, be kita ko, vietos bendruomenėse. ES šioje srityje jau teikia didelę paramą, ji galėtų būti padidinta ir galėtų padėti orientuoti veiklą šioje srityje. Be to, ES finansuos vietos ekonomikai naudingą didelio masto programą kietųjų atliekų tvarkymo srityje, kurios tikslas – pagerinti jordaniečių gyvenimo kokybę, įtraukiant pažeidžiamus ir nekvalifikuotus darbuotojus.

    Be to, vyriausybei paprašius, ES gali greitai suteikti techninę pagalbą įvairiuose sektoriuose. Taip pat bus užtikrinama sąsaja su ES programomis, kaip antai su ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“.

    6.    Stabilumas ir saugumas, įskaitant kovą su terorizmu ir radikalėjimo bei smurtinio ekstremizmo prevenciją

    Vidaus saugumas yra vienas svarbiausių Jordanijos prioritetų. Jordanija taiko veiksmingą ir patikimą kovos su terorizmu sistemą, padedančią mažinti ar šalinti terorizmo grėsmę. Vis dėlto dėl užsitęsusio konflikto Sirijoje, Irake ir kitose vietovėse regionas pritraukia vis daugiau tarptautinių džihadistų.

    Bendrai siekiama kovoti su terorizmu, smurtiniu ekstremizmu, radikalėjimu, netolerancija skirtingų ir tų pačių religijų atstovų atžvilgiu. ES ir Jordanijai naudinga glaudžiai bendradarbiauti ir keistis patirtimi, kaip kovoti su šiais reiškiniais, daug dėmesio skiriant prevencijai, reagavimui ir teisinės valstybės principui. ES ir Jordanija toliau bendradarbiaus dvišaliu pagrindu ir regioniniuose bei tarptautiniuose forumuose, siekdamos taikyti plataus masto išsamų metodą saugumo srityje – tiek dėl konkrečių krizių, kaip antai Sirijos, tiek dėl pasaulinių problemų (kovos su radikalėjimu).

    2016 m. kovo 15 d. ES ir Jordanijos kovos su terorizmu ir padidinto saugumo praktiniame seminare ES ir Jordanija susitarė siekti pažangos trijose srityse: kovos su smurtiniu ekstremizmu, kovos su terorizmo finansavimu ir aviacijos bei sienų saugumo srityje. Be to, Europos Sąjungos cheminių, biologinių, radioaktyvių bei branduolinių medžiagų rizikos mažinimo kompetencijos centrų iniciatyvos Artimųjų Rytų regioninis sekretoriatas, įsteigtas Amane, rūpinasi, kad Jordanijoje būtų finansuojamas regioninio mokymo centro įsteigimas.

    ES skirs investicijų, siekdama išnagrinėti esmines pažeidžiamumo problemas ir radikalėjimo veiksnius, ir skyrė 10 mln. EUR, kad paremtų Jordanijos vyriausybės kovos su smurtiniu ekstremizmu pastangas. Jordanija raginama prisidėti prie atitinkamų kovos su radikalėjimu projektų pagal ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizontas 2020“.

    Yra galimybių pasinaudoti papildoma finansine parama ir techninėmis žiniomis. Tarp tinkamų veiksmų galėtų būti, pavyzdžiui, bendruomenių dialogo gerinimas, ekonominių galimybių kūrimas, būsto užtikrinimas ir subjektų, galinčių atremti ekstremistų pateikiamas idėjas, rėmimas. Tai labai padėtų veiksmingiau šalinti bendrą terorizmo grėsmę.

    ES ir Jordanija tęs partnerystę, siekdamos skatinti supratimą ir stabilumą pasaulyje ir regione. Be veiksmų, kuriais siekiama kovoti su radikalėjimu, bus tęsiamos tokios regioninės mokslo diplomatijos iniciatyvos kaip Sinchrotroninės šviesos mokslo ir taikomiesiems tyrimams Artimuosiuose Rytuose centras (angl. „Synchrotron-light for Experimental Science and Applications in the Middle East“, SESAME), kurio būstinė yra Jordanijoje. Kita tokia iniciatyva yra Partnerystė mokslinių tyrimų ir inovacijų srityse Viduržemio jūros regione (angl. „Partnership for Research and innovation in the Mediterranean Area“, PRIMA). Tikimasi vykdyti jungtinius mokslinius tyrimus, siekiant išspręsti dvi neatidėliotinas problemas Europos ir Viduržemio jūros regione: maisto gamybos veiksmingumo bei tvarumo ir vandens tiekimo.

