Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021XC0222(01)

    Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2019/33 17 straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodyto pranešimo apie vyno sektoriaus produkto specifikacijos standartinio pakeitimo patvirtinimą paskelbimas 2021/C 61/07

    PUB/2020/997

    OL C 61, 2021 2 22, p. 8–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2021 2 22   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 61/8


    Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2019/33 17 straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodyto pranešimo apie vyno sektoriaus produkto specifikacijos standartinio pakeitimo patvirtinimą paskelbimas

    (2021/C 61/07)

    Šis pranešimas skelbiamas pagal Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2019/33 17 straipsnio 5 dalį (1).

    PRANEŠIMAS APIE STANDARTINIO PAKEITIMO PATVIRTINIMĄ

    „ASTI“

    PDO-IT-A1396-AM05

    Pranešimo data: 2020 12 4

    PATVIRTINTO PAKEITIMO APRAŠYMAS IR PAGRINDIMAS

    1.   Vynuogių veislės

    Kaip alternatyva vyno gamybai iš vienos – ‘Moscato’ – vynuogių veislės, taip pat numatoma galimybė naudoti iki 3 % kitų Pjemonte auginti pritaikytų baltųjų aromatinių veislių vynuogių. Tai nereikšmingas pakeitimas, nes SKVN žymimi vynai galiausiai gaminami tik iš ‘Moscato bianco’ veislės vynuogių. Vis dėlto pakeitimas tapo reikalingas siekiant išvengti vynuogynų pripažinimo netinkamais, jei ‘Moscato bianco’ veislės auginimo vietovėje atsitiktinai, taip pat, ypač senesniuose vynuogynuose, atsodinus trūkstamus ar sergančius augalus, auga ir kitų veislių vynuogių. Kitos priežastys gali būti mechaninio pobūdžio ar susijusios su plačiu vynmedžių kamieno ligos (esca) ir vynuogių geltos paplitimu arba, tam tikrais atvejais, su senu kaimo įpročiu vynuogynuose sodinti ir kitų veislių vynmedžius, iš kurių derliaus gaminami savoms reikmėms skirti vynai.

    Keičiamas specifikacijos 2 straipsnis.

    2.   Vynuogių auginimo standartai

    „Asti Spumante Metodo Classico“ tipo vyno mažiausia natūrali alkoholio koncentracija tūrio procentais dabar yra 10 % vietoje 11 %.

    Po plačiai vykdytų bandymų nuspręsta nustatyti mažiau ribojančius putojančių vynų gamybos klasikiniu būdu parametrus ir taip optimizuoti gamybą leidžiant gaminti ir mažiau cukraus turinčius „pas dosé“, „brut“ ir „extra-brut“ rūšių vynus. Šis pakeitimas taip pat turi būti susietas su vynuogių derlingumo ir vynuogių (vyno) išeigos padidinimu klasikiniu būdu gaminamam putojančiam vynui – jo gamybos rodikliai tampa tokie pat, kaip ir visų kitų SKVN žymimų vynų, nesvarbu, ar jie gaminami klasikiniu, ar vadinamuoju Martinotti būdu. Be to, šie pakeitimai leidžia gamintojams geriau valdyti su tuo pačiu vynuogynu susijusius poreikius.

    Specifikacijos 4 straipsnyje pakeičiama vynuogių natūrali alkoholio koncentracija, tačiau šis pakeitimas bendrajam dokumentui įtakos neturi.

    3.   Didžiausias derlingumas ir išeiga

    „Asti Spumante Metodo Classico“ vynams skirtų vynuogių hektaro derlingumas padidinamas nuo 8 t/ha iki 10 t/ha, mažesnėse vietovėse – iki 9,5 t/h, o vynuogių (vyno) išeiga padidinama nuo 60 % iki 75 %. Derlingumas ir išeiga padidinti atsižvelgiant į realų esamų vynuogynų potencialą, taip pat į atitinkamoje vietovėje atlikus bandymus užfiksuotą derlingumą ir išeigą ir nustačius, kad 10 t/ha derlingumas nekenkia produkto savybėms ir kokybei. Techniniu požiūriu šis pakeitimas grindžiamas ir tuo, kad dėl nedidelio vynmedžių derlingumo uogos vynuogynuose sunoksta per anksti ir staiga praranda rūgštingumą, o tai neatitinka mažai cukraus turinčio putojančio vyno rūšių gamybos klasikiniu būdu reikalavimų.

