Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC0614(01)

    Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

    OL C 182, 2014 6 14, p. 23–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.6.2014   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 182/23


    Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

    2014/C 182/08

    Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį

    PAKEITIMO PARAIŠKA

    TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

    dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos  (2)

    PAKEITIMO PARAIŠKA PAGAL 9 STRAIPSNĮ

    „EKSTRA DEVIŠKO OLJČNO OLJE SLOVENSKE ISTRE“

    EB Nr.: SI-PDO-0105–01145–08.08.2013

    SGN ( ) SKVN ( X )

    1.   Keičiamos produkto specifikacijos dalys

        Produkto pavadinimas

        Produkto aprašymas

        Geografinė vietovė

        Kilmės įrodymas

        Gamybos būdas

        Ryšys su geografine vietove

        Ženklinimas etiketėmis

        Nacionaliniai reikalavimai

        Kita [patikslinti]

    2.   Pakeitimo (-ų) pobūdis

        Bendrojo dokumento arba santraukos pakeitimas

        Įregistruotos SKVN ar SGN specifikacijos, kurios bendrasis dokumentas ar santrauka neskelbti, pakeitimas

        Specifikacijos pakeitimas, dėl kurio nereikia keisti paskelbto bendrojo dokumento (Reglamento (EB) Nr 510/2006 9 straipsnio 3 dalis)

        Laikinas specifikacijos pakeitimas dėl valdžios institucijų nustatytų privalomų sanitarijos ar fitosanitarijos priemonių (Reglamento (EB) Nr 510/2006 9 straipsnio 4 dalis)

    3.   Pakeitimai

    3.1.   Aprašymas

    Į produkto aprašymą įterpiamas šis sakinys: „Istrska belica rūšies alyvuogės turi sudaryti ne mažiau nei 30 % visų alyvuogių.“ Šis sakinys įtrauktas į galiojančią specifikaciją, tačiau neįtrauktas į santrauką.

    Siekiant užtikrinti aukščiausią alyvuogių aliejaus kokybę, nustatyti nauji griežtesni parametrai:

    rūgštingumas (laisvųjų riebalų rūgščių kiekis) (masinė dalis, %), išreikštas oleino rūgšties kiekiu – ≤ 0,3,

    K232 ≤ 2,3,

    K268 ≤ 0,2,

    bendras biofenolio kiekis (mg/kg), apskaičiuotas naudojant HPLC metodą – ≥ 150,

    organoleptinių savybių įvertinimas – ≥ 7,

    vaisių pojūčio mediana – didesnė nei 2.

    3.2.   Gamybos būdas

    Siekiant pagerinti galutinio produkto kokybę, nustatyti griežtesni gamybos kriterijai: laikotarpis nuo derliaus nuėmimo iki alyvuogių apdorojimo trunka ne 48, o 24 valandas.

    3.3.   Ženklinimas etiketėmis

    Iš santraukos ir specifikacijos išbraukiamas šis sakinys: „Siekiant užtikrinti atsekamumą, bendrovė pateiks etiketes su serijos numeriu pagal nurodytos kilmės alyvuogių aliejaus gamintojų registrą.“ Visiems „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ gamintojams, nesvarbu, ar jie priklauso gamintojų asociacijai, ar ne, turi būti leidžiama gaminti alyvuogių aliejų ir jį sertifikuoti. Gamintojų asociacijai nepriklausantys „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ gamintojai kiekvieną alyvuogių aliejaus butelį turi pažymėti etikete, kad būtų užtikrintas išpilstyto aliejaus atsekamumas.

    Be to, etiketėje turi būti nurodyti pagaminimo metai.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

    dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos  (3)

    „EKSTRA DEVIŠKO OLJČNO OLJE SLOVENSKE ISTRE“

    EB Nr.: SI-PDO-0105–01145–08.08.2013

    SGN ( ) SKVN ( X )

    1.   Pavadinimas

    „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

    Slovėnija

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

    3.1.   Produkto rūšis

    1.5. Aliejus ir riebalai (sviestas, margarinas, aliejus ir kt.)

    3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas

    Saugoma kilmės vietos nuoroda „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ pažymėtas alyvuogių aliejus gaminamas iš Slovėnijos Istrijos regione auginamų alyvuogių.

    „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ aliejui būdingos savybės: didelis oleino rūgšties kiekis (≥ 72), mažas linolo rūgšties kiekis (≤ 8,0) ir didelis antioksidanto kiekis.