    Nelaimių rizikos valdymo srityje ES ir Jordanija svarstys galimybę sudaryti dvišalį susitarimą dėl civilinės saugos. Pagal Sąjungos civilinės saugos mechanizmą ES ir Jordanija taip pat įsipareigojo stiprinti bendradarbiavimą nelaimių rizikos valdymo srityje, visų pirma keičiantis patirtimi, rengiant bendrus mokymus ir galbūt įsteigiant regioninį mokymų centrą, stiprinant gebėjimus nelaimių prevencijos ir pasirengimo joms srityje, įskaitant rizikos nustatymą ir įvertinimą.

    7.    Judumas ir migracija

    2014 m. spalio 9 d. ES su Jordanija pasirašė susitarimą dėl partnerystės judumo srityje. Partnerystė judumo srityje yra rinkinys sutartų politinių įsipareigojimų, kuriuos prisiėmė ES, 16 dalyvaujančių valstybių narių ir Jordanija. Ši partnerystė yra 2013 m. gruodžio mėn. pradėto ES ir Jordanijos dialogo rezultatas. Pagal šią partnerystę numatyta išsami veiksmų sistema migracijos, judumo ir saugumo srityse; priede pateikti įvairūs veiksmai, kuriuos turi vykdyti visi partnerystės judumo srityje subjektai. Pagrindinis ateities uždavinys – užtikrinti, kad ši partnerystė būtų įgyvendinama visapusiškai ir veiksmingai.

    ES vizų režimo supaprastinimas (ir kartu readmisijos susitarimas) yra svarbus tikslas ES ir Jordanijos santykių srityje; jis padėtų didinti judumą tarp abiejų Šalių teritorijų ir žmonių tarpusavio ryšius. Neteisėtų migrantų readmisija taip pat svarbi, siekiant tinkamai valdyti migracijos srautus. Derybos dėl ES ir Jordanijos susitarimų dėl vizų režimo supaprastinimo ir readmisijos bus pradėtos tuo pačiu metu – 2016 m. rudenį.

    Pagal ES ir Jordanijos susitarimą siekiama išnaudoti migracijos ir judumo poveikį vystymuisi, be kita ko, siekiama išnaudoti diasporos galimą poveikį ekonominei plėtrai, taip pat protų apykaitos sistemų ir regioninių bei tarptautinių studentų ir ūkio subjektų mainų teikiamas galimybes.

    8.    Teisingumo ir politinės reformos, demokratiniai rinkimai ir žmogaus teisės

    ES ir Jordanija toliau bendradarbiaus, siekdamos stiprinti Jordanijos teismų sistemą ir didinti galimybes ja naudotis. Jordanija pasiryžusi gerinti teisingumo sistemos veikimą ir užtikrinti teismų nepriklausomumą, kaip matyti iš pastarojo meto teisėkūros reformų: pavyzdžiui, priimtas Įstatymas dėl teismų nepriklausomumo ir Įstatymas dėl nepilnamečių justicijos. Jordanija padarė pažangą dėl elektroninio pranešimo ir sujungiamumo sistemos ir parengė svarbių teisėjų mokymo programų.

    ES padeda Teisingumo ministerijai, Teisėjų mokymo institutui ir Teisėjų tarybai teikdama paramą biudžetui ir techninę pagalbą. Jordanija ir ES yra tvirtai įsipareigojusios toliau stengtis mažinti kardomojo kalinimo taikymą, didinti teisinę pagalbą, ypač pažeidžiamoms grupėms, ir mažinti recidyvizmą, taikant alternatyvias sankcijas ir paskesnės priežiūros schemas.

    Jordanija, priimdama teisės aktus dėl naujos rinkimų sistemos, decentralizavimo, savivaldybių ir politinių partijų, patvirtino savo įsipareigojimą tęsti politines reformas ir kartu daryti pažangą užtikrinant parlamentinę sistemą bei didesnį politinį dalyvavimą.