    Keičiamas bendrojo dokumento 5 skirsnio b punktas „Didžiausias derlingumas ir išeiga“, „Asti“ specifikacijos ir Santa Vitorija d’Albos ir Strevio mažesnėse vietovėse gaminamų vynų specifikacijų 4 ir 5 straipsniai.

    4.   Vyno (-ų) aprašymas

    a)

    Padidinamas „Spumante“ ir „Spumante Metodo Classico“ vynų cukraus kiekio intervalas, kad būtų galima įtraukti vynų rūšis „pas dosé“, „brut“ ir „extra-brut“.

    b)

    Išbraukiama „6–8 tūrio %“„Spumante“ ir „Spumante Metodo Classico“ vynų faktinės alkoholio koncentracijos tūrio procentais riba ir, įtraukus mažiau cukraus turinčių vynų rūšis, nustatoma „ne mažesnė kaip 6 tūrio %“ riba.

    c)

    Putojančių ir klasikiniu būdu gaminamų putojančių vynų aprašymas dabar pateikiamas ir Santa Vitorija d’Albos ir Strevio mažesnėse vietovėse gaminamų vynų specifikacijose.

    Keičiamos „Asti“ specifikacijos ir Santa Vitorija d’Albos mažesnėje vietovėje gaminamų vynų specifikacijos 6 straipsnyje, Strevio mažesnėje vietovėje gaminamų vynų specifikacijos 5 straipsnyje, taip pat bendrojo dokumento 4 skirsnyje „Vyno (-ų) aprašymas“ nurodytos vartojamų vynų savybės.

    5.   Vynuogių auginimo vietovė

    Išbraukiama nuoroda į Kuneo provincijoje esančią Kamo komuną, nes ji pagal regioninį įstatymą buvo sujungta su auginimo vietovei taip pat priklausančia Santo Stefano Belbo komuna. Siekiant aiškumo nuspręsta, kad yra tikslinga į bendrąjį dokumentą įtraukti tikslų specifikacijoje aprašytos nustatytos geografinės vietovės aprašymą.

    Tai redakcinis pakeitimas, pati nustatyta geografinė vietovė nekeičiama.

    Keičiamas specifikacijos 3 straipsnis ir bendrojo dokumento 6 skirsnis „Nustatyta geografinė vietovė“.

    6.   Vyno gaminimo standartai

    Iš specifikacijos 5 straipsnio išbraukiama 11 dalis: „1 straipsnyje nurodytus registruota ir garantuota kilmės vietos nuoroda žymimus vynus draudžiama iš dalies ar visiškai prisotinti anglies dvideginio, taip pat draudžiama pridėti bet kokių fermentacijos stabdymo preparatų, kad vynus būtų galima išlaikyti, net jei paprastai tai daryti leidžiama pagal esamus valstybės narės ir ES teisės aktus.“

    Išbraukus šią dalį panaikinamas draudimas, kuris jau ir taip įtvirtintas galiojančiuose teisės aktuose, todėl čia – perteklinis; taip pat panaikinamas leidžiamų gamybos būdų apribojimas – nuo šiol gamintojai remsis galiojančių nacionalinės ir ES teisės aktų reikalavimais.

    Perrašoma specifikacijos 5 straipsnio 14 (buvusi 15) dalis, susijusi su SKVN vynams gaminti tinkamos misos (laikomos tarpiniu vyno gamybos produktu) paskirtimi, ir taip gamintojams leidžiama patiems nuspręsti, kaip panaudoti misą ir geriau valdyti gamybą. Taigi registruota ir garantuota kilmės vietos nuoroda (RGKVN) žymimiems „Moscato d’Asti“ ir „Moscato d’Asti Vendemmia tardiva“ vynams gaminti skirta ir tuo tikslu metinėje gamybos deklaracijoje deklaruota misa gali būti naudojama RGKVN „Asti“ arba „Asti Spumante“ vynams, taip pat „Asti Metodo Classico“ arba „Asti Spumante Metodo Classico“ vynams gaminti, kas anksčiau nebuvo leidžiama. Be to, jei „Asti Metodo Classico“ arba „Asti Spumante Metodo Classico“ vynams gaminti skirtos misos mažiausia natūrali alkoholio koncentracija tūrio procentais atitinka „Moscato d’Asti“ vynams skirtos misos savybes, leidžiama ir atvirkštinė procedūra.

