Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0602(02)

    Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

    OL C 195, 2016 6 2, p. 15–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2.6.2016   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 195/15


    Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

    (2016/C 195/09)

    Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    ŠOLTANSKO MASLINOVO ULJE

    ES Nr. HR-PDO-0005–01346–19.6.2015

    SKVN ( X ) SGN ( )

    1.   Pavadinimas (-ai)

    „Šoltansko maslinovo ulje“

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

    Kroatija

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

    3.1.   Produkto rūšis

    1.5 klasė. Aliejus ir riebalai (sviestas, margarinas, aliejus ir kt.)

    3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

    Pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus „Šoltansko maslinovo ulje“ yra aliejus, išgautas tik mechaninėmis priemonėmis tiesiogiai iš alyvmedžio vaisių.

    Rinkai tiekiamas „Šoltansko maslinovo ulje“ turi pasižymėti šiomis fizinėmis ir cheminėmis savybėmis:

    laisvųjų riebiųjų rūgščių kiekis turi būti ≤ 0,70 %, o peroksidų skaičius ≤ 7,0 mmol O2/kg. Savitosios ekstinkcijos koeficientas K270 turi būti ≤ 0,220, K232 koeficientas – ≤ 2,50, o savitosios ekstinkcijos variacija ∆K – ≤ 0,010.

    Juslinės aliejaus savybės yra šios:

    žalsvai geltona spalva, alyvuogių lapų ir žalių vaisių kvapas, paprastai gėlių ir vaisių aromatas. Tarp vaisių aromatų vyrauja bananų aromatas. Jaučiamas malonus kartumas ir aštrumas.

    Aliejus neturi juslinių defektų, jo vaisių ir aštrumo medianos yra ≥ 1, o teigiamų juslinių savybių medianų visuma turi būti ≥ 5.

    3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

    „Šoltansko maslinovo ulje“ yra pagamintas iš vietinių veislių alyvmedžių levantinka (kitaip – šoltanka) ir oblica vaisių. Levantinka veislės vaisių turi būti ne mažiau kaip 50 %, o bendra levantinka ir oblica veislių dalis turi sudaryti ne mažiau kaip 95 %. Likę 5 % gali būti kitų Šoltos saloje auginamų veislių alyvmedžių; nedidelis jų kiekis neturi įtakos galutinio produkto savybėms.

    3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

    Visi „Šoltansko maslinovo ulje“ gamybos etapai – nuo alyvmedžių auginimo ir alyvuogių derliaus nuėmimo iki aliejaus sandėliavimo – turi vykti 4 punkte nustatytoje geografinėje vietovėje.

    3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

    Siekiant išsaugoti specifines produkto savybes ir kokybę, „Šoltansko maslinovo ulje“ pakuojamas 4 punkte nustatytoje geografinėje vietovėje. Kadangi Šolta yra sala, alyvuogių aliejus plukdomas jūra. Šviesa, temperatūra ir kiti gamtiniai veiksniai gali daryti neigiamą poveikį alyvuogių aliejaus kokybei ir gali pakisti jo juslinės savybės. Todėl „Šoltansko maslinovo ulje“ ne geografinėje vietovėje pakuoti negalima. Taikant kontrolės sistemą, užtikrinama produkto kilmė ir atsekamumas, tą padaryti ne gamybos vietovėje būtų sunkiau. „Šoltansko maslinovo ulje“ turi būti išpilstomas į tamsaus stiklo butelius, kurių talpa ne didesnė kaip vienas litras.

    3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo etiketėmis taisyklės

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

    „Šoltansko maslinovo ulje“ gamybos regionas aprėpia Šoltos salą ir septynias priešais Maslinicos miestą esančias ir Šoltos savivaldybei priklausančias saleles: Polebrnjak, Saskinja, Balkun, Kamik, Šarac, Grmej ir Stipanska. Šolta yra Centrinės Dalmatijos salyno sala, esanti Splito-Dalmatijos apskrityje. Šiaurėje nuo žemyno ir Čiovo salos ją skiria Splito kanalas, rytuose nuo Bračo salos – Splito sąsiauris, o vakaruose nuo Drvenik Veli salos – Šoltos kanalas.