    ES yra įsipareigojusi toliau remti Jordanijos pastangas stiprinti demokratinį valdymą. ES toliau rems veiksmingą pagrindinių demokratinių institucijų, visų pirma Parlamento ir Tarptautinės rinkimų komisijos, veikimą.

    Vienas pagrindinių ES ir Jordanijos bendradarbiavimo siekių – žmogaus teisių skatinimas ir pagarba joms. To siekiama palaikant nuolatinį dialogą daugiašaliuose ir dvišaliuose forumuose, taip pat imantis konkrečių veiksmų, be kita ko, remiant pilietinę visuomenę, pliuralistinę žiniasklaidą, lyčių lygybę ir moterų teises.

    ES ir Jordanijos bendradarbiavimo srityje atsižvelgiama į 2016–2025 m. Jordanijos nacionalinį žmogaus teisių planą ir Jordanijos tarptautinius įsipareigojimus (prisiimtus tarptautinėse konvencijose ir JT platformose, pvz., pagal visuotinio periodinio vertinimo mechanizmą).

    Tolesni veiksmai

    Į ES ir Jordanijos susitarimo prioritetinius veiksmus bus atsižvelgiama dialoguose politikos klausimais ir teminiuose dialoguose. Įsipareigojimai ir peržiūros mechanizmai, numatyti pagal ES ir Jordanijos susitarimą ir tarptautinį susitarimą, derės vienas su kitu ir vienas kitą stiprins.

    Finansavimas pagal įvairias ES biudžeto priemones bus skiriamas veiksmams, Jordanijoje vykdomiems valstybės ir vietos valdžios institucijų, ES valstybių narių agentūrų, nevyriausybinių organizacijų, JT ir kitų tarptautinių organizacijų. Jeigu bus tenkinami kriterijai, be kita ko, bus teikiama parama biudžetui, tolesnė makrofinansinė pagalba ir lengvatinis finansavimas. Europos Sąjungos regioninis patikos fondas, sukurtas reaguojant į krizę Sirijoje, (fondas „Madad“) gali teikti paramą Jordanijai dotacijų forma Sirijos pabėgėlių ir poveikį patiriančių priimančiųjų bendruomenių reikmėms. Su Jordanijos valdžios institucijomis reguliariai konsultuojamasi dėl proceso ir siūlomų veiksmų ir jos raginamos teikti pasiūlymus dėl finansavimo. Jos taip pat kviečiamos dalyvauti fondo „Madad“ valdybos posėdžiuose.

    1 papildymas. Jordanijos ir ES įsipareigojimai

    Jordanijos įsipareigojimai

    ES įsipareigojimai

    Makroekonominio stabilumo didinimas (įskaitant tarptautinio susitarimo tikslus)

    Peržiūros mechanizmas: dialogai ekonomikos klausimais, tarptautinio susitarimo stebėsena

    1)

    Palaikyti makroekonominį stabilumą ir su TVF siekti priimti išplėstinę fondo priemonę.

    2)

    Parengti tvirtą investicijų programą, kuri darytų ribotą poveikį skolos naštai ir kuria būtų siekiama išlaikyti ekonomikos augimą bei stabilumą ir kurti darbo vietas.

    Dvišaliai įsipareigojimai

    a)

    2016–2017 m. laikotarpiu teikti paramą vykdant naują makrofinansinės pagalbos programą su sąlyga, kad bus sudarytas finansinis susitarimas su TVF. Be šios makrofinansinės pagalbos, įsipareigoti apsvarstyti tolesnę makrofinansinę pagalbą, jeigu jos prireiktų dėl susiklosčiusių aplinkybių ir jeigu ji būtų galima, atsižvelgiant į formalias sąlygas.

    b)

    Pagal Kaimynystės investicinę priemonę (KIP) teikiama didelių finansinių išteklių lengvatinėmis sąlygomis didelio masto investiciniams ir infrastruktūros projektams.

    Privačiojo sektoriaus plėtra, verslo aplinka, prekyba ir investicijos, darbo vietų kūrimas

    (įskaitant tarptautinio susitarimo tikslus)

    Peržiūros mechanizmai: atitinkami pakomitečių ir (arba) teminiai posėdžiai, Asociacijos taryba, tarptautinio susitarimo stebėsena

    1)

    Stiprinti dvišalės prekybos ir investicijų sistemą (pvz., išsamus ir visapusiškas laisvosios prekybos susitarimas, susitarimas dėl pramonės produktų atitikties vertinimo ir pripažinimo).