    Keičiamas specifikacijos 5 straipsnis, tačiau bendrajam dokumentui šis pakeitimas poveikio neturi.

    7.   Nuoroda ir vynai. Ženklinimas

    „Spumante“ ir „Spumante Metodo Classico“ (6 kategorija „Rūšinis aromatinis putojantis vynas“) vynai tradiciškai jau buvo gaminami Santa Vitorija d’Albos ir Strevio mažesnes vietoves sudarančiose komunose, tačiau tik dabar jiems suteikta SKVN „Asti“. Naujoje teksto versijoje siekiama nusakyti šiuos produktus kartu nurodant atitinkamą mažesnę vietovę ir taip suteikiant vartotojams tikslesnės informacijos apie vynų kilmę.

    Be to, šie vynai mažesnėse vietovėse gaminami taikant griežtesnius parametrus – mažesnį vynuogių derlingumo iš vieno hektaro parametrą (1–1,5 t/ha mažiau) ir didesnį vynuogių mažiausios natūralios alkoholio koncentracijos tūrio procentais parametrą (1–1,5 % daugiau) – nei taikomi tų pačių tipų pagrindinės SKVN vynams.

    Keičiami Santa Vitorija d’Albos ir Strevio mažesnėse vietovėse gaminamų vynų specifikacijų 1–7 straipsniai, taip pat atitinkamai keičiamas bendrojo dokumento 4 skirsnis „Vyno (-ų) aprašymas“ ir 5 skirsnis „Didžiausias derlingumas ir išeiga“.

    8.   Su gamyba ir išpilstymu nustatytoje vietovėje susijusi nukrypti leidžianti nuostata

    Į bendrojo dokumento 9 skirsnį „Kitos sąlygos“ įterpiamos su gamyba ir išpilstymu nustatytoje geografinėje vietovėje susijusios nukrypti leidžiančios nuostatos.

    Šios sąlygos yra įtrauktos į SKVN „Asti“ specifikaciją nuo pat nuorodos pripažinimo (1967 m.) ir buvo patvirtintos pripažinus RGKVN ir įtraukus mažesnes vietoves, tačiau praleistos 2011 m. rengiant bendrąjį dokumentą, nors visi su anksčiau užregistruotomis nuorodomis susiję dokumentai buvo užregistruoti Europos Komisijos informacinėje sistemoje.

    Tad tai yra redakcinis pakeitimas, šios nuostatos specifikacijoje lieka nepakitusios.

    Keičiamas bendrojo dokumento 9 skirsnis „Kitos sąlygos“, bet produkto specifikacijai šis pakeitimas poveikio neturi.

    9.   Redakciniai pakeitimai

    Atnaujinami kai kurie kontaktiniai duomenys. Keičiamas bendrojo dokumento 1.2 skirsnis „Kita informacija. Kontaktiniai duomenys“.

    Išbraukus 11 dalį, pakeičiami 5 straipsnio dalių numeriai.

    Išbraukiama specifikacijos 7 straipsnio 3 dalis, nes ji nesuderinama su galimybe putojantiems vynams nurodyti mažesnės vietovės pavadinimą ir yra perteklinė, mat kiti joje aptariami aspektai nurodyti galiojančiuose teisės aktuose.

    Specifikacijoje atnaujinamos nuorodos į teisės aktus.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    1.   Produkto pavadinimas

    Asti

    2.   Geografinės nuorodos tipas

    SKVN – saugoma kilmės vietos nuoroda

    3.   Vynuogių produktų kategorijos

    1.

    Vynas

    6.

    Rūšinis aromatinis putojantis vynas

    4.   Vyno (-ų) aprašymas

    „Asti“ arba „Asti Spumante“ vynai, įskaitant vynus su mažesnių vietovių „Santa Vittoria d’Alba“ ir „Strevi“ nuorodomis

    Puta: lengva, ilgai išliekanti.

    Spalva: nuo šiaudų geltonumo iki šviesios auksinės geltonos.

