Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC0614(03)

    Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą 2022/C 229/05

    C/2022/3941

    OL C 229, 2022 6 14, p. 13–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2022 6 14   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 229/13


    Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

    (2022/C 229/05)

    Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pateikti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 51 straipsnį (1) per tris mėnesius nuo šio paskelbimo dienos.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    „VACA GALLEGA – BUEY GALLEGO“

    ES Nr.: PGI-ES-02308 – 27.4.2017

    SKVN ( ) SGN (X)

    1.   Pavadinimas

    „Vaca Gallega – Buey Gallego“

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

    Ispanija

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

    3.1.   Produkto rūšis

    1.1 klasė. Šviežia mėsa ir subproduktai

    3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

    Galisijos karvių ir jaučių veislių – Galisijos baltųjų, Galisijos rudųjų (Cachena, Caldelana, Frieiresa, Limiana ir Vianesa), Asturiana de los Valles, Limousin, Akvitanijos baltųjų, fryzų ir Alpių rudųjų – grynaveislių arba sukryžmintų, šviežia mėsa.

    Atsižvelgiant į lytį, amžių ir auginimo sistemą, skiriami šie gyvūnų tipai:

    a)

    Karvės: patelės, kurios prieš skerdimą bent kartą veršiavosi. Jų mėsa yra nuo raudonos iki vyšnių raudonumo spalvos, kaip marmuras išmarginta plonais riebalų dryželiais. Riebalai yra nuo kreminės baltos iki gelsvai baltos spalvos, tvirtos tekstūros ir, palietus, juntamas skaidulų kietumas

    Skerdenos raumeningumas: E, U, R ir O (išskyrus O-). Jei skerdenos yra Galisijos rudųjų veislės galvijų, raumeningumo reikalavimai netaikomi.

    Riebalinio sluoksnio klasės: 5, 4 ir 3.

    b)

    Jaučiai: patinai, kurie kastruojami nesulaukę 1 metų ir skerdimo metu yra vyresni nei 48 mėnesių. Jų mėsa yra nuo raudonos iki raudonai purpurinės spalvos, pasižyminti ryškiu marmurą primenančiu margumu. Riebalai yra nuo perlų baltos iki geltonos spalvos, tvirtos tekstūros ir, palietus, juntamas skaidulų kietumas.

    Skerdenos raumeningumas: E, U ir R.

    Riebalų sluoksnio klasės: 5 ir 4.

    Dėl mėsos „Vaca Gallega – Buey Gallego“ riebalinio sluoksnio (vidutinė skerdenų tarpraumeninių riebalų procentinė dalis yra didesnė nei 5,6 proc.), jai būdingas gyvulinių riebalų kvapas; mėsą valgant juntamas jos švelnumas ir sultingumas, taip pat ryškus ir ilgai išliekantis mėsos skonis ir šiek tiek rūgštus poskonis.

    Skerdenos, ketvirčiai, nugarinė ir kitos išpjovos, skirti ruošti filė ir parduoti vartotojui šviežūs bei pagal išpjaustymą, turi būti pateikti atšaldyti. Jei bus užšaldyti, jie praras SGN apsaugą.

    Žodis „selección“ gali būti naudojamas ženklinant SGN žymimą „Vaca Gallega“ ir „Buey Gallego“ skerdenų mėsą, kuri pasižymi ryškia, marmurą primenančia struktūra bei oranžinės-geltonos spalvos riebalų sluoksniu ir atitinka šiuos reikalavimus:

    Skerdenos raumeningumas: E, U ir R+.

    Riebalinio sluoksnio klasės: 5 ir 4+.

    3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams)

    Produktyvaus karvių ir jaučių gyvenimo metu jie ganomi, šeriami šviežiais pašarais (žole ir javais) bei konservuotais pašarais (žolės silosu, kukurūzų silosu ir šienu), taip pat papildomai duodama grūdų, bulvių, ropių, šiaudų ir kombinuotųjų pašarų.

    Švelnus Atlanto klimatas palankus gausiam ir ankstyvam daug energetinių ir baltyminių medžiagų turinčių pašarų derliui, užtikrinančiam gyvulių aprūpinimą pašarais. Taip pat atsižvelgiama į tai, kad vidutinis metinis gyvulių laikymo tankis neturi viršyti 2 GV vienam hektarui naudojamų žemės ūkio naudmenų (NŽŪN).

    Didžioji dalis naudojamo žaliojo pašaro turi būti iš paties ūkio ir ne mažiau kaip 80 proc. turi būti iš geografinės vietovės, kuriai taikoma SGN. Galisijos pievose augančios augalų rūšys daugiausia yra įvairios žolės (eraičinai, smilgos, miglės, daugiametės svidrės ir paprastosios šunažolės) ir, kiek mažiau, ankštiniai augalai (dobilai ir paprastieji garždeniai). Energiją teikia ne tik pašarai bet ir subrendusių bei nesubrendusių kukurūzų silosas ir javų miltai.