    Ant „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ pakuotės nurodoma tokia informacija:

    rūgštingumas (laisvųjų riebalų rūgščių kiekis) (masinė dalis, %), išreikštas oleino rūgšties kiekiu –

    ≤ 0,3,

    peroksidų skaičius, išreikštas mmol O2/kg – ≤ 7,

    K232 ≤ 2,3,

    K268 ≤ 0,2,

    bendras biofenolio kiekis (mg/kg), apskaičiuotas naudojant HPLC metodą – ≥ 150.

    Aliejui būdingas švelnus alyvuoges ir kitus vaisius primenantis vaisinis aromatas. Aliejus turi būti be jokių organoleptinių defektų, jo bendras juslinių savybių vertinimas turi būti ≥ 7,0, o vaisių pojūčio mediana – didesnė nei 2.

    3.3.   Žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

    „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ gaminamas iš šių rūšių alyvuogių: Istrska belica, Leccino, Buga, Črnica, Maurino, Frantoio ir Pendolino; galima naudoti kitų rūšių alyvuoges, jei jų kiekis neviršija 20 %. Istrska belica alyvuogės turi sudaryti ne mažiau nei 30 % visų alyvuogių, išskyrus iš vienos konkrečios rūšies alyvuogių gaminamą aliejų, kurio sudėtyje turi būti ne mažiau kaip 80 % deklaruotos rūšies alyvuogių.

    3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams)

    /

    3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

    „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ aliejui gaminti naudojamų alyvuogių auginimo, derlius nuėmimo, sandėliavimo, spaudimo, perdirbimo ir aliejaus sandėliavimo, jo bandinių ėmimo ir kontrolės patikrinimo prieš išpilstant veikla vykdoma 4 punkte nurodytoje geografinėje vietovėje.

    3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

    Siekiant užtikrinti tinkamą saugoma kilmės vietos nuoroda pažymėto aliejaus kontrolę ir išvengti, kad pervežamas ir išpilstomas aliejus neprarastų jam būdingų savybių, „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ turi būti pakuojamas geografinėje vietovėje. Alyvuogių aliejų pervežant netinkamomis sąlygomis (pvz., jei jis suplakamas, pervežamas esant netinkamai temperatūrai arba neapsaugomas nuo salės šviesos ar sąlyčio su oru) arba sandėliuojant netinkamomis sąlygomis gali labai pablogėti jo kokybė, visų pirma, pakisti biofenolio kiekis aliejuje ir aliejaus aromatinės savybės. Išpilstant aliejų į butelius ne geografinėje vietovėje, dėl dažnesnių perpylimo, pervežimo ir tvarkymo veiksmų ir ilgesnio laikymo netinkamomis oro sąlygomis aliejus gali netekti 3.2 punkte nurodytų specifinių savybių.

    Aliejus gali būti išpilstomas į ne didesnės nei 5 litrų talpos stiklinius arba metalinius indus. Turi būti įtaisyta tokia pakuotės atidarymo sistema, kurią atidarius vėl užsandarinti būtų neįmanoma.

    Aliejaus, pagaminto iš skirtingais metais nuimto derliaus, maišyti negalima.

    3.7.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės

    Pakuotės turi būti pažymėtos etiketėmis, kuriomis būtų užtikrintas visiškas išpilstyto aliejaus atsekamumas. Etiketėje turi būti nurodytas „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ pavadinimas ir derliaus nuėmimo metai.

    Aliejus turi būti gaminamas ne aukštesnėje nei 27 °C temperatūroje, todėl etiketėje galima nurodyti „hladno stiskanje“ (šaltojo spaudimo) arba „prvo hladno stiskanje“ (pirmojo šaltojo spaudimo).

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

    „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ gaminamas Slovėnijos Istrijos regione, kurį riboja:

    iš šiaurės pusės – Italijos siena,

    iš vakarų – jūra,

    iš pietų – Kroatijos siena,

    iš rytų – Karsto regiono riba.

    5.   Ryšys su geografine vietove

    5.1.   Geografinės vietovės ypatumai

    Slovėnijos pakrantė – tai Viduržemio jūros baseino dalis, kurioje tarpžemyninė jūra giliausiai įsiterpia į Vidurio Europą. Vietovės klimatas submediteraninis, joje susidariusios ypatingos mikroklimato sąlygos, o klimatas dėl stiprių šalto vėjo gūsių labai nepastovus.

    Geografinėje vietovėje pučia daug vėjų: bora (sausas ir šaltas vėjas, kuris giedrą dieną pučia nuo rytinės Adrijos pakrantės link jūros), sirokas (šiltas ir drėgnas vėjas, pučiantis iš rytų ar pietryčių į pietus ar pietryčius), mistralis (pažeme iš jūros į žemyną pučiantis vėjas), burinas, levantas, tramontana ir lebičas.