    Aromatas: savitas, subtilus.

    Skonis: savitas, subalansuotas, nuo „pas dosé“ iki saldaus.

    Mažiausia visuminė alkoholio koncentracija – 11,5 tūrio %, joje faktinė alkoholio koncentracija – ne mažesnė kaip 6 tūrio %.

    Mažiausias becukrio ekstrakto kiekis – 15 g/l.

    Kitos, toliau pateiktoje lentelėje nenurodytos analitinės savybės atitinka nacionalinės ir ES teisės aktuose nustatytus apribojimus.

    Bendrosios analitinės savybės

    Didžiausia visuminė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausia faktinė alkoholio koncentracija (tūrio %)

    6

    Mažiausias bendrasis rūgštingumas

    4,5 g/l vyno rūgšties

    Didžiausias lakusis rūgštingumas (miliekvivalentais viename litre)

     

    Didžiausias bendras sieros dioksido kiekis (miligramais viename litre)

     

    „Asti Metodo Classico“ arba „Asti Spumante Metodo Classico“ (tradiciniu būdu pagaminti) vynai, įskaitant vynus su mažesnių vietovių „Santa Vittoria d’Alba“ ir „Strevi“ nuorodomis

    Puta: lengva, ilgai išliekanti.

    Spalva: nuo šiaudų geltonumo iki gan šviesios auksinės geltonos.

    Aromatas: savitas, ryškus, subtilus.

    Skonis: savitas, subalansuotas, nuo „pas dosé“ iki saldaus.

    Mažiausia visuminė alkoholio koncentracija – 12 tūrio %, joje faktinė alkoholio koncentracija – ne mažesnė kaip 6 tūrio %.

    Mažiausias becukrio ekstrakto kiekis – 17 g/l.

    Kitos, toliau pateiktoje lentelėje nenurodytos analitinės savybės atitinka nacionalinės ir ES teisės aktuose nustatytus apribojimus.

    Bendrosios analitinės savybės

    Didžiausia visuminė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausia faktinė alkoholio koncentracija (tūrio %)

    6

    Mažiausias bendrasis rūgštingumas

    6 g/l vyno rūgšties

    Didžiausias lakusis rūgštingumas (miliekvivalentais viename litre)

     

    Didžiausias bendras sieros dioksido kiekis (miligramais viename litre)

     

    „Moscato d’Asti Vendemmia tardiva“ vynai

    Spalva: auksinė geltona.

    Aromatas: vaisinis, labai stiprus, būdingas vytintoms vynuogėms, su aštriomis natomis.

    Skonis: švelnus, harmoningas, aptakus, lydimas ‘Moscato’ veislės vynuogių aromato, su lengvomis medaus natomis.

    Mažiausia visuminė alkoholio koncentracija – 14 tūrio %, joje faktinė alkoholio koncentracija – ne mažesnė kaip 11 tūrio %.

    Mažiausias becukrio ekstrakto kiekis – 22 g/l.

    Kitos, toliau pateiktoje lentelėje nenurodytos analitinės savybės atitinka nacionalinės ir ES teisės aktuose nustatytus apribojimus.

    Bendrosios analitinės savybės

    Didžiausia visuminė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausia faktinė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausias bendrasis rūgštingumas

    4,5 g/l vyno rūgšties

    Didžiausias lakusis rūgštingumas (miliekvivalentais viename litre)

     

    Didžiausias bendras sieros dioksido kiekis (miligramais viename litre)

     

    „Moscato d’Asti“ vynai

    Spalva: nuo šiaudų geltonumo iki įvairaus intensyvumo geltonos.

    Aromatas: savitas, būdingas ‘Moscato’ veislės vynuogėms.

    Skonis: švelnus, aromatingas, savitas, kartais juntamas rūgštumas.

    Mažiausia visuminė alkoholio koncentracija – 11 tūrio %, joje faktinė alkoholio koncentracija – 4,5–6,5 tūrio %.

    Mažiausias becukrio ekstrakto kiekis – 15 g/l.

    Kitos, toliau pateiktoje lentelėje nenurodytos analitinės savybės atitinka nacionalinės ir ES teisės aktuose nustatytus apribojimus.

