Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62020TN0198

Byla T-198/20: 2020 m. kovo 30 d. pareikštas ieškinys byloje Shindler ir kt. / Taryba

OL C 201, 2020 6 15, p. 40–42 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.6.2020   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 201/40


2020 m. kovo 30 d. pareikštas ieškinys byloje Shindler ir kt. / Taryba

(Byla T-198/20)

(2020/C 201/54)

Proceso kalba: prancūzų

Šalys

Ieškovai: Harry Shindler (Porto d’Ascoli, Italija) ir kiti devyni ieškovai, atstovaujami advokato J. Fouchet

Atsakovė: Europos Sąjungos Taryba

Reikalavimai

Ieškovai Bendrojo Teismo prašo:

visiškai panaikinti 2020 m. sausio 30 d. Tarybos sprendimą (ES) 2020/135 dėl Susitarimo dėl Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos sudarymo, visą Susitarimą dėl Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos sudarymo ir jo priedus;

nepatenkinus pirmojo prašymo:

iš dalies panaikinti 2020 m. sausio 30 d. Tarybos sprendimą (ES) 2020/135 dėl Susitarimo dėl Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos sudarymo ir visą Susitarimą dėl Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir Europos atominės energijos bendrijos sudarymo, kiek šiais teisės aktais nuo 2020 m. vasario 1 d., nepatikrinus, ar tai proporcinga, automatiškai ir bendrai išskiriami Sąjungos piliečiai ir Jungtinės Karalystės piliečiai, ir panaikinti būtent susitarimo dėl išstojimo preambulės šeštą pastraipą ir 9, 10 ir 127 straipsnius;

atitinkamai:

priteisti iš Europos Sąjungos Tarybos visas bylinėjimosi išlaidas, įskaitant 5 000 EUR sumą už advokato paslaugas.

Ieškinio pagrindai ir pagrindiniai argumentai

Grįsdami ieškinį ieškovai remiasi trylika pagrindų.

1.

Pirmasis ieškinio pagrindas grindžiamas tuo, kad pažeistas Europos atominės energijos bendrijos (Euratom) steigimo sutarties 106a straipsnis. Ieškovai tvirtina, kad Britanijos žmonės nebalsavo už Jungtinės Karalystės išstojimą iš Euratomo ir kad reikia laikytis formalių reikalavimų, susijusių su Jungtinės Karalystės pasitraukimu iš šios organizacijos.

2.

Antrasis ieškinio pagrindas grindžiamas procedūros trūkumu, susijusiu su galutinio sprendimo pobūdžiu. Ieškovai tvirtina, kad sprendimas sudaryti susitarimą dėl išstojimo yra neteisėtas, nes juo Sąjungai suteikiama „išimtinė horizontali kompetencija“ derybose dėl susitarimo dėl išstojimo ir pažeidžiamas Sąjungos ir valstybių narių kompetencijos pasidalijimas, nepaliekant mišraus susitarimo galimybės, atitinkamai ir galimybės valstybėms narėms ratifikuoti galutinį sprendimą.

3.

Trečiasis ieškinio pagrindas grindžiamas tuo, kad pažeistas Europos ekonominės erdvės (EEE) susitarimo 127 straipsnis, nes nesilaikyta šiame straipsnyje numatytos pasitraukimo iš susitarimo tvarkos; ieškovų teigimu, tai lėmė procedūros pažeidimą ir sprendimo negaliojimą.

4.

Ketvirtasis ieškinio pagrindas grindžiamas tuo, kad nepatikrinta, ar proporcinga atimti Europos Sąjungos pilietybę iš tam tikrų kategorijų britų. Ieškovai mano, kad ginčijamą sprendimą reikia panaikinti, nes jame neatsižvelgta į tai, kad kelių kategorijų Jungtinės Karalystės piliečiai, t. y. tie, kurie pasinaudojo judėjimo laisve Sąjungoje ir Jungtinės Karalystės teritorijoje negyvena ilgiau nei penkiolika metų, užjūrio šalių ir teritorijų ir Normandijos salų piliečiai ir kalintys Jungtinės Karalystės piliečiai, negalėjo balsuoti per 2016 m. birželio 23 d. referendumą dėl Jungtinės Karalystės narystės Europos Sąjungoje.

5.

