Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0210

2008/210/EB: 2008 m. vasario 18 d. Tarybos sprendimas dėl principų, prioritetų ir sąlygų, įvardytų Europos partnerystėje su Albanija, panaikinantis Sprendimą 2006/54/EB

OL L 80, 2008 3 19, p. 1–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/210/oj

19.3.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 80/1


TARYBOS SPRENDIMAS

2008 m. vasario 18 d.

dėl principų, prioritetų ir sąlygų, įvardytų Europos partnerystėje su Albanija, panaikinantis Sprendimą 2006/54/EB

(2008/210/EB)

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2004 m. kovo 22 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 533/2004 dėl Europos partnerysčių steigimo stabilizavimo ir asociacijos proceso metu (1) su pakeitimais, ypač į jo 2 straipsnį,

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą,

kadangi:

(1)

2003 m. birželio 19–20 d. Salonikuose posėdžiavusi Europos Vadovų Taryba patvirtino Europos partnerystes kaip priemonę Vakarų Balkanų šalių Europos perspektyvai įgyvendinti.

(2)

Reglamente (EB) Nr. 533/2004 numatyta, kad Taryba nusprendžia dėl partnerystėse bei visuose paskesniuose pakeitimuose nustatytinų principų, prioritetų ir sąlygų. Jame taip pat numatyta, kad tolesnė Europos partnerysčių priežiūra užtikrinama pagal stabilizavimo ir asociacijos procesą sukurtų mechanizmų sistema, visų pirma metinėmis pažangos ataskaitomis.

(3)

2006 m. sausio 30 d. Taryba patvirtino antrąją Europos partnerystę su Albanija (2).

(4)

Komisijos dokumente „Plėtros strategija ir pagrindiniai 2006–2007 m. uždaviniai“ nurodyta, jog partnerystės bus atnaujintos 2007 m. pabaigoje.

(5)

2006 m. liepos 17 d. Taryba priėmė Reglamentą (EB) Nr. 1085/2006 (3), nustatantį Pasirengimo narystei pagalbos priemonę (IPA), kuriuo atnaujinamas finansinės paramos narystės siekiančioms šalims pagrindas.

(6)

Todėl tikslinga priimti peržiūrėtą Europos partnerystę, kuria atnaujinama esama partnerystė, siekiant nustatyti atnaujintus tolesnio darbo prioritetus, remiantis Albanijos pasirengimo tolesnei integracijai į Europos Sąjungą 2007 m. pažangos ataskaitos išvadomis.

(7)

Siekiant pasirengti tolesnei integracijai į Europos Sąjungą, kompetentingos Albanijos institucijos turėtų parengti planą su tvarkaraščiu ir specifinėmis priemonėmis, kuriomis įgyvendinami šios Europos partnerystės prioritetai.

(8)

Todėl Sprendimas 2006/54/EB turėtų būti panaikintas,

NUSPRENDĖ:

1 straipsnis

Europos partnerystės su Albanija principai, prioritetai ir sąlygos pateikiami priede.

2 straipsnis

Europos partnerystės įgyvendinimas nagrinėjamas taikant mechanizmus, nustatytus pagal stabilizavimo ir asociacijos procesą, ypač pagal Komisijos teikiamas metines pažangos ataskaitas.

3 straipsnis

Sprendimas 2006/54/EB panaikinamas.

4 straipsnis

Šis sprendimas įsigalioja trečią dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Priimta Briuselyje 2008 m. vasario 18 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

D. RUPEL


(1)  OL L 86, 2004 3 24, p. 1. Reglamentas su pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 269/2006 (OL L 47, 2006 2 17, p. 7).

(2)  2006 m. sausio 30 d. Tarybos sprendimas 2006/54/EB dėl principų, prioritetų ir sąlygų, įvardytų Europos partnerystėje su Albanija, panaikinantis Sprendimą 2004/519/EB (OL L 35, 2006 2 7, p. 1).

(3)  OL L 210, 2006 7 31, p. 82.


PRIEDAS

ALBANIJA. 2007 M. EUROPOS PARTNERYSTĖ

1.   ĮVADAS

Europos Vadovų Taryba patvirtino Europos partnerystes kaip priemonę Vakarų Balkanų šalių europinei perspektyvai įgyvendinti. Siūloma patikslinta partneryste atnaujinama antroji partnerystė remiantis 2007 m. Komisijos pažangos ataskaitos dėl Albanijos išvadomis. Joje nustatomi nauji ir tebesantys veiklos prioritetai. Nauji prioritetai yra pritaikyti prie konkrečių šalies poreikių bei pasirengimo etapo ir prireikus bus atnaujinti. Albanijos turėtų parengti planą, kuriame būtų pateiktas tvarkaraštis ir nurodytos Europos partnerystės prioritetams įgyvendinti skirtos konkrečios priemonės. Partneryste taip pat numatomos šaliai teikiamos finansinės paramos gairės.

2.   PRINCIPAI

Stabilizacijos ir asociacijos procesas tebėra Vakarų Balkanų šalių europinės krypties pagrindas iki pat būsimo šių šalių įstojimo. Albanijai nustatyti prioritetai yra susiję su jos gebėjimu laikytis 1993 m. Kopenhagoje Europos Vadovų Tarybos apibrėžtų kriterijų bei stabilizacijos ir asociacijos procese nustatytų sąlygų, visų pirma tų, kurias Taryba nustatė 1997 m. balandžio 29 d. ir 1999 m. birželio 21–22 d. išvadose, 2000 m. lapkričio 24 d. Zagrebo aukščiausiojo lygio susitikimo galutinėje deklaracijoje ir Salonikų darbotvarkėje.

3.   PRIORITETAI

Šioje Europos partnerystėje išvardyti prioritetai buvo atrinkti manant, kad per kelis ateinančius metus Albanija galėtų realiai juos įvykdyti arba jų siekdama galėtų padaryti didelę pažangą. Skiriami trumpalaikiai prioritetai, kuriuos tikimasi įgyvendinti per ateinančius vienerius arba dvejus metus, ir vidutinio laikotarpio prioritetai, kuriuos tikimasi įgyvendinti per artimiausius trejus ketverius metus. Prioritetai susiję tiek su teisės aktais, tiek su jų įgyvendinimu.

Atsižvelgiant į poreikį nustatyti prioritetus, be abejonės Albanija turi atlikti ir kitas užduotis, kurios gali tapti būsimos partnerystės prioritetais, nustatomais atsižvelgiant ir į Albanijos pažangą ateityje.

Pagrindiniai trumpalaikiai prioritetai buvo nustatyti ir pateikti atskirai sąrašo pradžioje. Šių pagrindinių prioritetų išdėstymo tvarka neatspindi jų svarbos.

