Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016TA1201(14)

Ataskaita dėl Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2015 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Centro atsakymu

OL C 449, 2016 12 1, p. 77–81 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

1.12.2016   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 449/77


ATASKAITA

dėl Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2015 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Centro atsakymu

(2016/C 449/14)

ĮVADAS

1.

Stokholme įsikūręs Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (toliau – Centras, taip pat vadinamas ECDC) įsteigtas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 851/2004 (1). Pagrindiniai Centro uždaviniai – rinkti ir platinti duomenis apie žmonių ligų prevenciją bei kontrolę ir šiuo klausimu teikti mokslines nuomones. Jis taip pat privalo koordinuoti europinį šios srities įstaigų tinklą.

2.

Lentelėje pateikti pagrindiniai duomenys apie Centrą (2).

Lentelė

Pagrindiniai duomenys apie Centrą

 

2014

2015

Biudžetas (milijonais eurų)

60,5

58,5

Iš viso darbuotojų gruodžio 31 d. (1)

277

260

PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

3.

Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, tiesioginį operacijų testavimą ir Centro priežiūros ir kontrolės sistemų pagrindinių kontrolės priemonių vertinimą. Be to, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

4.

Pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 287 straipsnį Audito Rūmai auditavo:

a)

Centro metines finansines ataskaitas, kurias sudaro 2015 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų finansinės atskaitomybės (3) ir biudžeto vykdymo ataskaitos (4), ir

b)

šiose finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą.

Vadovybės atsakomybė

5.

Vadovybė yra atsakinga už Centro metinių finansinių ataskaitų rengimą ir sąžiningą jų pateikimą bei atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą (5):

a)

Su Centro metinėmis finansinėmis ataskaitomis susijusi vadovybės atsakomybė apima vidaus kontrolės sistemos, – susijusios su finansinės atskaitomybės, kurioje nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių iškraipymų, parengimu ir sąžiningu pateikimu, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą; tinkamų apskaitos metodų, remiantis Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintomis apskaitos taisyklėmis (6), pasirinkimą ir taikymą; esamomis aplinkybėmis pagrįstų apskaitinių įvertinimų atlikimą. Direktorius Centro metines finansines ataskaitas patvirtina po to, kai jo apskaitos pareigūnas jas parengė remdamasis visa turima informacija ir pateikė su finansinėmis ataskaitomis susijusį raštą, kuriame, be kita ko nurodo, kad jis turi pakankamą patikinimą, kad jos visais reikšmingais aspektais tikrai ir teisingai atspindi Centro finansinę būklę.

b)

Su atspindimų operacijų teisėtumu ir tvarkingumu bei patikimo finansų valdymo atitiktimi susijusi vadovybės atsakomybė apima veiksmingos ir efektyvios vidaus kontrolės, – apimančios pakankamą priežiūrą ir tinkamas priemones, siekiant išvengti pažeidimų ir sukčiavimo bei, prireikus, teismines procedūras, susigrąžinant neteisingai išmokėtas ar panaudotas lėšas, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą.

Auditoriaus atsakomybė

6.

Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, privalo pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai (7) metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą. Audito Rūmai savo auditą atlieka vadovaudamiesi IFAC tarptautiniais audito standartais ir etikos kodeksais bei INTOSAI tarptautiniais aukščiausiųjų audito institucijų standartais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas dėl to, ar Centro metinėse finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų iškraipymų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

7.

Atliekant auditą, taikomos procedūros, skirtos gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Procedūros pasirenkamos auditoriaus nuožiūra, remiantis dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių finansinių ataskaitų reikšmingų iškraipymų ar susijusių operacijų reikšmingos neatitikties Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimams rizikos vertinimu. Atlikdamas šiuos rizikos vertinimus, auditorius atsižvelgia į visas vidaus kontrolės priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir sąžiningu jų pateikimu, taip pat į operacijų teisėtumui ir tvarkingumui užtikrinti įdiegtas priežiūros ir kontrolės sistemas, ir nustato esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras. Atliekant auditą taip pat įvertintas apskaitos metodų tinkamumas, atliktų apskaitinių įverčių pagrįstumas ir bendras finansinių ataskaitų pateikimas. Rengdami šią ataskaitą ir patikinimo pareiškimą, Audito Rūmai atsižvelgė į su Centro metinėmis finansinėmis ataskaitomis susijusį nepriklausomo išorės auditoriaus darbą pagal ES Finansinio reglamento 208 straipsnio 4 dalį (8).