Penktasis ieškinio pagrindas grindžiamas tuo, kad pažeisti demokratijos, vienodo požiūrio, judėjimo laisvės, saviraiškos laisvės ir gero administravimo principai. Ieškovai tvirtina, kad ginčijamas sprendimas pažeidžia Sąjungos teisės sistemą, pagal kurią visiems piliečiams taikomas vienodo požiūrio principas, ir Pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių konvencijos sistemą.

6.

Šeštasis ieškinio pagrindas grindžiamas tuo, kad pažeisti ESS 52 straipsnis ir SESV 198, 199, 203 ir 355 straipsniai, kiek jie susiję su Jungtinės Karalystės užjūrio teritorijomis. Ieškovai mano, kad ginčijamame sprendime nenurodžius tinkamo teisinio pagrindo, būtent SESV 203 straipsnio, kuris taikomas Jungtinės Karalystės užjūrio šalims ir teritorijoms, tas sprendimas yra neteisėtas ir turi būti panaikintas.

7.

Septintasis ieškinio pagrindas grindžiamas tuo, kad 2020 m. sausio 30 d. sprendimu pažeistas Gibraltaro statusas, nes susitarimo dėl išstojimo 3 straipsnis pažeidžia tarptautinę teisę, būtent tautų apsisprendimo teisę.

8.

Aštuntasis ieškinio pagrindas grindžiamas tuo, kad pažeistas SESV 4 straipsnis, nes ginčijamame sprendime nesilaikoma Sąjungos ir valstybių narių kompetencijos pasidalijimo principo, todėl, kiek tai susiję su Gibraltaro statusu, tą sprendimą reikia panaikinti.

9.

Devintasis ieškinio pagrindas grindžiamas tuo, kad pažeisti teisinio saugumo ir teisėtų lūkesčių apsaugos principai. Ieškovai tvirtina, kad dėl ginčijamo sprendimo jie neteko valstybėje narėje gyvenus penkerius metus iš eilės įgytos teisės nuolat joje gyventi ir nebuvo numatytos tokio netekimo pasekmės ir visų pirma nepatikrinta, ar tai proporcinga priemonė.

10.

Dešimtasis ieškinio pagrindas grindžiamas tuo, kad pažeista teisė į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą, įtvirtinta Pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių konvencijoje. Ieškovai tvirtina, kad ginčijamas sprendimas pažeidžia jų teisę į privatų ir šeimos gyvenimą, nes juo iš jų atimama Europos Sąjungos pilietybė, o kartu ir teisė laisvai gyventi valstybės narės, kurios pilietybės jie neturi, teritorijoje, kurioje jie kuria savo šeimos gyvenimą.

11.

Vienuoliktasis ieškinio pagrindas grindžiamas tuo, kad pažeidžiama Jungtinės Karalystės piliečių teisė balsuoti ir būti kandidatu savivaldos ir Europos Parlamento rinkimuose. Ieškovai teigia, kad susitarimo 127 straipsnis pažeidžia SESV 18 straipsnį ir Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 20 ir 21 straipsnius. Todėl reikia panaikinti ginčijamą sprendimą, kiek juo ratifikuojamas susitarimas, kuriame yra nuostata, sukurianti Jungtinės Karalystės piliečių diskriminaciją.

12.

Dvyliktasis ieškinio pagrindas grindžiamas tuo, kad nuo 2020 m. vasario 1 d. pagal susitarimą dėl išstojimo automatiškai ir bendrai išskiriami Sąjungos piliečiai ir Jungtinės Karalystės piliečiai, nepatikrinus, ar tokia priemonė proporcinga, atsižvelgiant į britų privatų ir šeimos gyvenimą. Pateikdami šį pagrindą ieškovai tvirtina, kad negalima automatiškai ir bendrai panaikinti Europos Sąjungos pilietybės, kad turėtų būti privalomas pasekmių vertinimas in concreto ir kad nesant tokio vertinimo reikia panaikinti ginčijamą sprendimą.

13.

Tryliktasis ieškinio pagrindas grindžiamas SESV 18, 20 ir 22 straipsnių sąveika su susitarimo dėl išstojimo 12 straipsniu. Ieškovai mano, kad susitarimo dėl išstojimo 127 straipsnyje įtvirtinta diskriminacija pažeidžia SESV 18 straipsnyje nustatytą bet kokios diskriminacijos dėl pilietybės draudimą.


Top