Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE4019

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė. Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl ES kovos su sukčiavimu programos (COM(2018) 386 final – 2018/0211 (COD))

EESC 2018/04019

OL C 62, 2019 2 15, p. 63–66 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.2.2019   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 62/63


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė. Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl ES kovos su sukčiavimu programos

(COM(2018) 386 final – 2018/0211 (COD))

(2019/C 62/10)

Pranešėjas

Giuseppe GUERINI

Konsultavimasis

Europos Komisija, 2018 6 18

Teisinis pagrindas

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 304 straipsnis

 

 

Atsakingas skyrius

Bendrosios rinkos, gamybos ir vartojimo skyrius

Priimta skyriuje

2018 10 2

Priimta plenarinėje sesijoje

2018 10 17

Plenarinė sesija Nr.

538

Balsavimo rezultatai

(už / prieš / susilaikė)

193/0/4

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1.

EESRK pritaria Europos Komisijos pasiūlymui, kuriuo nustatoma nauja kovos su sukčiavimu programa, skirta ES finansinių interesų apsaugai ir valstybių narių muitinių tarpusavio administracinei pagalbai remti.

1.2.

Teigiamai vertina tai, kad naujoji kovos su sukčiavimu programa grindžiama ankstesne programa „Hercule III“ siekiant dar geresnių jos rezultatų remiantis ilgainiui įgyta praktine patirtimi, visų pirma išsamiau ir tiksliau analizuoti turimus duomenis ir veiksmingai derinti programą „Hercule III“ ir AFIS ir IMS sistemas.

1.3.

EESRK tikisi, kad Europos Sąjunga skatins tarptautinį bendradarbiavimą kovos su sukčiavimu srityje, siekiant veiksmingai ir koordinuotai reaguoti į reiškinius, kurie dabar įgyja tarpvalstybinį ar netgi tarpkontinentinį mastą, todėl reikia ieškoti veiksmingų visapusiško įvairių kompetentingų institucijų bendradarbiavimo metodų.

1.4.

EESRK rekomenduoja Komisijai numatyti tinkamas investicijas į naująsias kovos su sukčiavimu technologijas, pradedant dirbtiniu intelektu, kuris leistų labai patobulinti kovos su neteisėta veikla priemones.

1.5.

Be šių investicijų turėtų būti vykdomas atitinkamas valdžios institucijų darbuotojų, dalyvaujančių kovoje su sukčiavimu, mokymas. Ypač svarbu, kad atsižvelgiant neteisėtos prekybos pokyčius atnaujinamoje praktikoje būtų derinamas naujų technologijų naudojimas ir tinkamas šioje veiklos srityje dalyvaujančių asmenų mokymas.

1.6.

Technologijos strategiškai svarbios kovos su sukčiavimu veikloje, todėl EESRK siūlo, kad be Komisijos pasiūlyme pateiktų veiklos rezultatų rodiklių, būtų įtraukti papildomi rodikliai, kurie leistų įvertinti mokesčių institucijų pažangą diegiant naujas skaitmenines technologijas ir dirbtinį intelektą kovos su ES finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu srityje.

1.7.

Politiniu požiūriu, EESRK mano, kad Europos institucijos galėtų geriau kovoti su sukčiavimu, be kita ko, dėdamos daugiau pastangų suderinti teisės normas ir mokesčių taisykles, taikomas įvairiose nacionalinėse jurisdikcijose. Iš tiesų, gali būti, kad pernelyg dideli mokesčių taisyklių ir teisės normų skirtumai skirtingų valstybių narių vidaus rinkoje skatina neteisėtą veiklą pasinaudojant reglamentavimo skirtumais (pvz., karuselinis sukčiavimas PVM), o tai gali tiesiogiai ar netiesiogiai daryti žalą ES biudžetui ar, apskritai, Europos bendrosios rinkos konsolidavimui.

2.   Komisijos pasiūlymas

2.1.

Dabartinėje kovos su sukčiavimu, kuriuo daroma žala ES biudžetui, sistemoje numatytos šios priemonės: i) išlaidų programa „Hercule III“, pagal kurią kovojama su ES finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu, korupcija ir kita neteisėta veikla; ii) Kovos su sukčiavimu informacinė sistema (AFIS), kuri grindžiama muitinei skirtomis IT taikomosiomis programomis, kurias valdo Komisija pagal Reglamentą (EB) Nr. 515/97; iii) Pažeidimų valdymo sistema (angl. Irregularity Management System, IMS) – elektroninių ryšių priemonė, kuria valstybėms narėms sudaromos geresnės sąlygos vykdyti pareigą pranešti apie nustatytus pažeidimus.