8.

Audito Rūmų manymu, jų patikinimo pareiškimui pagrįsti yra gauta pakankamai tinkamų audito įrodymų.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

9.

Audito Rūmų nuomone, Centro metinėse finansinėse ataskaitose jo finansinė būklė 2015 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų ir pinigų srautų rezultatai visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai, kaip to reikalauja jo finansinis reglamentas ir Komisijos apskaitos pareigūno priimtos apskaitos taisyklės.

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

10.

Audito Rūmų nuomone, 2015 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

11.

Toliau pateiktos pastabos šios Audito Rūmų nuomonės nekeičia.

PASTABOS DĖL OPERACIJŲ TEISĖTUMO IR TVARKINGUMO

12.

Audito Rūmai nustatė įvairių trūkumų, veikiančių audituotų pirkimo procedūrų skaidrumą, tokių kaip aiškaus ryšio su Centro metine darbo programa nebuvimas, nepakankamas įvertintos sutarties vertės pagrindimas arba finansinio rodiklio (žemutinės ribos), kuris leistų įvertinti konkurso dalyvio finansinius pajėgumus, nebuvimas.

PASTABOS DĖL BIUDŽETO VALDYMO

13.

Bendras biudžeto vykdymo lygis buvo 94 % (2014 m. – 99 %). Šį sumažėjimą nulėmė tai, kad nuo 2014 m. birželio mėn. Švedijoje taikomas mažesnis svorinis koeficientas atlyginimams, ir tai, kad buvo vėluojama įdarbinti darbuotojus ir dėl to personalo išlaidos buvo mažesnės nei numatytos.

14.

Įsipareigotų asignavimų perkėlimų lygis buvo aukštas II antraštinėje dalyje (administracinės išlaidos), kur jis sudarė 1,6 milijono eurų arba 23 % (2014 m. – 1,5 milijono eurų arba 25 %). Šie perkėlimai daugiausia buvo susiję su kompiuterinės ir programinės įrangos pirkimu (0,8 milijono eurų), taip pat su naujomis patalpomis susijusiomis konsultavimo paslaugomis (0,3 milijono eurų), už kurias mokėjimai turėjo būti atlikti tik 2016 m.

15.

Įsipareigotų asignavimų perkėlimų lygis buvo aukštas III antraštinėje dalyje (veiklos išlaidos), kur jis sudarė 7,5 milijono eurų arba 42 % (2014 m. – 8,1 milijono eurų arba 49 %). Perkėlimai daugiausia buvo susiję su daugiamečiais projektais (5 milijonai eurų) ir IT parama pagrindinei veiklai (1,7 milijono eurų), kuri buvo suteikta ir apmokėta, kaip planuota.

ATSIŽVELGIMAS Į ANKSTESNIŲ METŲ PASTABAS

16.

Taisomųjų veiksmų, atsižvelgiant į Audito Rūmų ankstesnių metų pastabas, apžvalga pateikta priede.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Baudilio TOMÉ MUGURUZA, 2016 m. rugsėjo 13 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  OL L 142, 2004 4 30, p. 1.

(2)  Daugiau informacijos apie Centro kompetenciją ir veiklą pateikiama jo interneto svetainėje: www.ecdc.europa.eu.

(1)  Darbuotojai – pareigūnai, laikinieji darbuotojai, sutartininkai ir komandiruoti nacionaliniai ekspertai.

Šaltinis: Centro pateikti duomenys.

(3)  Balansas ir finansinės veiklos ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita, svarbių apskaitos metodų santrauka ir kiti aiškinamieji raštai.

(4)  Biudžeto rezultatų ataskaita ir biudžeto rezultatų ataskaitos priedas.

(5)  Komisijos deleguotojo reglamento (ES) Nr. 1271/2013 39 ir 50 straipsniai (OL L 328, 2013 12 7, p. 42).