    Baigiamuoju etapu gyvulių mitybos racionas gali būti papildytas kombinuotaisiais pašarais, ne daugiau kaip 1 kg sausosios medžiagos per dieną, ir tuo etapu priaugtas vidutinis gyvasis svoris yra 100 kg. Tokie pašarai turi būti gaminami iš augalinės kilmės žaliavų. Juose turi būti ne mažiau kaip 80 proc. grūdų ir grūdinių produktų, ankštinių augalų ir aliejinių augalų sėklų. Griežtai draudžiama naudoti produktus, kurie gali trukdyti normaliam karvių ir jaučių augimo greičiui, taip pat perdirbtus šalutinius gyvūninius produktus.

    3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

    Karvių ir jaučių atsivedimas, auginimas, penėjimas ir skerdimas bei skerdenų išpjaustymas turi vykti nustatytoje geografinėje vietovėje.

    3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

    Produktas gali būti brandinamas, iš jo ruošiama filė, fasuojamas ir ženklinamas mėsos perdirbimo įmonėse, kurios registruotos Reglamentavimo valdyboje, arba įmonėse, kurios jau yra pasirašiusios bendradarbiavimo sutartį su Reglamentavimo valdyba dėl saugomo produkto kontrolės, ženklinimo ir rinkodaros.

    3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

    Ant visų skerdenų, ketvirčių, išpjovų ir porcijų turi būti registruotas pavadinimas „Vaca Gallega – Buey Gallego“ ir šis SGN logotipas:

    Image 1

    Žodžiai „Vaca Gallega“ arba „Buey Gallego“ (atsižvelgiant į mėsos tipą) turi būti užrašyti ant kiekvienos etiketės tame pačiame regėjimo lauke kaip ir registruotas pavadinimas ir SGN logotipas, kaip parodyta toliau:

    Image 2

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

    Geografinė vietovė, kuriai taikoma saugoma geografinė nuoroda „Vaca Gallega – Buey Gallego“, yra visas Galisijos autonominis regionas.

    5.   Ryšys su geografine vietove

    Ryšys tarp geografinės vietovės ir „Vaca Gallega – Buey Gallego“ mėsos yra grindžiamas specifinėmis produkto savybėmis ir stiprinamas jo reputacija.

    Geografinės vietovės fizinės savybės ir gamtiniai veiksniai

    „Vaca Gallega – Buey Gallego“ mėsos gamybai tinkamų karvių ir jaučių auginimas ir penėjimas istoriškai susijęs su specifine Galisijos geografine aplinka, ypač dėl jos dirvožemio ir klimato sąlygų pašarams auginti.

    Galisijos kraštovaizdžiui labiausiai būdingos banguotos kalvos ir žemi, retai aukštesni nei 800 m kalnai, tarp kurių įsiterpę apsaugoti slėniai, todėl čia galima ganyti ištisus metus. Slėnius drėkina didelis upių tinklas, iš kurio vanduo tiekiamas drėkinimui ir karvėms bei jaučiams girdyti. Šiame vandenyje gana daug natrio ir chloridų, tačiau mažai kalcio, magnio ir silicio.

    Dirvožemis daugiausia susiformavęs ant granitinių uolienų ir skalūnų, pasižyminčių rūgštingumu bei dideliu organinių medžiagų kiekiu. Nuosaikiam klimatui stiprų poveikį daro vandenynas, klimatas pasižymi švelnia temperatūra (vidutinė svertinė temperatūra viršija13 oC) ir gausiais krituliais (daugiau nei 1 100 mm per metus).

    Dėl šių aplinkos sąlygų susiformavo labai įvairi flora, kurią daugiausia sudaro hemikriptofitai ir vyrauja lokaliai prisitaikiusios acidofilinės augalų rūšys. Ypač atkreiptinas dėmesys į natūralių pievų rūšis, visų pirma tai – žolės (daugiausia eraičinai, smilgos, miglės, daugiametės svidrės ir paprastosios šunažolės), taip pat ankštiniai augalai (dobilai ir paprastieji garždeniai), kurių yra daug ekotipų ir veislių, turinčių vietinę genetinę bazę. Jie šioje vietovėje klesti ir yra vertinami dėl savo prisitaikymo toje aplinkoje.

    Šios gamtinės sąlygos skatina pašarų gamybą ir sudaro sąlygas karves ir jaučius daugiausia šerti naudojantis pačios valdos ištekliais.