2.2.

Šioje nuomonėje nagrinėjama nauja ES kovos su sukčiavimu programa iš esmės bus grindžiama ankstesne programa „Hercule III“ atliekant tam tikrus patobulinimus, kaip antai numatant galimybę finansuoti naujas iniciatyvas (pvz., susijusias su duomenų analize), be to, ši programa bus geriau derinama su AFIS bei IMS sistemomis.

2.3.

Kovos su sukčiavimu programa bendrieji tikslai bus šie: i) apsaugoti ES finansinius interesus; ii) remti valstybių narių administracinių institucijų tarpusavio pagalbą ir jų bei Komisijos bendradarbiavimą, siekiant užtikrinti teisingą muitinės ir žemės ūkio teisės aktų taikymą.

2.4.

Be to, programoje numatyti trys tiesiogiai su bendraisiais tikslais susiję konkretūs tikslai: Sąjungos finansiniams interesams kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir kitos neteisėtos veiklos prevencija ir kova su jais; ii) pranešimų apie pažeidimus, įskaitant sukčiavimą, susijusius su pasidalijamojo valdymo ir pasirengimo narystei paramos lėšomis iš Sąjungos biudžeto, rėmimas; iii) tarpusavio administracinei pagalbai muitinės bei žemės ūkio reikalų srityse skirtų informacijos keitimosi priemonių ir paramos veiklai teikimas.

2.5.

Programos įgyvendinimui 2021–2027 m. skirtas 181,207 mln. EUR finansinis paketas ir jis paskirstomas taip: i) 114,207 mln. EUR skiriama Sąjungos finansiniams interesams kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir kitos neteisėtos veiklos prevencijai ir kova su jais; ii) 7 mln. EUR – pranešimų apie pažeidimus, įskaitant sukčiavimą, susijusius su pasidalijamojo valdymo ir pasirengimo narystei paramos lėšomis iš Sąjungos biudžeto, rėmimui; iii) 60 mln. EUR. tarpusavio administracinei pagalbai muitinės bei žemės ūkio reikalų srityse skirtų informacijos keitimosi priemonių ir paramos veiklai teikimui.

2.6.

Nauja programa bus įgyvendinama naujoje reguliavimo aplinkoje, kuriai būdingi svarbūs pokyčiai, visų pirma bus įsteigta Europos prokuratūra, kuri atliks svarbų ir, tikimasi, veiksmingą vaidmenį ir kuri kartu su Direktyvos (ES) 2017/1371 dėl kovos su sukčiavimu baudžiamosios teisės priemonėmis įgyvendinimu turėtų užtikrinti geresnę Sąjungos ir Europos piliečių finansinių interesų apsaugą.

2.7.

Reglamentas dėl kovos su sukčiavimu programos parengtas po Komisijos konsultacijų su suinteresuotaisiais subjektais, taip pat atsižvelgiant į ekspertų grupės pasiūlymus ir turi tvirtą teisinį Sutartimis grindžiamą pagrindą (SESV 325 ir 33 straipsniai).

3.   Bendrosios ir konkrečios pastabos

3.1.

EESRK visiškai pritaria Europos Komisijos pasiūlymui, kuriuo nustatoma nauja kovos su sukčiavimu programa, skirta ES finansinių interesų apsaugai ir valstybių narių muitinių tarpusavio administracinei pagalbai remti.

3.2.

Itin svarbu įgyvendinti SESV 325 ir 33 straipsnius taikant tinkamas priemones ir užtikrinant būtiną nacionalinių ir Europos institucijų veiksmų koordinavimą, kaip rodo pastaraisiais metais taikytos priemonės, leidusios sugrąžinti dideles sumas, nors Komisija pažymi, kad sunku tiksliai apskaičiuoti sugrąžintą sumą.

3.3.

Rinkų globalizacija, didėjantis prekių ir asmenų judėjimas, vis platesnė naujų ryšių technologijų sklaida sudaro palankias sąlygas vis spartesniam tarpvalstybinių sandorių ir prekybos skaitmeninėse platformose augimui. Tai atveria dideles rinkų augimo ir vystymosi galimybes, tačiau kartu reikia greitai ir nuolat atnaujinti neteisėtos veiklos kontrolės metodus, taip pat teisės aktus dėl kovos su sukčiavimu ir įvairių formų muitinės kontrolės vengimu.