(6)  Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintos apskaitos taisyklės yra pagrįstos Tarptautinės buhalterių federacijos paskelbtais Tarptautiniais viešojo sektoriaus apskaitos standartais (TVSAS) arba, prireikus, – Tarptautinės apskaitos standartų valdybos paskelbtais Tarptautiniais apskaitos standartais (TAS)/Tarptautiniais finansinės atskaitomybės standartais (TFAS).

(7)  Deleguotojo reglamento (ES) Nr. 1271/2013 107 straipsnis.

(8)  Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 (OL L 298, 2012 10 26, p. 1).


PRIEDAS

Atsižvelgimas į ankstesnių metų pastabas

Metai

Audito Rūmų pastaba

Taisomojo veiksmo būklė

(užbaigtas/vykdomas/neįvykdytas/n. d.)

2012

2012 m. Centras skyrė dotacijas mokslo tiriamosioms institucijoms ir pavieniams asmenims. Bendros dotacijų išlaidos sudarė 752 000 eurų, t. y. 1,4  % visų 2012 m. veiklos išlaidų. Centro ex ante patikrinimai, kuriuos jis atlieka prieš kompensuodamas naudos gavėjų deklaruotas išlaidas, apima išlaidų deklaracijų analizę, ir, iš dalies, naudos gavėjų pasamdytų nepriklausomų audito įmonių pateiktų audito sertifikatų tikrinimą. Centras paprastai negauna iš naudos gavėjų jokių dokumentų, pagrindžiančių deklaruotų išlaidų tinkamumą ir tikslumą. Centras, siekdamas sustiprinti kontrolės priemones, patvirtino ex post tikrinimo strategiją ir rengėsi šios strategijos įgyvendinimui 2012 m. Tačiau jis sugaišo dešimt mėnesių, kol gavo prieigą prie tarpinstitucinės audito sutarties, o audito metu vis dar nebuvo atlikta jokių su 2012 m. skirtomis dotacijomis susijusių išlaidų ex post patikrinimų. Centro Audito Rūmų prašymu gauti patvirtinamieji dokumentai suteikė pagrįstą patikinimą dėl Audito Rūmų audituotų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo.

Užbaigtas

2014

Bendras biudžeto vykdymo lygis buvo aukštas, jis sudarė 99 % (2013 m. – 92 %). Tačiau įsipareigotų asignavimų perkėlimų lygis taip pat buvo palyginti aukštas, 1,6 milijono eurų arba 25 % II antraštinėje dalyje (administracinės išlaidos) (2013 m. – 1,7 milijono eurų arba 26 %) ir 8,1 milijono eurų arba 49 % III antraštinėje dalyje (veiklos išlaidos) (2013 m. – 7,9 milijono eurų arba 44 %). Perkėlimai II antraštinėje dalyje daugiausia susiję su planuotu IT techninės ir programinės įrangos pirkimu (1 milijonas eurų) antrąjį 2014 m. pusmetį, už kurią sumokėti reikėjo tik nuo 2015 m. Perkėlimai III antraštinėje dalyje buvo susiję su daugiamečiais projektais (4,7 milijono eurų), IRT priemonėmis, skirtomis padėti vykdyti pagrindinę veiklą (1,6 milijono eurų), su kuria susijusios operacijos ir mokėjimai buvo atliekami atsižvelgiant į veiklos poreikius, ir ekspertų konsultacijomis (1,2 milijono eurų) rengiant posėdžius, kurie įvyko 2014 m., tačiau kurioms metų pabaigoje vis dar nebuvo išrašytos sąskaitos faktūros, ir 2015 m. pirmojo ketvirčio posėdžius.

N. d.


CENTRO ATSAKYMAS

13.

2016 m. visiškai įdiegęs naują ECDC pirkimo stebėsenos taikomosios programos versiją, Centras aiškiau susiejo viešojo pirkimo procedūras su metine darbo programa. Dabar reikalaujama, kad prieš pradedant didesnės nei 25 000 EUR vertės pirkimo procedūrą, būtų pagrįsta numatoma sutarties vertė. 2016 m. pradėta taikyti finansinė riba konkurso dalyvio finansiniam pajėgumui įvertinti.

14./15./16.

Centras sutinka su Audito Rūmų pastabomis.


Top