    2)

    Gerinti verslo aplinką (teisėkūros ir reglamentavimo sistemą), kuri skatintų investicijas, ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą, taip pat verslumą ir viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę.

    3)

    Sukurti vieno langelio principu veikiančius centrus investuotojams.

    4)

    Jordanijos bendroves skatinti naudotis ES ir Jordanijos laisvosios prekybos susitarimu nustatytomis prekybos lengvatomis.

    5)

    Didinti paramą eksporto rinkos bendrovėms, kad jos laikytųsi Europos ir tarptautinių kokybės standartų.

    6)

    Sukurti patrauklią investicijų į paskirtas zonas sistemą ir duoti leidimus gyventi ir dirbti Sirijos pabėgėliams. Jiems pirmaisiais ir antraisiais metais turėtų būti skirta bent 15 proc. darbo vietų, o nuo trečiųjų metų – 25 proc. darbo vietų 18-os paskirtų ekonominių zonų ir pramoninių rajonų gamybinėse patalpose. Bendras tikslas, kaip numatyta pagal tarptautinį susitarimą, – Jordanijoje įdarbinti apie 200 000 Sirijos pabėgėlių. Trečiosios šalies (Tarptautinės darbo organizacijos) vykdoma stebėsena.

    7)

    Skatinti vykdyti darbui imlius projektus, pagal kuriuos būtų įdarbinami ir sirai, ir jordaniečiai.

    8)

    Palengvinti su Sirijos pabėgėlių administravimu susijusias sąlygas, kad jie galėtų gauti darbą ir pagrindines paslaugas ir steigti įmones stovyklose ir už jų ribų.

    9)

    Patvirtinti nacionalinę kovos su neoficialia darbo rinka politiką (laikantis TDO rekomendacijų).

    10)

    Stiprinti jaunimo ir moterų ekonominį įgalėjimą ir dalyvavimą.

    11)

    Surengti verslo ir investuotojų konferenciją Jordanijoje.

    Dvišaliai įsipareigojimai

    a)

    Pradėti derybas dėl tvirtesnio laisvosios prekybos susitarimo ir teikti reikiamą paramą, kad jį būtų lengviau įgyvendinti.

    b)

    Sparčiau rengtis deryboms dėl Atitikties vertinimo ir pramonės produktų pripažinimo susitarimo (angl. „Agreement on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Products“, ACAA), kad Jordanijos tam tikrų sektorių gaminiai galėtų patekti į ES rinką be papildomų techninių patikrinimų.

    c)

    Remti Jordanijos vyriausybės veiksmus, kuriais gerinama verslo aplinka, skatinamos inovacijos ir kuriama investicijoms palanki aplinka.

    d)

    Padėti Jordanijos vyriausybei ir privačiajam sektoriui užtikrinti didesnį savo produktų konkurencingumą ir geresnę jų kokybę, kad būtų lengviau laikytis tarptautinių standartų ir būtų skatinamas eksportas (pvz., įsteigti regioninį maisto saugos centrą, apimantį, be kita ko, laboratorijas, stebinčias, kaip laikomasi sanitarijos ir fitosanitarijos standartų).

    e)

    Padėti rengti verslo ir investuotojų konferenciją Jordanijoje.

    Sirijos pabėgėliai

    a)

    Laikinai sušvelninti kilmės taisyklių režimą 10 metų laikotarpiui konkretiems produktams ir 18-oje paskirtų ekonominių zonų ir pramoninių rajonų, sukuriant darbo vietų tiek Sirijos pabėgėliams, tiek Jordanijos piliečiams, ir, kai bus pasiektas tikslas įdarbinti 200 000  pabėgėlių, apsvarstyti galimybę išplėsti kilmės taisyklių išimtis, stebint trečiajai šaliai (TDO).

    b)

    Suteikti daugiau galimybių gauti kreditą, taikant diferencijuotą metodą: i) Europos ir tarptautinės finansų įstaigos turėtų sukurti kredito linijas, kurias valdytų Jordanijos finansų įstaigos. ii) Teikti kreditą, pradinį finansavimą ir paramą tiek sirus, tiek jordaniečius įdarbinančioms labai mažoms, mažosioms ir vidutinėms įmonėms. iii) Remti mikrokreditų mechanizmus.

    c)

    Padidinti Europos investicijų banko (EIB) ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) finansavimą lengvatinėmis sąlygomis pagal atitinkamus jų įgaliojimus.