    5.   Ryšys su geografine vietove

    Geografinės vietovės ypatumai

    Gamtiniai veiksniai

    Salos dirvožemiui būdingos karstinio Viduržemio jūros regiono klimato savybės. Dirvožemis pasižymi motininėmis dolomito klinčių uolienomis, raižytu paviršiumi ir klimatu. Minėtų dirvodaros veiksnių dėka susidarė tipinis karstinės Viduržemio jūros zonos dirvožemis – raižytas raudonžemis.

    Šoltos sala yra nedidelėje teritorijoje, kuri vadinama „Rytinės Adrijos regiono centrine zona“. Mikroekologinėms šio regiono klimato sąlygoms būdinga tai, kad beveik nėra kritulių, o vidutinė metinė temperatūra labai didelė. Pagrindinės Šoltos klimato ypatybės – švelnios žiemos ir sausos vasaros; drėgniausią mėnesį krituliai esti tris kartus gausesni, nei sausiausią vasaros mėnesį, kai jų iškrenta mažiau nei 40 mm. Vasaros karštos, sausos, be debesų. Vidutinė metinė temperatūra siekia 16 °C, o vidutinis metinis kritulių kiekis – 847 mm. Šoltos sala priskiriama vidutiniškai karštam ir sausam regionui. Gausiausiai lyja rudens pabaigoje ir žiemos pradžioje, kai didelis ciklonų aktyvumas, taip pat pavasarį, kovo ir balandžio mėnesiais, sausiausias mėnuo yra liepa. Šoltos sala yra daugiausia saulės gaunančioje Kroatijos dalyje – 2 713 val. saulės šviesos per metus; dienos vidurkis – 7,4 val. saulės.

    Šoltos saloje vyrauja bura, jugo ir maestral vėjai. Bura yra sausas, šaltas ir stiprus vėjas, dažniausia pučiantis žiemą ir pavasario pradžioje. Jugo vėjas yra drėgnas, karštas ir pastovus, jį dažniausia lydi krituliai. Maestral pučia vasarą, jis susidaro dėl jūros ir žemyno atšilimo greičių skirtumo.

    Žmogiškieji veiksniai

    Kadangi Šoltos alyvmedžių giraitės auga daugiausia akmeningose ir sunkiai pasiekiamuose sklypuose, netinkančiuose kitokiai žemės ūkio veiklai, alyvuogių augintojai dar ir šiandien alyvmedžius prižiūri ir derlių renka naudodami tradicinį metodą: žemė įdirbama rankiniu būdu, naudojant tradicines priemones (kauptuką ir kirtiklį), piktžolės taip pat raunamos rankomis ir pjaunamos tradicinėmis priemonėmis (pjautuvu ir dalgiu). Alyvuogių derlius nuimamas purtant šakas ar jas braukiant rankomis taip, kad vaisiai nukristų į po medžiais esančius tinklus, plastiko plėveles ar patiesalus. Rankomis nuimant alyvuogių derlių leidžiama naudoti plastikinius brauktuvus ir rankinius vibratorius. Vienas iš Šoltos alyvuogių augintojų taikomų būdų alyvuogių derliui padidinti yra skiepijimas. Tai vienas iš būdų padidinti augalijos kiekį – atliekant levantinka veislės įskiepį į oblica veislės alyvmedį.

    Produkto ypatumai

    „Šoltansko maslinovo ulje“ specifiškumas ir kokybė priklauso nuo vietos veislių levantinka ir oblica alyvmedžių, iš kurių gaunamos daugiau nei 95 % Šoltoje auginamų alyvuogių, naudojimo. Levantinka veislė niekur kitur nėra tokia paplitusi.

    Šoltos alyvuogių aliejaus mėginiuose esančių lakiųjų sudedamųjų dalių analizė parodė, kad aliejuje yra daug fenolio junginių, dėl kurių jis įgauna alyvuogių lapų ir žalių vaisių kvapą. Daugiausia šiuose junginiuose esama E-2-heksanalio ir Z-3-heksanolio, o vaisiaus (banano) aromatas atsiranda dėl heksilacetato.

    levantinka ir oblica veislių alyvuogių pagamintame aliejuje yra daug polifenolių (natūralių antioksidantų), kurie saugo aliejų nuo pakitimų ir padeda ilgam išlaikyti šviežumą bei aromatą (M. Žanetić ir kt.: Influences of polyphenolic compounds on the oxidative stability of virgin olive oils from selected autochthonous varieties, Journal of Food, Agriculture and Environment, 2013 m.).