3.1.   TRUMPALAIKIAI PRIORITETAI

Pagrindiniai prioritetai

Stiprinti administracinius gebėjimus rengiantis įgyvendinti Stabilizacijos ir asociacijos susitarime (SAS) ir Laikinajame susitarime (LS) numatytus įsipareigojimus.

Skatinti konstruktyvų politinių partijų dialogą ir dialogą su suinteresuotaisiais subjektais dėl reformų įgyvendinimo.

Didinti teisingumo sistemos nepriklausomumą, atskaitomybę ir skaidrumą, visų pirma skatinant teisėjų konstitucinę apsaugą, skiriant teisėjus ir prokurorus konkurso tvarka, nustatant nuopelnais grindžiamą prokurorų vertinimo sistemą ir objektyvias bylų paskirstymo teisėjams taisykles.

Įgyvendinti 2007–2013 m. kovos su korupcija strategiją ir rekomendacijas, pateiktas Europos Tarybos valstybių grupės prieš korupciją 2005 m. įvertinimo ataskaitoje, ir aktyviai tirti korupcijos atvejus policijos bei teisminėse institucijose ir traukti už ją baudžiamojon atsakomybėn.

Įgyvendinti ESBO Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro pateiktas rekomendacijas dėl rinkimų, visų pirma rekomendacijas tobulinti rinkėjų sąrašus ir iš dalies pakeisti rinkimų kodeksą pagal Venecijos komisijos rekomendacijas, likus pakankamai laiko iki kitų parlamento rinkimų.

Toliau stiprinti viešojo sektoriaus valdymą gerinant viešojo administravimo darbuotojų darbo kokybę bei jų nešališkumą ir stiprinant viešojo administravimo departamentą.

Užbaigti valstybinės elektros energijos bendrovės KESH atskyrimą ir privatizuoti jos skyrių, atsakingą už paskirstymą. Stabilizuoti KESH finansinę padėtį gerinant mokesčių už paslaugas surinkimą bei nustatant tokias kainas, kad jos padengtų sąnaudas, ir padidinant elektros energijos gamybą bei tinklų sujungimo pajėgumus.

Pasiekti kitų apčiuopiamų rezultatų kovoje su organizuotu nusikalstamumu, visų pirma visapusiškai pasinaudojant žvalgybos informacija pagrįstu policijos darbu ir užtikrinant veiksmingus teisminių institucijų tolesnius veiksmus.

Politiniai kriterijai

Demokratija ir teisinė valstybė

Vyriausybė

Laiku priimti nacionalinę vystymosi ir integracijos strategiją, kad į ją būtų galima atsižvelgti sudarant 2008–2009 m. biudžetą, užtikrinant, kad ji atspindėtų su Europos integracija susijusius įsipareigojimus, o jos kaina nustatyta tinkamai, ir pradėti ją įgyvendinti.

Visapusiškai ir veiksmingai pasinaudoti integruota planavimo sistema siekiant sustiprinti politikos tikslų ir biudžeto planavimo bei vykdymo ryšius.

Geriau koordinuoti Vyriausybės darbą ES integracijos srityje daugiau ir nuosekliau konsultuojantis su ministerijomis, įskaitant suinteresuotuosius subjektus ir susijusių sričių teisės aktų ES ekspertus.

Užtikrinti tinkamą įrangą ir parengtus darbuotojus Europos integracijos ministerijai ir atitinkamų ministerijų ES integracijos skyriams.

Užtikrinti tinkamą koordinavimą tobulinant civilinės būklės aktų registrą bei adresų sistemas ir įdiegiant elektronines asmens tapatybės korteles bei biometrinius pasus.

Viešasis administravimas

Užtikrinti, kad viešajame administravime būtų taikomas Valstybės tarnybos įstatymas ir atitinkamos su tuo susijusios taisyklės.

Užtikrinti, kad įdarbinant, paskiriant, pakeliant pareigose, perkeliant ir atleidžiant iš darbo būtų laikomasi nustatytų taisyklių siekiant sukurti atskaitingą bei veiksmingą valstybės tarnybą, grindžiamą profesinės karjeros kriterijais.

Teismų sistema

Baigti rengti, priimti ir įgyvendinti teismų reformos įstatymo projektą ir tobulinti teismų sektoriaus infrastruktūrą.

Gerinti prokurorų ir policijos bendradarbiavimą, visų pirma naudojant bylų valdymo sistemą.

Užtikrinti tinkamų teisės aktų priėmimą ir išteklius deramai liudytojų apsaugai.

Kovos su korupcija politika

Suderinti civilinį kodeksą, prekybos kodeksą ir administracinį kodeksą su Europos Tarybos civilinės teisės konvencija dėl korupcijos.

Stiprinti institucijų gebėjimus tirti korupcijos atvejus ir traukti baudžiamojon atsakomybėn už korupciją.

Įgyvendinti teisės aktus dėl kyšininkavimo prevencijos deramai atsižvelgiant į institucijų veiklos koordinavimą.

Stiprinti mechanizmus, užtikrinančius, kad būtų laikomasi Turto deklaravimo įstatymo.

Patikslinti taisykles, susijusias su interesų konfliktų vykdant viešąsias funkcijas prevencija.

Atsižvelgiant į tarptautinius standartus patikslinti taisykles, susijusias su visuomenės galimybe susipažinti su informacija.

Sumažinti pareigūnų, kuriems taikomas imunitetas, sąrašą, ir imunitetą suteikti tik griežtai laikantis taisyklių.

Žmogaus teisės ir mažumų apsauga

Tarptautinės teisės žmogaus teisių srityje laikymasis

Užtikrinti, kad visos teisėsaugos institucijos gerai žinotų savo pareigas žmogaus teisių srityje ir jas vykdytų, griežtai laikydamosi kalėjimų sistemos etikos kodekso ir Albanijos ratifikuotų tarptautinių konvencijų, ypač Europos žmogaus teisių konvencijos.

Laikantis tarptautinių konvencijų garantuoti pagarbą žmogaus orumui ir asmens saugumui sulaikymo centruose, kalėjimuose ir psichiatrijos ligoninėse.

Pilietinės ir politinės teisės

Reaguoti į teisėsaugos institucijų netinkamo elgesio atvejus, kaltininkus veiksmingai traukiant baudžiamojon atsakomybėn.

Stiprinti teisę kreiptis į teismą.

Užtikrinti, kad būtų laikomasi atitinkamų tarptautinių konvencijų steigiant ir eksploatuojant naujas pataisos įstaigas.

Suderinti Albanijos teisės aktus dėl šmeižto su Europos standartais ir juos įgyvendinti.

Spartinti veiksmingų teisės aktų priėmimą, siekiant užtikrinti skaidrumą nuosavybės teisių į žiniasklaidos priemones srityje.

Visapusiškai įgyvendinti galiojančius teisės aktus, susijusius su spauda ir žurnalistų nepriklausomumu, koordinuoti naujus teisės aktus dėl saviraiškos laisvės ir parengti išsamius elektroninę žiniasklaidą reglamentuojančius teisės aktus, atitinkančius Europos standartus.

