EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2020/219/08

Kvietimas teikti paraiškas Europos investicijų banko institutas skelbia naują EIBURS finansinės paramos konkursą pagal programą „Žinios“ 2020/C 219/08

OL C 219, 2020 7 3, p. 13–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.7.2020   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 219/13


Kvietimas teikti paraiškas

Europos investicijų banko institutas skelbia naują EIBURS finansinės paramos konkursą pagal programą „Žinios“

(2020/C 219/08)

Europos investicijų banko instituto dotacijos moksliniams tyrimams pagal programą „Žinios“ skirstomos per įvairias programas. Viena iš jų:

EIBURS (angl. EIB University Research Sponsorship Programme) – EIB universitetų mokslinių tyrimų rėmimo programa.

Pagal EIBURS programą teikiamos dotacijos universitetų fakultetams arba mokslinių tyrimų centrams, susijusiems su ES valstybių narių, šalių kandidačių ar potencialių šalių kandidačių universitetais, nagrinėjantiems Banką labiausiai dominančias mokslinių tyrimų temas. EIBURS finansinė parama – iki 100 000 EUR per metus trejus metus iš eilės – konkurso būdu skiriama suinteresuotiems universitetų fakultetams arba mokslinių tyrimų centrams, pripažintiems EIB pasirinktų sričių kompetencijos centrais. Konkursą laimėjusios paraiškos teikėjas privalės atlikti įvairius darbus, kurie bus įtraukti į sutartį su Europos investicijų banku.

2020–2021 akademiniais metais pagal EIBURS programą skelbiamas konkursas teikti paraiškas nauja mokslinių tyrimų tema:

„Firmų konkurencingumas, ekonomikos augimas ir skaitmeninimas“

1.   Projekto tikslas

Per pastaruosius 20 metų ekonomikos augimo trendas daugumoje išsivysčiusių šalių, ypač daugelyje ES valstybių rodė ekonomikos augimo lėtėjimą. Kaip viena iš šio mažėjimo priežasčių nurodomas nedidelis investavimo lygis per dešimtmetį po 2008 m. finansų krizės. Vis dėlto standartinio augimo apskaitos modelio išskaidymas rodo, kad aiškinant lėtesnį ekonomikos augimą visoje ES sulėtėjęs bendras veiksnių produktyvumas vaidina daug didesnį vaidmenį negu investicijos.

Konkurencingumas nustatomas pagal produktyvumo rezultatus. Atlikti tyrimai rodo, kad bendras produktyvumo augimas yra pagrindinė sąlyga siekiant tvaraus konkurencingumo, ekonomikos augimo, gerovės ir gyvenimo lygio gerėjimo. Galiausiai bendras šalies ekonomikos produktyvumas yra jos firmų ir įmonių produktyvumo suma. Todėl labai svarbu geriau suprasti, kas lemia firmos konkurencingumą ir augimą.

Naujos technologijos atveria didelių produktyvumo šuolių galimybes, o ekonominės veiklos skaitmeninimas ES gali tapti būtina produktyvumo paskata. Gali būti, kad bendrovių investavimas į skaitmenines technologijas taps pagrindiniu bendrovių konkurencingumo varikliu. Jeigu įmonių veikla organizuojama remiantis skaitmeninėmis technologijomis, atsiranda galimybės didinti apyvartą, labai greitai plėsti verslą, įsilieti į dideles rinkas ir stiprinti konkurencinį pranašumą.

Klimato kaita gali turėti neigiamą poveikį ilgalaikiam turtui ir produktyvumui, prisidėdama prie esamų produktyvumo trukdžių. O dėl klimato kaitos politikos turtas ir net visas veiklos sektorius gali dar labiau nuvertėti. Taigi dėl klimato kaitos ir jos švelninimo politikos daugėja iššūkių konkurencingumui ir ekonomikos augimui. Tačiau atsirandantys naujų technologijų ir novatoriškų sprendimų, kuriais siekiama mažinti taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis (ŠESD) ir esamas ŠESD sankaupas, prisitaikyti prie klimato kaitos ir didinti atsparumą jai, paieška turėtų paskatinti naujoves ir technologinę pažangą.

Suprasti produktyvumo augimo lėtėjimo priežastis ypač svarbu politikos formuotojams. EIB skiria ypač daug dėmesio konkurencingumo, įmonių augimo, inovacijų, galimybių gauti finansavimą ir investavimo tyrimams. Dauguma šių studijų paskelbiamos EIB metinėje investicijų ataskaitoje. Be to, siekdamas geriau suprasti investavimo veiklą ir investicijų finansus, kiekvienais metais EIB atlieka detalią nefinansinių korporacijų apklausą visose ES valstybėse narėse, o nuo 2018 m. ir JAV.