    Bendrosios analitinės savybės

    Didžiausia visuminė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausia faktinė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausias bendrasis rūgštingumas

    4,5 g/l vyno rūgšties

    Didžiausias lakusis rūgštingumas (miliekvivalentais viename litre)

     

    Didžiausias bendras sieros dioksido kiekis (miligramais viename litre)

     

    „Moscato d’Asti“ vynai su mažesnės vietovės „Santa Vittoria d’Alba“ nuoroda

    Spalva: šiaudų geltonumo su aukso atspalviais.

    Aromatas: elegantiškas, subtilus, gavus ir ilgai išliekantis, su gėlių natomis.

    Skonis: gaivus, harmoningas, švelnus, aromatingas, būdingas ‘Moscatello’ veislės vynuogėms, kartais juntamas rūgštumas.

    Mažiausia visuminė alkoholio koncentracija – 12 tūrio %, joje faktinė alkoholio koncentracija – 4,5–6,5 tūrio %.

    Mažiausias becukrio ekstrakto kiekis – 15 g/l.

    Kitos, toliau pateiktoje lentelėje nenurodytos analitinės savybės atitinka nacionalinės ir ES teisės aktuose nustatytus apribojimus.

    Bendrosios analitinės savybės

    Didžiausia visuminė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausia faktinė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausias bendrasis rūgštingumas

    5 g/l vyno rūgšties

    Didžiausias lakusis rūgštingumas (miliekvivalentais viename litre)

     

    Didžiausias bendras sieros dioksido kiekis (miligramais viename litre)

     

    „Moscato d’Asti“ vynai su mažesnės vietovės „Canelli“ nuoroda

    Aromatas: muskatinis, savitas, būdingas ‘Moscato’ veislės vynuogėms.

    Spalva: nuo šiaudų geltonumo iki įvairaus intensyvumo geltonos ar auksinės.

    Skonis: švelnus, aromatingas, savitas, lydimas ‘Moscato’ veislės vynuogių aromato, kartais juntamas rūgštumas.

    Mažiausia visuminė alkoholio koncentracija – 12 tūrio %, joje faktinė alkoholio koncentracija – 4,5–6,5 tūrio %.

    Mažiausias becukrio ekstrakto kiekis – 16 g/l.

    Kitos, toliau pateiktoje lentelėje nenurodytos analitinės savybės atitinka nacionalinės ir ES teisės aktuose nustatytus apribojimus.

    Bendrosios analitinės savybės

    Didžiausia visuminė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausia faktinė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausias bendrasis rūgštingumas

    4,5 g/l vyno rūgšties

    Didžiausias lakusis rūgštingumas (miliekvivalentais viename litre)

     

    Didžiausias bendras sieros dioksido kiekis (miligramais viename litre)

     

    „Moscato d’Asti“ vynai su mažesnės vietovės „Strevi“ nuoroda

    Spalva: nuo šiaudų geltonumo iki įvairaus intensyvumo geltonos ar auksinės.

    Aromatas: savitas, būdingas ‘Moscato’ veislės vynuogėms.

    Skonis: švelnus, aromatingas, savitas, lydimas ‘Moscato’ veislės vynuogių aromato, kartais juntamas rūgštumas.

    Mažiausia visuminė alkoholio koncentracija – 12 tūrio %, joje faktinė alkoholio koncentracija – 4,5–6,5 tūrio %.

    Mažiausias becukrio ekstrakto kiekis – 15 g/l.

    Kitos, toliau pateiktoje lentelėje nenurodytos analitinės savybės atitinka nacionalinės ir ES teisės aktuose nustatytus apribojimus.

    Bendrosios analitinės savybės

    Didžiausia visuminė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausia faktinė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausias bendrasis rūgštingumas

    4,5 g/l vyno rūgšties

    Didžiausias lakusis rūgštingumas (miliekvivalentais viename litre)

     

    Didžiausias bendras sieros dioksido kiekis (miligramais viename litre)

     

    „Moscato d’Asti“ vynai su mažesnės vietovės „Santa Vittoria d’Alba Vendemmia tardiva“ nuoroda

    Spalva: žvilgi auksinė geltona.

    Aromatas: sudėtingas, vaisinis, labai ryškus, būdingas vytintoms vynuogėms, su aštriomis natomis. Skonis: švelnus, harmoningas, aptakus, lydimas ‘Moscato’ veislės vynuogių aromato, su lengvomis medaus natomis.