Socialinės ir ekonominės teisės

Toliau dėti pastangas užkirsti kelią smurtui šeimoje.

Imtis tolesnių priemonių vaikų darbo klausimui spręsti, be kita ko, priimant tinkamus teisės aktus ir suteikiant išteklius vaikų teisėms garantuoti.

Plėtoti bendruomenines paslaugas ir pagalbą išlaikomiems asmenims, be kita ko, ir psichikos sveikatos srityje.

Užtikrinti visapusišką apsaugą nuo bet kokios diskriminacijos, be kita ko, įgyvendinant teisės aktus ir stiprinant struktūras lyčių lygybės srityje.

Toliau spartinti turto registravimą pirmą kartą ir grąžinimo prašymų tvarkymą bei užtikrinti, kad kompensavimo mechanizmai būtų tvarūs ir kad šios procedūros būtų tinkamai derinamos su turto legalizavimo iniciatyva.

Mažumų teisės, kultūrinės teisės ir mažumų apsauga

Visoje Albanijoje įgyvendinti įsipareigojimus pagal Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvenciją, visų pirma susijusius su mažumų kalbų vartojimu kreipiantis į valdžios institucijas, tradicinių vietos pavadinimų vartojimu ir atitinkamų nuostatų dėl švietimo mažumų kalbomis priėmimu.

Įgyvendinti nacionalinę strategiją dėl romų ir užtikrinti atitinkamą finansavimą vykdant Vyriausybės kovos su skurdu ir socialine atskirtimi strategiją.

Skatinti romų mažumos narių registravimą, įskaitant gimimų registravimą.

Teikti patikimus duomenis apie Albanijoje gyvenančias mažumas.

Regioniniai klausimai ir tarptautiniai įsipareigojimai

Laikytis stabilizacijos ir asociacijos proceso įsipareigojimų dėl regioninio bendradarbiavimo ir gerų kaimyninių santykių, visų pirma skatinant perėjimą nuo Stabilumo pakto prie savarankiškesnės regionų bendradarbiavimo sistemos ir veiksmingą Vidurio Europos laisvosios prekybos sutarties (CEFTA) įgyvendinimą.

Sudaryti ir įgyvendinti susitarimus su kaimyninėmis šalimis, visų pirma dėl tarpvalstybinio bendradarbiavimo, kovos su organizuotu nusikalstamumu, neteisėtos prekybos ir kontrabandos, teisminio bendradarbiavimo, sienų valdymo, readmisijos, aplinkos apsaugos, transporto ir energetikos, ir užtikrinti veiksmingą jų įgyvendinimą.

Ekonominiai kriterijai

Toliau įgyvendinti stabilumą skatinančią fiskalinę politiką, kuria būtų siekiama fiskalinio konsolidavimo ir kuri būtų palanki mažai infliacijai bei išorės tvarumui išlaikyti.

Tęsti fiskalinę reformą siekiant sustiprinti pajamų administravimą ir pagerinti skolos valdymo gebėjimus.

Vykdyti pinigų politiką, sudarančią palankias sąlygas pasiekti ir išlaikyti kainų stabilumą, kad būtų sumažinta ir stabilizuota tikėtina infliacija.

Užbaigti informacijos apie kreditus biuro steigimo procesą siekiant padėti apsaugoti sparčiai augantį bankų sistemos kreditų portfelį.

Mažinti šešėlinę ekonomiką veiksmingai ir be diskriminacijos įgyvendinant mokesčius reglamentuojančius teisės aktus ir stiprinant kovą su fiskaliniu sukčiavimu.

Europos standartai

Vidaus rinka

Laisvas prekių judėjimas

Toliau didinti ūkio subjektų informuotumą apie standartų ir sertifikavimo sąvokas bei jų svarbą tarptautinėje prekyboje.

Patvirtinti ir pradėti įgyvendinti nacionalinę pramonės gaminių ir maisto produktų rinkos priežiūros strategiją.

Priimti naujus su acquis suderinamus teisės aktus dėl vartotojų apsaugos. Stiprinti vartotojų apsaugos departamentą.

Asmenų bei paslaugų judėjimas ir įsisteigimo teisė

Užtikrinti aiškų laikino ir pastovaus paslaugų teikimo atskyrimą ir suderinamumą su Stabilizacijos ir asociacijos susitarimo reikalavimais.

Stiprinti bankų ir nebankinių įstaigų finansinės priežiūros reguliavimo sistemą ir finansų priežiūros institucijos gebėjimus.

Laisvas kapitalo judėjimas

Leisti ES piliečiams įsigyti nekilnojamąjį turtą laikantis apribojimų, nustatytų konkrečių įsipareigojimų pagal Bendrąjį susitarimą dėl prekybos paslaugomis (GATS) sąraše.

Muitai ir mokesčiai

Toliau derinti muitinės teisės aktus ir procedūras su ES praktika; visų pirma užtikrinti, kad tranzitui, muitinės sandėliams, muitiniam vertinimui, fiziniams patikrinimams ir rizikos analizei taikomos taisyklės bei procedūros būtų suderintos su ES standartais. Užtikrinti, kad nacionalinis tarifas būtų laiku atnaujinamas pagal naujausią kombinuotąją nomenklatūrą.

Visiškai įgyvendinti kompiuterizuotą muitinės deklaracijų teikimo ir muitinės duomenų tvarkymo sistemą visose muitinės įstaigose.

Toliau derinti mokesčių įstatymus su ES acquis, visų pirma akcizo mokesčių srityje, ir tvirtai laikytis Įmonių apmokestinimo elgesio kodekso principų užtikrinant, kad naujos mokesčių priemonės taip pat atitiktų šiuos principus.

Stiprinti mokesčių administravimo pajėgumus, visų pirma mokesčių kontrolės ir audito srityse, siekiant didinti atitiktį teisės aktams ir sumažinti mokesčių slėpimą.

Užbaigti mokesčių inspekcijų kompiuterizavimo procesą.

Konkurencija

Tobulinti ir derinti su acquis galiojančius antimonopolinius teisės aktus siekiant sustiprinti konkurencijos kontrolę.

Stiprinti konkurencijos tarnybos administracinius gebėjimus ir užtikrinti, kad būtų įdarbinta pakankamai darbuotojų bei numatytas tinkamas mokymas.

Priimti įgyvendinančius teisės aktus valstybės pagalbos srityje.

Toliau atnaujinti valstybės pagalbos schemų sąrašą.

Viešieji pirkimai

Užtikrinti viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų vykdymą ir imtis priemonių siekiant visapusiškai suderinti juos su ES standartais, ypač komunalinių paslaugų sektoriuje ir teisinių gynimo priemonių srityje.