    Buvo nustatyta levantinka veislės kvapo ir skonio savybių ir oblica veislės vaisių kvapo intensyvumo bei nedidelio kartumo ir aštrumo dermė (M. Žanetić ir kt.; Ispitivanje fenolnih spojeva i senzorski profil dalmatinskih djevičanskih maslinovih ulja, Pomologia Croatica vol. 17, Nr. 1–2, 2011 m.).

    Pirmieji rašytiniai šaltiniai, kuriuose minimas Šoltos alyvuogių aliejus, yra labai seni. Mihovilović rašo: „<… > kadangi nuo 1409 m. iki 1797 m. Šoltos sala priklausė Venecijos valdomam Splito miestui, Šoltos žemės ūkio produkcija buvo Splito atsargų šaltinis. Iš Šoltos salos buvo gabenamas vynas, alyvuogių aliejus, grūdai, džiovinti vaisiai, lęšiai.“ (M.A.Mihovilović, Otok Šolta-monografija, 1990 m.).

    Šv. Stepono parapijos leidinyje rašoma, kad „Šolta yra tikra levantinki, grkinja, ar, kaip ji vadinama žemyne, šoltanka, veislių alyvmedžių plantacija“, ir išvardijami jas geriausiai mokantys auginti augintojai (Župska smotra sv. Stjepana, Nada, Grohote, 1979 m.).

    Pavadinimas „Šoltansko maslinovo ulje“ dar ir šiandien vartojamas kasdieninėje kalboje (lydraščiai ir sąskaitos: Zadruga Eko Rast Šolta, Kušaonica Kapja i Bokun, 2011, 2013 ir 2014 m.).

    Priežastinis ryšys

    „Šoltansko maslinovo ulje“ kokybė priklauso nuo šių priežastinį ryšį nusakančių veiksnių: klimato, vietos veislių naudojimo, alyvuogių augintojų gamybos procesų išmanymo ir patirties ir istorinių auginimo tradicijų.

    Nustatytos geografinės vietovės klimato sąlygoms būdingos šviesios, sausos ir karštos vasaros bei švelnios žiemos, jos veikia levantinka ir oblica veislių alyvmedžių augimą, o Šoltoje vyraujančio klimato potipis taip pat vadinamas alyvmedžių klimatu. Šoltoje pučiantys vėjai alyvmedžių giraitėms taip pat turi didelę įtaką. Bura vėjo atnešamos šalto ir sauso oro masės nukenksmina kenksmingus organizmus ir augalų ligos didelės žalos Šolta alyvmedžiams nepadaro. Drėgnas ir šiltas jugo pučia vasarą, jį lydi gausūs krituliai, šis vėjas yra ypač svarbus ir palankus, nes atneša alyvmedžiams reikalingą drėgmę. Gegužės arba birželio mėnesiais pučiantis maestral svarbus žydėjimo ir apdulkinimo laikotarpiais ir iki alyvuogių užsimezgimo.

    „Šoltansko maslinovo ulje“ specifiškumas ir kokybė priklauso nuo salos alyvmedžių veislių: bendra levantinka ir oblica veislių dalis sudaro ne mažiau kaip 95 %, o levantinka paplitusi labiausiai (50–60 %). „Šoltansko maslinovo ulje“ pasižymi vaisių aromatu, švelniu bananų kvapu ir nedideliu kartumu ir aštrumu.

    Reikėtų pažymėti alyvuogių augintojų patirtį ir išmanymą – dėl sunkaus priėjimo prie akmeningų plotų, kuriuose auga alyvmedžiai, jie tebedirba rankiniu būdu ir naudoja mažus tradicinius įrankius. Nuimant derlių rankomis galima atrinkti vaisius jiems dar esant ant medžio, taigi „Šoltansko maslinovo ulje“ gamybai atrenkami tik sveikiausi ir geriausi vaisiai, taip užtikrinama vienoda aliejaus kokybė. Be to, Šoltos aliejaus augintojai taiko levantinka įskiepio į oblica metodą tam, kad išvestų mišrų medį; tai leidžia pagerinti oblica alyvmedžių vaisingumą ir padidinti derlių.

    Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

    (šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

    http://www.mps.hr/UserDocsImages/HRANA/SOLTANSKO%20MASLINOVO%20ULJE/Izmijenjena%20specifikacija%20proizvoda%20Šoltansko%20maslinovo%20ulje_16.3.2016_133943.pdf


    (1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.


    Top