    Mažiausia visuminė alkoholio koncentracija – 15 tūrio %, joje faktinė alkoholio koncentracija – ne mažesnė kaip 12 tūrio %.

    Mažiausias becukrio ekstrakto kiekis – 22 g/l.

    Kitos, toliau pateiktoje lentelėje nenurodytos analitinės savybės atitinka nacionalinės ir ES teisės aktuose nustatytus apribojimus.

    Bendrosios analitinės savybės

    Didžiausia visuminė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausia faktinė alkoholio koncentracija (tūrio %)

     

    Mažiausias bendrasis rūgštingumas

    4,5 g/l vyno rūgšties

    Didžiausias lakusis rūgštingumas (miliekvivalentais viename litre)

     

    Didžiausias bendras sieros dioksido kiekis (miligramais viename litre)

     

    5.   Vyno gamybos metodai

    a)   Specifiniai vynininkystės metodai

    NĖRA

    b)   Didžiausias derlingumas ir išeiga

    „Asti“ arba „Asti Spumante“, „Moscato d’Asti“ vynai

    10 000 kg vynuogių iš hektaro

    „Asti Metodo Classico“ arba „Asti Spumante Metodo Classico“ (tradiciniu būdu gaminami) vynai

    10 000 kg vynuogių iš hektaro

    „Moscato d’Asti Vendemmia tardiva“ vynai

    6 000 kg vynuogių iš hektaro

    „Moscato d’Asti“ vynai su mažesnių vietovių „Canelli“ ir „Strevi“ nuorodomis

    9 500 kg vynuogių iš hektaro

    „Moscato d’Asti“ vynai su mažesnės vietovės „Canelli“ nuoroda ir nuoroda „Vigna“

    8 500 kg vynuogių iš hektaro

    „Moscato d’Asti“ vynai su mažesnių vietovių „Strevi“ ir „Santa Vittoria d’Alba“ nuorodomis

    9 500 kg vynuogių iš hektaro

    „Moscato d’Asti“ vynai su mažesnės vietovės „Santa Vittoria d’Alba Vendemmia tardiva“ nuoroda

    5 000 kg vynuogių iš hektaro

    „Asti Spumante“ ir „Asti Spumante Metodo Classico“ vynai su mažesnių vietovių „Santa Vittoria d’Alba“ ir „Strevi“ nuorodomis

    9 500 kg vynuogių iš hektaro

    6.   Nustatyta geografinė vietovė

    Registruota ir garantuota kilmės vietos nuoroda (RGKVN) žymimų „Asti“ vynų gamybai skirtų vynuogių auginimo vietovė yra ši:

    Alesandrijos provincijoje – visa šių komunų teritorija:

    Acqui Terme, Alice Bel Colle, Bistagno, Cassine, Grognardo, Ricaldone, Strevi, Terzo, Visone;

    Asčio provincijoje – visa šių komunų teritorija: Bubbio, Calamandrana, Calosso, Canelli, Cassinasco, Castagnole Lanze, Castel Boglione, Castelletto Molina, Castelnuovo Belbo, Castel Rocchero, Cessole, Coazzolo, Costigliole d’Asti, Fontanile, Incisa Scapaccino, Loazzolo, Maranzana, Mombaruzzo, Monastero Bormida, Montabone, Nizza Monferrato, Quaranti, San Marzano Oliveto, Moasca, Sessame, Vesime, Rocchetta Palafea, San Giorgio Scarampi;

    Kuneo provincijoje – visa šių komunų teritorija: Castiglione Tinella, Cossano Belbo, Mango, Neive, Neviglie, Rocchetta Belbo, Serralunga d’Alba, S. Stefano Belbo, S. Vittoria d’Alba, Treiso, Trezzo Tinella, Castino, Perletto; taip pat Albos komunoje esantys Kamo ir San Roko Seno d’Elvijaus kaimai.

    Mažesnė Kanelio vietovė Asčio provincijoje – visa šių komunų teritorija: Calamandrana, Calosso, Canelli, Cassinasco, Castagnole Lanze, Coazzolo, Costigliole d’Asti, San Marzano Oliveto, Moasca; taip pat kairiajame Bormidos upės krante esanti Loacolo ir Bubijaus komunų teritorija.