Toliau stiprinti Viešųjų pirkimų agentūros administracinius gebėjimus, viešųjų pirkimų padalinius ministerijose ir vietos valdžios institucijose bei teismus, nagrinėjančius su viešaisiais pirkimais susijusias bylas.

Užtikrinti viešųjų pirkimų pažeidimų tyrimą ir patraukimą už juos baudžiamojon atsakomybėn.

Intelektinės nuosavybės teisė

Parengti tolesnės teisėkūros raidos ir intelektinės nuosavybės teisių (INT) stiprinimo nacionalinę strategiją bei veiksmų planą.

Stiprinti administracinius ir teisminius gebėjimus INT apsaugos srityje.

Stiprinti kovą su piratavimu ir padirbinėjimu.

Toliau didinti verslo bendruomenės ir teisėsaugos organų, įskaitant teisminę sistemą, informuotumą INT klausimais.

Tobulinti pramoninę nuosavybę reglamentuojančius teisės aktus.

Užimtumo ir socialinė politika

Tobulinti socialinės apsaugos sistemas ir kovoti su socialine atskirtimi.

Patvirtinti priemones, skirtas padidinti vidurinių mokyklų lankomumą ir vaikų, visų pirma mergaičių, lankomumą kaimo vietovėse, bei profesinių mokyklų lankomumą.

Sukurti atitinkamas administracines struktūras ir gebėjimus vartotojų bei sveikatos apsaugos srityje.

Švietimas ir moksliniai tyrimai

Toliau dėti pastangas geriau valdyti švietimo sistemą, tobulinti mokytojų mokymą ir švietimo infrastruktūrą.

Įgyvendinti naująjį Aukštojo mokslo įstatymą. Suaktyvinti pastangas skatinant intensyviau dalyvauti programoje Tempus.

PPO klausimai

Stiprinti Ūkio ministerijos Santykių su PPO ir ekonominio bendradarbiavimo departamento administracinius gebėjimus.

Sektorių politika

Pramonė ir MVĮ

Spartinti pažangą įgyvendinant Europos mažųjų ir vidutinių įmonių chartiją.

Toliau įgyvendinti veiksmų planus, skirtus šalinti administracines kliūtis verslui bei investicijoms ir kovoti su šešėline ekonomika, bei užtikrinti tinkamą, skaidrų ir nediskriminuojantį su verslu susijusių teisės aktų, taisyklių bei procedūrų įgyvendinimą. Sumažinti pasenusių ir neveiksmingų reglamentų skaičių panaikinant nereikalingus teisės aktus.

Intensyvinti mokslinių tyrimų politiką mažųjų įmonių inovacijų bei konkurencingumo srityje ir įgyvendinti paramos programas.

Žemės ūkis ir žuvininkystė

Priimti naują ES standartus atitinkantį įstatymą dėl maisto produktų, stiprinti maisto saugos sistemą ir susijusias kontrolės sistemas.

Stiprinti laboratorinius gebėjimus maisto saugos ir veterinarijos bei fitosanitarijos srityse.

Gerinti maisto saugos, fitosanitarijos bei veterinarijos srities teisės aktus ir pradėti juos įgyvendinti.

Tobulinti galvijų identifikavimo bei jų judėjimo registravimo sistemą ir pradėti įgyvendinti kiaulių, avių ir ožkų identifikavimo bei jų judėjimo registravimo sistemą.

Gerinti gyvūnų ligų kontrolę, be kita ko, gerinant mėginių ėmimą bei ataskaitų rengimą.

Aplinka

Stiprinti administracinius gebėjimus bei koordinavimą nacionaliniu ir vietos lygiu.

Visapusiškai įgyvendinti teisės aktus dėl poveikio aplinkai vertinimo.

Priimti strategiją dėl tolesnio aplinkosaugos teisės aktų derinimo su acquis, ir tinkamai įgyvendinti galiojančius teisės aktus, visų pirma užtikrinant jų vykdymą.

Toliau spręsti Šaros kietųjų atliekų sąvartyno ir Patos-Marinez naftos gavybos regiono aplinkosauginiu požiūriu kritinių zonų keliamas problemas.

Toliau rengti ir įgyvendinti nacionalinę vandens tiekimo bei valymo strategiją ir kaimo vietovių vandens tiekimo ir kanalizacijos strategiją, taip pat parengti ir pradėti įgyvendinti palaipsnio suderinimo su acquis strategiją vandens tiekimo ir valymo srityje.

Įgyvendinti tarptautines konvencijas gamtos apsaugos srityje, kurių Šalis yra Albanija.

Transporto politika

Įgyvendinti nacionalinį transporto planą, įskaitant transporto priemonių priežiūros planavimą ir biudžeto sudarymą, ir priimti bei įgyvendinti nacionalinę transporto, įskaitant geležinkelių sektorių, strategiją.

Toliau įgyvendinti Susitarimo memorandumą dėl Pietryčių Europos pagrindinio regioninio transporto tinklo plėtros ir stiprinti bendradarbiavimą su Pietryčių Europos transporto observatorija.

Imtis priemonių kelių saugumo sąlygoms gerinti, visų pirma su ES acquis derinant teisės aktus dėl masės ir matmenų, techninės apžiūros, techninės būklės tikrinimo keliuose, vairuotojų pažymėjimų, tachografų ir transporto priemonių registracijos dokumentų.

Imtis priemonių, kad būtų užkirstas kelias neteisėtoms statyboms prie naujų kelių, ypač pavojingiems, privačiai tiesiamiems privažiavimo keliams.

Parengti geležinkelių tinklo nuostatus dėl atviros prieigos prie infrastruktūros ir patvirtinti bei įgyvendinti geležinkelių verslo planą.

Vykdyti Albanijos įsipareigojimus pagal Europos bendrosios aviacijos erdvės susitarimo pirmąjį pereinamąjį etapą, be kita ko, įgyvendinant atitinkamus aviacijos teisės aktus.

Įgyvendinti veiksmų planą, skirtą pašalinti civilinės aviacijos institucijoje nustatytus trūkumus, susijusius su šalies oro linijų saugos priežiūra.

Gerinti jūrų saugumo sąlygas, visų pirma sumažinti Albanijos laivų sulaikymo pagal Paryžiaus susitarimo memorandumą atvejų skaičių.

Energetika

Patvirtinti ir įgyvendinti patikslintą nacionalinę energetikos strategiją nuolat atsižvelgiant į poveikio aplinkai vertinimo svarbą.

Įvykdyti Energijos bendrijos sutarties reikalavimus dujų ir elektros energijos srityse.

Informacinė visuomenė ir žiniasklaida

Užtikrinti, kad elektroninius ryšius reglamentuojantys teisės aktai atitiktų acquis ir būtų vykdomi, ir imtis priemonių siekiant sukurti konkurencingą elektroninių ryšių tinklų ir paslaugų rinką.

Stiprinti Telekomunikacijų reguliavimo institucijos kompetenciją ir gebėjimus.