    Vidutinis metinis kritulių kiekis (įskaitant sniegą) Slovėnijos Istrijoje – 1 000 mm. Vegetacijos laikotarpiu (balandžio–rugsėjo mėn.) Koperio vietovėje iškrenta apie 500 mm kritulių.

    Slovėnijos Istrijos dirvožemis daugiausia sudarytas iš uolienų karbonatinių nuosėdų, padengtų pasotintuoju rudžemiu (pasotinimas bazėmis didesnis nei 50 %).

    Didžioji dalis Slovėnijos Istrijos alyvmedžių giraičių auga vietose, kuriose derliaus mechaniniu būdu nuimti negalima, taigi alyvuogės rankomis skinamos tiesiai nuo medžių – taip vaisiai nepažeidžiami ir užtikrinama aukščiausia alyvuogių aliejaus kokybė.

    5.2.   Produkto ypatumai

    Slovėnijos Istrijoje gaminamas alyvuogių aliejus įgauna specifinių savybių dėl Istrska belica rūšies alyvuogių, kurių derlius nuimamas alyvuogėms labiausiai prinokus. Šiame aliejuje daugiau nei įprasta antioksidantų (dar vadinamų biofenoliu). Todėl reikalaujama, kad ne mažiau nei 30 % „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ aliejaus būtų gaunama iš Istrska belica rūšies alyvuogių.

    „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ aliejui būdingas švelnus ar vidutiniškai stiprus alyvuoges ir kitus vaisius primenantis vaisių aromatas. Vaisių pojūčio mediana – didesnė nei 2, dėl to „Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre“ yra kartoko ir pikantiško skonio.

    5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir produkto, kuriam suteikta SKVN, kokybės ar savybių arba geografinės vietovės ir kurios nors produkto, kuriam suteikta SGN, savybės, gero vardo ar kitos ypatybės ryšys

    Slovėnijos Istrijos regionas dėl savo geografinės padėties labai tinka alyvuogėms auginti; dėl Viduržemio jūros ir vietovei būdingo klimato šiame labai į šiaurę nutolusiame regione susidarė sąlygos auginti vietinių rūšių alyvuoges, dėl kurių aliejus įgauna jam būdingą aromatą. Be to, didelė aliejaus dalis pagaminama iš Istrska belica rušies alyvuogių, todėl jame daug antioksidantų (biofenolio). Alyvuogių savybės priklauso ir nuo specifinio dirvožemio: Slovėnijos Istrijos regiono dirva daugiausia sudaryta iš uolienų karbonatinių nuosėdų, padengtų pasotintuoju rudžemiu; tokiose dirvose alyvmedžiai auga geriausiai.

    Būdingas savybes aliejus įgauna dėl klimato veiksnių, alyvuogių rūšių, greito apdorojimo (nuėmus derlių vaisiai sandėliuojami ne ilgiau kaip 24 valandas), apdorojimo technologijų (šaltojo spaudimo ne aukštesnėje nei 27 °C temperatūroje) ir apsaugos nuo kenkėjų (taikomi integruoto ar panašius reikalavimus atitinkančio arba ekologiško alyvuogių auginimo kriterijai). Alyvmedžiai auginami terasose, todėl derliaus neįmanoma nuimti mechaniniu būdu. Alyvuogės skinamos rankomis, taip užtikrinama geresnė aliejaus kokybė (nes vaisiai nepažeidžiami).

    Alyvuogių aliejus Slovėnijos Istrijoje gaminamas nuo seno. Istrijos alyvuogių aliejų, aprašydamas Graikiją (10.32.19), mini Graikijos istorikas Pausanijus (180–115 m. pr. Kr.). Apie šiame regione gamintą aliejų liudija daugybė šaltinių, nuo 1201 m. iki XVII a. ir mūsų dienų. Iš jų matyti, kad alyvuogių aliejaus gamyba Slovėnijos Istrijoje plėtojama jau daugelį amžių. Dėl tradicinių gamybos metodų ir per amžius sukauptos patirties šiame regione ir šiandien gaminamas aukštos kokybės alyvuogių aliejus.

    Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

    (Reglamento (EB) Nr. 510/2006 (4) 5 straipsnio 7 dalis)

    http://www.mko.gov.si/fileadmin/mko.gov.si/pageuploads/podrocja/Varna_in_kakovostna_hrana_in_krma/zasciteni_kmetijski_pridelki/Specifikacije/EDOOSI.pdf


    (1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.

    (2)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12. Pakeistas Reglamentu (ES) Nr. 1151/2012.

    (3)  Pakeistas Reglamentu (ES) Nr. 1151/2012.

    (4)  Žr. 3 išnašą.


    Top