3.4.

Todėl labai svarbu, kad viešosios institucijos naujais būdais kovotų su vis sudėtingesnėmis sukčiavimo formomis tiek užtikrinant veiksmingą taisyklių taikymo kontrolę, tiek naudojant technologijas ir vykdant veiksmingą nacionalinių institucijų, kurių veikla turėtų būti koordinuojama ir sinergiška, bendradarbiavimą.

3.5.

Kadangi sukčiavimas įgyja tarpvalstybinį pobūdį, o naujos technologijos sudaro vis palankesnes sąlygas šiai veiklai (pvz., galimybė labai lengvai pervesti už neteisėtą veiklą gautus pinigus), turi būti vykdomas vis intensyvesnis institucijų bendradarbiavimas pasauliniu lygmeniu. EESRK tikisi, kad Europos Sąjunga skatins tarptautinį bendradarbiavimą kovos su sukčiavimu srityje, siekiant veiksmingai ir koordinuotai reaguoti į reiškinius, kurie įgyja tarpvalstybinį ir tarpkontinentinį mastą.

3.6.

Teigiamai vertina tai, kad naujoji kovos su sukčiavimu programa grindžiama programa „Hercule III“ siekiant pagerinti ankstesnius rezultatus, pasiektus remiantis ilgainiui įgyta praktine patirtimi, visų pirma išsamiau ir tiksliau analizuoti turimus duomenis ir veiksmingai derinti programą „Hercule III“ ir AFIS ir IMS sistemas.

3.7.

Šiandien muitų sąjunga, kuri, vadovaujantis SESV 3 straipsniu, priskiriama išimtinei ES kompetencijai, leido pasiekti svarbių rezultatų derinant taisykles, užtikrinant kontrolės veiksmingumą ir sankcijų atgrasomąjį poveikį. Svarbu šiuos rezultatus dar labiau pagerinti veiksminga ES finansinių interesų apsauga, o šiam tikslui pasiekti turėtų būti toliau intensyviau stiprinamas valstybių narių muitinių bendradarbiavimas palaikant glaudžius ryšius su Komisija.

3.8.

Naująja kovos su sukčiavimu programa taip pat bus sustiprinti kovos su ES finansiniams interesams kenkiančios neteisėtos veiklos veiksmai, įskaitant priemones, kurios leis supaprastinti ir paspartinti kontrolės procedūras įdiegiant su muitinės veikla susijusias naujas technologijas. Šiuo požiūriu EESRK rekomenduoja numatyti pakankamai investicijų į naujas kovos su sukčiavimu technologijas, įskaitant dirbtinį intelektą, kuris suteiktų daug galimybių pagerinti valdžios institucijų veiklą.

3.9.

Kartu su investicijomis turėtų būti užtikrinamas ir atitinkamas valdžios institucijų darbuotojų, dalyvaujančių kovoje su sukčiavimu, mokymas. Ypač svarbu, kad praktikos atnaujinimas atsižvelgiant į neteisėtos prekybos pokyčius vyktų kartu su naujų technologijų diegimu ir atitinkamu kovoje su sukčiavimu ir kita neteisėta veika dalyvaujančių asmenų mokymu; dėl naujų kovos su neteisėta veikla technologijų jiems reikės nuolatinio mokymo, tobulinimo kursų ir žinių atnaujinimo.

3.10.

EESRK pritaria bendriems, konkretiems naujoje kovos su sukčiavimu programoje nustatytiems tikslams ir uždaviniams, tačiau siūlo įtraukti naują tikslą – kovoti su sukčiavimu muitų srityje, korupcija ir neteisėta veikla, vykdomomis naudojantis elektroniniais kanalais ir naujomis technologijomis, siekiant parengti muitų ir kovos su skaitmeniniu sukčiavimu politiką.

3.11.

Svarbu pabrėžti, kad muitų ir kovos su sukčiavimu politikos suderinimas su technologijų raida nėra tik sektoriuje dirbančių valdžios institucijų aprūpinimo priemonėmis ir lėšų skyrimo klausimas: būtina numatyti konkrečią ilgalaikę strategiją, grindžiamą aiškiai apibrėžtais tikslais, uždaviniais ir metodais.

3.12.