Derinti Albanijos teisės aktus su Europos konvencija dėl televizijos be sienų ir Televizijos be sienų direktyva.

Stiprinti Nacionalinės radijo ir televizijos tarybos administracinius gebėjimus ir patvirtinti radijo bei televizijos sektoriaus plėtros strategiją ir atnaujintą nacionalinį analoginio bei skaitmeninio radijo ir televizijos dažnių planą.

Finansų kontrolė

Peržiūrėti viešosios vidaus ir finansų kontrolės politikos dokumentą bei veiksmų planą ir aiškiai apibrėžti vidaus audito funkciją, kuri turi būti atskirta nuo kitų kontrolės ir tikrinimo funkcijų. Sukurti atitinkamą tikrinimo tarnybą, kuri kovotų su sukčiavimu.

Užtikrinti, kad Vidaus audito įstatymas ir pagrindinio įstatymo dėl biudžeto projektas atitiktų tarptautiniu mastu pripažintus standartus.

Stiprinti Aukščiausiosios audito institucijos nepriklausomumą.

Statistika

Stiprinti statistikos tarnybos gebėjimus.

Teisingumas, laisvė ir saugumas

Vizos, sienų kontrolė, prieglobstis ir migracija

Kelionės dokumentus išduoti laikantis tarptautinių standartų, užtikrinti tam reikalingus administracinius gebėjimus ir sukurti centralizuotą vizų administravimo IT tinklą.

Priimti Įstatymo dėl užsieniečių pakeitimus, siekiant priartinti vizas reglamentuojančius teisės aktus prie ES standartų.

Įgyvendinti integruoto sienų valdymo strategiją ir veiksmų planą, ypatingą dėmesį skiriant muitinių ir pasienio policijos bendradarbiavimui pasienyje.

Užtikrinti, kad sienų valdymas visuose sienos perėjimo punktuose, visų pirma Duresio ir Vlioros uostuose, atitiktų ES standartus.

Įgyvendinti EB ir Albanijos readmisijos susitarimą ir vesti derybas dėl readmisijos susitarimų su tranzitu vykstančių migrantų kilmės šalimis.

Skirti pakankamai administracinių ir finansinių pajėgumų įgyvendinant teisės aktus prieglobsčio ir migracijos srityse ir su tuo susijusias nacionalines strategijas bei veiksmų planus.

Pinigų plovimas

Imtis būtinų priemonių tam, kad būtų geriau vykdomi kovos su pinigų plovimu teisės aktai prevencijos, apkaltinamųjų nuosprendžių priėmimo, turto konfiskavimo, arešto ir įšaldymo srityse.

Stiprinti finansinės žvalgybos padalinio, prokuratūrų ir policijos ekonominių nusikaltimų padalinio gebėjimus užtikrinant tinkamą jų aprūpinimą finansiniais bei IT ištekliais ir pagerinant darbinį bendradarbiavimą.

Suderinti Pinigų plovimo prevencijos įstatymą su acquis ir finansinių veiksmų darbo grupės bei Europos Tarybos Moneyval grupės rekomendacijomis.

Stiprinti areštuoto ir konfiskuoto turto administravimo agentūros gebėjimus.

Toliau gerinti bendradarbiavimą su kitų šalių valdžios institucijomis.

Užtikrinti tinkamą įsipareigojimų teikti ataskaitas vykdymą ir išnagrinėti pranešimams apie sandorius taikomas ribas.

Imtis veiksmingesnių priemonių siekiant mažinti grynųjų pinigų naudojimą ekonomikoje.

Narkotikai

Įgyvendinti nacionalinę kovos su narkotikais strategiją, su ja susijusį veiksmų planą ir „Mini Dublino grupės“ rekomendacijas.

Gerinti policijos pareigūnų, dalyvaujančių kovoje su narkotikais, mokymą, įrangą bei valdymo tęstinumą ir imtis tolesnių priemonių, kad būtų užtikrintas geresnis kovos su narkotikais koordinavimas šalyje ir su partneriais kitose šalyse.

Visuose viešojo administravimo lygiuose nustatyti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn už su prekyba narkotikais susijusią korupciją atsakingus asmenis.

Užtikrinti didesnį duomenų apie konfiskavimą skaidrumą ir imtis priemonių tinkamai sunaikinti ankstesnėse bylose konfiskuotus narkotikus.

Įgyvendinti subalansuotą bendrą strategiją, skirtą kovoti su narkotikų paklausa, įskaitant prevenciją, narkomanų gydymą ir reabilitaciją.

Policija

Užtikrinti, kad būtų visapusiškai įgyvendintos naujojo Valstybinės policijos įstatymo nuostatos dėl pareigūnų laipsnių.

Tobulinti Albanijos valstybinės policijos valdymo gebėjimus.

Stiprinti policijos vidaus reikalų padalinį ir užtikrinti tinkamą policijos pareigūnų patraukimą baudžiamojon atsakomybėn už nusikaltimus.

Parengti ir pradėti taikyti konsoliduotą procedūrų vadovą, taikomą visiems kriminalinės policijos pareigūnams.

-Įgyvendinti viešosios tvarkos palaikymo bendruomenės pastangomis strategiją.

Kova su organizuotu nusikalstamumu ir terorizmu

Imtis tolesnių priemonių stiprinti įvairių valstybinių institucijų, dalyvaujančių kovoje su organizuotu nusikalstamumu ir terorizmu, ypač teisminių institucijų ir policijos, bendradarbiavimą.

Imtis tolesnių priemonių kuriant nuoseklias ir suderintas žvalgybos duomenų rinkimo ir tvarkymo sistemas.

Dažniau naudotis specialiomis tyrimo priemonėmis, telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos perėmimo galimybėmis ir žvalgybos informacija.

Skubiai imtis praktinių priemonių liudytojų apsaugai užtikrinti.

Intensyviau bendradarbiauti nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu kovojant su prekyba žmonėmis ir didinti policijos kovos su prekyba žmonėmis padalinio darbuotojų skaičių.

Imtis priemonių, kad kovos su terorizmu analitikai ir tyrėjai būtų aprūpinti geresne įranga ir jiems būtų rengiami geresni mokymo kursai.

Asmens duomenų apsauga

Suderinti galiojančią asmens duomenų apsaugą reglamentuojančią teisę su acquis ir Europos Tarybos asmens duomenų apsaugos konvencija.

Įsteigti nepriklausomą duomenų apsaugos priežiūros instituciją, turinčią pakankamai įgaliojimų viešajame bei privačiajame sektoriuose ir užtektinai finansinių bei žmogiškųjų išteklių.

3.2.   VIDUTINĖS TRUKMĖS PRIORITETAI

Politiniai kriterijai

Demokratija ir teisinė valstybė

Valdymas

Užtikrinti veiksmingą nacionalinės vystymosi ir integracijos strategijos įgyvendinimą bei stebėseną.

