Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0602(01)

    Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

    OL C 195, 2016 6 2, p. 10–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2.6.2016   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 195/10


    Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

    (2016/C 195/08)

    Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    POULET DU PERIGORD

    ES Nr.: FR-PGI-0005-01374 – 24.9.2015

    SKVN ( ) SGN ( X )

    1.   Pavadinimas

    „Poulet du Périgord“

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

    Prancūzija

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

    3.1.   Produkto rūšis

    1.1 klasė. Šviežia mėsa (ir subproduktai)

    3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

    „Poulet du Périgord“ yra iš lėtai augančių plikakaklių (geltoni paukščiai) ir (arba) neplikakalių (balti paukščiai) paukščių veislių išvesti viščiukai.

    Auginamas ne trumpiau kaip 81 dieną, „Poulet du Périgord“ yra mėsingas, turintis tvirtus, gerai išsivysčiusius ir tolygiai ant skeleto pasiskirsčiusius raumenis, viščiukas. Paukščio odelė plona, vienodos (baltos arba geltonos) spalvos, ji dengia pakankamą, bet ne per didelį, poodinių riebalų kiekį. Riebaliniam sluoksniui būdinga tai, kad jis kūne po oda pasiskirstęs tolygiai ir nėra sukoncentruotas nei pilvo ertmėje, nei pažastų srityje.

    Viščiukai gali būti parduodami kaip skerdenos arba skerdenų gabalai, švieži arba užšaldyti. Jie gali būti supakuoti plėvelėje, vakuuminėje pakuotėje arba apsauginėje atmosferoje.

    „Poulet du Périgord“ skerdenos pateikiamos kaip:

    iš dalies išdarinėtos (nupeštos, išdarinėtos, su galva, kojomis ir subproduktais),

    „paruoštos gaminti“ (nupeštos, išdarinėtos, be galvų, su čiurnomis ar be jų),

    métifet ar „pusiau paruoštos“ (nupeštos, išdarinėtos, su čiurnomis ar be jų, galva paslėpta po sparnu).

    Minimalus skerdenų svoris – 1 kg („paruoštos gaminti“) arba 1,3 kg (iš dalies išdarinėtos).

    Nepjaustytų skerdenų kokybė itin gera, jos neturi jokių defektų.

    3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

    Visu auginimo laikotarpiu paukščiams skirtą lesalą sudaro tik augalai, mineralai ir vitaminai.

    Iš augalų lesale būtinai turi būti:

    kukurūzai, kurių kiekis priklauso nuo paukščių amžiaus,

    bent viena kita grūdų rūšis – kviečiai, miežiai, kvietrugiai, sorgai, avižos,

    baltymingi augalai mitybai subalansuoti.

    Auginimo laikotarpis apima tris etapus, atitinkančius skirtingus fiziologinius poreikius su atitinkamai skirtingu grūdų kiekiu:

    —   Pradinis etapas, nuo 1 iki 28 gyvenimo dienos

    Pradiniu etapu lesalą (svorio išraiška) sudaro bent 50 % maišytų grūdų (grūdų ir šalutinių grūdų produktų). Tarp šių grūdų būtinai turi būti kukurūzų ir dar kokių nors pašarinių javų (kviečių, miežių, kvietrugių, avižų) ar sorgų.

    Šiame grūdų mišinyje minimalus kukurūzų kiekis (svorio išraiška) yra 25 % geltonam viščiukui ir 15 % baltam viščiukui.

    —   Augimo etapas, nuo 29 iki 52 gyvenimo dienos

    Augimo etapu lesalą (svorio išraiška) sudaro bent 70 % maišytų grūdų (grūdų ir šalutinių grūdų produktų). Tarp šių grūdų būtinai turi būti kukurūzų ir dar kokių nors pašarinių javų (kviečių, miežių, kvietrugių, avižų) ar sorgų.

    Šiame grūdų mišinyje minimalus kukurūzų kiekis (svorio išraiška) yra 30 % geltonam viščiukui ir 15 % baltam viščiukui.

    —   Galutinio penėjimo etapas, nuo 53 gyvenimo dienos iki viščiukų išvežimo, arba ne mažiau kaip 81 gyvenimo dienos

    Galutinio penėjimo etapu lesalą (svorio išraiška) sudaro bent 80 % maišytų grūdų (grūdų ir šalutinių grūdų produktų). Tarp šių grūdų būtinai turi būti kukurūzų ir dar kokių nors pašarinių javų (kviečių, miežių, kvietrugių, avižų) ar sorgų.