    Kokybiškas švietimas ir mokymas siekiant socialinės įtraukties ir vystymosi tikslų (įskaitant tarptautinio susitarimo tikslus)

    Peržiūros mechanizmas: teminiai susitikimai, tarptautinio susitarimo stebėsena

    1)

    Padidinti darbo rinkos poreikius atitinkantį išsilavinimą, padidinti galimybes gauti kokybišką išsilavinimą ir sustiprinti Užimtumo ir techninio bei profesinio švietimo ir mokymo tarybos reguliavimo sistemą.

    2)

    Remti politikos priemones, kuriomis siekiama derinti gebėjimų pasiūlą su darbo rinkos poreikiais, taip pat gerinti akademinio pasaulio ir pramonės subjektų bendradarbiavimą ir padėti studentams plėtoti įgūdžius, padedančius įsidarbinti,

    3)

    Skatinti socialinę įtrauktį didinant švietimo ir mokymo sistemoje dalyvaujančių ir kitomis aktyvaus dalyvavimo darbo rinkoje priemonėmis besinaudojančių žmonių, visų pirma moterų, jaunimo ir neįgaliųjų, skaičių.

    4)

    2016–2017 m. teikti daugiau pradinio ir vidurinio ugdymo pakopų viešųjų švietimo paslaugų 190 000 Sirijos pabėgėlių, išsaugant švietimo kokybę.

    5)

    Padėti Sirijos pabėgėliams ir nepalankioje padėtyje esantiems jordaniečiams lengviau naudotis kokybiškomis formaliojo švietimo paslaugomis.

    6)

    Suteikti galimybę sirams naudotis profesinio mokymo paslaugomis, o visiems pažeidžiamiems jaunuoliams (jordaniečiams ir sirams) – suteikti daugiau galimybių įgyti tretinį ar aukštąjį išsilavinimą.

    Dvišaliai įsipareigojimai

    a)

    Užtikrinti, kad 2016–2019 m. daugiau nepalankioje padėtyje esančioms visuomenės grupėms priklausančių asmenų galėtų lankyti mokymus.

    b)

    Padidinti finansavimą teikiant paramą Darbo ministerijos biudžetui, kad būtų galima teikti darbo rinkos aktyvumą skatinančias paslaugas.

    c)

    Išlaikyti įsipareigojimus, kol bus baigtos statyti mokyklos, dėl kurių susitarta.

    d)

    Padidinti finansavimą studentų iš Sirijos pabėgėlių bendruomenės ir nepalankioje padėtyje esančių jordaniečių aukštojo ir techninio išsilavinimo reikmėms.

    e)

    Didinti galimybes pagal programas „Erasmus+“, kurių tikslas: i) sudaryti palankesnes sąlygas studentų, darbuotojų, jaunimo, jaunimo darbuotojų ir savanorių judėjimą tarp Jordanijos ir Europos; ii) modernizuoti Jordanijos aukštojo mokslo institucijas vykdant bendradarbiavimo projektus.

    f)

    Skatinti protų apykaitos schemas, taip pat studentų ir mokslininkų judumą pagal programą „Horizontas 2020“.

    Sirijos pabėgėliai

    Padidinti finansavimą teikiant paramą biudžetui, siekiant padengti papildomas išlaidas, susijusias su mokytojais, vadovėliais, mokyklų mokesčiais ir veiklos sąnaudomis, taip pat remti Sirijos moksleiviams skirtų mokymo patalpų plėtimą.

    Tvarus gamtos išteklių naudojimas ir valdymas

    Peržiūros mechanizmas: pakomitečių posėdžiai, teminės konsultacijos

    1)

    Stiprinti koordinavimą, siekiant tvaraus nuotekų tvarkymo.

    2)

    Energijos vartojimo efektyvumo ir atsinaujinančiosios energijos srityje siekti iki 2020 m. 20 proc. sumažinti energijos vartojimą ir elektrai gaminti naudojamų atsinaujinančiųjų energijos išteklių dalį padidinti bent iki 15 proc.