Viešasis administravimas

Užtikrinti, kad administracijos skyrių, atsakingų už Stabilizacijos ir asociacijos susitarimo nuostatų įgyvendinimą ir dalyvaujančių EB finansinės paramos įgyvendinime, darbuotojai būtų tinkamai parengti ir aprūpinti priemonėmis, kad galėtų vykdyti savo pareigas.

Įdiegti į rezultatus orientuotą vadybą ir atitinkamą valstybės tarnautojų mokymą.

Parengti ir įdiegti valstybės tarnautojų darbo užmokesčio struktūrą, kuria būtų sudarytos sąlygos tinkamai planuoti biudžetą ir įgyvendinti motyvacinę karjeros schemą.

Užtikrinti viešojo administravimo reformų tvarumą.

Teismų sistema

Užtikrinti patraukimą baudžiamojon atsakomybėn už sunkius nusikaltimus, ypač už organizuotus nusikaltimus, ypatingą dėmesį skiriant tarpvalstybinio bendradarbiavimo mechanizmams.

Užtikrinti liudytojų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų vykdymą.

Užtikrinti tęstinį ir tinkamą teisėjų bei prokurorų mokymą, be kita ko, žmogaus teisių, etikos, komercinių bei bendrovių klausimų ir su SAS susijusių klausimų srityse.

Užtikrinti žemiausios instancijos teismų teisėjų mokyklos finansinį tvarumą.

Peržiūrėti teismo administratorių vaidmenį bei kvalifikacijas ir palaipsniui įtraukti juos į valstybės tarnybą, užtikrinant jų ir ministerijų darbuotojų darbo užmokesčio lygiavertiškumą.

Kovos su korupcija politika

Įgyvendinti Albanijos ratifikuotas Europos Tarybos konvencijas dėl korupcijos baudžiamosios teisės ir civilinės teisės srityse bei atitinkamas JT konvencijas.

Užtikrinant atitinkamų teisės aktų vykdymą, kad būtų pasiekta reikšmingų rezultatų kovoje su korupcija visais lygiais ir visose srityse.

Žmogaus teisės ir mažumų apsauga

Tarptautinės teisės žmogaus teisių srityje laikymasis

Užtikrinti, kad su suimtaisiais ir kaliniais būtų elgiamasi laikantis tarptautinių standartų.

Pilietinės ir politinės teisės

Tobulinti nepilnamečių nusikaltėlių reikalams skirtą teisingumo sistemą.

Užtikrinti Europos Tarybos konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą laikymąsi.

Priimti išsamius diskriminaciją draudžiančius teisės aktus ir užtikrinti deramą institucijų, įskaitant esamas už žmogaus teises atsakingas institucijas, paramą diskriminacijos aukoms.

Užtikrinti teisės aktų dėl komunizmo laikotarpiu konfiskuoto turto grąžinimo arba kompensavimo už jį vykdymą.

Baigti žemės registravimo procesą.

Užtikrinti, kad turtas būtų perduodamas laikantis įstatymų, ir užtikrinti tinkamą visų šiame procese dalyvaujančių įstaigų (notarų biurų, turto registro ir kt.) veikimą.

Užtikrinti teisės aktų dėl spausdintinės ir elektroninės žiniasklaidos vykdymą atsižvelgiant į Europos standartus.

Užtikrinti, kad televizijos dažniai būtų sąžiningai ir nediskriminuojant paskirstomi vadovaujantis nacionaliniu planu ir kad transliuotojai visiškai laikytųsi reikalavimų; didinti visuomeninio transliuotojo nešališkumą.

Skatinti aktyvų NVO ir kitų pilietinės visuomenės organizacijų dalyvavimą Vyriausybės sprendimų priėmimo procese ir tolesnį žurnalistikos kokybės gerinimą.

Regioniniai klausimai ir tarptautiniai įsipareigojimai

Toliau skatinti regioninį dialogą, stabilumą, gerą kaimynystę ir bendradarbiavimą.

Užtikrinti, kad su JAV sudarytas susitarimas dėl žmonių perdavimo Tarptautiniam baudžiamajam teismui sąlygų atitiktų 2002 m. rugsėjo mėn. Europos Vadovų Tarybos priimtus ES pagrindinius principus.

Ekonominiai kriterijai

Pamatuotai ir apdairiai mažinti darbo užmokesčiui tenkančių mokesčių naštą ir tobulinti paskatų priemones bei lankstumą darbo rinkoje siekiant padidinti darbo jėgos dalyvavimą bei užimtumą, kartu užtikrinant pajamas iš mokesčių plečiant mokestinę bazę bei gerinant teisės aktų laikymąsi, kad būtų užtikrintas viešųjų finansų tvarumas.

Tobulinti švietimo sistemą siekiant padidinti labiausiai pageidaujamų įgūdžių pasiūlą, skatinti užimtumą ir ilgalaikį ekonomikos augimą.

Modernizuoti šalies, visų pirma energetikos ir transporto, infrastruktūrą siekiant sustiprinti bendrą ūkio konkurencingumą.

Spartinti valstybinių įmonių privatizavimą siekiant sustiprinti bendrovių valdymą ir sumažinti kvazifiskalinius nuostolius.

Gerinti verslo aplinką siekiant padidinti plyno laiko tiesiogines užsienio investicijas.

Nustatyti veiksmingas (įtariamo) sukčiavimo ir kitų pažeidimų, darančių poveikį nacionalinėms ir tarptautinėms lėšoms, atvejų nustatymo, nagrinėjimo ir su tuo susijusių tolesnių veiksmų procedūras.

Europos standartai

Vidaus rinka

Laisvas prekių judėjimas

Užtikrinti administracinius gebėjimus įgyvendinant SAS ir LS reikalavimus šioje srityje.

Daryti tolesnę pažangą priimant Europos standartus ir spartinti pastangas tapti visaverte Europos standartizacijos organizacijų nare.

Daryti pažangą perkeliant į nacionalinę teisę naujojo, visuotinio bei senojo požiūrio direktyvas.

Visapusiškai įdiegti rinkos priežiūros sistemą.

Atsižvelgiant į EB geriausią praktiką, užtikrinti geresnį įstaigų, atsakingų už standartizavimą, akreditavimą ir sertifikavimą, taip pat už metrologiją ir kalibravimą, veikimą.

Užtikrinti Albanijos narystę Europos bendradarbiavimo akreditavimo srityje organizacijoje.

Asmenų bei paslaugų judėjimas ir įsisteigimo teisė

Patvirtinti užsieniečių darbą reglamentuojančius teisės aktus ir imtis priemonių, skirtų koordinuoti socialinio draudimo paslaugas.

Užtikrinti, kad teisės aktai, reglamentuojantys įsisteigimo teisę, būtų įgyvendinami teisingai ir nešališkai.