Vykdant EIB investicijų apklausą (EIBIS) surenkama kokybinė ir kiekybinė informacija apie mažųjų ir vidutinių įmonių ir didesnių korporacijų investavimo veiklą, jų finansavimo poreikius ir sunkumus, su kuriais jos susiduria. Apklausoje dalyvauja maždaug 12 000 firmų, apimamas platus klausimų apie bendrovių investavimą ir investicijų finansus spektras. Remiantis imties sąrašu iš Bureau van Dijk ORBIS duomenų bazės, EIBIS respondentai susiejami su jų finansine informacija iš ORBIS. Tada anonimizuotais duomenimis gali pasinaudoti mokslininkai, parengę aiškiai apibrėžtus mokslinių tyrimų projektus.

2.   Siūlomas veiksmų planas

EIB skelbia išsamaus mokslinio projekto konkursą šioms temoms nagrinėti, panaudojant firmos lygio ir EIBIS duomenis, bendradarbiaujant ir koordinuojant tyrimus su EIB Ekonomikos departamentu, kuriame saugomi EIBIS duomenys. Moksliniame projekte reikės numatyti atlikti kelias analizes ir parengti akademinę ataskaitą, kurioje bus nagrinėjamos toliau nurodomos temos, didžiausią dėmesį skiriant ES ar konkrečiai ES narei.

Nematerialiojo turto svarba įmonės produktyvumui ir augimui. Nematerialųjį turtą sunku pamatuoti ir įvertinti skaitmenine išraiška, todėl priskirti produktyvumo pelną jo panaudojimui tebėra sunki, bet svarbi užduotis. Projektas leis suprasti, kaip nematerialusis turtas įsigyjamas ir prižiūrimas, išsiaiškinti verslo įmonių motyvaciją investuoti į nematerialųjį kapitalą, šio turto ir materialiojo kapitalo grąžos skirtumus bei vidinį neužtikrintumą investuojant į juos.

Sunkumai, patiriami kiekybiškai ir kokybiškai vertinant nematerialųjį turtą kiekybine ir vertės išraiška, mažinantys galimybes gauti išorės finansavimą finansų sistemoje, kurioje dominuoja bankai. Dėl to dar svarbiau toliau tirti įmonių finansų poreikius ir struktūrą tuo metu, kai didėja nematerialiojo turto dalis.

Empirinis ir teorinis darbas apie reglamentavimo ir priežiūros institucijų svarbą tvirtam augimui ir konkurencingumui.

Empirinis ir teorinis darbas apie reglamentavimo ir priežiūros institucijų svarbą žinių sklaidai, inovacijoms ir technologijoms.

Klimato kaitos švelninimo politikos vaidmuo ir pastangos skatinant inovacijas ir galiausiai Europos įmonių konkurencingumą.

Europos įmonės, ypač paslaugų sektoriuje, skaitmeninimo srityje atsilieka nuo savo konkurentų pasaulyje. Ar investavimas į skaitmeninimą skiriasi nuo investavimo apskritai? Kaip rinkos dydis, finansavimas, projektų valdymo patirtis ir galimybė pasamdyti kvalifikuotų darbuotojų lemia verslo skaitmeninimo spartą ir laipsnį ekonomikoje?

Skaitmeninimo ir produktyvumo sąsajos: kokie yra skatinantieji veiksniai ir priežastingumo ryšiai, kuo skaitmeninimas svarbus produktyvumui?

Dėl skaitmeninio verslo inherentiško beveik nieko nekainuojančio lankstumo skaitmeninimas dažnai padidina rinkos koncentraciją ir rinkos galią. Ar rinkos galia skaitmeninėse rinkose daro žalingą poveikį, pastebimą tradicinėse pramonės šakose? Koks yra priežiūros institucijų vaidmuo?

Paraiškas teikti anglų kalba iki 2020 m. rugsėjo 30 d. 24.00 val. (CET). Vėliau pateiktos paraiškos nebus nagrinėjamos. Paraiškas siųsti el. paštu:

Events.EIBInstitute@eib.org

Daugiau informacijos apie EIBURS atrankos procesą ir EIB institutą rasite svetainėje http://institute.eib.org/.


Top