    Šiame grūdų mišinyje minimalus kukurūzų kiekis (svorio išraiška) yra 30 % geltonam viščiukui ir 15 % baltam viščiukui.

    Kiekvieno lesalo tipo atveju sistemingai duodama molio (bentonito). Jo į lesalą įmaišoma ne mažiau kaip 2 kg/t.

    3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

    „Poulet du Périgord“ auginami ir pjaunami geografinėje vietovėje.

    Perigoro skerdyklos sukaupė ir išsaugojo tam tikrą su skerdenų atranka susijusią praktinę patirtį, kuri prisideda prie gero produkto vardo ir galutinės produktų pateikimo kokybės.

    Paukščius nuplikyti, nupešti, pašalinti vidaus organus, surišti ir atšaldyti reikia kuo kruopščiau, nes parduodamos nepjaustytos gali būti tik skerdenos be defektų. Šiuo tikslu atrenkama du kartus, prieš surišant ir atšaldžius.

    Métifet ar pusiau paruošti viščiukai išdorojami ir paruošiami rankiniu būdu.

    3.5.   Specialios produkto, kurio pavadinimas nurodytas, pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

    Pjaustoma ir pakuojama skerdimo vietoje. Tai leidžia operacijų seką, išvengiama mėsos kokybės pablogėjimo dėl sąlyčio su oru. Šviežia ir užšaldyta mėsa turi būti pristatyta be defektų, su ja atliekamų veiksmų skaičius turi būti ribotas, tuo labiau, kad „Poulet du Périgord“ odelė yra plona. Užšaldoma ne vėliau kaip per 24 valandas po skerdimo. Iš šių nuostatų seka, kad pakuoti reikia greitai, o pakuojant geografinėje vietovėje užtikrinamas pateikimui taikomų kriterijų laikymąsis.

    3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo etiketėmis taisyklės

    Etiketėje turi būti nurodomas SGN pavadinimas „Poulet du Périgord“.

    Etiketėse ir prekybos dokumentuose būtinai pateikiamas bendras logotipas:

    Image

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

    Geografinė vietovė apima šiuos departamentus:

    Šarantos – Aubeterre-sur-Dronne, Chalais, Montbron, Montemboeuf, Montmoreau-Saint-Cybard, Villebois-Lavalette kantonai;

    Pajūrio Šarantos – Montguyon kantonas;

    Korezo – Argentat, Ayen, Beaulieu-sur-Dordogne, Beynat, Brive-la-Gaillarde-Centre, Brive-la-Gaillarde-Nord-Est, Brive-la-Gaillarde-Nord-Est, Brive-la-Gaillarde-Sud-Est, Brive-la-Gaillarde-Sud-Ouest, Corrèze, Donzenac, Égletons, Juillac, Larche, Lubersac, Malemort-sur-Corrèze, Meyssac, Seilhac, Treignac, Tulle-Campagne-Nord, Tulle-Campagne-Sud, Tulle-Urbain-Nord, Tulle-Urbain-Sud, Uzerche, Vigeois kantonai;

    Dordonės;

    Žirondos – Castillon-la-Bataille, Coutras, Lussac, Pujols, Sainte-Foy-la-Grande kantonai;

    Aukštutinio Vjeno – Aixe-sur-Vienne, Ambazac, Châlus, Châteauneuf-la-Forêt, Eymoutiers, Laurière, Limoges-Beaupuy, Limoges-Isle, Limoges-Landouge, Limoges-Couzeix, Limoges-Cité, Limoges-Le Palais, Limoges-Condat, Limoges-Panazol, Limoges-Corgnac, Limoges-Puy-las-Rodas, Limoges-Grand-Treuil, Limoges-Vigenal, Limoges-Émailleurs, Limoges-Carnot, Limoges-Centre, Limoges-La Bastide, Nexon, Nieul, Oradour-sur-Vayres, Pierre-Buffière, Rochechouart, Saint-Germain-les-Belles, Saint-Junien-Est, Saint-Junien-Ouest, Saint-Laurent-sur-Gorre, Saint-Léonard-de-Noblat, Saint-Mathieu, Saint-Yrieix-la-Perche kantonai;

    Lo – Bretenoux, Cahors-Nord-Est, Cahors-Nord-Ouest, Cahors-Sud, Cajarc, Castelnau-Montratier, Catus, Cazals, Gourdon, Gramat, Labastide-Murat, Lacapelle-Marival, Lalbenque, Lauzès, Limogne-en-Quercy, Livernon, Luzech, Martel, Montcuq, Payrac, Puy-l’Évêque, Saint-Céré, Saint-Germain-du-Bel-Air, Saint-Géry, Salviac, Souillac, Vayrac kantonai;

    Lo ir Garonos – Cancon, Castelmoron-sur-Lot, Castillonnès, Duras, Fumel, Lauzun, Marmande-Est, Marmande-Ouest, Monclar, Monflanquin, Sainte-Livrade-sur-Lot, Seyches, Tonneins, Tournon-d’Agenais, Villeneuve-sur-Lot-Sud, Villeréal, Le Mas-d’Agenais kantonai.