Laisvas kapitalo judėjimas

Daryti pažangą įgyvendinant Albanijos įsipareigojimus pagal SAS dėl visiško kapitalo judėjimo liberalizavimo, be kita ko, užtikrinant vienodų sąlygų taikymą ES ir Albanijos nacionaliniams subjektams dėl investicijų portfelio ir finansinių paskolų bei kreditų, kurių terminas trumpesnis nei vieneri metai.

Muitai ir mokesčiai

Užtikrinti tolesnį Albanijos muitinės ir mokesčių teisės aktų derinimą su ES acquis bei toliau didinti administracinius gebėjimus įgyvendinti muitinės bei mokesčių teisės aktus ir kovoti su korupcija, tarpvalstybiniu nusikalstamumu bei mokesčių slėpimu.

Didinti informacijos skaidrumą ir keitimąsi ja su ES valstybėmis narėmis siekiant palengvinti priemonių, kuriomis užkertamas kelias mokesčių vengimui arba slėpimui, įgyvendinimą.

Konkurencija

Toliau gerinti antimonopolinių teisės aktų ir valstybės pagalbos kontrolės srities teisės aktų vykdymą.

Galutinai suderinti valstybės pagalbos schemas su ES konkurencijos taisyklėmis, kaip nustatyta laikinajame susitarime.

Viešieji pirkimai

Užtikrinti, kad Albanijos teisinė sistema atitiktų ES acquis.

Sukurti visu pajėgumu veikiančias viešųjų pirkimų struktūras, užtikrinant viešųjų pirkimų procedūrų vykdymą griežtai laikantis įstatymų ir SAS reikalavimų.

Intelektinės nuosavybės teisė

Visiškai įgyvendinti ratifikuotas tarptautines konvencijas intelektinės, komercinės ir pramoninės nuosavybės teisių srityse.

Tinkamai įgyvendinti intelektinės nuosavybės teises reglamentuojančius teisės aktus ir pasiekti geresnių rezultatų kovoje su piratavimu ir padirbinėjimu.

Užtikrinti pakankamus administracinius gebėjimus siekiant laikytis SAS reikalavimų šioje srityje.

Užimtumo ir socialinė politika

Sudaryti palankesnes sąlygas moterų integracijai į darbo rinką ir jų dalyvavimui sprendimų priėmimo procese.

Integruoti užimtumo ir profesinio mokymo strategijas į socialinę, švietimo, mokesčių, įmonių ir regioninę politiką. Užtikrinti, kad būtų laikomasi tarptautinių įsipareigojimų sveikatos apsaugos srityje, visų pirma Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių.

Daryti pažangą derinant kraujo ir kraujo komponentų perpylimui taikomus kokybės standartus su ES teisės aktais.

Pradėti įgyvendinti 2007–2013 m. Nacionalinę sveikatos apsaugos sistemos strategiją.

Švietimas ir moksliniai tyrimai

Toliau dėti pastangas švietimo kokybei gerinti ir šiuolaikiškai profesinio švietimo ir mokymo sistemai sukurti, skatinti regioninį bendradarbiavimą aukštojo mokslo srityje.

Sektorių politika

Pramonė ir MVĮ

Užtikrinti geresnę teisėkūrą prekybos srityje.

Užtikrinti, kad kovos su šešėline ekonomika strategija neatsiliktų nuo sektoriaus raidos.

Toliau kurti specializuotas verslo rėmimo struktūras (pvz., inkubatorius ir įmonių telkinius) ir tirti galimybes verslo ir (arba) technologijų parkui kurti.

Pradėti rengti ir taikyti integruotą mokslinių tyrimų politiką bei toliau rengti priemones, skirtas mažų bendrovių inovacijoms ir konkurencingumui didinti.

Nustatyti su ES standartais suderintus informacijos atskleidimo ir finansinės atskaitomybės standartus ir užtikrinti sėkmingą jų įgyvendinimą.

Toliau įgyvendinti Europos mažųjų įmonių chartiją.

Žemės ūkis ir žuvininkystė

Parengti žemės naudojimo, žemės rinkos, kaimo plėtros, žemės ūkio veiklos rūšių įvairinimo ir žemės ūkio konkurencingumo didinimo strategijas.

Laikantis EB reikalavimų pasiekti esminės pažangos gerinant maisto saugos ir fitosanitarijos bei veterinarijos sąlygas.

Įvertinti, kaip žemės ūkio ir maisto produktų perdirbimo įmonės laikosi ES reikalavimų, parengti jų modernizavimo programą ir pradėti ją įgyvendinti.

Imtis veiksmų, siekiant užtikrinti veiksmingą nacionalinės augalininkystės, ypač produktų, kuriems taikomi konkretūs ES reikalavimai, kontrolę, ir sukurti analitinius pajėgumus fitosanitarijos sektoriuje.

Imtis priemonių siekiant priartinti Albanijos žuvininkystės politiką prie ES standartų, ypač išteklių valdymo, tikrinimo bei kontrolės ir rinkos bei struktūrinės politikos srityse.

Aplinkos apsauga

Sudaryti išsamų kritinių zonų sąrašą ir toliau tęsti veiksmus sprendžiant jau nustatytų zonų keliamas problemas.

Sumažinti Balšo perdirbimo įmonės keliamą taršą, įskaitant teršalų išleidimą į Gianikos upę, ir imtis priemonių vandens taršos problemoms spręsti apskritai.

Stiprinti aplinkos stebėseną ir užtikrinti pakankamas atgrasomąsias sankcijas teršėjams.

Toliau įgyvendinti regioninius ir tarptautinius įsipareigojimus aplinkos apsaugos srityje.

Transporto politika

Toliau įgyvendinti Albanijos generalinį transporto planą.

Baigti reikalingas institucines reformas, siekiant gerinti transporto išteklių valdymą, investicijų prioritetų nustatymą, politikos formavimą ir privačiojo sektoriaus įtraukimą.

Daryti esminę pažangą atkuriant Duresio ir Vlioros uostus ir stiprinti jų veikimą.

Pasiekti geresnių rezultatų kelių saugumo srityje (be kita ko, įdiegiant skaitmeninį tachografą) ir imtis papildomų veiksmų toliau derinant teisės aktus su acquis, susijusia su galimybe patekti į rinką (užsiimti profesine veikla) ir socialinėmis taisyklėmis.

Toliau įgyvendinti Susitarimo memorandumą dėl Pietryčių Europos pagrindinio regioninio transporto tinklo plėtros ir bendradarbiauti su Pietryčių Europos transporto observatorija.

Sukurti sąlygas konkurencijai geležinkelių transporto sektoriuje, be kita ko, įsteigiant reguliavimo ir saugos įstaigas.

Įgyvendinti įsipareigojimus, prisiimtus pagal Europos bendrosios aviacijos erdvės susitarimo antrąjį pereinamąjį etapą.