    Istoriniai ir žmogiškieji veiksniai

    Galisijoje karvės ir jaučiai auginami nuo priešistorinių laikų. Nuo XII a. susiformavo gamybos modelis, pagal kurį karvių ir jaučių auginimas palaipsniui buvo įtraukiamas į šeimos ūkių veiklą. Šio modelio svarba išaugo XVIII a., kai karves ir jaučius imta naudoti darbams laukuose, o vėliau, gyvenimo pabaigoje būdavo penimi mėsai. XVI–XX a. trečdalis visų Ispanijos galvijų buvo užauginama Galisijoje.

    XX a. viduryje pokario sunkumai paskatino šeimas tęsti tradicinę gamybos praktiką kaip išlikimo priemonę, o tai reiškė, kad buvo išsaugotas pagrindinis šio produkto kokybės elementas, t. y. tam tikras penėjimo, naudojant vietinius išteklius, būdas. Gyvulininkystė ir toliau plėtojama mažuose šeimos ūkiuose, kurie palaiko gyvulių, žemės ir žmonių simbiozę ir yra įsipareigoję tęsti iš kartos į kartą perduodamą šėrimo bei kruopštaus valdymo praktiką.

    Apibendrinant, istorikai atskleidė šių karvių ir jaučių paslaptį: smulkieji augintojai ir nedidelės bandos, gyvuliai naudojami laukams apdirbti (tačiau , kurie dirba laukuose – bet ne per daug) – ir , savo darbingo gyvenimo pabaigoje, tvartuose yra kruopščiai penimi tvartuose – šeriami šviežia pievų žole ir kitais pašarais. Šis penėjimo būdas, pagal kurį karvių ir jaučių priežiūra derinama su saikingu fiziniu krūviu ir kuris palaipsniui paplito visame regione, remiantis šimtmečių senumo įrodymais, pagerina galutinę mėsos kokybę ir padeda ją atskirti nuo kitos mėsos. Šios mėsos reputacija buvo tokia, kad jau XVIII–XIX a. daugelis ekspertų, pavyzdžiui, Martín Sarmiento, N. Casas ir R. Jordana y Morera, pristatė Galiciją ir jos gyvulių augintojus kaip pavyzdį likusiai Ispanijos daliai: maži ūkiai, kuriuose derinamas žemės ūkis ir gyvulių auginimas siekiant gerovės, apgyvendinta žemė ir užauginami geriausi karalystės gyvuliai bei pagaminama geriausia mėsa.

    Dažniausia gamybos sistema yra pusiau ekstensyvi, nes ji pritaikyta Galisijos teritorijai ir nedideliems, išsibarsčiusiems ūkiams. Karvės ir jaučiai paprastai dieną ganosi, o naktį laikomi tvartuose: tada jie šeriami papildomais pašarais.

    Kad būtų galima užbaigti karvių ir jaučių penėjimo ciklą, jie iki skerdimo penimi ne trumpiau kaip 6 mėnesius. Dėl šios priežasties, laikantis Galisijos tradicijos, prieš skerdimą gyvuliai laikomi tvartuose arba bent apribojamas jų judėjimas lauke.

    Specifinės produkto savybės

    Vidutinė „Vaca Gallega – Buey Gallego“ skerdenų riebalų procentinė dalis yra didesnė nei 5,6 proc., o tai yra žymiai daugiau, palyginti su kitų karvių ir jaučių skerdenų riebalų vidutine verte. Tai laikoma teigiamu veiksniu, lemiančiu juslines mėsos savybes (jos skonį, švelnumą, sultingumą ir gardumą).

    „Vaca Gallega – Buey Gallego“ mėsa pasižymi geru lipidų lygiu, kurį užtikrina didelis santykinis mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų rūgščių kiekis. Be to, riebalų rūgščių santykis n-6/n-3 yra puikus, nes jis vidutiniškai yra mažesnis nei 2,05.

    Priežastinis geografinės vietovės, žmogiškųjų veiksnių ir specifinių produkto savybių ryšys

    Mėsos gamybos metodai Galisijoje pagrįsti mišria sistema, pagal kurią ganymas kaitaliojamas su šėrimu tvartuose. Naudodami nuosavuspašarų išteklius ir perteklinį derlių, ūkiai gamina marmurą primenančios struktūros mėsą, kuri išsiskiria savo ypatybėmis ir juslinėmis savybėmis.