    3)

    Gausinti mokslinius tyrimus ir inovacijas atsinaujinančiosios energijos, taip pat vandens ir atliekų tvarkymo srityse.

    Dvišaliai įsipareigojimai

    a)

    Teikti paramą biudžetui ir paramą pagal Kaimynystės investicinę priemonę atsinaujinančiosios energijos ir tvaraus ribotų gamtos išteklių naudojimo reikmėms.

    b)

    Remti gebėjimų stiprinimą ir mokymą, siekiant reikiamos praktinės patirties.

    c)

    Remti energijos vartojimo efektyvumo programas, be kita ko, siekiant kurti darbo vietas.

    d)

    Remti mokslinių tyrimų ir inovacijų srities bendradarbiavimą atsinaujinančios energijos ir energijos vartojimo efektyvumo klausimais.

    e)

    Palengvinti regioninių energetikos rinkų kūrimą.

    Stiprinti bendradarbiavimą stabilumo ir saugumo srityse, įskaitant kovą su terorizmu

    Peržiūros mechanizmai: dialogas kovos su terorizmu klausimu, pakomitečiai ir (arba) teminiai susitikimai, Asociacijos taryba

    1)

    Skatinti tarpžinybinį bendradarbiavimą ir sudaryti palankesnes sąlygas tarptautiniams paramos teikėjams koordinuoti veiklą, siekiant toliau skatinti teisinės valstybės principo įgyvendinimo pagal kovos su terorizmu ir smurtiniu ekstremizmu klausimais strategijas.

    2)

    Toliau stiprinti bendradarbiavimą dėl jaunimo radikalėjimo prevencijos ir deradikalizacijos iniciatyvų, be kita ko, vykdant švietimo ir darbo vietų kūrimo programas.

    3)

    Įsipareigoti vykdyti strateginį bendradarbiavimą kovos su terorizmu srityje ir palaikyt dialogą su ES.

    4)

    Nelaimių valdymas. Stiprinti ministerijų tarpusavio koordinavimą. Stiprinti civilinės saugos pareigūnų mokymą civilinės saugos bei nelaimių rizikos valdymo klausimais ir skirti tinkamų išteklių. Stiprinti Nacionalinio saugumo ir krizių valdymo centro gebėjimus, kad jis galėtų būti regioniniu mokymo ir pratybų centru. Didinti vietos bendruomenių informuotumą.

    Dvišaliai įsipareigojimai

    a)

    Toliau remti Jordanijos pastangas užkirsti kelią radikalėjimui, smurtiniam ekstremizmui ir terorizmui ir su jais kovoti.

    b)

    Plėtoti bendradarbiavimą aviacijos saugumo, teisminio bendradarbiavimo ir sienų valdymo srityse, remti kovą su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu.

    c)

    Saugumo ir kovos su terorizmu srityje bendradarbiauti, be kita ko, su ES ir valstybių narių specializuotomis agentūromis.

    d)

    Nelaimių valdymo srityje stiprinti ankstyvojo perspėjimo, prevencijos ir pasirengimo gebėjimus ir užtikrinti glaudesnę sąsają su Sąjungos civilinės saugos mechanizmu.

    Gerai valdoma pabėgėlių, migracijos ir judumo politika

    Peržiūros mechanizmas: Partnerystė judumo srityje ir (arba) atitinkami pakomitečiai, Asociacijos taryba

    ES ir Jordanija susitarimą dėl partnerystės judumo srityje pasirašė 2014 m. spalio mėn. Jos susitarė vykdyti jame nustatytus tarpusavio politinius įsipareigojimus ir visus susijusius veiksmus, išdėstytus atitinkamame priede, siekdamos šių nustatytų prioritetų:

    skatinti tinkamą teisėtos migracijos ir judumo valdymą;

    stiprinti atitinkamų Jordanijos valdžios institucijų pajėgumus valdyti sienas ir užkirsti kelią neteisėtai migracijai;

    stiprinti migracijos ir vystymosi sąsają;

    gerinti migrantų apsaugą pagal tarptautinius įsipareigojimus.