Pasiekti reikšmingų rezultatų gerinant jūrų saugumo sąlygas, įskaitant valstybinės uosto kontrolės įrenginius, ir tobulinant laivybos registro tvarkymą pagal Paryžiaus susitarimo memorandumą.

Energetika

Toliau užtikrinti tinkamą veiksmų planų, susijusių su elektros energijos ir dujų sektoriumi, įgyvendinimą ir toliau daryti pažangą įgyvendinant Albanijos energetikos strategiją.

Užtikrinti, kad būtų laiku įgyvendinti įvairūs projektai, kuriais siekiama tobulinti elektros energijos gamybos, perdavimo ir paskirstymo infrastruktūrą.

Toliau tęsti regioninių ir tarptautinių įsipareigojimų energetikos srityje įgyvendinimą, siekiant sukurti konkurencingą regioninę energetikos rinką.

Geriau įgyvendinti Energijos vartojimo efektyvumo įstatymą.

Informacinė visuomenė ir žiniasklaida

Tęsti ES bendrųjų nuostatų dėl elektroninių ryšių perkėlimą į nacionalinę teisę ir jų įgyvendinimą.

Toliau derinti teisės aktus su Europos konvencija dėl televizijos be sienų ir Televizijos be sienų direktyva.

Finansų kontrolė

Parengti ir įgyvendinti decentralizuoto valdymo atskaitomybės ir nepriklausomai atliekamo vidaus audito principus pagal tarptautinius standartus ir ES geriausią praktiką.

Plėtoti procedūras ir administracinius gebėjimus, siekiant užtikrinti veiksmingą ES finansinių interesų apsaugą.

Užtikrinti, kad Įstatymas dėl išorės audito atitiktų Aukščiausiųjų audito institucijų organizacijos gaires.

Toliau stiprinti gebėjimus išorės audito, finansų kontrolės valdymo ir vidaus audito srityse.

Statistika

Tobulinti žemės ūkio statistiką ir makroekonominę statistiką, plėtoti socialinę statistiką, įskaitant švietimo ir sveikatos apsaugos statistiką, ir daryti pažangą siekiant įdiegti visas Europos klasifikacijos sistemas, įskaitant statistinių regionų klasifikaciją.

Teisingumas, laisvė ir saugumas

Vizos, sienų kontrolė, prieglobstis ir migracija

Užtikrinti, kad visi Albanijos kelionės dokumentai visiškai atitiktų tarptautinius standartus.

Įgyvendinti visus Albanijos prisiimtus tarptautinius įsipareigojimus sienų valdymo srityje.

Užtikrinti prieglobstį reglamentuojančių teisės aktų vykdymą ir sukurti visavertę prieglobsčio sistemą, suderintą su tarptautiniais standartais, įskaitant prieglobsčio prašytojų priėmimą.

Įgyvendinti Albanijos nacionalinę migracijos strategiją ir nacionalinį veiksmų planą prieglobsčio srityje.

Užtikrinti, kad Albanija galėtų laikytis SAS reikalavimų Albanijoje dirbančių ir (arba) gyvenančių ES piliečių atžvilgiu.

Palaipsniui pasirašyti, ratifikuoti ir įgyvendinti visas pagrindines tarptautines konvencijas migracijos srityje.

Pinigų plovimas

Suaktyvinti kovą su ekonominiais ir finansiniais nusikaltimais, įskaitant pinigų plovimą ir valiutų padirbinėjimą.

Pasiekti apčiuopiamų rezultatų kovoje su pinigų plovimu tiek finansų sektoriuje, tiek už jo ribų.

Narkotikai

Iš esmės pagerinti rezultatus kovoje su narkotikų, ypač sintetinių narkotikų, heroino ir kokaino, prekyba.

Policija

Toliau gerinti policijos tarnybų veiklos kokybę, kad jos atitiktų Europos standartus, visų pirmiausia pasitelkiant tinkamą mokymą ir įrangą.

Pasiekti reikšmingų rezultatų kovoje su nusikalstamumu ir kovoje su korupcija bei kitomis nusikalstamomis veikomis policijos gretose.

Kova su organizuotu nusikalstamumu ir terorizmu

Toliau stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą kovoje su organizuotu nusikalstamumu ir terorizmu.

Proporcinės dalies, skaičiaus ir kokybės požiūriu, taip pat nusikalstamu būdu įgyto turto konfiskavimo požiūriu daryti didelę pažangą patraukiant baudžiamojon atsakomybėn už nusikaltimus, susijusius su organizuotu nusikalstamumu ir neteisėta prekyba.

Visiškai perkelti į nacionalinės teisės aktus ir įgyvendinti visas tarptautinių konvencijų ir protokolų dėl terorizmo prevencijos, kurių šalis yra Albanija, nuostatas.

Asmens duomenų apsauga

Užtikrinti veiksmingą asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių nacionalinės teisės aktų veiksmingą stebėseną ir vykdymą.

4.   PROGRAMAVIMAS

Bendrijos parama Vakarų Balkanų šalims pagal stabilizacijos ir asociacijos procesą bus teikiama pagal galiojančias finansines priemones, visų pirma remiantis Reglamentu (EB) Nr. 1085/2006 (IPA), o iki 2007 m. priimtų programų atveju – Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2666/2000 (CARDS reglamentu) (1). Finansavimo susitarimai sudaro teisinį konkrečių programų įgyvendinimo pagrindą. Taigi šis sprendimas neturės finansinio poveikio.

Be to, Albanija gali naudotis finansavimu pagal daugiašales ir horizontaliąsias programas.

5.   SĄLYGOS

Parama Vakarų Balkanų šalims teikiama su sąlyga, kad bus toliau daroma pažanga įgyvendinant Kopenhagos kriterijus ir siekiant konkrečių šios Europos partnerystės prioritetų. Jeigu nebus laikomasi šių sąlygų, Taryba gali imtis atitinkamų priemonių pagal Reglamento (EB) Nr. 1085/2006 21 straipsnį, o iki 2007 m. priimtų programų atveju – pagal Reglamento (EB) Nr. 2666/2000 5 straipsnį. Parama taip pat priklauso nuo sąlygų, kurias Taryba apibrėžė 1997 m. balandžio 29 d. išvadose, visų pirma sąlygų, susijusių su paramos gavėjų įsipareigojimu vykdyti demokratines, ekonomines ir institucines reformas. Konkrečios sąlygos taip pat yra įtrauktos į atskiras metines programas. Priėmus finansavimo sprendimus, su Albanija bus pasirašytas finansavimo susitarimas.

6.   STEBĖSENA

Europos partnerystės įgyvendinimas bus vertinamas taikant mechanizmus, nustatytus pagal stabilizacijos ir asociacijos procesą, visų pirma pagal Komisijos teikiamas metines ataskaitas.


(1)  OL L 306, 2000 12 7, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 2112/2005 (OL L 344, 2005 12 27, p. 23).


Top