    Pašarus sudaro žalieji pašarai, daugiausia – gausiai želiančios žolės ir ankštiniai augalai, kurių ekotipai ir veislės yra vertinami dėl prisitaikymo prie vietos aplinkos. Šie pašarai, įskaitant minimalų 6 mėnesių šėrimo laikotarpį, kuriuo karvės ir jaučiai gauna energijos ne tik iš pašarų, bet ir iš subrendusių bei nesubrendusių kukurūzų siloso, javų rupinių ir kombinuotųjų pašarų, lemia tai, kad pirmiau nurodytas „Vaca Gallega – Buey Gallego“ skerdenų raumenyse esančių riebalų procentinis dydis yra didesnis nei kitų skerdenų riebalų vidutinės vertės.

    Įsitvirtinęs paprotys leisti galvijams ganytis, pašarai, susidedantys iš žaliojo pašaro, kurio ne mažiau kaip 80 proc. pagaminama Galisijoje, kurioje vyrauja vietinės acidofilinės žolės rūšys, ir regiono vandens cheminė sudėtis suteikia „Vaca Gallega – Buey Gallego“ skerdenoms tinkamą lakiųjų junginių kiekį, palyginti su sočiosiomis riebalų rūgštimis, – vyraujantį mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų rūgščių kiekį. Šie veiksniai taip pat suteikia mėsai gyvulinių riebalų kvapą, ilgai išliekantį mėsos skonį ir šiek tiek rūgštų šiam saugomam produktui būdingą poskonį.

    Ryšys tarp geografinės vietovės ir produkto savybių nustatytas ataskaitoje, patvirtinančioje ryšį tarp geografinės vietovės ir Galisijos karvių bei jaučių mėsos kokybės, kurią parengė Fundación Centro Tecnolóxico da Carne (2016 m. balandžio 11 d.).

    Reputacija

    „Vaca Gallega – Buey Gallego“ mėsa yra vertinama vartotojų ir dažnai minima XIX ir XX a. kulinariniuose tekstuose. 1878 m. Museros y Rovira rašė: „Jo mėsa yra liesa ir turi išskirtinį skonį dėl pašaro, kuriuo jis buvo šeriamas“. 1894 m. Angelas Muro, svarbiausias Ispanijos kulinarijos istorijos maisto žinovas, pateikė tokį apibūdinimą: „Geros kokybės jautiena, gauta iš karvės arba jaučio, pasižyminti sodria, tamsiai raudona spalva ir marmurą primenančiais dryželiais“.

    Daugelio ekspertų nuomone ši mėsa daugelyje šalių yra viena iš atrinktų geriausiomis pasaulyje laikomų mėsos rūšių, tiek delikatesų mėsinėse, tiek haute cuisine sektoriuje. (Savo svetainėje www.stephanedecotterd.com virtuvės šefas Stéphane Décotterd 2017 m. vasario 11 d. rašė: „Le bœuf de Galice, la meilleure viande du monde?“ („Galicijos jautiena: geriausia mėsa pasaulyje?“), o laikraščio El Mundo žurnalistas Manuel Darriba parengė straipsnį „El buey gallego. 1.600 kilos de la mejor carne del mundo“ (Galicijos jautis: 1 600 kilogramų geriausios mėsos pasaulyje“), išspausdintą 2009 m. lapkričio 8 d.) „Vaca Gallega – Buey Gallego“ mėsa yra žinomas ir pripažintas produktas. Šį faktą liudija tai, kad jos galima rasti specializuotose mėsinėse, aukščiausios klasės restoranų meniu ir žinomų virtuvės šefų gaminamuose patiekaluose.

    Nacionalinėje ir tarptautinėje žiniasklaidoje yra daug nuorodų, pavyzdžiui: Žurnalo XLSemanal žurnalistas Carlos Herrera rašė: „...kai Balmasedoje „Iñaki“ bare gabalas (mėsos) buvo padėtas ant grotelių, dangus tiesiogine prasme atsivėrė. Tai buvo tikras Galisijos jautienos gabalas...“ (2018 m. balandžio 8 d.); dienraščio The Irish Times žurnalistė Marie-Claire Digby rašė: „Geriausias jautienos gabalas, kurį kada nors valgė virtuvės šefas Gareth Smith, buvo iš vienos iš tų Galisijos karvių...“ (2016 m. gruodžio 2 d.). Šią mėsą taip pat palankiai įvertino daugelis maisto kritikų (Mike Gibson, Killian Fox, Jay Rayner, Lydia Itoi, Jeffrey Steingarten, Jacob Richler, Janet Mendel ir kt.), tinklaraštininkų ir nuomonės formuotojų, kurių specializacija – karvių ir jaučių jautiena.

    Nuoroda į paskelbtą produkto specifikaciją

    https://mediorural.xunta.gal/sites/default/files/produtos/en-tramitacion/Pliego-de-condiciones-IGP-Vaca-Gallega-Buey-Gallego-febreiro-2022.pdf


    (1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.


    Top