    5.   Ryšys su geografine vietove

    Geografinės vietovės ypatumai

    Geografinė vietovė yra pietvakarių Prancūzijoje, Dordonės departamente.

    Perigoras sutampa su plačia priekalnių vietove, kuri visa nusklembta šiaurės rytų–pietvakarių kryptimi. Dėl daugybės upeliukų, tekančių per uolėtas vietas, susidarė daug visaip išsidėsčiusių nedidelių slėnių, kurie yra vienas iš pagrindinių Perigoro kraštovaizdžio elementų. Javams auginti tinka tik slėniai, kuriuose gausu sąnašų. Statūs ir miškingi šlaitai labiau tinka gyvulininkystei.

    Dėl sudėtingos geologinės sandaros yra daug kalnakasybos telkinių (aukso, geležies, klinties, kaolino). Kai kuriose iš jų išgaunamas specifinių savybių turintis smektinis bentonito ir montmorilonito molis.

    Geografinės vietovės klimatas daugiausia nuosaikus, tai netipinis okeaninis klimatas – jam daro įtaką Šiaurės Atlanto vandenynas, tačiau kartu smarkiai jaučiama žemyninio klimato ir Viduržemio jūros įtaka.

    Visoje geografinėje vietovėje labai paplitęs kukurūzų auginimas. Auginama daug pašarinių javų, vyrauja kviečiai ir kvietrugiai.

    Kalbant apie žmogiškuosius veiksnius, naminių paukščių auginimas Perigore smarkiai paplito nuo XIV amžiaus.

    Tik XIX amžiuje visas Perigoras tampa naminių paukščių augintojų kraštu, kuriame visgi išlaikomas tradicinis šeimyninis auginimo būdas.

    Pirmasis „Syndicat de défense du Poulet Fermier du Périgord“ (Perigoro vištienos apsaugos sindikatas) susikūrė 1953 m. To meto jo techninėse taisyklėse apibrėžiama, kad paukščius auginti reikia „taikant Perigoro ūkiuose naudojamą metodą“.

    Dar ir šiandien „Poulet du Périgord“ auginami sukuriant seniau buvusias ekstensyvesnio auginimo sąlygas. Jie auginami laisvėje ir išvedami iš vadinamųjų „atsparių, lėtai augančių veislių paukščių“.

    Lesalą, nepriklausomai nuo paukščių amžiaus, sudaro ne mažiau kaip dviejų rūšių grūdų mišinys: būtinai kukurūzai ir dar bent vienos rūšies grūdai (kviečiai, miežiai, kvietrugiai, sorgai, avižos). Kiekvieną dieną Perigoro ūkininkai paberia kelias grūdų saujas ant pastato kraiko.

    Lesalas papildomas bentonitu, dėl paukščių virškinimui palankių savybių Perigore gerai žinoma molio atmaina, kurios esama vietovės kasyklose.

    Produkto ypatumai

    „Poulet du Périgord“ pateikiamas kaip viščiukas, po kurio tolygios spalvos oda matosi tvirti, gerai išsivystę ir tolygiai ant skeleto pasiskirstę raumenys. Ne per dideliam riebaliniam sluoksniui būdinga tai, kad jis kūne po oda ir raumenyse (poriniai riebalai) pasiskirstęs tolygiai ir nėra sukoncentruotas nei pilvo ertmėje, nei pažastų srityje.

    Nepjaustytų skerdenų kokybė itin gera, jos neturi jokių defektų.

    Dėl šių savybių „Poulet du Périgord“ užsitarnavo gerą vardą.

    Priežastinis ryšys

    Nuoroda į „Poulet du Périgord“ kilmę paremta kokybe ir geru vardu.

    Geografinė vietovė dėl švelnaus jūros klimato ir mažo–vidutinio vietovės aukščio yra puiki vieta naminiams paukščiams auginti.

    Slėniai, kuriuose gausu sąnašų, naudojami javų auginimui, o šlaituose, kurie dažniausiai esti statūs ir miškingi, ganosi naminiai paukščiai.