    ES ir Jordanija įsipareigoja pasistūmėti įgyvendinamos partnerystę judumo srityje, daugiausia dėmesio skirdamos priede išdėstytiems veiksmams, turėdamos omenyje tai, kad priedas yra nuolat keičiamas dokumentas, kuris gali būti ilgainiui naujinamas, atsižvelgiant į politinius įsipareigojimus, prisiimtus įgyvendinant partnerystę judumo srityje.

    Teisingumo ir politinės reformos, demokratiniai rinkimai ir žmogaus teisės

    Peržiūros mechanizmai: JT žmogaus teisių mechanizmas, dialogai žmogaus teisių klausimais, politiniai dialogai, Asociacijos taryba

    1)

    Imtis papildomų veiksmų siekiant teismų nepriklausomumo.

    2)

    Gerinti galimybes gauti teisinę pagalbą.

    3)

    Tęsti politines reformas, siekiant užtikrinti Jordanijos ilgalaikį stabilumą ir demokratinį valdymą.

    4)

    Stiprinti demokratinių institucijų vaidmenį.

    5)

    Toliau organizuoti demokratinius rinkimus.

    6)

    Stiprinti pilietinės visuomenės dalyvavimo mechanizmus bandomuosiuose sektoriuose.

    7)

    Įgyvendinti 2016–2025 m. Nacionalinį žmogaus teisių planą.

    8)

    Skatinti ir gerbti žmogaus teises, įskaitant moterų teises, ir moterų dalyvavimą viešajame gyvenime.

    9)

    Įgyvendinti įsipareigojimus ir prievoles pagal tarptautinę ir nacionalinę teisę žmogaus teisių srityje.

    10)

    Užtikrinti pliuralistinės žiniasklaidos sistemą.

    Dvišaliai įsipareigojimai

    a)

    Teikti paramą biudžetui, siekiant teisingumo sektoriaus reformos.

    b)

    Teikti paramą, siekiant stiprinti gebėjimus ir vykdyti stebėseną bei poveikio vertinimus.

    c)

    Remti parlamentą ir politines partijas.

    d)

    Remti nepriklausomą rinkimų komisiją.

    e)

    Vykdyti ES rinkimų stebėjimo misijas (Jordanijos kvietimu).

    f)

    Toliau remti vyriausybės programas ir nevyriausybinių institucijų iniciatyvas, kuriomis skatinamos ir gerbiamos žmogaus teisės, įgyvendinant visuotinius ES prioritetus žmogaus teisių srityje ir remiant Jordanijos vyriausybės 2016–2025 m. žmogaus teisių darbotvarkę.

    g)

    Toliau remti lyčių lygybę ir žmogaus teises, be kita ko, atsižvelgiant į Lyčių lygybės veiksmų planą.

    2 papildymas. Kriterijai

    Siekiant stebėti ES ir Jordanijos susitarimo įgyvendinimo pažangą siūloma atsižvelgti į toliau išdėstytus kiekybinius kriterijus. Stebėjimas bus atliekamas reguliariai, bent kartą per metus, vykdant numatytus peržiūros mechanizmus ir rengiant susitikimus, susijusius su dvišaliu ES ir Jordanijos bendradarbiavimu.

    Jordanijos įsipareigojimai

    ES įsipareigojimai

    50 000 darbo vietų Sirijos pabėgėliams iki 2016 m. pabaigos; 75 000 – iki 2017 m. pabaigos; 100 000 – iki 2018 m. pabaigos, jeigu bus pakankama darbo leidimų paklausa.

    Švietimas: viešos ir nemokamos švietimo paslaugos bent 140 000 vaikų sirų 2016 m. ir bent 190 000  vaikų 2017 m. pabaigoje.

    Dvišaliai įsipareigojimai

    2016 m. ir 2017 m. iš viso įsipareigota skirti bent 747 mln. EUR vertės naujų lėšų, įskaitant:

    200 mln. EUR vertės makrofinansinės pagalbos paskolą, jeigu bus įvykdytos išankstinės sąlygos;

    108 mln. EUR humanitarinę pagalbą 2016–2017 m.

    Sirijos pabėgėliai

    ES taiko supaprastintas kilmės taisykles Jordanijos eksportui į ES šiomis sąlygomis:

    10 metų;

    18 paskirtų ekonominių zonų ir pramonių rajonų.


    Top