Komisija nemanė, kad būtina atlikti išankstinį poveikio vertinimą, nes naujoji kovos su sukčiavimu programa iš esmės yra ankstesnės programos, dėl kurios jau buvo atlikti ex post vertinimai (1), parodę šios programos veiksmingumą, tąsa. EESRK supranta sprendimą nevykdyti išankstinio poveikio vertinimo ir iš principo mano, kad Komisijos minėtų ex post tyrimų pakanka, tačiau, jo manymu svarbu, kad ES prevencijos ir kovos su sukčiavimu politika būtų pagrįsta konkrečiais ir patikrinamais duomenimis. Kadangi nėra išankstinio poveikio vertinimo, būtina, kad įgyvendinant naująją kovos su sukčiavimu programą būtų vykdoma nuolatinė stebėsenos, vertinimo ir informavimo veikla, kad būtų galima veiksmingai įvertinti padėtį ir laikui bėgant pasiektą pažangą.

3.13.

EESRK pritaria trims pagrindiniams rodikliams, skirtiems įvertinti, ar pasiekti naujojoje ES kovos su sukčiavimu programoje nustatyti konkretūs tikslai: i) naudotojų pasitenkinimo lygis ir paramą Sąjungos finansiniams interesams kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir kitos neteisėtos veiklos prevencijai ir kovai su jais gaunančių valstybių narių procentinė dalis; ii) naudotojų pasitenkinimo Pažeidimų valdymo sistema lygis; iii) suteiktos tarpusavio pagalbos informacijos kiekis ir su tarpusavio pagalba susijusių veiksmų, kuriems buvo skirta parama, skaičius.

3.14.

Atsižvelgdamas į pirmiau pateiktą prašymą traukti konkretų tikslą, t. y. įgyvendinti muitų ir kovos su sukčiavimu skaitmeninėje ekonomikoje strategiją, EESRK taip pat siūlo nustatyti rodiklius, kurie leistų įvertinti mokesčių institucijų pažangą diegiant naujas skaitmenines technologijas ir dirbtinį intelektą kovos su Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu srityje.

3.15.

Siekiant užtikrinti gerą kovos su sukčiavimu programos veikimą, svarbu, kad numatytoms priemonėms būtų skirta pakankamai finansinių išteklių. Todėl EESRK pritaria Komisijos pasiūlymui įgyvendinti programą numatant tiek tiesioginį, tiek netiesioginį jos valdymą.

3.16.

EESRK pritaria galimybei finansuoti valstybių narių techninės infrastruktūros, kuria sudaromos sąlygos valstybėms narėms naudotis logistiniais, biuro kompiuterizavimo ir IT ištekliais siekiant koordinuoti bendras muitinių operacijas ir kitą operatyvinę veiklą, diegimo ir priežiūros išlaidas, nes mano, kad tai atitinka bendrą reglamento dėl kovos su sukčiavimu programos požiūrį. EESRK taip pat pritaria ir galimybei finansuoti kompiuterinės infrastruktūros, programinės įrangos bei tinklų jungčių įsigijimo, tyrimo, plėtros bei priežiūros išlaidas siekiant užkirsti kelią sukčiavimui ir su juo kovoti.

3.17.

Atsižvelgdamas į tai, kas išdėstyta ankstesniame punkte, EESRK ragina Komisiją užtikrinti veiksmingus ir privalomus koordinavimo mechanizmus, būtinus siekiant visos Sąjungos lėšomis įsigytos įrangos veiksmingumo ir sąveikos, kad būtų vykdoma vis veiksmingesnė ir labiau koordinuota kova su sukčiavimu ir neteisėta ES biudžetui kenkiančia veikla.

3.18.

Politiniu požiūriu, EESRK mano, kad Europos institucijos galėtų kovoti su sukčiavimu, be kita ko, dėdamos daugiau pastangų suderinti teisės normas ir mokesčių taisykles, taikomas vidaus rinkoje. Iš tiesų, gali būti, kad pernelyg dideli mokesčių taisyklių ir teisės normų skirtumai skirtingų valstybių narių vidaus rinkoje gali skatinti neteisėtą veiklą, siekiant pasinaudoti šiuo metu esamais reglamentavimo skirtumais (pvz., karuselinis sukčiavimas PVM), o tai gali tiesiogiai ar netiesiogiai daryti žalą ES biudžetui ar, apskritai, Europos bendrosios rinkos konsolidavimui.

2018 m. spalio 17 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Luca JAHIER


(1)  Žr. programos „Hercule II“ (2007–2013 m.) ir „Hercule III“ ir (2014–2017 m.) vertinimą.


Top