    Šių grūdų derinys lesale grindžiamas tuo, kad jie nuo seno Perigoro ūkiuose nuolat naudojami sėjomainai ir yra specifinis ir ypač gerai subalansuotas mitybos elementas auginant viščiukus.

    Tarp naudojamų grūdų svarbiausi yra kukurūzai, jų auginama daugiausia: ant grūdo nėra luobelės, dėl to grūdas geriau virškinamas ir įsisavinamas; didelis riebalų ir krakmolo kiekis suteikia energijos, paukščiai būna mėsingi ir net riebūs.

    Lesalą sistemingai papildant moliu (bentonitu) užtikrinama labai gera sanitarinė būklė ir geresnės aplinkos sąlygos pastate; tai lemia darnesnį ir tolygesnį paukščių augimą. Toks Perigoro augintojų pasirinkimas yra labai svarbus ir reikalingas tam, kad gerai vystytųsi iš lėtai augančių paukščių veislių išvestų „Poulet du Périgord“ raumenų masė ir riebalinis sluoksnis.

    Visą lesalą papildant bentonitu jis geriau įsisavinamas visu paukščių gyvenimo laikotarpiu. Dėl geresnio lesalo įsisavinimo geriau vystosi visi audiniai, ypač raumenys, ir geriau pasiskirsto riebalai. Todėl skerdenose yra mažiau riebalų sankaupų pilvo ertmėje ir mažiau poodinių riebalų. Visos skerdenos odelė atrodo plonesnė, vienodesnės spalvos, persišviečia raumenų masė.

    Ši praktika susijusi su tradicija kasdien paberti kelias grūdų saujas ant pastato kraiko. Seniau ūkininkas taip prisišaukdavo paukščius; tokiu gestu sustiprinamas ryšys tarp ūkininko ir jo naminių paukščių, lavinamas viščiukų instinktas ieškoti maisto ir palengvinamas ganymasis ganyklose. Toks elgesys skatina didesnį fizinį aktyvumą, kuris savo ruožtu skatina raumenų vystymąsi ir geresnį riebalų pasiskirstymą raumenyse.

    Jis taip pat nuo ankstyvo amžiaus stimuliuoja skilvelio veiklą, pagerina lesalą sudarančių ingredientų įsisavinimą ir didina raumenų masę.

    Be to, dėl to viščiukai intensyviau lesioja kraiką ir taip padeda jam vėdintis ir ilgiau išlikti sausam, atsižvelgiant į paukščių auginimo laiką.

    Pagaliau, pastato viduje esant labai švariam pakratui, skatinamas paukščių plunksnavimąsis, o tai reiškia daug lengvesnį paukščių nupešimą ir puikią nepjaustytų skerdenų pateikimo kokybę.

    Paukščių auginimas laisvėje, dažnai stačiuose ir miškinguose šlaituose esančiose ganyklose, taip pat turi įtakos „Poulet du Périgord“ savybėms: paukščių kaulai yra tvirtesni, dėl to išsivysto didesnė raumenų masė (nugara, šlaunys), būna mažiau poodinių riebalų.

    Visus šiuos elementus 1929 m. savo receptų knygoje pažymėjo garsus regiono gastronomas Mazille: „viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurios Perigoro paukščiai yra tokie puikūs, yra tai, kaip jie lesinami ir penimi kukurūzais“.

    Geras „Poulet du Périgord“ vardas taip pat liudijamas nuo XIX amžiaus konkursuose, kurie iš pradžių vyko Dordonėje (1862 m.), o vėliau ir visuose gretimuose departamentuose (Limožo 1862 m., Aženo 1863 m., Njoro, 1866 m.); juose daugiausia laurų skirta Perigoro ūkininkams.

    Visuotinės žemės ūkio parodos Paryžiuje (Salon international de l’agriculture) pastarojo dešimtmečio prizininkų sąrašas patvirtina puikias tiek pjaustyto, tiek nepjaustyto „Poulet du Périgord“ pozicijas nacionaliniu mastu:

    —   nepjaustytas viščiukas: aukso medalis (2005–2010 m.), sidabro medalis (2004–2005–2010 m.), bronzos medalis (2006 m.),

    —   vištienos filė: aukso medalis (2010 m.), bronzos medalis (2005–2006 m.),

    —   vištienos šlaunelė: aukso medalis (2003–2007 m.), sidabro medalis (2009 m.), bronzos medalis (2004–2010 m.).

    Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

    (Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

    https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-7f021529-d866-4d12-9860-ec61a860a6b0


    (1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.


    Top