    Kuneo provincijoje – visa šių komunų teritorija: Castiglione Tinella, Cossano Belbo, Mango, Neive, Neviglie, Rocchetta Belbo, Serralunga d’Alba, S. Stefano Belbo, S. Vittoria d’Alba, Treiso, Trezzo Tinella, Castino, Perletto; taip pat Albos komunoje esantys Kamo ir San Roko Seno d’Elvijaus kaimai.

    Mažesnė Santa Vitorija d’Albos vietovė Kuneo provincijoje – Santa Vitorija d’Albos komuna.

    Mažesnė Strevio vietovė Alesandrijos provincijoje – visa šių komunų teritorija: Acqui Terme, Cassine, Ricaldone, Strevi, Terzo, Alice Bel Colle, Bistagno, Grognardo,Visone.

    7.   Pagrindinės vyninių vynuogių veislės

    ‘Moscato bianco B.’ – ‘Moscato’

    8.   Ryšio (-ių) su kilmės vieta aprašymas

    RGKVN „ASTI“

    „Asti“ ir „Moscato d’Asti“ žymimi vynai gaminami iš labai savito aromato ir labai kvapių vienos veislės – ‘Moscato bianco’ – vynuogių. Šios vynuogių veislės įvairioms vynų „Spumante“ ir „Vendemmia tardiva“ rūšims suteikiami ypatumai yra glaudžiai susiję su vyndarių gebėjimu auginti vynmedžius ir kartais naujoviškais vyno gamybos būdais, kurie per pastaruosius dešimtmečius suteikė galimybę iš ‘Moscato’ veislės vynuogių pagaminti mažai cukraus turinčius putojančius ir neputojančius vynus.

    Su ypatinga geologine sandara ir chemine dirvožemių sudėtimi, su klimato savybėmis ir vyndarių žiniomis, patirtimi ir tradicijomis susijęs vietovės savitumas lėmė, kad ilgainiui ‘Moscato bianco’ vyninių vynuogių veislė buvo pasirinkta kaip geriausiai prisitaikiusi prie aplinkos.

    Labai vertinama Pjemonto ‘Moscato bianco’ vyninių vynuogių veislė buvo paminėta XVIII a. Lozanoje publikuotuose straipsniuose apie viso pasaulio vynus ir vynuogynus, o prestižinė Turino žemės ūkio bendrija ‘Moscato’ veislę įvardijo kaip vieną iš patiems vertingiausiems vynams gaminti tinkamų Pjemonto vyninių vynuogių veislių. XIX a. Pjemontas gausiai auginamomis ‘Moscato bianco’ veislės vynuogėmis jau aiškiai išsiskyrė iš kitų Italijos regionų. XIX a. pabaigoje iš ‘Moscato’ veislės vynuogių Pjemonte pradėti plačiai gaminti pakartotinai buteliuose fermentuojami putojantys vynai. 1895 m. ištobulinus Pjemonte išrastą vadinamąjį Martinotti gamybos būdą, ‘Moscato’ veislės vynuogės daugiausia imtos naudoti putojančių vynų gamybai. Šie balti kvapnūs putojantys vynai rinkoje žinomi pavadinimu „Moscato d’Asti“ arba „Moscato di Canelli“ ir yra labai paklausūs, net užsienyje. Pradėjęs naudoti būtent šį vyno gamybos būdą, Pjemontas aiškiai išsiskyrė iš kitų regionų, kuriuose buvo auginamos (nors gan nedideliais kiekiais) ‘Moscato’ veislės vynuogės. Iš tiesų dauguma už Pjemonto regiono ribų gaminamų muskatinių vynų priklauso aukštos kokybės „likerinių“ vynų kategorijai. Putojantiems vynams gaminti ‘Moscato’ veislės vynuogės buvo naudojamos tik Pjemonte, Asčio, Alesandrijos ir Kuneo provincijose. Būtent tuomet prasidėjo ir pirmieji bandymai iš ‘Moscato’ veislės vynuogių gaminti sausus putojančius vynus („Asti Champagne“ XX a. pabaigoje), tačiau komerciniu požiūriu šie vynai netapo reikšmingi. Viena vertus, taip nutiko dėl to, kad dėl negausių to meto vyndarystės žinių negebėta sušvelninti visiškai fermentuotame muskatinių vynuogių vyne juntamo terpenų kartumo, antra vertus, dėl to, kad siekiant paskatinti antrinę fermentaciją buteliuose ir sušvelninti kartumą pridėjus cukraus susidarydavo slėgis, kurio naudojami buteliai neišlaikydavo. Be to, regioninis „Asti“ padalinys, kuriam suteikta RGKVN, ir toliau tobulino sausų putojančių ir neputojančių vynų gamybą. Praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje buvo paskelbti pirmieji Pjemonto mokslinių tyrimų instituto eksperimentiniai darbai apie iš ‘Moscato bianco’ veislės vynuogių pagamintų sausų vynų chemines ir aromatines savybes ir apie terpenų kitimą ‘Moscato’ veislės vynuogėse. Būtent tuomet imta plėtoti „veislėmis grįsta vynininkystė“, t. y. vis labiau tobulinamas technologinis metodas, kurio tikslas – sustiprinti vynuogių savybes galutinėje vyno kokybėje. Kalbant apie konkretų ‘Moscato’ vyninių vynuogių veislės atvejį, techninė pažanga leido pasiekti ilgesnę fermentavimosi proceso trukmę, todėl sumažėjo karčių natų, dėl kurių XX amžiaus pradžioje žlugo komercinės iniciatyvos. Vėliau vynininkystės įmonėse žinios buvo ištobulintos ir pastaraisiais dešimtmečiais šios įmonės pradėjo iš ‘Moscato’ veislės vynuogių gaminti mažai cukraus turinčius putojančius ir neputojančius vynus.

    9.   Kitos pagrindinės sąlygos (išpilstymas, ženklinimas, kiti reikalavimai)

    Papildomos su ženklinimu susijusios nuostatos

    Teisinis pagrindas:

    Nacionalinės teisės aktai

    Papildomos sąlygos rūšis:

    Papildomos su ženklinimu susijusios nuostatos

    Sąlygos aprašymas:

    Aprašant ir pateikiant registruota ir garantuota kilmės vietos nuoroda „Asti“ arba „Asti Spumante“ žymimus vynus, cukraus kiekio negalima nurodyti toje pačioje eilutėje, kurioje yra nuorodos pavadinimas. Be to, ši informacija turi būti pateikiama kitu šriftu, o rašmenų dydis negali būti didesnis už nuorodos pavadinimo rašmenų dydį.

    Su gamyba nustatytoje geografinėje vietovėje susijusi nukrypti leidžianti nuostata

    Teisinis pagrindas:

    Nacionalinės teisės aktai

    Papildomos sąlygos rūšis:

    Su gamyba nustatytoje geografinėje vietovėje susijusi nukrypti leidžianti nuostata

    Sąlygos aprašymas:

    Registruota ir garantuota kilmės vietos nuoroda „Asti“ žymimų vynų gamybos veiksmai (įskaitant vynuogių vytinimą „Vendemmia tardiva“ tipo vynui ir vyno perdirbimą į putojantį vyną) gali būti atliekami ne tik vynuogių auginimo vietovėje, bet ir visoje Alesandrijos, Asčio, Kuneo provincijų administracinėje teritorijoje ir greta auginimo vietovės esančiame Kjerio komunos (Turino provincijoje) Pesjonės kaime.

    Išpilstymas nustatytoje vietovėje

    Teisinis pagrindas:

    Nacionalinės teisės aktai

    Papildomos sąlygos rūšis:

    Išpilstymas nustatytoje geografinėje vietovėje

    Sąlygos aprašymas:

    Registruota ir garantuota kilmės vietos nuoroda „Asti“ žymimi vynai turi būti išpilstomi į butelius auginimo vietovėje. Pagal Deleguotojo reglamento (ES) 2019/33 4 straipsnį išpilstymas į butelius turi būti vykdomas nustatytoje geografinėje vietovėje, siekiant išsaugoti kokybę, garantuoti kilmę ir užtikrinti patikrinimų veiksmingumą.

    Nuoroda į produkto specifikaciją

    https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/16195


    (1)  OL L 9, 2019 1 11, p. 2.


    Top